6 липня 2023, 13:10

Економічні наслідки підриву ЗАЕС

Всі чекали, що у ніч з 4 на 5 липня 2023 року росіяни підірвуть Запорізьку АЕС. На щастя, цього не сталося. Але поки станція під контролем росіян – вибух може відбутися у будь-який момент.

Про екологічні наслідки від можливого підриву ЗАЕС говорять вже давно. Це забруднення значної території півдня України через викид радіоактивних елементів, евакуація мільйонів людей та забруднення всього континенту. Але не менш руйнівними будуть і економічні наслідки.Якими будуть економічні наслідки підриву ЗАЕС

Треба розуміти, що південь України – це важлива економічна зона. Саме на півдні знаходяться значні площі родючих сільськогосподарських земель, безліч видобувних підприємств та металургійних гігантів. Зараз значна територія півдня України перебуває під тимчасовою окупацією росіян, але після деокупації ці землі можуть бути непридатними для життя за умови, якщо росіяни підірвуть ЗАЕС.

Економічні наслідки від можливого теракту на ЗАЕС відчує на собі не лише Україна, але й весь світ. Особливо постраждають країни-сусідки України та країни Чорноморського та Середземноморского басейнів.

Економічні наслідки для України

Підрив ЗАЕС може стати катастрофою, яка вплине на глобальну економіку. Для України, зокрема, це матиме нищівні наслідки. Десятки тисяч кілометрів земель можуть стати непридатними для життя та економічної діяльності. Окрім цього, може відбутися:

1) Ліквідація підприємств

У разі підриву росіянами ЗАЕС відбудеться ліквідація промислового капіталу. Припиниться робота всіх металургійних та комерційних підприємств.

2) Знищення найпотужнішого у Європі об'єкту енергетики

Окрім того, ЗАЕС – це найпотужніший виробник електроенергії у Європі. Знищення ЗАЕС унеможливить власне виробництво достатньої кількості електроенергії, яка нам буде так потрібна під час повоєнної відбудови.

3) Припинення сільськогосподарської діяльності

На територіях, які можуть бути забрудненими внаслідок теракту на ЗАЕС, неможливо буде вести будь-яку сільськогосподарську діяльність. Всі аграрні підприємства Півдня будуть змушені припинити діяльність. Сільськогосподарські землі будуть виведені з комерційного обороту.

4) Спад економічної активності

У разі підриву ЗАЕС значно скоротиться внутрішній споживацький та інвестиційний попит.

5) Евакуація людей

ЗАЕС знаходиться у дуже густонаселеному регіоні України. У найгіршому випадку треба буде евакуювати близько 300 тисяч людей із 4 областей України. Про це заявив заступник міністра енергетики України Юрій Власенко.

Цих всіх людей десь треба буде розмістити, надати їм фінансову підтримку.

6) Зростання податків

На ліквідацію наслідків підриву ЗАЕС будуть направлятися значні кошти. Евакуація, розміщення людей, спад економічної активності. За це все будуть платити українці. Ці гроші звідкись треба буде брати. А наші чиновники люблять у кризових ситуаціях не розвивати економіку і впроваджувати реформи, а просто піднімати податки. Тому варто очікувати, що податки можуть зрости.

Економіст Ярослав Романчук вважає, що у разі підриву ЗАЕС витрати на ліквідацію наслідків можуть сягнути від $350 – 500 млрд. Якщо ж говорити про довготривалу перспективу, то ця сума може скласти $1 трлн, з урахуванням завданої шкоди та втраченої вигоди.

Економічні наслідки підриву ЗАЕС для інших країн

Ярослав Романчук зазначає, що підрив ЗАЕС – це пряма агресія росії проти країн Чорноморського басейну. Серед цих країн є і країни НАТО. Якщо росія підірве ЗАЕС – це прямий плювок на країни, які володіють ядерною зброєю. Внаслідок можливого підриву ЗАЕС значна шкода буде завдана Туреччині, Румунії, Болгарії... Негативні наслідки підриву ЗАЕС відчує на собі і Греція та інші країни Середземномор'я. Лише шкода від втрати туристичних потоків складе сотні мільярдів доларів. А якщо врахувати омертвіння капіталу в туристичних містах – хто поїде відпочивати на курорти з високим рівнем радіації чи місця, які сприйматимуться такими – країни цього регіону чекає глибока рецесія.

Таким чином, можна зробити висновок, що підрив росіянами Запорізької АЕС – це виклик не лише для України, але й для країн-сусідок та всіх країн Чорноморського та Середземноморського басейнів. Економічні наслідки теракту на ЗАЕС неможливо оцінити миттєво, адже вони будуть проявлятися ще через сотні років після. Чи розуміють це країни, яких безпосередньо може торкнутися радіоактивне забруднення та чи готові вони діяти вже зараз? Напевно, ні. Проте ми вже добре навчені, що від росії можна очікувати всього, а тому маємо сподіватися на краще, але й бути готовими до найгіршого сценарію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Волонтерка Яна Матвійчук: ''росія готує проти мене та інших драйверів суспільства потужну ІПСО. Мета – знищення волонтерства в Україні''

Я впевнена, що українські волонтери найближчим часом можуть стати жертвами потужної російської ІПСО. Операція супроводжуватиметься величезною кількістю брудних та провокаційних інформаційних вкидів...

У Києві кладуть бруківку, поки військові кладуть свої життя

В Україні розпочалися акції протесту, де активні представники громадянського суспільства вимагають від чиновників перестати витрачати гроші на бруківку і переспрямувати їх на ЗСУ...

Китайські аптечки для ЗСУ. Частина 2. Командування Медичних сил продовжує брехати і цьому є підтвердження

У липні гучно прогримів скандал довкола постачання Командуванням Медичних сил (КМС) неякісних аптечок для військових на передовій. Якщо коротко, то на фронт потрапили більше 40 000 неякісних китайських аптечок сумнівного походження...

Китайські аптечки для ЗСУ: як чиновники влаштували бізнес на життях військових

Тилові чиновники вбивають українських захисників. Лише нещодавно прогримів скандал щодо завищених цін на закупівлю продуктів для ЗСУ, а тут вже нова корупційна схема від Командування Медичних сил Збройних Сил України? І це не просто розкрадання грошей, це, насправді, бізнес на крові...

Економічні наслідки підриву ЗАЕС

Всі чекали, що у ніч з 4 на 5 липня 2023 року росіяни підірвуть Запорізьку АЕС. На щастя, цього не сталося. Але поки станція під контролем росіян – вибух може відбутися у будь-який момент...

''Золоті'' яйця та іспанські вілли: чи будуть саджати чиновників

Корупція, розкрадання, схематоз і золоті яйця. Українські медіа рясніють корупційними скандалами та історіями про корупцію та зловживання, але досі чиновників ніхто не саджає...