Сергій Оксаніч Президент компанії КІНТО

25 років без Моісея. Частина ІV

03 жовтня 2016, 10:20

В попередній частині про таке: втрата історичного шанса України в 90-х; перемога екстрактивних інститутів над інклюзивними; тяжба Пінчук-Коломойський як ілюстрація до історії про те, з "чого зроблений олігарх".

Основною особливістю 90-х було те, що інституційні реформи сприймалися як заморський продукт. Їх призначення було малорозумілим не тільки пересічними громадянами, але й більшості урядовців та парламентаріїв. Міжнародні фінансові організації з великими зусиллями проштовхували необхідні рішення в уряді та парламенті. Допомагала вирішенню питань тільки економічна скрута, яка дозволяла Світовому Банку тримати процеси реформування на короткому ланцюгу. Він розробляв план реформ з поквартальною розбивкою, а МВФ щоквартально виділяв черговий транш кредитної допомоги, тільки за умов виконання всіх реформаторських пунктів за попередній квартал. Якщо якийсь пункт не виконувався, затримувався черговий транш, відповідно затримувалися виплати бюджетникам та пенсіонерам. Президент тупав ногами, чиновники та депутати виправлялись, реформи рухались далі.

Таким чином, проходила перша спроба втискування інклюзивних інститутів наперекір екстрактивній суті існуючої влади. В суспільстві ще не існувало необхідних страт бенефіціаріїв, які б свідомо розуміли необхідність інституціональних змін та й, відповідно, вміли б захистити їх від реваншистських намірів еліт. Як тільки покращилась експортна кон'юнктура та збільшились бюджетні доходи, реформи були зупинені, як і тісна співпраця з міжнародними організаціями.

Реформаторські зусилля 90-х не пропали дарма. Завдяки їм став швидко розвиватися малий та середній бізнес, збільшились доходи населення, став кількісно зростати середній клас. З'явилася та розширилась прошарки людей, для яких розвиток інклюзивних інститутів став потребою для їх економічного виживання або самореалізації.

Саме ці люди стали бікфордовим шнуром для помаранчевих подій, коли вперше на пострадянських територіях самоорганізація населення змінила політичні еліти. Так, вони не змогли надовго утримати результати перемоги, але отримали неоціненний досвід для подальшого розвитку громадянського суспільства.

В наступній частині про таке: фондовий ринок як індикатор інституційного стану країни; Помаранчева революція як невдала спроба розірвати порочне коло екстрактивних інститутів; генезис громадянського суспільства.

powered by lun.ua
Коментарі — 4
Александр 1 _ 04.10.2016 12:13
IP: 188.163.12.---
Alexey Mikhaylov:
Автор использует термин -гражданское общество. Но поморанчивая револючия не была актом гражданского общества, тем более Евромайдан... На Украине Гражданский кодекс был принят в 1922 году, в тогда ещё УССР... Вот когда бфло формирование гражданского общества с 1922 по 2013-момента пока Нация не стала понад усё! разрушив гражданское общество///

Так это при существовании гражданского общества в Украине был голод 1923 г., Голодомор 1932-33 г., репрессии 1937 г., авторитарный режим Сталина, война 1939-45 г., руководящая роль КПСС по Конституции? Извините, у вас с головой все нормально?
руслан49 _ 04.10.2016 08:51
IP: 95.134.221.---
Бог дивиться на цих дурних українців і плаче. Чого я вам ще не дав- каже він. Дав саму кращу землю в світі, дав тіло не гірше, чим у інших народів. Чого ви ще від мене хочете. Дати вам Заповіді мого закону для українців? Так попросіть, я їх вам дам.
Pavlo Koma _ 03.10.2016 22:19
IP: 37.55.207.---
Не справились -міністра у відставку.
Новий Міністр МЗС повинен почати захищати Народ України всіх національностей?
Для РФ ми вороги, або зломлені вороги, що співпрацюють з мордором. Обов'язок держави захисти громадян від зелених чоловічків із воєнторгу РФ Путіна – Кирила, введенням візового режиму з окупантом і агресором. Іншого шляху немає, як закрити кордон.
На третій рік війни воєнторгу Московії Путіна – Кирила МЗС спохватився і констатує, що відвідування РФ є небезпечним для всіх громадян України.
Відвідання РФ небезпечне для українців: безпідставні затримання, провокації на кордоні та при митному огляді, тортури, недопуск консулів
Роман Сущенко, який- прибув до Росії у приватних справах, був затриманий в РФ, де його звинуватили в шпигунстві. в ФСБ заявили, що Сущенко є співробітником головного управління розвідки Міноборони України
У МЗС лише тепер попереджають: відвідувати РФ небезпечно для українців.
А ввести візовий режим з ворогом і окупантом на третій рік війни слабо?
Иван Гелан _ 03.10.2016 12:35
IP: 213.110.136.---
Тимошенко ВЖЕ все знищила Україну. Борг за не куплений газ в 38 млрд доларів доведеться внукам платити, або мирова, коли ми відмовляємось від претензій до Россії за вкрадене і вбитих, у нас буде, як пише голубий єврей, 20 років чесних злиднів, коли землю і "шікс" Порошенко передасть в сліпий траст богоугодним.
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter