Олександр Михельсон Журналіст "Українського тижня"

Пустельна Незалежність?

19 серпня 2011, 15:35

Я вже десь писав: якби Мойсей справді сорок років водив євреїв по пустелі після звільнення з єгипетського рабства, до Ханаану ніхто б не дійшов. Та й сорока років ніяких не налічилося б. Дуже скоро вчорашні раби забули б, що в рабстві було не дуже-то, і думали б тільки про те, що там усе ж таки їх годував рабовласник, а в цій пустелі ще спробуй вполюй собі сарану чи, скажімо, скорпіончика...

Власне, автори легенди це теж розуміли – тому й підкріпили свою теорію "вимирання останнього раба" божественним втручанням у вигляді манни небесної.


В сучасній політиці на божественне втручання розраховувати не доводиться. Тому на 20-ту річницю розпаду СРСР число українців, котрі шкодують за спочилою імперією, закономірно зросло.

Наприклад, за нещодавно опублікованими даними Інституту соціології НАНУ, 2001-го року на референдумі про незалежність України позитивно проголосували б 56 % опитаних. А цьогоріч – уже тільки 46,6 %.

Дані, повторюся, цілком закономірні. Ті, хто ще пам'ятає "совок", стають усе старшими, а старшим людям в принципі притаманно ідеалізувати молодість. Ті ж, хто "совка" не пам'ятає, його просто не усвідомлюють. Сьогодення вони бачать без прикрас, а от "совок" – лише в підфарбованих спогадах старших. Плюс у бравурних радянських кінострічках, на які таке щедре останнім часом наше телебачення.

А книжок вони не читають. Батьки – колишні громадяни "найбільш читаючої країни світу" – чомусь не привчили. За рідкісними винятками.

Чого ж їм і не хотіти відновлення СРСР у якійсь формі? Просто дивовижно, як романтичні патріоти початку 90-х не передбачили цього цілком очевидного повороту, а, навпаки, двадцять років заколисували себе маразматичними, даруйте на слові, мантрами про те, що ось виросте нове покоління "без радянських комплексів" – і стане Україна по-справжньому незалежною.

Виросло, еге ж. Як не секретар міськради, то цілий народний депутат, дорого й шикарно утримуваний вітчизняним бюджетом за те, що її ж, вітчизну, за кожної нагоди запльовує, як ображений верблюд агента КГБ в останнього фільмі чудового радянського режисера Гайдая.

Але не будемо про лірику. Нині, як уже сказано, не часи біблійного Мойсея, і світ дано нам в об'єктивній реальності. А реальність ця в тому, що ті, хто вірить у яке-небудь відновлення колишньої великої держави – такі ж достоту романтики й фантазери, як і націонал-патріоти кінця 80-х, котрі щиро вважали, що досить спекатися клятої Москви, і потечуть Ненькою замість вод чорнобильських молочні ріки.

Радянський Союз помер не через Америку і навіть не через Горбачова. Країна, як справедливо писав вічно живому "Наутілусу" вже покійний, на жаль, Ілля Кормільцев, загинула "как древний ящер с новым вирусом в клетках". Але смішно вважати, що цей вірус було спеціально вирощено в лабораторіях ЦРУ.

Хоча тим, хто вірить, ніби Захід спеціально добивався зниження ціни на нафту, щоб підірвати економіку СРСР – їм уже нічого не доведеш.

Між іншим, про нафту. У відомого російського белетриста Віктора Пєлєвіна в романі про політекономічно підкованих вампірів, як там та книжка зветься, наведено пречудову метафору. Суспільство, кажуть там мудрі вампіри своєму юному вихованцеві, влаштоване так, що може продукувати для своїх господарів тільки гроші (читай – матеріальні блага). Але спосіб видобування цих благ буває різним. Іноді – з розумових зусиль, а іноді – з акту смерті. Різниця, наголошують вампіри, така ж, як між тваринництвом молочним і м'ясним.

Пєлєвін там прямо вказує на сталінський СРСР. Дійсно, питань немає: це було "тваринництво" таке м'ясне, що далі нікуди. Проблема тільки в тому, що держава, збудована товаришем Сталіним, в принципі не могла проіснувати історично тривалий час. На відміну від першої-ліпшої ферми.

Товаришеві Сталіну, ясно, довго й не треба було. Ніхто не створює рабовласницько-військову економіку на віки, це економічна аксіома. Таку економіку створюють тільки для конкретної мети – в ХХ столітті, як правило, для "завоювання світу".

Із завоюванням світу в товариша Сталіна вийшло лише частково, бо геноссе Гітлер теж виявився собі на умі. А потім великий вождь радянського народу благополучно (на жаль) помер, і тема завоювання світу відійшла в минуле.

Усе це я розповідаю для того, щоб наголосити: нехай не від смерті Сталіна, але вже від часів ХХ з'їзду КПРС Радянський Союз існував винятково по інерції. І якби "м'ясне" тваринництво сталінізму досить швидко не змінилось "молочним" (ура нафтогазовим запасам неісходимого Сибіру), СРСР, найімовірніше, накрився б іще до мого народження.

Тобто учасники ГКЧП, котрі рівно двадцять років тому 19 серпня намагались "врятувати країну", насправді рятували привид. І, до речі, як показала подальша істоіря, дарма вони так істеричили: хто не застрелився чи то від страху, чи то (думаймо про людей добре) від рецидивів офіцерської честі – той дожив віку цілком мирно, ба навіть досить забезпечено.

І це знову не випадковість. Адже нова Росія, що постала після краху СРСР, трохи поваландавшись манівцями "реформ" – і так і не зрозумівши, якими вони мали бути, а отже, проклявши саме слово – в кінцевому рахунку таки впевнено повернулась на шлях, яким СРСР ішов іще за Брєжнєва.

Хвалити Бога, ціни на нафту та газ сягли показників, про які не могли мріяти не те що Брєжнєв, а і перший російський "демократичний" президент. (Очевидно, американці, котрі "нарошно" збили ціни на нафту у вісімдесятих і тим зруйнували СРСР, усвідомили свою провину – недарма ж вони тепер щосили піднімають цю ціну, не шкодуючи життів власних солдатів в Іраку та власних же боєприпасів у Лівії).

Але для України тут радості мало. Точніше, немає зовсім. Адже "велика держава" – в першу чергу, як її уявляють ностальжисти по СРСР, у вигляді влиття України назад за російський кордон – сьогоднішній Росії потрібна значно менше, ніж, скажімо, вступ України до НАТО та ЄС.

Дивіться. Соціалізму а-ля товариш Сталін (насправді – супердержавного суперкапіталізму, коли можна так висловитись) більше не буде. Немає дурних, і немає ресурсів. А ті ресурси, котрі є, жодної "халяви" на розширення імперії не передбачають. Тобто на підкуп політиків і ЗМІ та просування "міжнаціональної російської мови" гроші, звісно, знаходять. Але це ж копійки. А от щоби ділитись нафтодоходами з цілим братнім народом – дзуськи.

Тут зі своїм власним народом ділитися в лом... А від братніх узагалі єдине, що вимагається – це правильне голосування в ООН, спільна політика на світовому ринку зерна, і щоб "труба" контролювалась Москвою. І щоб за все це, по можливості, нічого не платити. А чого ж ви хотіли: ринкова економіка. Хто сумнівається, спитайте Лукашенка.

Тому я й кажу: ностальгія по СРСР через 20 років по його розпаду – це так само природно, як ностальгія міфічних євреїв по єгипетському рабству, коли вони там собі блукали пустелями Синаю (було б де блукати аж сорок років, до речі). Але це і так самісінько наївно, як сподівання деяких інтелігентів від гуманітарки двадцять ркоів тому, що ось перестанемо "годувати москалів" – і буде нам щастя.

Один в один.

На цьому моменті можна було б і завершити, але є передчуття простого запитання: і що ж, нам тепер оце довіку пустелею вештатись?

На таке запитання є й проста відповідь: євреї – уже не міфічні, а цілком реальні – таки побудували собі серед пустель досить потужну й комфортну, з огляду на вимоги часу, державу. І за напівлегендарних царів, і півсотні років тому. І, звісно, не тому, що вони такі спеціальні люди, або що у автора цих рядків був єврей – прадід по батькові.

Я думаю, їм усе вдалося просто тому, що вони не дуже-то заморочувались із питаннями про те, де краще – в пустелі чи в рабстві. А робили своє.

powered by lun.ua
Коментарі — 72
ганна-ахметова _ 20.08.2011 14:15
IP: 93.73.64.---
Breda:
ira4com:
Breda _ 20.08.2011 08:12 ----Все більше людей ностальгують за Союзом?... За чим ностальгувать? За свинофермою? Тьфу.

Девочка Breda, Вам это не понять. И не лезьте туда своим грязным рылом.
Не лізь до мене, клієнт хоспісу.
у багатому госпісі доживає віку історичка, раз є там інет, Мабуть за особливі заслуги отримала
Breda _ 20.08.2011 13:44
IP: 93.73.193.---
ira4com:
Breda _ 20.08.2011 08:12 -----Все більше людей ностальгують за Союзом?... За чим ностальгувать? За свинофермою? Тьфу.

Девочка Breda, Вам это не понять. И не лезьте туда своим грязным рылом.
Не лізь до мене, клієнт хоспісу.
Breda _ 20.08.2011 13:41
IP: 93.73.193.---
bmi:
Та й Моісея в нас нема. " – нєт прарока в собствіннам атєчєствє... Коли ви почули вперше за кучьмо? За який час до його царювання? Добре, хай то був час рев. змін.До 03 року чули, взагалі, про зека? Це тіки про таких відомих... Так шо ненада... Мо" хтось із давно відомих пракрєатівнічаєт, а й мо " з "невідомо звідки " поводирь з"явиться...Ви не вивчали – коли суспільство здатне на бунт, а коли на революційні перетворення?... Нучком не здавали? Шо, не довелось?
Що таке "Нучком"?
Пане, я мала на увазі МОІСЕЯ, тобто хранителя та поводиря нації, що вивів народ з небезпеки та й ще навчив його жити вільно. А Ви щось мені про ситуативних лідерів, що на мають на меті моісеївих цілей – а виключно кланово-мафіозні.
Лариса Оріана _ 20.08.2011 12:41
IP: 178.137.19.---
ira4com:
Breda _ 20.08.2011 08:12 -----Все більше людей ностальгують за Союзом?... За чим ностальгувать? За свинофермою? Тьфу.

Девочка Breda, Вам это не понять. И не лезьте туда своим грязным рылом.
___ Ага, поясніть тій нерозумній Бреді, що навіть свиноферму в кіно показували романтично.
bmi _ 20.08.2011 10:56
IP: 178.219.95.---
Breda:
Пан Олександр чудово пише, як на мене.
Блуканная по пустелі виснажує. Виснажує якнайперше – фактом БЛУКАННЯ, а вже потім пустельністю (тобто голодним блуканням).
Та й Моісея в нас нема. І це головне. І зверху нам він дадений не буде – а це накладає вже на суспільство відповідальність, бо яке середовище – такий його лідер.
Все більше людей ностальгують за Союзом?
Канали типу Інтер активно продукують цю ностальгію – чи просто так?

За чим ностальгувать? За свинофермою? Тьфу.
Та й Моісея в нас нема. " – нєт прарока в собствіннам атєчєствє... Коли ви почули вперше за кучьмо? За який час до його царювання? Добре, хай то був час рев. змін.До 03 року чули, взагалі, про зека? Це тіки про таких відомих... Так шо ненада... Мо" хтось із давно відомих пракрєатівнічаєт, а й мо " з "невідомо звідки " поводирь з"явиться...Ви не вивчали – коли суспільство здатне на бунт, а коли на революційні перетворення?... Нучком не здавали? Шо, не довелось?
Breda _ 20.08.2011 08:12
IP: 93.73.193.---
Пан Олександр чудово пише, як на мене.
Блуканная по пустелі виснажує. Виснажує якнайперше – фактом БЛУКАННЯ, а вже потім пустельністю (тобто голодним блуканням).
Та й Моісея в нас нема. І це головне. І зверху нам він дадений не буде – а це накладає вже на суспільство відповідальність, бо яке середовище – такий його лідер.
Все більше людей ностальгують за Союзом? Вони ностальгують за молодістю ІМХО.
Канали типу Інтер активно продукують цю ностальгію – чи просто так?

За чим ностальгувать? За свинофермою? Тьфу.
саймон _ 20.08.2011 00:16
IP: 193.41.187.---
murzikmurzik__Жіноча інтуїція:)
Можливо і боїться.Тільки не того про що ми споримо.Мені -наприклад- Мєдвєдєв видається більш невпевненим у собі ніж Путін.
murzikmurzik _ 19.08.2011 23:52
IP: 95.135.32.---
саймон:
murzikmurzik__ Він і так контролює владу-подивіться на склад російського уряду. Все вірно.За одним винятком -Путін не збирається передавати владу. Сподобалось керувати величезною країною.Якби він думав про відставку тоді інша справа -сушив би мізки кого вибрати наступником, кого саме призначити і т.д.А поскільки він збирається і далі рулити то не заморочується про якусь там відповідальність.
Добре, добре:-)) Нехай він хоче, може і не заморочується. Але після того виразу страху і жалю, якій я випадково побачила на стоп -кадрі, я залишу собі свою думку – одна мить певних емоцій на обличчі – для жінки достатньо, щоб зробити висновки.:-))
саймон _ 19.08.2011 23:42
IP: 193.41.187.---
murzikmurzik__ Він і так контролює владу-подивіться на склад російського уряду. Все вірно.За одним винятком -Путін не збирається передавати владу. Сподобалось керувати величезною країною.Якби він думав про відставку тоді інша справа -сушив би мізки кого вибрати наступником, кого саме призначити і т.д.А поскільки він збирається і далі рулити то не заморочується про якусь там відповідальність.
murzikmurzik _ 19.08.2011 23:19
IP: 95.135.32.---
саймон:
murzikmurzik__ Кого Путін має боятись? Мєдвєдєва? Чи опозицію рейтинг якої в межах декількох відсотків...
Ну уявіть собі, що на Вашому рахунку страшні злочини, вбивства і таке інше. Щоб бути в безпеці, Вам потрібно повністю контролювати всю владу, а якщо Ви її будете комусь передавати, Вам необхідно буде контролювати і цю людину теж, тобто все одне зберегти владу.
В такому положенні Ви будете боятися всього: і власного народу, і власного оточення. Сталін – теж приклад того ж самого страху. Один злочин породжує інший злочин, щоб уникнути відповідальності за перший, навіть, якщо це тільки Межігор"є з золотим унітазом,а якщо це наруга над Конституцієй, політичні процеси, вбивства...
саймон _ 19.08.2011 22:59
IP: 193.41.187.---
murzikmurzik__ Кого Путін має боятись? Мєдвєдєва? Чи опозицію рейтинг якої в межах декількох відсотків...
murzikmurzik _ 19.08.2011 22:52
IP: 95.135.32.---
саймон:
murzikmurzik__ Суть в тому що Путін і надалі хоче залишатись одноосібним керівником Росії." Воля до влади " -це називається.Він просто хоче рулити Росією.Якби не хотів знайшов би собі спадкоємця і просто домовився про гарантії спокійної емеритури (так як Єльцин з ним домовився).
Він не йде з політики тому що хоче керувати а не тому що боїться відповідальності за свої діяння.
Не знаю, наскільки він хоче, з кожним терміном стає все важче обіцяти підданим щасливе майбутне. Мені здається, що він страшенно боїться. Уявіть собі тільки можливість розслідування підривів домів, які не випадково засекретили на 70 років. А скільки було ще всього.
Якось я дивилася по інтернету провому Медвєдєва на з"їзді Єдиної Росії перед президентськими виборами, спасибо за оказанное доверие и все такое, тут показали великим планом обличчя Путіна – і у мене відео трохи підвисло – я роздивлялася його вираз: страх, туга, сум і тяжки сумніви. Я впевнена, що він боїться.
саймон _ 19.08.2011 21:57
IP: 193.41.187.---
ганна-ахметова__ Сьогодні йому нічого боятись.Опозиція -маргінали не становить загрози.Можна кермувати ще довго.
ганна-ахметова _ 19.08.2011 21:52
IP: 93.73.64.---
саймон:
murzikmurzik__ Суть в тому що Путін і надалі хоче залишатись одноосібним керівником Росії." Воля до влади " -це називається.Він просто хоче рулити Росією.Якби не хотів знайшов би собі спадкоємця і просто домовився про гарантії спокійної емеритури
Зарано Вовану ще на емеритуру, ще є газ і нафта у сховищах і порох у порохівницях. Щодо відповідальності – який чекіст її боявся?
саймон _ 19.08.2011 21:44
IP: 193.41.187.---
murzikmurzik__ Суть в тому що Путін і надалі хоче залишатись одноосібним керівником Росії." Воля до влади " -це називається.Він просто хоче рулити Росією.Якби не хотів знайшов би собі спадкоємця і просто домовився про гарантії спокійної емеритури (так як Єльцин з ним домовився).
Він не йде з політики тому що хоче керувати а не тому що боїться відповідальності за свої діяння.
ганна-ахметова _ 19.08.2011 21:40
IP: 93.73.64.---
murzikmurzik:
murzikmurzik:
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
вітаю, мурзику, зі Святом! Хай Бог помагає
Дякую, і Вам того же. Читали Ліну Костенко?
а як же. я "День" читаю щодня.
Сьогодні я ще читала відкритий лист – поздоровлення Тимошенко з Днем незалежності, але не можу знайти тепер.
на УНІАН
murzikmurzik _ 19.08.2011 21:38
IP: 95.135.32.---
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
вітаю, мурзику, зі Святом! Хай Бог помагає
Дякую, і Вам того же. Читали Ліну Костенко?
а як же. я "День" читаю щодня.
Сьогодні я ще читала відкритий лист – поздоровлення Тимошенко з Днем незалежності, але не можу знайти тепер.
murzikmurzik _ 19.08.2011 21:32
IP: 95.135.32.---
саймон:
murzikmurzik__Не тільки тому -що мусять.Репресують бо вважають що прийшли надовго і владу не віддадуть.Про відповідальність вони думають в останню чергу.
Вони не можуть дозволіти собі віддати, так само, як Путін не може дозволіти – інакше йому кришка. Не мав би злочинів – зміг би.
ганна-ахметова _ 19.08.2011 21:30
IP: 93.73.64.---
murzikmurzik:
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
вітаю, мурзику, зі Святом! Хай Бог помагає
Дякую, і Вам того же. Читали Ліну Костенко?
а як же. я "День" читаю щодня.
murzikmurzik _ 19.08.2011 21:29
IP: 95.135.32.---
ганна-ахметова:
murzikmurzik:
вітаю, мурзику, зі Святом! Хай Бог помагає
Дякую, і Вам того же. Читали Ліну Костенко?
саймон _ 19.08.2011 21:28
IP: 193.41.187.---
murzikmurzik__Не тільки тому -що мусять.Репресують бо вважають що прийшли надовго і владу не віддадуть.Про відповідальність вони думають в останню чергу.
ганна-ахметова _ 19.08.2011 21:24
IP: 93.73.64.---
murzikmurzik:
вітаю, мурзику, зі Святом! Хай Бог помагає
murzikmurzik _ 19.08.2011 21:21
IP: 95.135.32.---
саймон:
murzikmurzik__Вони розійшлись в іншому -Іхельзон вважає цей режим бізнесменів -олігархів не здатним на системні репресії а кримінальні справи проти Тимошенко і Луценка порушені із мотивів особистої помсти і неприязні.Портніков вважає навпаки.
Тоді він просто недалекий, Ваш Іхельсон:-))
Бандитське кодло не може демократично передати владу, бо тоді йому доведеться відповідати за порушення закону, тому воно має знищувати політичних опонентів. МУСИТЬ навіть.
ганна-ахметова _ 19.08.2011 21:18
IP: 93.73.64.---
Igor Bolozovskij:
887766:
Лариса Оріана:
Чи може ви вважаєте мені цікава думка холмсів? Запевняю вас що я маю підтримку багатьох,не холмсів.
НаПРиклад?
.
;-)))
Вся Канатчикова дача
barantchuk _ 19.08.2011 20:56
IP: 31.40.229.---
Шушкевич, Єльцин і Кравчук
Та їхні радники тямущі
Зібрались в Біловезькій пущі,
Угоду разом ухвалили
І врешті решт Союз звалили.
Признаюся,мені й не шкода,
Як не крути, тюрма народів,
В якій, як Моісей євреїв,
Нас все водили по пустелі.
Більше піввіку це тривало
І вже рабів німих немало
У тім Союзі поросло.
А скільки би їх ще було?
Та розвалився непорушний,
А був здавалось на віки,
Що вже і ми й наші батьки
Давно сприймали це як данність,
Але в історії реальній
Нічого вічного нема
То ж втримати було дарма,
Хоч і тримався на багнетах.
На щастя він без бою впав,
Ніхто його не захищав
З тих хто повинен захищати
І комуністів сил армади,
Міліція і КГБ,
Що дні і ночі чатували,
Вони не вгледіли, проспали,
Бо вже у світлі ідеали
Не вірив з них мабуть ніхто.
Наїлися брехні й цинізму,
Що вже про привид комунізму
Ніхто й не згадував,
Лиш тільки дурні й гумористи,
Так що ідейних не було,
А все здебільше кар'єристи.
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте