25 квітня 2023, 12:40

Пішов у крамницю по хліб – вернувся з пістолетом. Яна Матвійчук про досвід інших країн щодо легалізації зброї

Повномасштабне вторгнення росії в Україну підкреслило проблему відсутності у цивільних достатньої кількості зброї. Українці часто не мали змоги ефективно особисто захищати себе та свою родину від окупантів. Ніхто би не поліз до нас, якби знав, що українці – це майже 40-мільйонна армія озброєна до зубів, яка вміє дуже влучно стріляти. Ринок зброї для цивільних в Україні важкодоступний і досі. Тому треба вже зараз працювати над тим, щоб створити нове законодавство за прикладом інших країн для того, щоб простіше купувати та використовувати не тільки зброю для мисливства та спорту. Як отримати зброю у Ізраїлі, Молдові, США і чому цей досвід важливий для України – читайте у матеріалі.

Досвід Ізраїлю для України

Безпекова ситуація у Ізраїлі підштовхнула уряд до легалізації зброї для цивільного населення. Цікаво, що за даними Міністерства національної безпеки Ізраїлю менше 2% громадян отримали дозвіл на зброю. Тобто, можливість отримати дозвіл на зброю є, але не всі громадяни хочуть її мати. Це і є свобода громадянина, коли йому дають можливість отримати зброю, а він сам вже вирішує чи вона йому потрібна.

Через зростання кількості терактів ізраїльський уряд заявив, що отримання дозволів на зброю для цивільних буде спрощено ще більше.

Окрім того, цікаво й те, що у одних регіонах Ізраїлю легше отримати дозвіл на вогнепальну зброю, аніж в інших. Наприклад, зараз легше отримати дозвіл ізраїльтянам, які живуть чи працюють у Східному Єрусалимі або на Західному березі річки Йордан. Це обумовлено тим, що у цих частинах країни існує більша загроза для громадян.

Станом на лютий 2023 року "на руках" у громадян Ізраїлю є 155 168 одиниць зброї (загальна кількість населення країни на 1 січня 2021 року 9 291 000 осіб).

Як отримати дозвіл на зброю у США

У США зброю можна купити за водійським посвідченням.

Якщо коротко, то купити вогнепальну зброю можуть громадяни США або законні постійні жителі, які досягли необхідного віку. Для "довгої" зброї це, як правило, 18 років, для пістолетів – 21 рік.

Людина просто приходить з посвідченням особи, на якому є фото власника, і купляє зброю!

Тобто, кожна повнолітня людина може вийти у крамницю по хліб, а повернутися з гладкоствольною зброєю чи пістолетом. Так має бути і в Україні.

Ринок зброї у Молдові

А що там у найближчих сусідів? У Молдові дозвіл на купівлю та носіння зброї цивільним населенням легалізували законодавчо ще у 1998 році.

Зброю легалізували після конфлікту у Придністров'ї, коли на руках у людей залишилося багато зброї. Перед владою стояв вибір – ввести кримінальну відповідальність за носіння і зберігання зброї або легалізувати зброю. У випадку введення кримінальної відповідальності довелося би силоміць роззброювати людей – значна частина з них потрапила би за ґрати. Тому було прийнято рішення легалізувати купівлю та носіння зброї.

Ліцензію на зброю можуть отримати громадяни Молдови, які досягли повноліття – 21 року. Для отримання дозволу треба пройти теоретичний і практичний курс поводження зі зброєю, мати всі умови для зберігання зброї, бути психологічно здоровим та документи про несудимість.

У видачі дозволу на зброю можуть відмовити людині, котра систематично порушує громадський порядок, зловживає спритним та наркотичними речовинами.

Досвід Молдови є важливим для України і його ми мали перейняти ще до початку повномасштабного вторгнення росії, коли мали справу з так званими "Л/ДНР". А зараз вже лібералізація ринку зброї актуальна для того, щоб давати відсіч російським окупантам.

Приховане носіння зброї у Чехії

Чехія є чи не найліберальнішою країною Європейського союзу у питанні зброї. У Чехії дозволене навіть приховане носіння зброї у зарядженому вигляді, якщо на це є ліцензія.

В країні громадянам дозволено купувати зброю для самозахисту. Це право громадян Чехії задекларували у Конституції, щоб жодні політики не могли більше обмежити законодавчо право громадян на володіння зброєю.

Проте варто зважати на те, що попри дозвіл купувати, володіти та носити зброю в Чехії діє безліч обмежень, які звужують випадки застосування зброї – стріляти можна для самозахисту у разі крайньої необхідності. Але ж це право є!

Детінізація ринку вогнепальної зброї в Україні

В Україні процвітає нелегальний ринок вогнепальної зброї. Через це український бюджет недоотримує значну кількість доходів через існування тіньового продажу. Так, Нацполіція відзвітувала, що у 2021 році було вилучено понад 1200 одиниць нелегальної вогнепальної зброї та близько 89000 набоїв. Якби ж цю зброю продавали офіційно – держава могла би отримати значну кількість податків та, наприклад, використати їх на підвищення обороноздатності країни.

Важливо врахувати й те, що злочини відбуваються у більшості випадків з використанням нелегальної зброї, а не легально зареєстрованої!

Отже, лібералізація ринку зброї в Україні та легалізація зброї для цивільних в Україні (не тільки для мисливства та спорту, але й для самозахисту) – це надважливий крок, який дозволить підвищити обороноздатність, втілити ліберальні реформи, розвинути ВПК та збільшити надходження до державної казни. Ми можемо перейняти досвід країн, котрі вже легалізували зброю для цивільних, та адаптувати втілену ними систему та законодавство під реалії України. Починати це робити треба вже зараз!

Волонтерка Яна Матвійчук: ''росія готує проти мене та інших драйверів суспільства потужну ІПСО. Мета – знищення волонтерства в Україні''

Я впевнена, що українські волонтери найближчим часом можуть стати жертвами потужної російської ІПСО. Операція супроводжуватиметься величезною кількістю брудних та провокаційних інформаційних вкидів...

У Києві кладуть бруківку, поки військові кладуть свої життя

В Україні розпочалися акції протесту, де активні представники громадянського суспільства вимагають від чиновників перестати витрачати гроші на бруківку і переспрямувати їх на ЗСУ...

Китайські аптечки для ЗСУ. Частина 2. Командування Медичних сил продовжує брехати і цьому є підтвердження

У липні гучно прогримів скандал довкола постачання Командуванням Медичних сил (КМС) неякісних аптечок для військових на передовій. Якщо коротко, то на фронт потрапили більше 40 000 неякісних китайських аптечок сумнівного походження...

Китайські аптечки для ЗСУ: як чиновники влаштували бізнес на життях військових

Тилові чиновники вбивають українських захисників. Лише нещодавно прогримів скандал щодо завищених цін на закупівлю продуктів для ЗСУ, а тут вже нова корупційна схема від Командування Медичних сил Збройних Сил України? І це не просто розкрадання грошей, це, насправді, бізнес на крові...

Економічні наслідки підриву ЗАЕС

Всі чекали, що у ніч з 4 на 5 липня 2023 року росіяни підірвуть Запорізьку АЕС. На щастя, цього не сталося. Але поки станція під контролем росіян – вибух може відбутися у будь-який момент...

''Золоті'' яйця та іспанські вілли: чи будуть саджати чиновників

Корупція, розкрадання, схематоз і золоті яйця. Українські медіа рясніють корупційними скандалами та історіями про корупцію та зловживання, але досі чиновників ніхто не саджає...