Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Уряд нульової довіри, що має шанс

14 квітня 2016, 19:30

Сьогодні відбулися голосування в парламенті. Країна отримала начебто нову коаліцію в парламенті та уряд, який очолює новий начебто реформатор, а політикум – начебто вільного для нових звершень екс-очільника "найкращого уряду в історії України". Тобто владі начебто на якийсь час вдалося відтягнути момент здійснення найстрашнішого їхнього політичного кошмару – дочасних виборів.

Судячи із вимушеного частого застосування уточнення "начебто", насправді владі годі розслаблятись, бо перепочинок буде дуже коротким. Логіка та механізм "виходу з кризи" підказують, що насправді криза консервується та в будь-яку мить вибухне з новою силою.

Довести нежиттєздатність політичних новоутворень, якими начебто вдалось "подолати кризу", неважко. На жаль.

Перше. Коаліція створена у спосіб, що не має легітимності. Тут навіть вже не має сенсу зосереджуватись на тому, що упродовж двох останніх років не забезпечено виконання вимог статті 83 Конституції, що зобов'язує парламент у своєму регламенті встановити засади формування, організації та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у парламенті.

Нова так звана коаліція не формалізована і у конституційний спосіб. Що дає привід підозрювати, що насправді "коаліція" існує тільки в уяві зацікавлених осіб. Сам принцип досягнення кількісного показника, аби подолати відмітку "226", також був не те що неконституційним, а й вкрай морально-неетичним коли одних "ненадійних" депутатів зухвало позбавляли мандатів, а інших "тушкуванням" збирали докупи, не дивлячись ні на що. Отже для цього політичного класу політика – це не естетика. На жаль.

В порушення регламентних парламентських норм, народних депутатів спонукали до "пакетного" голосування про одночасне звільнення-призначення, та ще й на видачу "індульгенції" Арсенію Яценюку у вигляді відміни постанови про незадовільний результат роботи його уряду! А новий "реформатор", крім заприсягань, не спромігся навіть на більш-менш переконливу артикуляцію бодай стислих тез щодо подальших пріоритетів свого кабінету! В історію має увійти лише фраза про те, що він покаже, як керувати країною, на кшталт славнозвісної хрущовської "Я вам покажу кузькіну мать". Однак це все емоції. Але якщо серйозно, то новий уряд починає свою роботу без представлення формально-юридичного документу – Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

І це погано. Той, хто мав би вимагати у нього Програму, той сам не має Коаліційної Угоди!

Такі підходи до "якості" та кількості документів, формування і діяльності членів "коаліції" не забезпечать ефективної роботи ні парламенту, ні уряду. Тому сміливо можна говорити про хиткість та тимчасовість новоствореної владної конструкції.

Друге. Механізм формування кабміну, на який після публічних кількох показових спроб "зіскочити з потягу", погодився-таки пан Гройсман, спостерігала вся країна. Ідея "самостійного гравця, а не васала президента!", вдалася на славу. Але результат у вигляді кадрового складу нового "реформаторського десанту", звів нанівець усі враження від непересічних нічних "па" в президентській адміністрації. Зрештою виявилось, що досвід Яценюка та його спадщина нічому не навчили ані власне пана Гройсмана, ані усіх панів "стратегічної сімки" в цілому. Знов квоти, знов призначення друзів, земляків та "надійних партнерів". І це знову погано.

Замість "нових облич" та твердих професіоналів, про яких пафосно гримав на публіці Гройсман, – знов блукаючі поміж владними кріслами одні й ті ж "тіла". За невеликим виключенням з нульовим політичним рейтингом та рекордним показником суспільної недовіри. Один мінус поміняли на інший. Таким чином країна отримала уряд, який вже на старті має нульовий рейтинг довіри і серйозний скепсис!

До того ж будь-який уряд повинен мати парламентську підтримку – без цього він обмежений у своїх можливостях. Але без запасу міцності у вигляді гарантованої кількості голосів, що об'єднані коаліцією депутатських фракцій, як ми вже знаємо, будь-яке парламентське новоутворення – це картковий будиночок, який може розсипатись від навіть непомітного протягу в приміщенні ВР.

Третє. Не важко усвідомити, що уряд пана Гройсмана носить всі ознаки тимчасового. Взагалі, термін "тимчасовий" не повинен нікого лякати.

Просто виходячи з цього, суспільству треба визначитись із своїми надіями, та сформулювати функції "нової" коаліції та чергового "кабміну реформ". У суспільства практично не залишилось ілюзій стосовно здібностей сучасної політичної та управлінської "еліт". Вони відсутні. Країна нині доведена до хаосу. Тож заради майбутнього країни маємо наділити "новоспечену" стару владу логічною в даному випадку функцією: забезпечити легітимний перехід до нового етапу розвитку – коли фах, досвід, патріотизм стануть дійсно реальними чинниками політичної культури і політичної традиції.

Нові вибори неминучі, в результаті яких країна має надію отримати довгоочікувані зміни.

За умови, звичайно, що вибори зможуть відбутися. Відбутися легітимно.

З таких міркувань суспільству очевидно потрібно надати дуже стислий дороговказ сучасним тимчасовим уряду та парламенту.

Завдання новоствореного уряду абсолютно мінімізоване – забезпечити виживання країни і народу в цей період. Якщо б ми мали кабмін та прем'єра, озброєних суспільною та парламентською підтримкою, дороговказом були б реформи та розвиток. Це складно, однак нині завдання простіше – забезпечити бодай деяку стабільність до ротації виконавчої влади. Насамперед, достатньо припинити пограбунок країни, під виглядом реформ, зупинити "схеми" та системно працювати над виконанням бюджету. Суто "технічні" процедури, з якими можна впоратись без грузинських, естонських або американських "реформаторів". Але як же це зробити? Якщо всі "земляки" вже на потрібних напрямках.

Завдання парламенту більш масштабні. Але за бажання можна впоратись, якщо спадщина Гройсмана, у вигляді постійних ритуальних танців на Конституції, буде подолана. Рада вже має нового спікера, від якого потрібно одне – діяти за Конституцією і Регламентом.

Якщо з парламенту все ж піде це явище, то завдання парламентарів – якісно підготувати країну до нових виборів. Але – до дійсно виборів, а не до звичної за останніх часів їх імітації! Для цього депутати нарешті повинні зосередитись на підготовці Виборчого кодексу. Не чергового "одноразового" закону, а саме до сталого, досконалого комплексу законів, які забезпечать надалі прозорість та справедливість усіх виборів в Україні, насамперед парламентських і президентських. Напрацювання в цій царині існують, ними можна скористатись. Для цього треба не відкидати пропозиції всіх, хто критично оцінює владні законодавчі варіанти та усувати їх від процесу, навіть від можливості обговорення! А виходячи з того, що самотужки, без фахівців, цей парламент навряд чи забезпечить підготовку якісного законодавства, то до суспільного діалогу щодо нового виборчого законодавства – не просто долучити, а врахувати позицію фахового середовища, не обмежуючись баченням виборчого процесу провладними нардепами у виконанні, як завжди, профільного комітету парламенту.

Друге завдання, яке вкладається в контекст забезпечення транспарентності виборів – нарешті розібратись із складом ЦВК. Без лукавства. Термін повноважень – річ вперта. Закон України "Про Центральну виборчу комісію" чітко встановлює строк повноважень – 7 років. Коли вносилися зміни до порядку призначення та припинення цих повноважень членів ЦВК, ніхто в страшному сні не передбачав, що зловживання цими змінами досягнуть такого масштабу. Тож треба покласти край маніпуляціям та забезпечити майбутні вибори новим незаангажованим складом Центральної виборчої комісії.

Третє – мінімізувати вплив тимчасової влади на конституційні перетворення. Влада уперто ігнорувала заборони під час війни вносити зміни до Основного Закону. Не підпорядкувала конституційний процес безумовному пріоритету – забезпеченню конституційної основи українських реформ. Тому шанс втрачено. Нині парламент, життя якого обраховується місяцями, а суспільна довіра від нульової позначки переходить у переконливий мінус, не має морального права змінювати Основний Закон. Це повинно стати правом (і обов'язком!) людей, яким суспільство висловить таку довіру. Це, до речі, торкається не тільки тих, у кого поки що є мандат народного депутата. Тут має сенс повернутись і до райдужних перспектив, які намарив Арсеній Яценюк. Який нині поставив собі завдання – писати нову Конституцію та новий Суспільний Договір.

Він, як інші з владної команди, не став носієм нової політичної культури, яка може дати поштовх необхідним перетворенням. Може все ж відпочиньте, зупиніться, знову наберіть політичної ваги. А там видно буде!

Саме природній відхід сучасної політичної популяції дасть можливість сформуватись новому політичному класу. Його поява – закономірний крок, наступний після формування політичної нації. А українська політична нація, попри "гальма" у вигляді сучасної збанкрутілої "еліти", таки сформована!

Україна відбулась, як нація, а це означає, що траєкторія сталого суспільного розвитку для неї більше не є недосяжним міфом. Це майбутнє нашої країни!

Тому не треба лякати народ ймовірністю "реваншу", аби переконати у небезпеці наступних парламентських, президентських виборів. Такої небезпеки не існує на майбутнє. Бо нічого не змінилося з попередніх часів. Реваншистів шукайте зараз і серед своїх.

А на майбутнє, готуйте країну до чесних виборів, панове. Це, попри усі перспективи, як виявилось, єдина ваша стратегічна місія.

P.S. Розумію, що цей допис вийшов значною мірою критичним. Але, на жаль, цей настрій продиктований останніми подіями: адже цинічними є способи, за допомогою яких сьогодні вирішувалися вкрай важливі для країни питання.

Багато хто отримав нові відповідальні посади. Можливо у декого навіть з підсвідомості рвуться чисті та щирі наміри. І за інших обставин я б із задоволенням привітала б панів Гройсмана, Парубія, президента... Але в даному випадку, як правник – не можу. Їх варварський підхід, до певної міри "самопризначення" всупереч нормам Конституції, політичної етики та традиції, все ж заважає.

На жаль, цей цинізм породжує отакі оцінки. І не тільки в мене.

powered by lun.ua
Коментарі — 52
karrot _ 15.04.2016 09:55
IP: 146.148.5.---
Miki2:
mihaylenco:
Miki2
Повністю згоден, пані Марино. Саме цинізм цієї чергової братви зашкалює. Без сумніву суспільство воздасть належне за содіяне. Українці це вже проходили.

Мікі! Ти став таким оптимістом! А ось в мене щодо суспільства дуже великі сумніви.
Скільки себе пам'ятаю був таким завжди. Не в нашій ситуації бути песімістом. В форматі суспільства це був би програш. Але такого не буде. Абсолютно впевнений, що Україна переможе.
підстилка Гройсмана заговорила про перемогу.
з вами переможеш, шкури продажні.
"громадське суспільство" с цветамі встречало царя.
правда картавий олігофрен абещаєт с цветамі в раде покончіть...
кстаті, шо там с "доброй традіцієй" каждий день поздравлять очередную тварь с дньом рожденія.
с охапкамі цветов, оваціямі, добримі пажеланіямі.
последніє пару месяцев Вова както забил про "традіції", відно не до ніх било...
руслан49 _ 15.04.2016 09:39
IP: 37.52.21.---
Як же, як же. Ізмождєнний старець Соболєв з Батьківщини вже сказав на телеканалі, що Гройсман корупціонер.
Олександр Соколов _ 15.04.2016 09:32
IP: 130.211.64.---
Залишається тільки дивуватися тому, що жодна політична сила чи впливовий політик не підтримав передбачення такої тронної промови, яку виголосив Гройсман, як кандидат на посаду прем'єр міністра КМУ та пропозицію: "єдиний реалістичний шлях швидкого виходу з ситуації, яку маємо:
- негайно протягом тижня провести конкурс урядових програм і автору, програма якого перемогла, надати право формувати уряд".
Miki2 _ 15.04.2016 09:32
IP: 178.95.0.---
mihaylenco:
Miki2
Повністю згоден, пані Марино. Саме цинізм цієї чергової братви зашкалює. Без сумніву суспільство воздасть належне за содіяне. Українці це вже проходили.

Мікі! Ти став таким оптимістом! А ось в мене щодо суспільства дуже великі сумніви.
Скільки себе пам'ятаю був таким завжди. Не в нашій ситуації бути песімістом. В форматі суспільства це був би програш. Але такого не буде. Абсолютно впевнений, що Україна переможе.
Kovaljov _ 15.04.2016 09:06
IP: 85.90.206.---
фєдя, ти взагалі – раб пахана пуя. В який ти, особисто – грі??
mihaylenco _ 15.04.2016 07:55
IP: 37.55.146.---
Miki2
Повністю згоден, пані Марино. Саме цинізм цієї чергової братви зашкалює. Без сумніву суспільство воздасть належне за содіяне. Українці це вже проходили.

Мікі! Ти став таким оптимістом! А ось в мене щодо суспільства дуже великі сумніви.
karrot _ 14.04.2016 23:40
IP: 146.148.11.---
Ну ето ваапще.

теперь Парубій також зазначив, що має намір налагодити співпрацю з з громадськими структурами.

"Я буду мати кілька несподіваних рішень", – додав він.

Міша, ти хоть картавого олігофрена не поддержівай.!!!!
dvlight _ 14.04.2016 23:38
IP: 146.148.5.---
Полку базарных баб Монтян-Богословская прибыло. С почином эту соратницу зека-проффесора.
karrot _ 14.04.2016 23:28
IP: 130.211.144.---
Мішу на Гіляку.!!!!

Вова расказивал с трібуни представляя програму уряду шо он 2 месяца кансультіровался со всемі організаціямі Гражданского Общества.!!!!!

і все "експерти" 100% ево поддержалі.!!!!

Мішу на Гіляку.!!!!
karrot _ 14.04.2016 23:24
IP: 104.154.28.---
Miki2:
Повністю згоден, пані Марино. Саме цинізм цієї чергової братви зашкалює. Без сумніву суспільство воздасть належне за содіяне. Українці це вже проходили.
ти не пані Марінай, гад.
ти за свой цінізм атвечай.
ето ти прівьол гройсмана на трон.
Вова с трібуни расказивал шо он с тобой консультіровался і ти дал добро.!!!!

Мішу на Гіляку.!!!!
.
Miki2 _ 14.04.2016 23:19
IP: 178.95.0.---
Повністю згоден, пані Марино. Саме цинізм цієї чергової братви зашкалює. Без сумніву суспільство воздасть належне за содіяне. Українці це вже проходили.
Diana Dvoenas _ 14.04.2016 22:40
IP: 77.120.170.---
dvlight:
У самой Ставничук доверия полный ноль.
ну, она как юрист на все это смотрит – реалистично
dvlight _ 14.04.2016 22:12
IP: 130.211.84.---
У самой Ставничук доверия полный ноль.
Виктор Сим _ 14.04.2016 22:08
IP: 93.74.35.---
"За умови, звичайно, що вибори зможуть відбутися. Відбутися легітимно."

Я так думаю, сначала йолка. Безнаказанность развращает. Полная безнаказанность развращает абсолютно.
SARA21 _ 14.04.2016 21:41
IP: 91.226.4.---
Якщо президент порушує Конституцію,якщо премєри порушують Конституцію,якщо парламентарі порушують Конституцію,то чому ми маємо її чесно дотримуватися???Так нахабно Конституцію не порушував навіть Янукович.Чому нахабно відкинули 3 фракції???НЕ хотіли поділитися посадами,все собі,все собі,ніяк не нажеруться.Чому вирішили не прислухатися до тих 3х фракцій,до їхніх порад,а ігнорували ними???Президент сам знищує демократичні сили.Він не демократ.він підлий олігарх.
Oleksander Matvienko _ 14.04.2016 21:24
IP: 188.231.190.---
Коментар видалено автором блогу
Владимир Беспалов _ 14.04.2016 21:20
IP: 176.36.100.---
Да на самом деле и "коалиция" и "новый" кабмин и как это всё делается – это полный трындец.
Это уже полная безнадёга всех ветвей власти.
Я уже не бью лежачих, типа всяких новоутворенных антикорпупционных структур, типа НАБУ (не забыли что есть такое?).
Реально "Один мінус поміняли на інший" (С)
Глядя на всё, что делается в последние 2 года можно подумать только одно – Янукович отдыхает.
И главное что никто ж даже не протестует хотя бы хоть как-то – Педро и Ко сумели всех убедить что во всём Путин виноват?
mihaylenco _ 14.04.2016 21:12
IP: 37.55.146.---
Перше, друге, третє... І четверте. Світ змінився. Його різко змінив панамський офшоргейт. Великобританія, Франція вже починають розслідування офшорних схем в своїх країнах. США зробили відповідну заяву про нетерпимість до офшорів...

Панове дерибанщики! Грузітє бабло бочкамі! Как папєрєднікі. У вагони, і вивозьте у ватне царство.
Тата Кошечкина _ 14.04.2016 20:58
IP: 77.120.170.---
Виталий Овсиенко:
Мадам Ставнiйчук на Януковича працювала та всiх повчала, а тепер тут виступаэ. Так скоро Украiнська правда зовсiм спаскудиться. Наступний автор Азаров чи Янукович?
следующими будут гройсман и порошенко. Пошуруют к Назарову и яныку в Ростов
Тата Кошечкина _ 14.04.2016 20:24
IP: 77.120.170.---
ну или пошевеливать из пустого в порожнее – кто работал у Яныка, ...кто не работал?есть такие?
Тата Кошечкина _ 14.04.2016 20:23
IP: 77.120.170.---
вот с чем-чем, а с фантазией у половины наших депутатов ну совсем недостачи нету!)) хотя, стоит другой половине начать проявлять признаки аналитического ума – сразу находятся фанаты поискать в чужом глазу слона
Виталий Овсиенко _ 14.04.2016 20:22
IP: 178.94.182.---
Мадам Ставнiйчук на Януковича працювала та всiх повчала, а тепер тут виступаэ. Так скоро Украiнська правда зовсiм спаскудиться. Наступний автор Азаров чи Янукович?
Сергей Папков _ 14.04.2016 19:59
IP: 93.73.27.---
"Тому не треба лякати народ ймовірністю "реваншу", аби переконати у небезпеці наступних парламентських, президентських виборів." (М. Ставнійчук).
Взагалі-то "майданна" парламентська більшість може за бажання ухвалити таке виборче законодавство, яке в принципі зробить реванш неможливим (не так вже важко придумати відповідну технологію за приводами, яких достатньо).
Тому "лякалки" реваншом є дійсно спекуляцією (не хочеться ж думати, що причиною є нестача в депутатів фантазії – назвемо це так).
Владлен Теребинов _ 14.04.2016 19:46
IP: 146.148.5.---
trakt:
Да-а-а?? Вишь какое дело, Михалыч...
Владлен Теребинов _ 14.04.2016 19:45
IP: 130.211.84.---
Коментар видалено автором блогу
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter