Євген Рибчинський

Чому я сьогодні голосував за мовний закон N5670-Д?

04 жовтня 2018, 17:16

"Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України...

Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом."

Так твердить 10 стаття Конституції України.

Але на разі в Україні відсутній закон, який би визначав основні засади державної мовної політики.

Після скасування Конституційним судом закону Ківалова-Колесніченка утворився справжній правовий вакуум. Громадяни втратили навіть той обмежений інструментарій захисту права на українську мову, який мали. Сьогодні у нас є історична можливість і громадській обов'язок цей вакуум заповнити.

Я виступаю за реальне вирішення будь-яких економічних і гуманітарних питань, які ставить перед суспільством епоха, і тому підтримав Законопроект 5670-д, покликаний захистити права українських громадян на отримання інформації та послуг державною мовою та підтримати українську мову, як один з найважливіших чинників української ідентичності, національної безпеки та державної єдності.

Сьогодні ми реально увійшли в історію, прийнявши цей державоутворюючий закон.

5670-Д є найповнішим з усіх існуючих законопроектів – містить 60 статей, вносить зміни до понад 50 законодавчих актів та охоплює понад 30 різних сфер суспільного життя. Він регулює застосування саме державної мови, а не мов узагалі. Такий підхід відповідає європейській практиці, дозволяє уникнути протиставлення в одному законі державної мови та інших мов із геть іншим статусом та функціями. Важливо, що законопроект передбачає чіткі механізми контролю за його виконанням.

5670-Д підтримали усі суспільні інституції, Міністерство культури, Міністерство освіти і науки, Міністерство Молоді та спорту, Держкомтелерадіо, Вчені ради Львівського та Київського університетів, Києво-Могилянська академія, широке коло громадських організацій, експертів, митців, громадських діячів від Галичини до Донеччини тощо.

Над Законом 5670Д працювали цілі лінгвістичні інститути і його підписало понад 70 народних депутатів. На відміну від інших законів, під ним могли би поставити свої підписи мільйони громадян України, а не десяток мертвих душ і сотня нечитавших і рядка закону діячів радянської культури.

Я щасливий, що був одним з розробників, авторів і ініціаторів цього законопроекту.

Закон про мову це найпотужніша зброя у боротьбі з російським агресором. Росія боїться української мови більше ніж ядерних ракет. Без мови Україна давно б перетворилися на задвірки Масковського улусу. Тільки мова може встановити межу між нашою європейськістю і божевільним "русскім міром".

Закон 5670-Д фактично виводить нас із мовного рабства, даючи можливість, якщо не старшому поколінню, то бодай нашим дітям жити у вільній державі з єдиною державною і побутовою українською мовою. І нехай нас Господь благословляє на цей історичний крок! Ми його сьогодні зробили.

powered by lun.ua
ONLINE
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter