Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 183
Антон Пожарський _ 07.02.2019 21:21
IP: 176.103.201.---
ЕСЛИ МЯГКО СКАЗАТЬ: Супрун является одним из НАИХУДШИМ И/О!!!
Реформы под ее руководством,существенным образом ухудшили состояние!!!!
Даша Жукова _ 07.02.2019 20:44
IP: 35.235.230.---
Андрій Бабаков:
Супрун не министр здравоохранения,а директор "кого то обогатительного комбината" во главе с президентом!
Поки вона будуть при владі, такий безлад неминучий!
Даша Жукова _ 07.02.2019 20:43
IP: 35.235.230.---
Де вони проводять ті медичні реформи? і для кого??
Анна Новикова _ 07.02.2019 20:19
IP: 35.235.226.---
В Україні зараз немає ні судновий ні медичної, взагалі ніяких реформ! Все для замазування очей! Поки буде корупція про дійсних реформах мови не буде! Все брехня!!!
Міша Юрченко _ 07.02.2019 20:09
IP: 35.235.226.---
Карина Мищенко:
Про яку медицині і реформах йде мова? Як брали хабарі лікарі так і беруть! Як був бардак так і залишився!
І це чергова "заслуга" Порошенка! Сором!
Міша Юрченко _ 07.02.2019 20:08
IP: 35.235.226.---
Треба міняти президента! Юлія Володимирівна наша надія!
Андрій Бабаков _ 07.02.2019 20:05
IP: 35.235.226.---
Супрун не министр здравоохранения,а директор "кого то обогатительного комбината" во главе с президентом!
Карина Мищенко _ 07.02.2019 19:51
IP: 35.235.226.---
Про яку медицині і реформах йде мова? Як брали хабарі лікарі так і беруть! Як був бардак так і залишився!
Карина Мищенко _ 07.02.2019 19:50
IP: 35.235.226.---
Аня Василенко:
Які правильні слова! Якщо дитина захворіє це як мінімум 700 грн. Де при цих зарплатах брати ці гроші! Скоро все виїдуть з цієї країни!
Аня Василенко _ 07.02.2019 19:34
IP: 35.235.226.---
Про що можна говорити, коли ціни на ліки в Україні непосильні для жителів!!! Все, що делаеться в медицині це просто кошмар!
Ольга Литвин _ 07.02.2019 19:28
IP: 46.118.233.---
Катерина Постраш:
A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_: Коли була прем'єром Юлія Тимошенко зовнішній борг мав цифру 34 % від ВВП країни. Є доступні офіційні дані з Міжнародного валютного фонду, що уряд Тимошенко не додав жодної копійки, (тобто не позичав!!!!), в структуру міжнародного боргу!
Сьогодення – зовнішні борги складають 84% ВВП країни. А за державним боргом треба сплачувати з бюджету 419 мільярдів гривень! Пишите тут, так майте дані, A_n_t_i_k_i_l_l_e_r!
Хто таке вкидає? Чи не права рука ЮТ? Втім, немає різниці – і права, і ліва, і сама ЮТ, і юлефани – всі брешуть.
Тимошенко за два роки прем'єрства набрала боргів більше, ніж всі прем'єри України за всі роки – $24 млрд. Ще багато років будемо виплачувати.
Брехати – таки гріх.
Катерина Постраш _ 07.02.2019 18:59
IP: 35.235.227.---
A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_: Коли була прем'єром Юлія Тимошенко зовнішній борг мав цифру 34 % від ВВП країни. Є доступні офіційні дані з Міжнародного валютного фонду, що уряд Тимошенко не додав жодної копійки, (тобто не позичав!!!!), в структуру міжнародного боргу!
Сьогодення – зовнішні борги складають 84% ВВП країни. А за державним боргом треба сплачувати з бюджету 419 мільярдів гривень! Пишите тут, так майте дані, A_n_t_i_k_i_l_l_e_r!
Катерина Постраш _ 07.02.2019 18:47
IP: 35.235.227.---
Влад Зоркий:
Ира Самойлова:
Згоден! В країні де скидаються на операцію дитині або дорослому немає місця такому президенту!!!
Звісно, ті копійки, що розраховані як прожитковий мінімум, вистачає на комуналку і на хліб без варення, ні те що масла! Як можна щось заощадити на випадок хвороби! Якщо від кашлю препарати всі від 100 грн, дитячий крем від 100 грн під пелюшки, не дай Боже, щось складне там суми зовсім не про нас
Екатерина Крикун _ 07.02.2019 18:39
IP: 35.235.226.---
Влад Зоркий:
Ира Самойлова:
Згоден! В країні де скидаються на операцію дитині або дорослому немає місця такому президенту!!!
Ви пам'ятаєте випадок, коли гроші на лікування за кордоном було зібрано для малої дитини, проте не встигли підписати дозвіл на виїзд, а коли підписали було вже занадто пізно і дитини не стало... владу треба змінювати...!
Екатерина Крикун _ 07.02.2019 18:36
IP: 35.235.226.---
Katerina Karmanova:
_A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_:
Здесь реально кто-то забыл что мать всей политической коррупции в Украине – Юлия Тимошенко и ее команда)

Большая часть команды Тимошенко убежала в Партию Регионов как только представилась такая возможность. Лозинский и остальные коррупционеры – из ее команды

Во времена Премьерства Тимошенко брались огромные кредиты которые просто исчезали! При этом не реформировалось ничего. Ни ЖКХ, не было никаких реформ, не делалось ничего.

Там где БЮТ приходит к власти – там не делается ничего! Яркий пример – Черкасская область. Дороги строятся по всей стране. Там – ничего не происходит.

Поэтому надеюсь что вся команда Тимошенко с треском пролетит на выборах.
Так, почекайте. А надайте більш вірні факти! Те, що дороги не робляться, то в і в нас в Кіровоградській обл дорги просто кошмар, то це Ви у Порошенка запитайте!!! А от під час свого прем'єрства Тимошенко багато зробила для людей!
Влад Зоркий _ 07.02.2019 18:11
IP: 35.235.226.---
Ира Самойлова:
Згоден! В країні де скидаються на операцію дитині або дорослому немає місця такому президенту!!!
Влад Зоркий _ 07.02.2019 18:09
IP: 35.235.226.---
Як можна робити таку реформу в країні, де в селах немає інтернету, а найголовніше доріг! Що в цій реформі хорошого!!! Краще страхову медицину зробили!!!
Ира Самойлова _ 07.02.2019 17:44
IP: 188.163.98.---
Катерина Постраш:
Такі речі кояться в країні, а є люди, що ніяк не зрозуміються цього і так вихваляють владу! Ось як Александр 1. Начебто розумна людина, а таке пише...Чи до лікарні не звертався?
Полностью с вами согласна! Президент все и всех уничтожает. Хорошего ничего не делает. Обидно и печально!
Александр Маринов _ 07.02.2019 17:41
IP: 35.235.226.---
Катерина Плювако:
У Супрун нет политического мандата заниматься реформой здравоохранения, – не до министр, не полноценный министр. Наделала столько только гадостей...
Совершенно верно!!! Полностью поддерживаю!
Katerina Karmanova _ 07.02.2019 17:37
IP: 188.163.98.---
Сергій Бодня:
Змін не дочекатись, потрібен новий президент, який або яка зможе зломати систему та побудувати демократичну державу.
Полностью согласна и мне кажется только Юлия Владимировна в силах сломать эту систему!
Ира Самойлова _ 07.02.2019 17:34
IP: 188.163.98.---
Александр 1:

Именно велосипед, она и изобретает!!! Я не против такой медицины как в европе, даже если и платить придется, но не нужно доводить все до абсурда! Пока вы не попадете "за кулисы" больницы Вам не понять!!!
Как медики частично за свои деньги покупают дез.средства и перчатки, вата, пластырь и т.д.
А то что вы говорите "поради", это положения, инструкции и приказы, которые ОБЯЗАТЕЛЬНЫ! медики вообще не защищены!!! и эту муть каждый раз необходимо учить наизусть! потому что, это тоже обязательные требования! Желаю вам провести сутки в качестве санитара или мед брата! прочувствовать все "прелести" реформы!
А вы, я смотрю, в этом году субсидию не оформляли? Теперь не все так радужно.
И о нашем образовании, я тоже не по наслышке знаю. Защита стоит больших денег, даже если сам написал дисер (что редкость). По этому защищаются ради получения взяток! нашли чем хвастаться!
Ольга Литвин _ 07.02.2019 16:50
IP: 46.118.233.---
Iryna Gunchak:
Почекуна вам на допомогу.
Катерина Плювако _ 07.02.2019 16:39
IP: 35.235.226.---
У Супрун нет политического мандата заниматься реформой здравоохранения, - не до министр, не полноценный министр. Наделала столько только гадостей...
Iryna Gunchak _ 07.02.2019 16:31
IP: 37.73.155.---
Саме тому чекаємо, коли президентом стане Юлія Володимирівна!
Наталя Богданович _ 07.02.2019 15:59
IP: 35.235.226.---
Катерина Постраш:
Вполне с вами согласна. Супрун видно дали установку на максимальное уничтожение народа. Что бы потом можно было продавать их земли.
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

1
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

22
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter