Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Знати правду, покарати винних. Доповідь ООН щодо Іловайська – чому мовчить українська влада?

29 серпня 2018, 16:51

Останні серпневі дні для нас, українців, особливо сумні. Ми схиляємо голови та вшановуємо пам'ять про загиблих учасників бойових дій в Іловайську та Дебальцевому. Ми маємо не тільки пам'ятати, суспільство має знати про ту трагедію усе, а усі винні мають бути покарані. Справедливість має бути відновлена.

9 серпня 2018 року на брифінгу у Києві головою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіоною Фрейзер оприлюднено Доповідь, підготовлену Управлінням Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ), – "Порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті подій під Іловайськом в серпні 2014 року".

Ця доповідь Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини висвітлює багатопланові, взаємопов'язані та взаємно посилюючі порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені проти цивільних осіб та осіб hors de combat (позбавлених боєздатності) у контексті подій під Іловайськом у серпні 2014 року. Зокрема, Моніторингова Місія Організації Об'єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ) задокументувала численні порушення права на життя, свободу, безпеку та фізичну недоторканість під час цих подій.

УВКПЛ вважає події під Іловайськом такими, що ілюструють порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, які неодноразово відбувалися під час конфлікту на сході України: обстріли житлових районів, наслідком яких стали жертви серед цивільного населення, вбивства цивільних та інших осіб, захищених за міжнародним гуманітарним правом, незаконне затримання, насильницькі зникнення та катування.

Через чотири роки після подій під Іловайськом сторони конфлікту зробили обмежені кроки щодо розслідування ймовірних порушень міжнародного гуманітарного права, а також порушень прав людини, особливо тих, які вчинені проти цивільних осіб. Генеральна прокуратура України проводить розслідування порушень, скоєних проти українських військовослужбовців та добровольців в Іловайську, таких як позасудові страти, катування та жорстоке поводження в рамках двох комплексних кримінальних справ, які охоплюють весь період збройного конфлікту на сході України. Одним з таких розслідувань є розслідування справ членів "Донецької народної республіки" та "Луганської народної республіки" з приводу "широкомасштабних та систематичних порушень законів і звичаїв ведення війни", скоєних проти цивільних осіб та захоплених військовослужбовців та добровольців у контексті збройного конфлікту на сході України. Також відкрито друге розслідування проти державних службовців та службовців Збройних сил Російської Федерації за "розв'язання та ведення агресивної війни проти України, що призвела до загибелі людей та інших серйозних наслідків". Дії українських сил не охоплюються жодним розслідуванням.

УВКПЛ нагадує, що забезпечення відповідальності та правосуддя є важливими елементами сприяння сталому миру та примиренню. Тому критично важливо мобілізувати національні та міжнародні системи кримінального правосуддя для того, щоб неупереджено, об'єктивно, ретельно та оперативно розглядати всі порушення міжнародного гуманітарного права, а також порушення прав людини, з боку всіх сторін конфлікту, щоб гарантувати, що відповідальність будуть нести всі, незалежно від їх приналежності. УВКПЛ нагадує, що всі жертви порушень прав людини повинні мати однаковий, ефективний та швидкий доступ до правосуддя, для них повинні бути забезпечені ефективні засоби правового захисту, зокрема, доступ до механізмів реабілітації та відшкодування.

У Висновках Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини зазначається наступне.

Протягом більш ніж чотирьох років збройний конфлікт в Україні мав руйнівний вплив на життя людей та ситуацію з правами людини в країні. Події під Іловайськом у серпні 2014 року є уособленням порушень прав людини та порушень гуманітарного права, які неодноразово відбувалися у конфлікті на сході України: обстріл житлових районів, що призвело до жертв серед цивільного населення, вбивство цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, незаконне затримання, насильницькі зникнення та катування.

Доповідь чітко вказує на участь у бойових діях військових підрозділів Російської Федерації: "До 27 серпня 2014 року українські сили були оточені озброєними групами, що, за даними Уряду України, отримали підкріплення у вигляді озброєних підрозділів та зброї з Російської Федерації. Згідно з Канцелярією Прокурора Міжнародного кримінального суду, інтенсивність боїв в Іловайську пояснювалася "ймовірним притоком військ, транспортних засобів та озброєння з Російської Федерації для зміцнення позицій озброєних груп".

Також документ містить інформацію щодо жорстокого поводження бойовиками ДНР та російськими військовими і із українськими полоненими: "Як повідомлялося, умови тримання під вартою були надзвичайно принизливими, що прирівнюється до жорстокого поводження. Захоплених поділили на дві групи: військовослужбовці Збройних Сил України (професійні, призовники) та добровольці батальйонів. Як повідомляється, останні були в гірших умовах. Під час допитів захоплених військовослужбовців та добровольців катували з метою отримання інформації, покарання за приєднання до добровольчого батальйону або для того, щоб змусити їх приєднатися до озброєних груп. Найпоширенішими формами катувань були побиття, імітація страти та погрози фізичним насильством. Добровольців родом з Донецької, Луганської та Харківської областей озброєні групи вважали "зрадниками" та піддавали більш жорсткому поводженню".

Випадки, задокументовані та проаналізовані у цій доповіді УВКПЛ, свідчать, що під час бойових дій під Іловайськом всі сторони конфлікту вчинили серйозні порушення прав людини, а також порушення міжнародного гуманітарного права, а деякі, можливо, є військовими злочинами. Події під Іловайськом залишили глибокі фізичні та емоційні шрами на цивільному населенні міста та його околиць, а також на тих, хто був позбавлений волі та підданий катуванню та жорстокому поводженню, їх родичах, а також на тих, хто продовжує шукати зниклих без вісти близьких.

У всіх своїх попередніх доповідях про ситуацію з правами людини в Україні УВКПЛ підкреслювало існуючу безкарність за порушення прав людини, вчинених в контексті збройного конфлікту в Україні, це також стосується і подій під Іловайськом. УВКПЛ відзначає зусилля, вжиті Урядом України на сьогоднішній день, але занепокоєне тим, що розслідування, проведені станом на нинішній час, не відображають повного масштабу порушень прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, що мали місце в Іловайську в серпні 2014 року, зокрема, щодо цивільних осіб.

УВКПЛ прагне сприяти реалізації права жертв, їхніх родичів, громад та суспільства в цілому, знати правду за допомогою неупередженого збору та запису показань жертв та свідків порушень прав людини, які мали місце під час подій під Іловайськом у серпні 2014 року. Цей імператив тісно пов'язаний з доступом до правосуддя, правом на отримання ефективного засобу правового захисту та відшкодування збитків. УВКПЛ зібрало надійний інформаційний матеріал, який узгоджується та підтримується численними та надійними джерелами, для того, щоб ініціювати повноцінне кримінальне розслідування відповідними національними та/або міжнародними судовими органами щодо подій в Іловайську та сприяти його проведенню.

УВКПЛ нагадує, що відповідальність та доступ до правосуддя є найважливішими елементами, що сприяють тривалому миру та примиренню. Особливе занепокоєння викликає той факт, що хоча й були розроблені певні законопроекти, все ж, більш ніж чотири роки після початку збройного конфлікту Уряд України ще не запровадив ніякого національного механізму для забезпечення отримання усіма жертвами швидкого та адекватного доступу до ефективних засобів правового захисту, включаючи комплексну реабілітацію, реституцію, компенсацію та гарантії неповторення. Зокрема, це стосується цивільних жертв конфлікту, особливо постраждалих і сімей загиблих.

Також УВКПЛ ООН у Доповіді наводить рекомендації органам влади України, міжнародній спільноті, а також усім сторонам, що брали участь у бойових діях у Донецькій та Луганській областях (включаючи озброєні групи самопроголошеної "Донецької народної республіки" та самопроголошеної "Луганської народної республіки"), які включають в себе негайні та середньострокові заходи, спрямовані на запобігання подальшим порушенням права на життя, свободу, безпеку та особисту недоторканність, а також забезпечення притягнення до відповідальності всіх осіб, відповідальних за такі дії.

На жаль, до теперішнього часу українська влада не надала коментарів щодо цієї Доповіді УВКПЛ ООН. Зокрема, як повідомив постійний представник України в ООН Володимир Єльченко, Міністерство закордонних справ України не коментує Доповідь, бо вважає, що запити, визначені в ній, адресовані Міноборони, СБУ та Генпрокуратурі. Досить дивна позиція відповідальної особи, що представляє нашу державу в ООН.

Закликаю уповноважені державні органи не перекладати відповідальність один на одного, а скоординовано надати інформацію українському суспільству, а також, ще до початку засідання 73 сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, скомунікувати з ООН, яка упродовж усіх років війни чітко стоїть на позиції національної безпеки і територіальної цілісності Української держави, на захисті прав і свобод українських громадян. Це тільки сприятиме порозумінню в Україні і поважній співпраці з цією міжнародною організацією. Досить зволікати.

powered by lun.ua
Коментарі — 14
Dar Asten _ 30.08.2018 17:16
IP: 35.235.230.---
"Закликаю уповноважені державні органи не перекладати відповідальність один на одного." – М.С.

Красиво сказано, красиво. Учні початкової школи мабуть залюбки повірили б цій вельмишановній пані. Але наразі навчальний рік ще не почався, і дітки газет не читають.
Markiyan Bek _ 30.08.2018 13:14
IP: 35.235.227.---
Маруся чи я би корова мичала...Ваш час пройшов можете й далі йти радити Януковичу!
Ніщо не забуто!! Повилізали шавки януковича, і розказують як нам жити тепер!
Александр 1 _ 30.08.2018 11:44
IP: 188.163.12.---
Светлана Балуева:
Я не оправдываю никого, но, прежде, чем так огульно обвинять, подумайте, а что бы вы сделали на месте той власти? Как сумели бы разрулить ситуацию, имея в руках то, что имела власть на тот момент?...
+++ Все правильно Вы написали. "Каждый мнит себя стратегом, видя бой со стороны". Политики без совести пытаются пиариться даже на Иловайске вместо того, чтобы рассказать о себе: что ты лично сделал для победы тогда. И что делаешь сейчас.
Нинель Руднева _ 30.08.2018 10:12
IP: 37.115.255.---
Светлана Балуева:
той владі потрібно призначати на посади професіоналів а не просто відданих президенту придруків галетея з муженками...Це війна...тут ті хто по блату...такі ж вороги нам як і росянці зі зрадниками
Anton Blagov _ 30.08.2018 09:41
IP: 178.133.36.---
... – чому мовчить українська влада?......Тому, що влада зайнята "розривом пуповини"

...Несмотря на агрессию, Россия больше других инвестирует в Украину
2374 ПРОСМОТРА 3
Четверг, 30 августа 2018, 08:39
В течение января-июня в Украину поступило 1,259 млрд долларов инвестиций, и 436 млн долларов из этой суммы поступило от инвесторов из России, что составляет 34,6% от общего объема...
Светлана Балуева _ 30.08.2018 08:32
IP: 35.235.226.---
Я не оправдываю никого, но, прежде, чем так огульно обвинять, подумайте, а что бы вы сделали на месте той власти? Как сумели бы разрулить ситуацию, имея в руках то, что имела власть на тот момент? А к Марине Ивановне я потеряла доверие тогда, когда она пошла во властную команду Януковича, против которого так выступала и... замолчала. И правильно отмечает Log Log, грош цена ее обвинениям после службы у Януковича.
Помнится под Илловайском, была договоренность, что наших пропустят, на высшем уровне. Но тогда еще никто и не подозревал, насколько низко пала Россия, вместе со своим президентом, чтобы говорить и обещать, заведомо не собираясь выполнять. Теперь мы это знаем, но какой ценой!
И еще,Россия может себе позволить вести себя, как ей того хочется (пока), а мы не можем. Мы заведомо слабее ее, и должны оглядываться на тех, кто нам может помочь и помогает. И нечего выть, выживает тот, кто сумеет приспособиться.
А умным совет: не выбирайте дураков и сволочей или сами идите во власть.
uzol _ 30.08.2018 06:54
IP: 35.235.227.---
Василь Бровар:
Василь Бровар:
Чому мовчить влада? Тому, що у владі одні покидьки змінюють інших покидьків! А головне, тому, що 54,7% клінічних ідіотів постійно обирає собі у владу покидьків...
я клинический идиот... Голосовал... Выбора не было... Потому что в списке такого СТРАТЕГА ДИВАННОГО не было,как Васяточка Бровар...
... И знаю почему его не было... Он тогда меня, как доброволец,спасал от русской чумы в окопах!!!Спасибо Васяточка!!!
Василь Бровар _ 30.08.2018 05:10
IP: 93.74.123.---
Чому мовчить влада? Тому, що у владі одні покидьки змінюють інших покидьків! А головне, тому, що 54,7% клінічних ідіотів постійно обирає собі у владу покидьків...
Valentyna Kryvchun _ 30.08.2018 03:26
IP: 35.235.228.---
Марина Ставнийчук всегда любит только искать соринку в глазу! Сама же все годы бегала с одной должности на другую, меняя партии. И толку с нее ноль! Как можно сейчас, делать политику на костях погибших! Кому на долю президентов Украины, выпала война в прямом смчсле слова, мы все это видели, только в кино или читали. Мы все были не готовы к этому. Война застала нас негаданно. Страна разворована ю президент убежал с бюджетом страны, воинов нет, техники нет ю все люди цивильные. Да! Многое было сделано не так как хотелось, но Путин напал внезапно,везде предатели, военных специалистов нет, да что говорить, я не знаю, как вообще выстояли? Ненадо говорить, что все хорошо, но поставьте себя на их место, и Вам станет так жутко. В россии зализывают Путину зад, а в Украине всем недовольны все не так, не надо лизать, но давафте быть объективными, Удержали Украину, а были на лезвии ножа, и идем вперед и Бог с нами, не мы напали на Россию, а они принесли войну в наш дом,!
Євген Романишин _ 29.08.2018 19:01
IP: 93.175.200.---
Не має коментарів влади України по ці й доповоді ООН тому що влада неукраїнська, правлать хазари, кровні родичі путінців.
Борис Троян _ 29.08.2018 17:54
IP: 46.98.0.---
А що ви хочете почути від влади? Вона ж сама ту доповідь візувала – але в цьому НЕ признається.
Віктор Уколов _ 29.08.2018 17:48
IP: 46.211.137.---
Унікальний текст. Унікальний тим, що про Путіна тут жодного слова. Адже всім зрозуміло, що без рішення президента Росії жоден підрозділ російської армії не вліз би на територію України. Всі знають, що масовий розстріл захисників України, яким пообіцяли вільний вихід, також не стався б без наказу утіна.
Чому ж у доповіді ООН відсутня персональна відповідальність головного винуватця окупації і розстрілів? Доповідачі ООН хочуть бути толерантними до Путіна? Не думаю, що нас така доповідь має влаштовувати.
kriukov _ 29.08.2018 17:37
IP: 35.235.227.---
Какой "неожиданный" и "трудный" вопрос: "Доповідь ООН по Іловайську – чому мовчить українська влада?"! – Охотно отвечу: потому, что в доле – ПРЕСТУПЛЕНИЯ! И добавлю – потому же, почему так до сих пор и не ратифицировала Римский статут Международного уголовного суда.
Антон Рогач _ 29.08.2018 17:36
IP: 178.93.148.---
п.Марино! Ваш голос звучить, як крик душі в пустині байдужості і безвідповідальності! Надіються, що час згладить непоправиме. Але матеріал – набат мертвих і живих.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter