Сергій Оксаніч Президент компанії КІНТО

25 років без Моісея. Частина V

05 жовтня 2016, 11:11

В попередній частині про таке: реформи як заморський продукт; зовнішня спроба втискування інклюзивних інститутів; відсутність суспільної підтримки реформ.

Національний фондовий ринок завжди є найбільш комплексним індикатором інституційного стану країни. Чим більше частка екстрактивних інститутів, тим менше захищені майнові права, тим більше дисконтуються інвесторами національні активи відносно світових аналогів в інклюзивних економіках.

Слід підкреслити, що фондові індекси не є лінійною функцією від стану речей, в них закладаються певні позитивні чи негативні очікування. Так, бурхливий розвиток фондового ринку в 90-х базувався саме на позитивних очікуваннях серед міжнародних інвесторів, відносно досить швидкого переходу України до табору країн з інклюзивними інститутами. Але, як тільки вони зрозуміли, що ситуація розгортається в протилежний бік – до олігархізації та максимального посилення екстрактивних інститутів, Україна надовго зникла з їх пріоритетів.

Помаранчева революція була черговою спробою вирватися з порочного кола екстрактивних інститутів. Революційні події надихнули багатьох на позитивні зміни. Українські фондові індекси зростали та давали сигнали, що міжнародна інвестиційна спільнота змінила очікування на позитив.

На жаль, революційним поривом активної частини населення не вдалося зламати існуючі інститути. На то були свої обставини.

По-перше, приватизація "по-сімейному" базових галузей економіки дозволила нагромадити величезні ресурси для захисту владних еліт. Підкуп виборців та політичні репресії ставали все більш розповсюдженими явищами. Екстрактивна вертикаль влади здавалась все більш незламною, як влади, так і для значної частини населення.

По-друге, громадянське суспільство перебувало тільки в стадії дозрівання. Воно вже було спроможне змінити владу, але не здатне було осмислити, що це тільки початок процесу. Набагато складніше владу утримати та створити нові інститути.

З позиції сьогоднішнього дня можна сказати, що Помаранчева революція закінчилась інавгурацією нового президента. По факту, можна констатувати, що вона перетворилась в банальний переворот, коли екстрактивні інститути перейшли під контроль дещо структурно зміненої групи осіб. Хоча, на деякий час, сила екстрактивності була понижена.

З приходом Януковича все прийшло до свого логічного пункту розвитку – безмежна жадібність та нахабство творили "зразкову" екстрактивність і, як наслідок, творилась чергова політична нестабільність. На нас чекала "Революція Гідності" та черговий етап генезису громадянського суспільства в Україні.

В наступній частині про таке: як економічна велич Венеції залишилась у минулому; передумови успішності переходу до інклюзивності; як цифрова революція збільшує трансформаційний потенціал України.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
Александр 1 _ 06.10.2016 10:00
IP: 188.163.12.---
lohik:
Треба ставити вопрос шире: а хто вернув назад із Подмосковних лєсов і реанімував Януковича...
Януковича реанимировал народ, который сначала требовал назначить его премьер-министром (массовые, хоть и платные митинги в Киеве, помните?), а потом избрал президентом Украины, имея выбор между ним и Юлией Тимошенко. Народ его и прогнал.
Александр 1 _ 06.10.2016 09:54
IP: 188.163.12.---
Andrey Kononenko:
Мне кажется, что к агрессии России привёл факт существования независимой Украины. А майдан – это повод, которого они ждали.
Не совсем так. Только при Януковиче возникали Майданы. Хотя и вы правы: независимая Украина – непереносимый раздражитель для Российской империи.
lohik _ 05.10.2016 23:18
IP: 94.178.17.---
Александр 1:
Alexey Mikhaylov:
...А что Принес Евромайдан-падение ВВП, курс 26 и опять ненависть и в добавок кровь...
Евромайдан – это следствие политики Януковича. Поэтому надо ставить вопрос шире: что принесла политика Януковича? Ответ такой: Революцию достоинства//.
Треба ставити вопрос шире: а хто вернув назад із Подмосковних лєсов і реанімував Януковича, проти якого вийшов перший Майдан?...Той, хто підписав з ним Універсал ПРдаНУ...Ось де "истоки"того, що потім сталось... І як наслідок маємо: " Революцию достоинства, бегство президента-вора и его приближенных на Россию, агрессию России против Украины, аннексию Крыма, преддефолтное состояние экономики, падение национальной валюты"...
Andrey Kononenko _ 05.10.2016 21:43
IP: 188.163.73.---
Александр 1:
.
Мне кажется, что к агрессии России привёл факт существования независимой Украины. А майдан – это повод, которого они ждали.
Александр 1 _ 05.10.2016 16:04
IP: 188.163.12.---
Alexey Mikhaylov:
...А что Принес Евромайдан-падение ВВП, курс 26 и опять ненависть и в добавок кровь...
Евромайдан – это следствие политики Януковича. Поэтому надо ставить вопрос шире: что принесла политика Януковича? Ответ такой: Революцию достоинства, бегство президента-вора и его приближенных на Россию, агрессию России против Украины, аннексию Крыма, преддефолтное состояние экономики, падение национальной валюты. Благодаря Революции достоинства удалось стабилизировать экономику, отбить агрессию России (хоть и с потерей части территории), реформировать полицию, принять антикоррупционные законы, создать НАБУ, вытащить Нафтогаз из состояния перманентной убыточности, создать боеспособную армию, приступить к реформе судебной системы, получить ассоциацию с ЕС и приблизиться к безвизовому режиму и мн. др.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter