Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Тестова система е-декларування легалізує кеш від контрабанди в АТО та обвалить гривню

15 серпня 2016, 08:37

Влада пішла найгіршим сценарієм – активувала фіктивну систему електронного декларування активів держслужбовців, що обов'язково матиме негативні наслідки для економіки країни та євроінтеграційного діалогу Києва про безвізовий режим з ЄС.

15 серпня 2016 року рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції система е-декларування запущена в роботу у тестовому режимі, що не надає юридичної сили поданим до неї деклараціям.

Тобто, система працює в режимі тренажеру – і для корупціонерів безпечно, і міжнародникам є що показати.

Система запущена у тестовому режимі за вказівкою всіх керманичів держави, які дозволили дріб'язковим чиновникам з Державної служби спеціального зв'язку відмовити у видачі системі атестату захисту інформації, що гарантує автентичність та юридичну силу поданих в систему декларацій.

Активація системи у тестовому режимі та весь процес подання в таку систему декларацій держслужбовцями унеможливлює притягнення їх до кримінальної відповідальності за вказання недостовірних даних в деклараціях та незаконне збагачення.

Кеш від нелегальної торгівлі зброєю, контрабанди вугілля з АТО, наркотрафіку, відкатів на закупівлях для військових, газнафтодолари можна вписувати в декларацію і не боятися, що хтось почне з'ясовувати джерела походження цих грошей. Зробити це можна тільки в рамках кримінального процесу. Але система, що працює у тестовому режимі, не дозволяє навіть теоретично провести таке розслідування.

Керівництво НАЗК – єдиного органу, який отримає декларації держслужбовців – прекрасно усвідомлює роль та статус системи, але свідомо запускає її у тестовому режимі, забезпечуючи безкарність та недоторканність чиновникам.

Таким чином влада демонструє суспільству черговий фейк замість реальної прозорої системи декларування статків, а чиновникам дарує дієвий інструмент легалізації незаконно отриманих уже після Революції Гідності багатств.

Але це – не всі подарунки. На додачу до безкарності українське суспільство отримає відмову у безвізовому режимі та обвал гривні.

Тестовий режим запуску системи е-декларування не є виконанням добровільно взятих Києвом зобов'язань для впровадження безвізового режиму з ЄС та отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів у розмірі $3 млрд від МВФ та 1.2 млрд євро від ЄС тільки цього року.

Запустивши систему у тестовому режимі із деклараціями, що не мають юридичної сили, Україна також суттєво обмежує діяльність Національного антикорупційного бюро, яке має розслідувати злочини декларування неправдивої інформації та незаконного збагачення державних службовців та топ-політиків.

Це – відкат у всій антикорупційній реформі, який точно не пробачать міжнародники.

Після невиконання зобов'язань перед Європейським союзом та США Уряду України взагалі не варто розраховувати на їх фінансову допомогу, що неминуче призведе до знецінення національної валюти та затяжної фінансової кризи.

Без міжнародних грошей економіка країни просто не витримає, і вже восени, разом із бахнутими тарифами, українці отримають долар вище 30 і черговий скачок цін.

Відповідальність за це лежить в першу чергу на Державній службі спеціального зв'язку, яка, за вказівкою керівництва держави, в останній момент відмовила в наданні системі атестату про побудову комплексної системи захисту інформації та не надала можливості вчасно доопрацювати систему, а також – на Національному агентстві з питань запобігання корупції, яке замість вигризання потрібного сертифікату, запустило систему у тестовому режимі і позбавила чиновників кримінальної відповідальності.

Більше того, НАЗК з Держспецзв'язком зараз розігрують чергову трагікомедію – обіцяють сертифікувати систему протягом двох місяців. Саме стільки часу дається по закону чиновникам, аби заповнити нову електронну форму декларації.

Акурат в той час, як останній чинуша завантажить дані про свої мільйони в систему – або взагалі відмовиться це робити – вона перестане бути тестовою і в Україні почне діяти кримінальна відповідальність за брехню в декларації. Але саджати за це НАБУ буде нікого.

Що робити?

Порошенко, Гройсман, Турчинов та їх підлеглі з НАЗК і Держспецзв'язку мають негайно – протягом 3х днів – забезпечити надання системі електронного декларування атестату про побудову комплексної системи захисту інформації та ввести систему в повноцінну експлуатацію, гарантувавши таким чином можливість притягнення посадовців до відповідальності за декларування недостовірної інформації.

Тих чиновників, що скористаються тестовим режимом роботи системи, треба зобов'язати переподати декларації після отримання необхідних сертифікатів.

Після цього необхідно провести службове розслідування та звільнити осіб, відповідальних за зрив запуску системи електронного декларування, зокрема, Голову Національного агентства з запобігання корупції Н. Корчак та Голову Державної служби спеціального зв'язку Л.Євдовченко.

А до всього цього міністр фінансів Олександр Данилюк разом з головою Нацбанку мають чесно попередити українців про неминучу фінансову турбулентність та можливе чергове падіння курсу гривні в результаті неотримання очікуваної стабілізаційної фінансової допомоги від міжнародних партнерів, на домовленості з якими українська влада вкотре наплювала.

powered by lun.ua
Коментарі — 111
Ольга Панченко _ 15.08.2016 10:17
IP: 130.211.76.---
Виталий,что предусмотрено в договоре,чем заканчиваться должна работа,запуском или сертификацией? Кто подписывал договорные условия со стороны заказчика?
dengidengi _ 15.08.2016 09:53
IP: 188.163.107.---
уважаемый Виталий! Полностью поддерживаю все ваши тезисы на тему подлой изворотливости нашей верховной власти. Предлагаю Вам перевести эту статью на английский и разместить во всех ведущих СМИ Евросоюза. Пусть с ОТКРЫТЫМИ ГЛАЗАМИ принимают и воспринимают нас. Хватит дурить весь мир.
Анатолій Папенко _ 15.08.2016 09:51
IP: 37.73.207.---
Logic2009:
Тарас Говда:
Гран завис что ли?
Гран (от лат. granum – зерно, крупинка) – устаревшая единица массы на основе веса среднего ячменного зерна.
Тоже "проффесор"?
"Курасаны" на завтрак ел?
Он имел ввиду "грант"
Макар Рябий _ 15.08.2016 09:39
IP: 104.155.63.---
А хтось взагалі в курсі про те, що у реєстрів мінюсту також немає сертифікатів захитсу інформації? Реєстр бізнесу – більше року не захищений. Інші реєстри взагалі побудовані на безкоштовних платформах і легко піддаються "змінам". Ліцензій на техпідтримку програм немає. От тобі й боротьба з рейдерством мінюсту. Нікого це не зацікавило?
Logic2009 _ 15.08.2016 09:36
IP: 91.196.177.---
Ольга Панченко:
Но ведь от сертификации не отказались. Сегодня -это типа -пробный шар.
Ви читати вмієте? Вам все розжували (і не перший раз, якщо Ви УП систематично читаєте).
Це явний саботаж, і, нажаль, з самих верхніх щаблів влади.
Шабунін написав досить толерантно, але ще трохи і потрібно буде вживати вирази
аж до нецензурних.
Сергей Борозенцев _ 15.08.2016 09:25
IP: 87.76.247.---
Пан Шабунин. Тревоги ваши не беспочвенны. Но уж очень трагичными вы рисуете последствия. Не было е-деклараций 25 лет, 2 месяца потерпим. Да и не "посадки" тут главное. Более того, не дождёмся мы привлечения к ответственности по "декларационным" делам тех, кто есть столпы государственной коррупции. Там юристы уже алгоритмы разработали. Даже если через год-два в эти сети попадутся коррупционеры 2-го, третьего эшелонов – и то будет успех. Ведь основная задача е-декларирования – создание механизма, при котором теневые, большие доходы чиновников должны уйти в прошлое. Специальный и общественный контроль за расходами – как предохранитель от получения теневых доходов.
Logic2009 _ 15.08.2016 09:24
IP: 91.196.177.---
Тарас Говда:
Гран завис что ли?
Гран (от лат. granum – зерно, крупинка) – устаревшая единица массы на основе веса среднего ячменного зерна.
Тоже "проффесор"?
"Курасаны" на завтрак ел?
Aleksandra Chibizova _ 15.08.2016 09:15
IP: 23.251.142.---
Кто такие "міжнародники"?
Alena Ostapenko _ 15.08.2016 09:08
IP: 93.76.231.---
Та мы молимся что б их мвф прокатил, регионам от етих бабок ничего не видать, все сени с пашинскими распиляют
Ольга Панченко _ 15.08.2016 08:55
IP: 130.211.76.---
Но ведь от сертификации не отказались. Сегодня -это типа -пробный шар.
Василь Трофанивский _ 15.08.2016 08:48
IP: 23.251.142.---
ТЕСТ ДЛЯ ОДНОТУРОВОГО.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter