Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Чому ''Свобода'' не голосуватиме за президентський проект змін до Конституції

03 липня 2014, 12:22

Фракція ВО "Свобода" не може підтримати проект закону про внесення змін до Конституції України (щодо повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування) у редакції Президента України Петра Порошенка.

Зміни до Конституції не мають ухвалюватися похапцем, навіть під тиском зовнішніх обставин. Адже це питання стратегії розвитку держави, а не політичної тактики. Конституційні зміни потребують доопрацювання, а головне – широкого громадського обговорення на рівні місцевих громад.

Зміни до Конституції, які подала фракція ВО "Свобода" в рамках роботи Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України, було повністю проігноровано. Хоча ми пропонували важливі зміни, які мають підтримку багатьох українців, зокрема:

- Обрання народних депутатів за пропорційною системою за відкритими виборчими списками;

- Скасування недоторканності народних депутатів, Президента та суддів;

- Спрощена процедура відкликання народного депутата виборцями;

- Запровадження відповідальності народного депутата за порушення принципу особистого голосування;

- Скорочення кількості складу парламенту до 300 депутатів;

- Обрання місцевих судів громадяни України строком на п'ять років;

- Заборона нацистської та комуністичної ідеологій.

Президентський проект Основного Закону містить низку положень, які ВО "Свобода" категорично не підтримує, оскільки ми вважаємо їх шкідливими для розвитку нашої держави. Зупинюся на найбільш принципових:

1. Ми проти того, аби місцеві ради, зокрема сільські, селищні, міські, районні та обласні, надавали "спеціальний статус" російській та іншим мовам національних меншин (ст.143) . Фактично це механізм надання російській мові статусу другої державної в зрусифікованих регіонах, що призведе до конституційного закріплення мовного розколу країни, який є наслідком насильницької русифікації українців. Ми категорично проти таких "миротворчих ініціатив" ціною знищення національної ідентичності та єдності українців, основою якої є українська мова. Це капітуляція перед вимогами російського агресора Путіна.

Позиція "Свободи" така: стаття 10 чинної Конституції більш ніж достатньо гарантує мовні права національних меншин. Ми підтримуємо гарантування на рівні закону (законопроект Кошулинського N2172а) права місцевих громад, в яких представники національних меншин становлять понад 30% мешканців, використовувати в публічних царинах поруч із державною мовою мову національної меншини. До того ж, таке право має бути виключно компетенцією місцевих громад, а не обласних чи районних рад, які зараз фактично представляють інтереси місцевих олігархів, а не місцевих громад.

2. Ми вимагаємо, аби коаліцію формували фракції, а не окремі народні депутати (ст.83) . Формування парламентської більшості фракціями партій є гарантією того, що ця коаліція відповідатиме результатам голосування виборців. Якщо ж норму про формування коаліції фракціями буде усунуто, то більшість можуть сформувати партії, які не отримали виского відсотка на виборах, але змогли перекупити "тушок".

3. Ми проти скасування обов'язку народного депутата входити до складу депутатської фракції цієї політичної партії, від якої він обирався (ст. 81) . Прийняти цю пропозицію означає легалізувати політичну проституцію в парламенті. Це призведе до повторення ситуації з "тушками" Табаловими, яка прогриміла на всю Україну 2012 року, або ж з перебіжництвом майже третини депутатів фракції "Батьківщини" в лави більшості Януковича 2011 року. Це означає дозволити повну безвідповідальність народних депутатів перед своїми виборцями. Ми вимагаємо імперативного мандату.

Україні потрібні якісні зміни до Конституції, а не будь-які зміни за будь-яку ціну. Потрібні конституційні зміни, які системно посилять вплив громадян на всі гілки влади в державі, як цього вимагали українці під час Революції гідності.

Важко очікувати таких змін від цього складу парламенту, який ігнорує ухвалення принципових для України законів, зокрема про люстрацію, про відновлення довіри до судової системи, про відкриття державного реєстру прав власності на нерухоме майно, заборону комуністичної ідеології.

Важко очікувати позитивних змін від Верховної Ради, в якій фракції, що організували Майдан, нараховують всього лише 164-х депутатів, і які без доброї волі колишніх попутників Януковича не можуть ухвалити жодного закону.

"Свобода" солідарна з громадянами, понад 70% яких підтримують проведення дострокових виборів парламенту, обраного за відкритими виборчими списками. Тільки якісно новий парламент зможе ухвалити ті зміни до Конституції України, яких насправді потребують українці.

powered by lun.ua
Коментарі — 66
Borya Telegin _ 03.07.2014 13:20
IP: 46.119.230.---
Кроме пункта N1,согласен с Тягнибоком во всем.Пункт N1,как я понимаю,для "Свободы" принципиален,но я не считаю его таковым.
Sarmi _ 03.07.2014 13:19
IP: 91.124.31.---
Van Helsing:
Російською сьогодні розмовляють десятки тисяч патріотів, які кладуть життя за Украіну на війні. Майте до них повагу. Дайте вже мові спокій, займіться справами.
Знаю про це, й знаю особисто декілька Захисників України – російськомовних патріотів нашої Держави. І їм ця преференція мовна ні до чого. Виокремлюючи російську водночас принижуються угорська, польська, румунська, кримськотатарська, караїмська, новогрецька тощо.
Van Helsing _ 03.07.2014 13:13
IP: 93.183.204.---
Російською сьогодні розмовляють десятки тисяч патріотів, які кладуть життя за Украіну на війні. Майте до них повагу. Дайте вже мові спокій, займіться справами.
Корнеева Светлана _ 03.07.2014 13:12
IP: 46.119.194.---
Вот что радует, нормальный процес – кто-то "за", кто-то "против".Есть аргументы. Не так как "государственной дуре": – Пу: "разрешите мне ввести войска!" Дура: "ура, разрешаем!", Пу: "запаретите мне вводить войска!" Дура: "ура! разрешаем!"
Sarmi _ 03.07.2014 13:11
IP: 91.124.31.---
Прибрати з тексту Конституції будь яку згадку про російську мову. Гарантувати вільний розвиток і рівні права усім мовам національних меншин, не роблячи винятку для російської.
Van Helsing _ 03.07.2014 13:10
IP: 93.183.204.---
Все правильно, але в питаннях мови досить вже ідиотизму – хай розмовляють тією мовою, якою хочуть. Українська мова повинна розвиватися не примусом, а розвитком держави, економіки та культури. Все інше підтримую.
Людмила Мошон _ 03.07.2014 13:10
IP: 95.133.94.---
Для того, щоб Європа застосувала санкції проти паРаші – потрібно голосно, на весь світ сказати правду. Кацапидло х...ло без оголошення війни напав на нашу країну, прідступно окупував Крим, Тепер пішов на материк. Іде українсько- російська війна. Повторюю: УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКА ВІЙНА, Лишень тоді можна вимагати санкцій проти Росії. Це перше. А друге – у війну конституцію не міняють навіть в кращу сторону, а пороХенко міняє під себе. Це – злочин. Таємно, "скоропостижно" міняти конституцію. УКРАЇНУ визволіть від окупантів! Руки (грязні, шоколадні) геть від конституції! Слава нації!
alexa71 _ 03.07.2014 13:10
IP: 95.134.211.---
Скасування депутатської недоторканості пропонують з самого початку існування ВР. Навіть відчитуються періодично, мовляв я законопроект подавав, але його (на щастя) навіть не розглядали. Блокуйте трибуну, як ви це вмієте до переможного кінця. Тут вас всіх підтримують.
Відкриті списки теж пропагують, не більше. Великої різниці не буде, хіба ледь чесніше.
Ярославович, Махницького на килимі пропісочили за повій? Догану може там оголосили чи на вид поставили?
Все таки розум, честь і совість майдану. Не ландіки з лозинськими.
Tania Partyka _ 03.07.2014 13:08
IP: 94.231.76.---
Не треба брати за гроші в партійні списки тушок, тоді вони і бігати нікуди не будуть.
Yan Rozhko _ 03.07.2014 13:05
IP: 194.0.206.---
як цього вимагали українці під час Революції гідності.

Г. Тягнибок! То, что происходит сейчас, особенно в кадровой политике Президента, – устранение из властных структур Ваших однопартийцев Махницкого и Кубива, повление в Генпрокуратуре скандального прокурора Киева и многих "бывших" на хлебных должностях, милиардеров Ложкина и Косюка в АП, УБОЗовского полковника Гелетея в МО, говорит о том, "Революция гідності." – не состоялась.
Александр Крымский _ 03.07.2014 13:00
IP: 213.179.252.---
Ну вот Свобода и проявила свою фашистскую суть. Свободе нужна кровь.
Radist2010 _ 03.07.2014 12:58
IP: 94.153.230.---
В конституції повинно бути закріплено право громадян на володіння зброєю, без цього всі хороші ініціативи будуть розбиватися кийками беркуту та інших каральних загонів олігархів. Це основа демократичної держави.
Володимир Штельмах _ 03.07.2014 12:58
IP: 176.32.9.---
Все вірно написано, я за! Не відступати ні на крок!!!
Криця Гартована _ 03.07.2014 12:51
IP: 94.248.15.---
Правильно О.Тягнибок сказав.
Stepan Zubachyk _ 03.07.2014 12:48
IP: 194.44.223.---
Підтримую на всі 100%
europan _ 03.07.2014 12:45
IP: 93.74.74.---
Підтримую позицію Свободи – і я, і вся Україна. нах такі підкилимні зміни до конституції.
Прошу Свободу і Батьківщину поставити Пороха на місце. Гелетея теж не можна призначати МО.
пріоритетами зараз мають бути:
- військовий стан і доведення до логічного завершення АТО, насамперед блокада кордону
- відмова від переговорів з терористами, особливо через пропутінських шавой
- ратифікація Угоди з ЄС
- закон про вибори на пропорційній основі. вибори восени.
і не соромтеся звертатись до народу по допомогу.
Слава Україні!
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

1
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

19
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter