Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Робота над помилками: як рухатись далі після Нідерландів?

09 квітня 2016, 11:13

Після публікації попередніх результатів дорадчого референдуму в Нідерландах щодо Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, багато представників політикуму розпочали жваво аналізувати причини цього провалу. Серед домінуючих – російська пропаганда, внутрішньоєвропейські проблеми, неможливість за 2 місяці змінити інформаційне поле Нідерландів на свою користь, поінформованість місцевого населення щодо рівня корупції в Україні...

Зрозуміло, що хвиля обурення, яка прокотилась вітчизняним інформаційним простором та соцмережами, має велику емоційну складову, оскільки мова іде про певною мірою руйнацію надій та сподівань суспільства. Проблеми ЄС в контексті референдуму свідомо упускаю, бо вважаю, що не варто зациклюватися на цій тематиці. Хоча це частково має місце, проте Європа зі своїми проблемами буде розбиратися сама. Для нас важливішим є український аспект справи.

Разом з тим, на моє глибоке переконання, цю геополітичну поразку потрібно аналізувати з холодною головою. Провести роботу над помилками, аби зрозуміти, що саме стало причиною такого ставлення народу Нідерландів до України. Визнати їх, та почати працювати як і належить, не опускаючи рук.

Спробуємо розібратись системно, чому з точки зору української складової цього референдуму так сталося.

Отже.

Перше. Про те, що долю асоціації України з ЄС будуть вирішувати саме Нідерланди і саме шляхом референдуму, було ж відомо не вчора. Якщо точно – дата проведення була визначена наприкінці жовтня минулого року. Тобто за п'ять з гаком місяців. (Хоча провладні політики чомусь стверджують, що на усю кампанію було лише два місяці). Враховуючи доленосний, без перебільшення, характер цього референдуму, він мав стати для української влади одним з головних пріоритетів. До того ж заздалегідь було відомо, що в Нідерландах активно діють російські пропагандисти, аби заблокувати європейський вектор руху України.

Це був бекграунд організації та роботи інформаційно-просвітницької кампанії по створенню позитивного іміджу нашої держави.

З урахуванням таких стартових умов, влада України мала включити всі можливості контрпропаганди, аби нівелювати вплив росіян та представити Україну населенню Нідерландів у кращому світі. Термін часу дозволяв сподіватись на позитивний результат такої діяльності. Чи спроможна на це наша влада? Наївне запитання. В чому сильні "нові політики", так це в мистецтві піару. Піар – це їхнє все! У найближчому оточенні президента Порошенка – самі медійники, починаючи з колишнього "медійного магната" Ложкіна та улюбленого кума Стеця із цілим міністерством інформації, та закінчуючи імплантованими в пропрезидентський депутатський корпус колишніми піарниками та журналістами. Це вже не говорячи про очільника зовнішньополітичного відомства Клімкіна. У стислий термін їм вдалося створити потужну пропагандистську машину, яка продукує "темники" та транслює їх по ЗМІ та соцмережам. Машина ефективно працює на "внутрішньому ринку", включаючи, коли треба теги #зрада або #перемога. Тобто інтелекту та працездатності вистачає. Однак вони мають специфічне застосування. Такі б зусилля – та у правильне русло...

Друге. Що повинні зробити державні люди, дізнавшись про те, що через майже півроку відбудеться важливий референдум, від якого буде залежати доля країни (і, між іншим, передвиборчих обіцянок президента)? Вони повинні терміново зібратись, накреативити план локальної медійної кампанії, визначити інформаційні носії, меседжи, форми впливу, відповідальних за виконання. Мова, повторюсь, іде про локальну кампанію, спрямовану на населення окремої країни (яка має специфічний територіальний устрій, свої традиції та особливості сприйняття інформація, що неважко вивчити та урахувати). Із відомим в обличчя інформаційним суперником та знанням його бруднуватих засобів. Для такої піар-команди, яка обсіла главу держави, це не є надзавданням. Впорались би. Але...

Чому вони цього не зробили?

Думаю, що усі були зайняті. Пан Ложкін писав книгу про "Четверту республіку", пан Стець писав темники про зраду та перемогу, "єврооптимісти" з фракції БПП писали у Фейсбук про те, що всі погані, в тому числі і президент, а вони – хороші. Можливо, ця робота на якомусь рівні й була організована, але суспільство про неї не знає. При цьому представники влади караванами подорожували до Брюсселю за бюджетний кошт та робили селфі.

Тому варто проаналізувати та оприлюднити інформацію про план робіт, які були проведені Україною в інформпросторі Нідерландів, їхню вартість та ефективність використання цих коштів. Досі на особистий звіт спромігся лише Нородний депутат від БПП Сергій Лєщєнко, який опублікував перелік заходів, у яких особисто брав участь.

Третє. Громадянське суспільство дуже активно включилося в роботу, розуміючи важливість позитивного результату цього плебісциту в якості сигналу Україні. Піарниками, письменниками, журналістами та спортсменами в Нідерландах було розгорнуто в останні 3 місяці активну інформкампанію, були відзняті та транслювалося для різних аудиторій більше 40 відеороликів про Україну, науковцями проводилися лекції для місцевих студентів тощо.

Якщо представники громадянського суспільства у цьому питанні працювали за державні кошти, то теж варто проаналізувати їх ефективність, з урахуванням позитивів і негативів проведеної роботи.

Четверте. Після цього всього суспільство мало б отримати сигнал від влади, що вона стурбована, що сприймає це як серйозний виклик і сигнал для себе, що за такі результати роботи понесуть відповідальність її куратори (може, міністр закордонних справ?). Це і є об'єктивна робота.

Щодо зовнішньополітичного відомства, яке аж ніяк не продемонструвало професіоналізму у цьому питанні, – це тема окремого дослідження. Враховуючи те, що референдум взагалі-то є суверенним процесом, особливу увагу треба було приділити прямим контактам та постійній дорадчій роботі із урядом Нідерландів. Бо враження таке, що основна надія покладалась саме на піар-складову, а не на дипломатичну роботу.

Та чи взагалі хтось понесе відповідальність за це? Гадаю, всі знають відповідь. Мінстець вже старанно розганяє інформацію про "внутрішньоєвропейські проблеми", про "російську пропаганду", про "нічого страшного не сталось", "Україна залишається на європейському шляху"... Чисельна піар-контора Банкової вже кинулась на нову інформаційну битву. План, меседжи, темники, носії інформації... – все на вищому рівні! Від професійного маніпулювання інформацією до показового депутатського скиглення.

...А треба було отак затято інформаційно воювати за Нідерланди. Або хоча б спробувати поборотись системно.

Невідомо ще й наскільки вплинули суб'єктивні чинники. Адже українська преса в останні дні перед референдумом активно перебирала подробиці офшорного скандалу. З точки зору референдуму у Нідерландах, час і строки активного "розкручування" журналістами цього викриття, скоріш за все мали значення. Можливість маневрувати з датою публікації викривальних матеріалів була, й можливо б тоді нідерландські газети не майоріли цією інформацією.

Нідерландський референдум не став для влади пріоритетом N1, хоча за всіма ознаками, мав таким стати.

І саме через ці непрофесіоналізм, нехлюйство та бездіяльність владної раті, програла Україна. Саме в цьому винна діюча влада, яка прийшла на хвилі єврообіцянок, але своїми діями посіяла "європесимізм".

Ми маємо визнати, що позиціонування України у світі визначає і її внутрішній розвиток. Але поважаюча себе країна має системно працювати над іміджем. Коли йде мова про вирішення завдання майбутнього розвитку України – влада має бути єдиною із громадянським суспільством у своїй роботі. Тому, варто було проявити загальну злагоджену позицію.

Не дивлячись ні на що, Україна буде рухатись далі шляхом, який визначило суспільство. То ж треба врахувати помилки, яких дуже багато – від ідеологічних до суто технологічних. Спокійно і зважено.

powered by lun.ua
Коментарі — 203
Pixel _ 11.04.2016 21:45
IP: 109.87.178.---
-Vesna-:
Валерий Николаев:

Говорю совершенно компетентно: Пиксель не имеет никакого отношения к моему старому приятелю В. Днипрову...
Это не тот Днипров. Другой.
- – - -
Хлопці-дівчата, та не було мене на форумі УП 2 роки тому, з грудня 13-го вже не було. Ганяв я свою попередню автівку на "нулі" з медициною, обратно з пєрєдка – з розбитою танковою оптікою в ІОМЗ, м. Ізюм. Отак трєуголку на самі очі надягну – і струячу без фар 140 поночі. Потім застряг під Слов"янськом на 2 місяці. Отож знаттьо, що той робкій форумний Піксель був звісно не я.
-Vesna- _ 11.04.2016 18:34
IP: 93.72.134.---
Валерий Николаев:

Говорю совершенно компетентно: Пиксель не имеет никакого отношения к моему старому приятелю В. Днипрову...
Это не тот Днипров. Другой.
Pixel _ 11.04.2016 17:02
IP: 94.178.192.---
Валерий Николаев:
Pixel:
-Vesna-:
P.S. Ви – перша людина, яка стала звати мене Віктор Днєпров. Ну, то й нехай вже:)
Говорю совершенно компетентно: Пиксель не имеет никакого отношения к моему старому приятелю В. Днипрову. Во-первых, совершенно разная стилистика. Во-вторых, у меня очень хорошая память и я прекрасно помню, что два этих допысувача какое-то время (до исчезновения Днипрова) существовали на БУП параллельно: Днипров – как матерый авторитетный комментатор, Пиксель – как комментатор начинающий, а потому робкий и застенчивый, не в пример тому, каким он стал сейчас.
- – - -
Та я, шановний Вєня, і не проти. Це ж мене тут жорстко вмовляли бути і Дніпровим, і Богданом Васильвичем. Більш того,

1. Аnagram:

(LEX PI) = PIXEL

2 Acronimus:

P = Павло
I = Ігор
X = Оксана (Ксюша)
E = Едвард
L = Леонід...

Знову моя вахта. Форумчани, ну, до пізнього вечора
Pixel _ 11.04.2016 16:50
IP: 94.178.192.---
_ABM_:
Валерий Николаев:
sidor:
Валерий Николаев:.
А степень одичания можно четко увидеть и по вашим комментариям...
Примеры одичания:
-Поехать воевать на Донбасс, чтобы выплатить кредит;
-Отказаться от своего погибшего мужа за деньги;
-Служить офицером спецназа главного разведывательного управления (!), пойти в составе диверсионной группы в тыл противника, а потом в плену блеять – я не я, лошадь не моя, я не знал, меня подставили;
-Орать "Путин, введи войска", а потом удивляться, почему Украина...;
-Когда Верховный Главнокомандующий отказывается от своих солдат, говорит "их там нет"...;
-Давить траками помидоры и гусей, отобранных у торговки в деревенском магазинчике...
Продолжать?
- – - – -
З Вашого дозволу продовжу (закінчу) я:
Найбільш придбовуванана через Інтернет в Московії одиниця товару у 1-му кварталі 2016 -
футболка з написом: "Я eбy ваши санкции!":)))))))))))))))))
P712 _ 11.04.2016 16:10
IP: 92.113.0.---
LYCIV_OLGA:
P712:
Да зрозуміло про що тут "мова"!...
Але – українська влада має 100-500 інших і набагато важливіших недоліків (!!!), багато яких можуть бути (з часом) розцінені як злочини... Ось про що треба вести "розмову"! (А якби ж то всі помилки цієй влади обмежувалися самоусуненням від "питань голандського референдуму", то цю владу можна було б "носити на руках"...)
Пані Ольго, це питання, яке не потребувало надзусиль, і то влада його провалила. Тому не дивно, що продовжується вакханалія у армії і АТО (бо це питання набагато складніше, ніж той референдум), а про реформи навіть згадувати не хочеться, бо крім самої тріскотні реформи-реформи більше нічого не робиться.
LYCIV_OLGA _ 11.04.2016 15:59
IP: 109.251.42.---
P712:
Да зрозуміло про що тут "мова"!...
Але – українська влада має 100-500 інших і набагато важливіших недоліків (!!!), багато яких можуть бути (з часом) розцінені як злочини... Ось про що треба вести "розмову"! (А якби ж то всі помилки цієй влади обмежувалися самоусуненням від "питань голандського референдуму", то цю владу можна було б "носити на руках"...)
Pixel _ 11.04.2016 15:47
IP: 94.178.192.---
Miki2:
Pixel:
-Vesna-:
Pixel:

Пане Віктор Дніпров,

згадайте яким ви були 2 роки назад.
Я вас дуже прошу.
- – - -
Ну нехай вже я буду Віктор Днєпров – а Ви будь ласка, за це не заїдайтеся з Мікі. Ну потриндить він про свої бальні пантофлі на 400 знаків тексту... Це ж не образа для будь-кого. Просто він почасти нарцис. Ну такі всі ми почасти – не ті, так інші персонажі з довіника з психіатрії.
Згода?
Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис...
- – -
Але як випливає з нижчеопублікованого, ці лаври прийдеться поділити...
Pixel _ 11.04.2016 15:44
IP: 94.178.192.---
-Vesna-:
Pixel:

Пане Дніпров,

не давайте Пікселю (Вашій темній стороні натури) взяти над Вами верх.
Не треба нікого і ніщо контролювати. Зніміть з себе цей тягар.
Еволюція сама все за себе зробить...

Ви ж були інтелектуалом – а не контролером.
Я вчора передивлялася старі дискусії... так це ж просто Віктор Дніпров, якого всі любили та поважали – а ненавиділи.

Будь ласка.
- – - –
Якщо Ваша ласка, я Вам на це нічого не відповім.
Лише прохання: плз подивіться у доброму словнику типа БАРСа переклад глаголу to control.

P.S. Ви – перша людина, яка стала звати мене Віктор Днєпров. Ну, то й нехай вже:)
Pixel _ 11.04.2016 15:37
IP: 94.178.192.---
Miki2:
Валерий Николаев:
Александр 1:
Miki2:
Веніамін ви де?
Мы тута.
Токмо мы более не Вениамин.
Значіть – Лєрік. Може не переплутаю з Вєньой, ... як пошти не плутаю Зінку з Клавкою
- – - -
Мікі, а Ви часом не знаєте, в кого тут, на форумы УП, беззаперечні лаври "Нарциса N1":))?
Pixel _ 11.04.2016 15:35
IP: 94.178.192.---
Валерий Николаев:
Как обстоит дело с вертикальным одичанием России мне малоинтересно...А здесь есть о чем поразмышлять. Вот, например, когда в начале декабря 2013-го в Киеве снесли памятник Ленину...Спустя каких-то пять месяцев... что в Одесском ДП заживо сгорели... Общественная реакция (по крайней мере, в и-нете) была близка к однозначной – сгорели колорады, и расчудесно...
- – - – - -
Вєня,
1) перенікування – достатня ціна за провину, що маєте. Проїхали – тільки не брешіть далі і не хаміть.
2) ПО СУТІ написаного Вами. Ви на форумі "нарцис N2": наскільки закохуєтесь у власні думки, що Вам немає діла до того наскільки вони релевантні. Ось Вам 2 тези, і намагайтеся ЗРОЗУМІТИ їх:
- знесення Леніна не є актом вандалізму, рівно як і зведення монументу не було актом творення культури;
- згорілілі в Одесі – то мінімальна ціна за те, щоб Одеса не стала Донецьком. Якби 50 згоріло у Донецьку, а потім війни не було б – хто б з жителів Донбасу був проти?
P712 _ 11.04.2016 15:24
IP: 92.113.0.---
LYCIV_OLGA:
Пробачте, а можна я – "по темі"?... Дякую!...

А чи не занадто забагато уваги до референдуму у Нідерландах?...
"Як рухатись далі"? А відповідь вже давалася 100-500 разів! От – ще раз – 07.04.16. Юрий Касьянов "Надо строить Европу в Украине" (блог на Цензор нет): "Нам надо надеяться только на самих себя. Не стоять с протянутой рукой, не проситься, чтобы нас куда-то там взяли, а строить Европу в Украине – новую, сильную, справедливую. Понятно, что для основной массы населения такой призыв – пустой звук... Менять будут, как всегда, только два, от силы три процента населения. Те, кто чувствует в себе силу, кто не хочет быть попрошайкой и рабом, кто не молится на телевизор, у кого есть принципы и честь"...
А тут про це "построїть європу в Україні" (думаю тут ні в кого заперечень не буде)?? Тут про бездарність укр. влади, яка навіть того (попіарити у гарному сенсі цього слова Україну) не змогла, а все, як завжди, зробила бездарно.
LYCIV_OLGA _ 11.04.2016 15:19
IP: 109.251.42.---
Пробачте, а можна я – "по темі"?... Дякую!...

А чи не занадто забагато уваги до референдуму у Нідерландах?...
"Як рухатись далі"? А відповідь вже давалася 100-500 разів! От – ще раз – 07.04.16. Юрий Касьянов "Надо строить Европу в Украине" (блог на Цензор нет): "Нам надо надеяться только на самих себя. Не стоять с протянутой рукой, не проситься, чтобы нас куда-то там взяли, а строить Европу в Украине – новую, сильную, справедливую. Понятно, что для основной массы населения такой призыв – пустой звук... Менять будут, как всегда, только два, от силы три процента населения. Те, кто чувствует в себе силу, кто не хочет быть попрошайкой и рабом, кто не молится на телевизор, у кого есть принципы и честь"...
Miki2 _ 11.04.2016 14:37
IP: 178.94.38.---
Валерий Николаев:
Александр 1:
Miki2:
Веніамін ви де?
Мы тута.
Токмо мы более не Вениамин.
Значіть – Лєрік. Може не переплутаю з Вєньой, ... як пошти не плутаю Зінку з Клавкою
-Vesna- _ 11.04.2016 14:24
IP: 93.72.134.---
Pixel:

Пане Дніпров,

не давайте Пікселю (Вашій темній стороні натури) взяти над Вами верх.
Не треба нікого і ніщо контролювати. Зніміть з себе цей тягар.
Еволюція сама все за себе зробить.
Ну їх к чорту тих тролів та провокаторів різного штибу.
А якщо в них навіть і плюнути – то так їм і треба.
Головне – не плювати в розумних та благородних.

Ви ж були інтелектуалом – а не контролером.
Я вчора передивлялася старі дискусії... так це ж просто Віктор Дніпров, якого всі любили та поважали – а ненавиділи.

Будь ласка.
Miki2 _ 11.04.2016 14:21
IP: 178.94.38.---
Pixel:
-Vesna-:
Pixel:

Пане Віктор Дніпров,

згадайте яким ви були 2 роки назад.
Я вас дуже прошу.
- – - -
Ну нехай вже я буду Віктор Днєпров – а Ви будь ласка, за це не заїдайтеся з Мікі. Ну потриндить він про свої бальні пантофлі на 400 знаків тексту... Це ж не образа для будь-кого. Просто він почасти нарцис. Ну такі всі ми почасти – не ті, так інші персонажі з довіника з психіатрії.
Згода?
Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис Я нарцис...
Александр 1 _ 11.04.2016 14:18
IP: 188.163.12.---
Miki2:
Сідор, нічого не чітай, бо форум на врємя читки потіряє демократичного донбаського мислітєля...


+++ Мікі знову в формі. Веніамін ви де? Він зараз Сидора викличе, а тут і так явно не хватає "ватників" для балансу.
Pixel _ 11.04.2016 14:10
IP: 94.178.192.---
-Vesna-:
Pixel:

Пане Віктор Дніпров,

згадайте яким ви були 2 роки назад.
Я вас дуже прошу.
- – - -
Ну нехай вже я буду Віктор Днєпров – а Ви будь ласка, за це не заїдайтеся з Мікі. Ну потриндить він про свої бальні пантофлі на 400 знаків тексту... Це ж не образа для будь-кого. Просто він почасти нарцис. Ну такі всі ми почасти – не ті, так інші персонажі з довіника з психіатрії.
Згода?
-Vesna- _ 11.04.2016 13:52
IP: 93.72.134.---
Pixel:

Пане Віктор Дніпров,

згадайте яким ви були 2 роки назад.
Я вас дуже прошу.
Pixel _ 11.04.2016 13:49
IP: 94.178.192.---
-Vesna-:
-vts-m-:

Виктор, пожалей этого персонажа.

Открытые противостояния – это выше его возможностей.
Как говорил классик современному покера – " за спинами женщин и детей" (с).
- – - -
Зараз вже Ви провокуєте сварку між двома іншими форумчанами. Хіба в цьому щастя? Будь ласка, не треба. Будь ласка. Бо воно ж не в цьому.
-vts-m- _ 11.04.2016 13:32
IP: 130.211.66.---
-Vesna-:
-vts-m-:

Виктор, пожалей этого персонажа.

Открытые противостояния – это выше его возможностей.
Как говорил классик современному покера – " за спинами женщин и детей" (с).
Так а ми ще не сваримось...
-Vesna- _ 11.04.2016 13:31
IP: 93.72.134.---
-vts-m-:

Виктор, пожалей этого персонажа.

Открытые противостояния – это выше его возможностей.
Как говорил классик современному покера – " за спинами женщин и детей" (с).
Miki2 _ 11.04.2016 13:28
IP: 178.94.38.---
Pixel:
Miki2:
Сідор, єдріть-калатіть, ти куди пропав? я тут, як лєв, ... панімаєш
- – -
Та на сусідній гілці вчить одного дурника, що таке НАСПРАВДІ "Дике Поле".
Доречі, правильно формулює.

Знову міняємо галс. Ні, таки мать – до побачення. До вечора ("по-вашому")
Хай щастить
-vts-m- _ 11.04.2016 13:24
IP: 146.148.3.---
Miki2:
-vts-m-:
Miki2:
Я свабодний чіловєк і імєю право вам вставіть, бо по слабкості вашого сюру ви не внушаєте особого довєрія, а дурнувату публіку вабще можете заколошматіть своєм псєвдоєдінствєнним разносолом...
Ну, тогда как свободний человек – свободному человеку – держіте гарматний ствол в то место, где кончается ваша талія, но смотріте, чтоби гланди билі в порядке...
Мрако бєс)))))))
От бесаме мучо слишу
Pixel _ 11.04.2016 13:22
IP: 94.178.192.---
Miki2:
Сідор, єдріть-калатіть, ти куди пропав? я тут, як лєв, ... панімаєш
- – -
Та на сусідній гілці вчить одного дурника, що таке НАСПРАВДІ "Дике Поле".
Доречі, правильно формулює.

Знову міняємо галс. Ні, таки мать – до побачення. До вечора ("по-вашому")
Miki2 _ 11.04.2016 13:13
IP: 178.94.38.---
-vts-m-:
Miki2:
Я свабодний чіловєк і імєю право вам вставіть, бо по слабкості вашого сюру ви не внушаєте особого довєрія, а дурнувату публіку вабще можете заколошматіть своєм псєвдоєдінствєнним разносолом...
Ну, тогда как свободний человек – свободному человеку – держіте гарматний ствол в то место, где кончается ваша талія, но смотріте, чтоби гланди билі в порядке...
Мрако бєс)))))))
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter