11 квітня 2023, 17:50

Яна Матвійчук: Хабарі за отримання дозволу на зброю стали "нормою". Що не так з правовим регулюванням обігу зброї в Україні?

В Україні складно купити зброю, бо процес забюрократизований і довгий. Часто легше дати хабаря, аніж пройти самостійно всі бюрократичні процедури по покупці та реєстрації зброї. Як подолати бюрократизм, ліквідувати корупцію і чому дозвільна система на зброю має бути ліквідована – читайте у статті.

Легалізація зброї в Україні: чи підтримують громадяни?

У травні 2022 року у Дії провели опитування серед українців щодо легалізації зброї в Україні. Питання звучало так: "Як ви ставитеся до володіння українцями зброєю?" Тоді майже 60% учасників опитування підтвердили, що вони підтримують володіння зброєю звичайними громадянами. Трохи більше 20% висловилися проти.

Тим не менш, дискусії про дозвіл на зброю для цивільних точилися ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. У переддень "великої війни" депутати провели перше читання законопроєкту "Про обіг цивільної вогнепальної зброї" у якому йшлося про володіння цивільними короткоствольною вогнепальною зброєю. Проте цей законопроєкт зазнав критики і досі очікує другого читання.

Вже під час повномасштабного вторгнення міністр оборони України Олексій Резніков висловився на підтримку дозволу на зброю для цивільних. Ось що сказав Резніков: "Я переконаний, що це треба зробити. Тому що в Україні немає закону, який в принципі регулює обіг зброї. У нас лише відомчими актами це регулюється. Тому я дуже щиро вірю, що український парламент нарешті прийме закон, в якому буде все внормовано".

Певна частина суспільства все ж виступає проти дозволу на зброю для цивільних, оскільки мають острах, що може зрости злочинність. Проте, як показав досвід, українці хочуть володіти зброєю, щоб мати змогу боронити себе та країну. У перші тижні повномасштабного наступу росії МВС видало українцям тисячі одиниць вогнепальної зброї. Як не дивно, люди використовували цю зброю для оборони міст від окупантів, ДРГ та мародерів. Велика кількість зброї у цивільних, зокрема, допомогла утримувати порядок у населених пунктах. Тобто, замість зростання злочинності вийшло навпаки – люди використовували зброю для власної безпеки та супротиву ворогу.

В Україні немає закону про зброю, натомість існує незаконна дозвільна система з офісами по всій Україні, яка видає населенню дозволи на купівлю зброї і робить це дуже погано. Про це поговоримо нижче у статті.

Як отримати дозвіл на зброю зараз?

Українці зараз можуть купити тільки мисливську зброю або зброю для спорту. Але отримати дозвіл на купівлю дуже складно, бо процедура максимально забюрократизована.

Починається все з того, що вам треба прийти особисто в офіс за місцем прописки, тому що, ніби, база власників зброї є онлайн, але відділи дозвільної системи не можуть обмінюватись між собою інформацією, тому якщо ви проживаєте в Києві, а прописані у Рівному – найімовірніше, вас відправлять оформлювати довідки саме у Рівне.

Або ви можете заплатити хабар і вам оформлять все значно швидше і в будь-якому відділі.

Якщо ви все хочете зробити чесно, то доведеться принести довідку від нарколога – "медична довідка 127/о", а також підтвердження проходження курсів поводження зі зброєю. Давайте будемо тут відверті з собою: ці процедури потрібні, але більшість платить хабар і всі довідки "малюються" без реальної перевірки майбутнього власника зброї.

Окрім того, потрібно привезти копії документів, що посвідчують особу та паперові квитанції про оплату держмит та зборів. Оплати неможливо зробити онлайн: спочатку ви стоїте в черзі для подачі документів, там вам видають заявку і квитанції на оплату, ви йдете платити в банк і заповнюєте заяву, знову подаєте весь анкет документів. Треба встигнути до 13:00, бо потім дозвільний центр закривається. У вихідний день зробити це неможливо. Звичайно, за хабар в кількасот доларів все це можна зробити швидше і легше.

Потім ви чекаєте місяць, щоб вам дали зелений папірець ("зеленка"), який дозволяє вам купити зброю протягом наступних трьох місяців. Якщо не встигли придбати, то процедура починається з початку.

Матвійчук Яна: досвід отримання дозволу на зброю

Я подала всі документи на дозвіл на покупку у грудні 2021, отримала "зеленку" у січні 2022, але зброю купити змогла тільки у жовтні 2022. У магазині за зброю я заплатила, але не забрала, бо моя "зеленка" була вже протермінована.

Тоді я знову подалася на дозвіл на покупку, отримала його в кінці грудня, пішла в магазин, забрала зброю і зі зброєю поїхала в дозвільний орган та подала заяву згідно з процедурою, оплатою нових квитанцій в банку на отримання дозволу, зберігання та використання. Мені сказали, що "червону книжечку" отримаю через місяць. З позитивного: у магазині видають папірець з яким вже можна носити і використовувати зброю. Дозвіл – "червону книжечку" – я забрала в кінці січня 2023 року. Паперову червону книжечку треба обов'язково носити з собою. Обов'язково! Бо без цієї книжечки вас можуть затримати за незаконне носіння зброї! Дивно, чому по номеру зброї не можна в системі подивитись чи це дійсно моя зброя? Невже червона книжечка підписана від руки та з печаткою – надійніша?

Чому громадяни не можуть мати право купити зброю за наявності водійського посвідчення? При його отриманні всіх теж перевіряють у нарколога на адекватність. Невідомо...

Всі ці дозвільні системи існують незаконно, бо закону про зброю немає. Тому треба ці дозвільні процедури ліквідувати і дозволити українцям купувати зброю за наявності водійського посвідчення. Адже там всі ці документи є.

Ви запитаєте, а як же курси з поводження зі зброєю? По-перше, якщо ви дасте хабар, то ніякі курси, очевидно, ви вже не будете проходити. По-друге, стріляти у місті ви не будете – це незаконно. Ви будете користуватись зброєю у тирі, на спецаільно відведеному тренувальному майданчику або у лісі. У тирі вас точно будуть консультувати співробітники тиру, бо вони не хочуть бути застрелені вами. А у лісі будуть консультувати ті, хто поїде з вами, бо вони теж хочуть бути неушкодженими.

Купити зброю має мати право будь-який громадянин, у якого є водійське посвідчення. Реєструвати номер зброї продавець може безпосередньо у магазині – для цього не потрібні тисячі чиновників та бюрократичні процедури дозвільної системи. Якщо купуєте зброю не в магазині, то переєструвати її на іншу людину має бути змога у нотаріуса – подібно до реєстрації власності на землю чи квартиру. Поки що в Україні система отримання дозволів на зброю дуже забюрократизована і корумпована. Лише створення та ухвалення законодавчої бази з урахуванням досвіду інших країн дозволить спростити цей процес. Але на даному етапі це політичне рішення залишається підвішеним.

Лебідь, щука і рак. Яна Матвійчук про полярні підходи до політики Гетманцева та Федорова

5% податку для великого бізнесу – це добре, для ФОПів – надто мало. Данило Гетманцев суперечить сам собі і не помічає абсурд у своїх твердженнях...

Путін про історію – нудна маячня старого діда. Яна Матвійчук про історичні ляпи інтерв'ю Карлсона з путіним

У інтерв'ю Такеру Карлсону путін читав брехливу, але дуже нудну лекцію з історії України. Я закінчила історичний факультет Університету Шевченка, тому давайте розбирати найголовніші пропагандистські тези про історію від цього старого маразматичного діда...

Такер Карлсон поховав заживо українську дипломатію? Яна Матвійчук

До москви приїхав американський телеведучий та політичний оглядач Такер Карлсон. Він взяв інтерв'ю у путіна. Хоча інтервʼю і було максимально нудним, затягнутим та 100% буде незрозумілим американським виборцям-республіканцям, все ж це певний провал для української дипломатії...

Яна Матвійчук – Як Україні подружитись з релігійними республіканцями та отримати допомогу?

Є імовірність, що наступний Президент США буде республіканцем. Як Україні отримати підтримку республіканців? Як вести переговори і де знаходити спільні точки дотику? Ви, мабуть здивуєтесь, але більшість американців є практикуючими християнами...

Яна Матвійчук – форум у Давосі поширює соціалізм у Західному світі, що спричинить його загибель

Соціалізм та колективізм – кращі друзі "західних" еліт. Яна Матвійчук підбиває перші підсумки Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Західний світ помітно слабшає...

Яна Матвійчук: Національна стратегія доходів до 2030 року – підстава від Мінфіну

Чиновники презентували Національну стратегію доходів до 2030 року. Ця Стратегія нібито має на меті витягнути Україну з економічної кризи та залежності від грошей партнерів...