Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Електронне декларування – перший крок до контролю способу життя посадовців.

06 серпня 2016, 17:17

15 серпня має стартувати система електронного декларування. Оскільки корупція залишається величезною неподоланою бідою України, увага до цього процесу колосальна, і сама система обросла міфами та перебільшеними сподіваннями. Насправді, головна зміна буде не в електронному характері декларацій. Найбільш цікаві посадові особи і зараз публікують свої декларації про доходи на сайтах органів влади, і громадські організації та журналісти-викривачі мають привід хапатися за голову від скромності офіційних доходів міністрів та губернаторів.

Головна новація – це розширений перелік відомостей про доходи та витрати посадових осіб. Так, тепер треба буде декларувати всі одноразові видатки в розімір вище 50 мінімальних зарплат, обєкти недобудованого будівництва, вартість майна на дату набуття його у власність, детальну інформація про корпоративні права, отримані подарунки вартістю від 5 мінімалок тощо.

Так от, при запуску системи з 15 серпня близько 50 тисяч посадових осіб повинні протягом 60 днів заповнити нові декларації – увага! – за 2015 рік. Головна проблема заключається в тому, що, як показує оперативна інформація, у 2015 році десятки вищих посадових осіб порушували аникорупційне законодавство. До прикладу, нова декларація передбачає подачу відомостей про юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї. Для багатьох чиновників це проблема, бо вони допускали незаконне сумісництво у 2015 році, хоч і виправили ситуацію (переписали на інших людей корпоративні права) вже у 2016. Якщо вони вкажуть сумісництво у 2015 в новій декларації – це підстава для адмінпротоколу про корупцію і негайного звільнення з мораторієм на заняття посад. Більше того, багато хто реально забув задекларувати третину свого офіційного майна у старій декларації. Якщо корупціонер колекціонує машини і має залізний "дах", як виявилося, інколи він ставився зневажливо до старих декларацій і частину своїх офіційних автомобілів навіть не вказував. Вказувати зараз і визнати розбіжності?

Не вказувати в новій декларації корпоративні права, видатки чи майно – це ще гірше, бо за брехню тепер перебачена кримінальна відповідальність, і це друга важлива новела нової системи декларування. Відповідно, дилема постає нелегка: задекларуєш фірму на островах – протокол і звільнення, не задекларуєш – кримінальна відповідальність. Саме тому нова система декларування викликає такий спротив і саботаж, а сотні махінаторів бажають, щоб Національне Агенство з питань запобігання корупції взагалі не запрацювало, і нові декларації заповнювати було би не потрібно. До цього часу немає сертифікату захисту інформації для системи електронного декларування, і навіть цей факт може зірвати вчасний старт системи, а запускати декларування видатків 2015 року в 2017 – точно ніхто не буде. Програмне забезпечення готове, проте захист серверів і каналів передачі не гарантований, і тому роботу треба прискорити, але зробити її якісно.

Інший великий міф про електронні декларації – те, що після 15 серпня можна буде перевірити відповідність способу життя чиновника його офіційним доходам, і звільнити всіх, хто не може довести джерела походження своїх статків. Теж неправда. До 15 жовтня в разі вчасного старту перша партія (50 тисяч осіб в цьому році) заповнить свої декларації, і НАЗК почне їх перевірку. Перш за все буде перевірено вчасність і повноту їх заповнення, а також проведено арифметичний і логічний контроль.

Навіть проста звірка заповнених декларацй із даними державних реєстрів нерухомості та автомобілів забезпечить перевіряючих роботою на три місяці, а саме стільки передбачено на перевірку декларацій. Треба ще зважати, що штат НАЗК станом на сьогодні недоукомплектований, агенство працює в неприспособленому приміщенні і всю роботу запускає "з коліс". Та ще додайте бажаючих завалити роботу і інших саботажників, і тому оцінюємо реально: успіхом стане хоча би вчасний старт системи та перевірка на предмет грубих помилок в деклараціях.

Інша цікава можливість системи електронного декларування і спецперевірок – використання аналізу декларацій при призначенні на відповідальні посади. Вже найближчим часом почне роботу комісія вищого корпусу державної служби, яка здійснюватиме конкурсний відбір претендентів на посади державної служби категорії "А". Голова НАЗК за посадою входить до складу комісії. Комісія просто зобовязана серйозно поставитися до майнових декларацй кандидатів на посади, задати питання про спосіб життя, і якщо видатки такого претендента не відповідають доходам декларації – просто не призначати його на посади. Те ж саме стосується відбору нового складу Верховного Суду. Якщо судді-претенденти живуть не за доходами, але притягти їх до відповідальності поки неможливо – їх поки що можна хоча би не допускати до роботи у Верховному Суді. НАБУ, до речі, вже сформувало систему перевірки осіб на антикорупційну доброчесність, і готове надати свій досвід і допомогу. Якщо корупціонери не заклюють НАБУ обшуками і інтригами до того часу.

Закон передбачає і моніторинг способу життя суб'єктів декларування, проте його механізми до цього часу не розроблені. Більше того, довести незаконний характер доходів реально можна буде лише після введення в дію тотального декларування майна і коштів усіх фізичних осіб України, і відповідної амністії капіталів. До того часу, якщо не відміняти презумпцію невинуватогсті, будь-які активи можна буде пояснити багаторічними "матрасними заощадженнями". Звинувачення про незаконне збагачення К.Кулика – перший прецендент, який навряд чи буде підтриманий судом саме через ці причини.

Введення тотального декларування не має перспективи прийняття в найближчі пару років через тотальну недовіру громадян до державних структур. Декларування посадовими особами суспільство сприймає позитивно, а от декларування всіма – переважно негативно. За минулі роки в часи економічних потрясінь всі заробляли як могли, і відкрити перед державою всі свої активи – громадяни не бажають.

Так само відкладається питання амністії капіталів. З одного боку, відмиті кошти могли би легально працювати в економіці країни. З іншого боку, суспільство не готове пробачити вкрадені мільярди кільком поколінням корупціонерів. Обговорюється питання максимальної суми готівки, яку не треба буде декларувати – буде це 1 млн чи 3 млн грн., обговорюється питання відсотка податку на амністовані капітали – говориться про ставки від 1 до 5 відсотків, проте глобально питання амністії зараз не пройде.

Тому, в цьому році будемо ловити найбільш дурних корупціонерів, які допустять грубі помилки в деклараціях. Будемо їх звільняти та відкривати провадження. Будемо вимагати враховувати фактор відповідності способу життя офіційним доходам при призначеннях нових чиновників, суддів і прокурорів. І будемо готувати нові механізми моніторингу способу життя, запровадження нульових декларацій та вихід капіталів з тіні.

powered by lun.ua
Коментарі — 29
Kyryl Zhyvotovskyi _ 11.08.2016 20:11
IP: 178.137.40.---
Будет потом так – шла, шла и нашла.
grom2468 _ 08.08.2016 23:27
IP: 146.148.116.---
В России просрали всё кроме олимпиады. Её проссали.
sidor _ 08.08.2016 22:20
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
sidor:
Ты хочешь сказать, что все равно хунту и фашистов добробатов, уничтожающей на Донбассе мирных жителей, все равно кара настигнет.
Я то же так думаю.
Взадов, просрал вован твою страну. владимир ленин разрушил российскую империю а ладимир путин через сто лет добил остатки страны.
sidor _ 08.08.2016 22:08
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
...Так получается, что этих летчиков не так уж и много. Максимум – пару сотен. Им стоит вспомнить, что уже было несколько персональных приветов, которые посылали чеченцы военным мясникам России. Полковник Буданов "загрустил" прямо на пороге своего дома.
Но у чеченцев имеется свое представление о чести и методах мести. Более погруженные в ислам сирийцы могут особенно не задумываться над деталями, ибо в таких случаях следует зеркальная обратка. Российским "соколам" следует понимать, что однажды в дверь их квартиры раздастся скромный звоночек, после чего им коротко напомнят о том, что они делали в том же Идлибе. Останется ли живой семья подобного пилота – большой вопрос. Но судя по тому, какую "любовь" заработали себе эти "соколы", мы не ставим на их жизнь и жизнь их семей и ломанного гроша. За такие вещи, которые они творят, наказание обязательно наступит...
sidor _ 08.08.2016 22:03
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
...Из этого следует, что боевая задача не могла содержать ничего иного, как поражение гражданского объекта, с возможно большей площадью поражения, с целью уничтожения населенного пункта. Это вытекает из зажигательного характера боеприпасов.
То есть, летчик изначально знал, что именно он делает, и какие последствия наступят от его действий для населения атакуемого города. Раз так, то он знал, что совершает классическое военное преступление, которое не имеет срока давности. Здесь уже возникает персональная ответственность, которую ничем и никогда не смыть.
Уже появились средства идентификации практически всех участников боевых действий. Особенно это касается летчиков.
Почти все они уже установлены и данные о них и их семьях доступны для заинтересованных лиц, органов и организаций – практически на всех этих деятелей имеется подробное досье, с адресами, составом семьи и прочим...
sidor _ 08.08.2016 21:56
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
...С ночи сеть завалена десятками фото и видео свидетельств бомбардировки сирийского города Идлиб кассетными фосфорными авиабомбами РБК-500 ЗАБ-2,5СМ. Это не предположение, а задокументированный факт. На земле обнаружены остатки корпусов бомб с соответствующей маркировкой, а характер поражения местности только подтверждает и так бесспорный факт.
Здесь важно понимать, что военные летчики, совершившие это преступление, делали это сознательно и желали наступления негативных последствий от своих противоправных действий. Перед вылетом они получили задание, в котором была указана цель – городские кварталы Идлиба. Они достоверно знали, какие боеприпасы будут подвешены на пилоны их машин. Они безусловно знали о характере поражающих свойств этих боеприпасов, и они таки вылетели и применили это оружие.
Это значит, что изначально планировалось поражение гражданских объектов, поскольку цель – город.
sidor _ 08.08.2016 21:32
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
В Бахчисарае заменили смехотворный памятник котолюбу на другую эротическую версию: теперь кот не у причинного места статуи оккупанта, а в его объятиях. По выражению морды кота можно смело сказать, что у него стресс от пережитого. У самого котолюба появилось косоглазие h.t.t.p://w.w.w.sobytiya.info/news/16/65216 (фото).
sidor _ 08.08.2016 07:55
IP: 77.52.125.---
Фрол Вишневецкий:
sidor:
mihaylenco:
Володимир Шевченко:
У России золото, два серебра и две бронзы!!!!
У хохлов только АТО!
В воскресенье, 7 августа, в российском Новокузнецке на фестивале "Вкусная еда – 2016" люди едва не передавили друг друга в очереди за бесплатным мороженым.
Об этом сообщает местный сайт novokuznetsk.su.
"Народ повалил на мороженое, чуть не давят друг друга, детей-инвалидов вообще не подпускают. Ведущий кричит: акция добрая – два часа будем раздавать, не надо толкаться, но народ не слышит. "Добрые" люди даже порвали плакат "доброго мороженого", – сообщил очевидец
Володимир Хмельницький _ 08.08.2016 02:26
IP: 93.75.55.---
У "РадикальноїПартії" зараз дружба з Ющенком. Нагадаю, що саме продавший Януковичу Україну В.А.Ющенко, будучи ПРезидентом. ПЕРШИМ заявив, що Майдан і антиМайдан стояли за одні цінності, за краще життя;) За ті ж слова депутати "РадикальноїПартії"Ляшка тепер розкритиковують Надію Савченко;)
Ганна Ювченко _ 07.08.2016 22:54
IP: 130.211.83.---
Iren Kostik:
Наівні тут люди позбирались. Для мене кожен правоохоронний орган (в т.ч. нове НАБУ) – це така собі фортеця, в якій одне угруповання корупціонерів захищається і готується до війни з іншими корупціонерами. Оті їхні сутички між собою, це, якщо грубо казати, то банда пішла на банду.
вони скоріше не корупціонери, а такий собі закритий фонд лобістів окремих олігархів, які дають завдання на просування їхніх інтересів в окремих галузях економіки)
Ганна Ювченко _ 07.08.2016 22:52
IP: 146.148.25.---
Evgeny Gurtovenko:
Новоиспеченные борцы с коррупцией по уши сами погрузли в скандалах. Доверять им сложно. Они дискредетированы уже.
були, від самого початку) хто знав історію Холодницького і Ситника за 2010-і роки – той чудово розумів, що коли їх називають незалежними, нам вішають кілотонни лапші на вуха)
sidor _ 07.08.2016 21:51
IP: 77.52.36.---
Андрей Руденко:
Бывает глянешь на декларацию чиновника и диву даёшься как он так жить умудряется?! Тот же Саакашвили с семьёй живёт ни в чём себе не отказывая на одну его зарплату при этом не имея дополнительных доходов.
почему же не имеет? Ему платят пиндосы с какого там фонда. И довольно приличную сумму.
sidor _ 07.08.2016 21:49
IP: 77.52.36.---
Олег Прохоренко:
Тарас Говда:
Тимошенко давно на нас нагревается. Вы видели в какой она обуви приходит на встречи с бедными пенсионерами?
а в чем ей приходить? В "вьетнамках" или в кедах? Можно подумать что пенсионерки разбираются в обувной коже...
Evgeny Gurtovenko _ 07.08.2016 21:10
IP: 93.73.214.---
Новоиспеченные борцы с коррупцией по уши сами погрузли в скандалах. Доверять им сложно. Они дискредетированы уже.
Андрей Руденко _ 07.08.2016 20:26
IP: 37.229.177.---
Бывает глянешь на декларацию чиновника и диву даёшься как он так жить умудряется?! Тот же Саакашвили с семьёй живёт ни в чём себе не отказывая на одну его зарплату при этом не имея дополнительных доходов.
Олег Прохоренко _ 07.08.2016 19:23
IP: 104.155.63.---
Тарас Говда:
Тимошенко давно на нас нагревается. Вы видели в какой она обуви приходит на встречи с бедными пенсионерами?
Sergey Shevchuk _ 07.08.2016 19:02
IP: 104.155.63.---
Тарас Говда:
Підтримую на всі 100 процентів- що від цього простому народу??в країні війна- нема роботи-ціни ростуть!! безтолковий блог!!
sidor _ 07.08.2016 18:12
IP: 77.52.36.---
шо бі тут не казали невменяеміе – какой ЮВТ квалифицированній госслужащий! Так предвидеть стратегические перспективы при подписание ЕВРОПЕЙСКОГО варианта газового контракта. Да, год с лишним Шапкокрад зарабатывал деньги на завышенной цене – но это была ЛЕГАЛЬНАЯ схема по распилу бабла.
Ведь контракт предусматривал обращение в суд, если стороны не приходили к согласию при определении рыночной цены.
Но СЕЙЧАС Украина будет покупать (позор) газ по цене все ниже и ниже. И из десятилетнего контракта 8 лет цена будет ниже, чем если бы Украина покупала газ "по договорнякам". И если нефть дойдет до отметки 15 тугриков – Мордор будет вынужден третью часть газа отдавать бесплатно – в качестве бонуса (за то, что купили у них а не в гейевропе).
Поентому, нужно просчитать вероятную стоимость газа до окончания контракта (эксперты типа по 120 пророчат) и, вычитая период "по 500", свести дебет с кредитом. Вот тогда и визжать – ганебный контракт или "юлефобы" обыкновенное бидло (с "высшим" обр.).
Iren Kostik _ 07.08.2016 18:02
IP: 95.135.165.---
І ще. У "лихі 90-ті" вирішувалось усе за допомогою фізичної сили. А зараз банда проти банди публікує компромати, заводить справи, теж "топить", але іншими методами. А система то залишається та сама: все це робиться не в ім'я закону, а заради грошей. А народ бачить, що всі ці хлопці одним миром мазані
Iren Kostik _ 07.08.2016 17:56
IP: 95.135.165.---
Наівні тут люди позбирались. Для мене кожен правоохоронний орган (в т.ч. нове НАБУ) – це така собі фортеця, в якій одне угруповання корупціонерів захищається і готується до війни з іншими корупціонерами. Оті їхні сутички між собою, це, якщо грубо казати, то банда пішла на банду.
sidor _ 07.08.2016 15:13
IP: 77.52.36.---
Фрол Вишневецкий:
sidor:
Тарас Говда:
mihaylenco:
Володимир Шевченко:
В России есть первая золотая!!!!
Хохлы задристали от злости!!!
Соединенные Штаты собираются установить "свои" цены на газ в Европе, победив монополию "Газпрома" за счет поставок газа из-за океана.

Американские газовые корпорации предлагают европейским странам бесплатную поставку плавучих терминалов, которые будут способствовать приему сжиженного газа, доставляемого в Европу с американского континента.
Предполагается, что заключение долгосрочных контрактов между поставщиками газа из США и европейскими партнерами позволит вытеснить российский "Газпром" с европейского газового рынка.
По прогнозам аналитиков Bank of America Merill Lynch Европа стоит на пороге глобального падения оптовых цен на нефть, которая упадет до стоимости угля и достигнет 3,8 долларов за миллион британских тепловых единиц, что приблизительно равно 120 долларам за тысячу кубометров газа.
sensor+2 _ 07.08.2016 12:33
IP: 94.178.81.---
Штат НАБУ должен быть доукомплектован и расширен, и несмедленно предоставить подходящее помещение. Это один из важнейших госорганов Украины.

А от электронного декларирования сволочи не отвертятся. Не должно быть прокуроров, судей и т.п. швали с 5-ю квартирами и 10-ю машинами. Даже с одной дорогой, которую на зарплату никак не купишь.
Раньше они кичились своим богатсвом, теперь пусть боятся его.
mihaylenco _ 07.08.2016 11:25
IP: 178.92.215.---
міст
Державна служба спецзв'язку зірвала строки, необхідні для електронного декларування, що ставить під загрозу запуск роботи системи.

А вона неспроможна забезпечити надійний захист даних в своїх електронних системах. Ця служба користується мережею Укртелекому. Власником якого є один з батьків мафії. Обійти цю мережу неможливо. Свого часу пан Дзекон, разом з чиновниками кабміну, здійснив диверсію проти держави Україна, не побудувавши виділену мережу для спецзв'язку. Нині новітня цифрова волоконно-оптична мережа, котрою користується спецзв'язок, силові відомства, державні установи, нележить навіть не ворогові України Ахмєтову, а Сбєрбанку расіі.

Ось така ситуація. Абсолютно всі дані, котрі потрапляють в державні електронні системи, відразу потрапляють до рук мафії, та ворожої держави.

РНБО на це не реагує ніяк.
sidor _ 07.08.2016 11:23
IP: 77.52.36.---
Василь Добрыйдень:
В России есть первая золотая!!!!
Россия в Алеппо терпит поражение.
...После того, как ополченцы смогли окончательно закрепить успех, фронт союзников Асада на юге от коридора практически рухнул.
Особенно тяжелые сражения развернулись за один из больших военных комплексов. Как сообщают правозащитники, повстанцам удалось взять военный объект под контроль, и в этом случае они получили доступ к новому оружию.
Джебхат ан-Нусра (она же ДжаФатх) выпустила листовку, в которой гарантирует "про-асадовским" исилам амнистию и сохранение жизни в случае прекращения сопротивления и сдачи в плен.
Эти сведения подтвердили и представители Сирийского наблюдательного совета по правам человека.
Пы.Сы. Российская пресса начинает осторожно анонсировать срыв "гуманитарной операции" России в Алеппо:
mihaylenco _ 07.08.2016 11:16
IP: 178.92.215.---
Декларація, воно то добре. Але при її введенні слід скасувати дію документів, котрі виконували аналогічні функції. Якщо скасувати неможливо, то відкоригувати. Це вкрай необхідно для запобігання колізій, роздування штату, ускладнення системи, та витрат.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter