Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Для чого українцям Інтернет?

19 серпня 2007, 21:41

Це питання виникає в мене щоразу, коли виїжджаю за межі країни – чи то на чергову книжкову презентацію-виступ, чи надовше, з лептопом, щоб спокійно попрацювати. Але мобільник-то однаково всюди, як "мой сурок со мною", а 80% дзвінків, які я отримую, походять від українських журналістів. І кілька разів денно відбувається той самий діалог – дослівно:
- Пані Оксано, добрий день, це газета така-то (телеканал, радіо і т.д.), Ви не могли б відповісти на кілька запитань...
- Перепрошую, я зараз у Греції (Швеції, Індії і т.д.), а роумінг – штука коштовна.
- Ой, вибачте. А коли Ви будете в Києві?
Найсмішніше, що взнати, де я зараз є і коли буду в Києві, можна за один клік – зайшовши на мій офіційний сайт. І заощадити таким чином і собі, й мені часу й грошей. І я ще не зустрічала жодного українського журналіста, який би такою можливістю скористався.
Так само, як не зустрічала жодного шведського, німецького, швейцарського, навіть польського (перелік можна продовжити...), який би нею не скористався. Який, наприклад, з'явився би брати в мене інтерв'ю, не провівши попередньо пошуку в мережі (ну, й не прочитавши, що в його країні з-під мого пера видано, але то вже само собою...). Що вдієш – не привчені наші журналісти "на автоматі" сягати по інтернет для своїх прямих професійних потреб. І підозрюю, що не лише журналісти.
Підозрюю, що в українців взагалі не виробилося звички ставитися до інтернету функціонально. Не "зависати" в ньому для віртуальної "плавби" (таких знаю десятки!), а просто ефективно використовувати – як "вид інформаційного транспорту". Так, як це переважно й робиться в тих країнах, де доступ до мережі має кожен другий. А український сектор інтернету, знов-таки нічого не вдієш, усе ще розвинений слабо. В ньому можливі навіть такі казуси, як на два дні "задубілий" сайт провідної авіакомпанії (!): свідчу як людина, що якраз тоді стояла в "Аеросвіті" на waiting list (гаразд, що їхній офіс від мого дому за кілька кварталів, а якщо хтось живе в Вінниці чи в Луганську?). Яка вже тут ефективність...
А в такому разі див. перше питання: для чого ми вживаємо інтернет? Не знаю, чи проводилися якісь соціологічні дослідження на цю тему, але шалено цікаво було б довідатися: які, власне, потреби в житті українців він задовольняє?


powered by lun.ua
Коментарі — 105
tobiaz _ 24.10.2007 17:45
IP: 212.90.168.---
Навіщо інтернет? Шукати ті ж самі книжки: 90% прочитаних книжок знайшов там. В тому числі і 'затравку' з польових досліджень. Наша книжкова дистрибуція настільки загнана в 'труну', що інтернет – єдине місце де можна знайти українську книжку пересічному читачеві, що іде на роботу в 7.30, а приходить дудому в 20:00. Шкода витрачати 3-4 години на відвідання ринку Петрівка, чи пошуку вцілілої книгарні, коли інтернет є вдома!
Читати книжки в наш час – старомодно, коли можна за 5 хвилин знайти, скачати і загрузити в мобільний, КПК. А тягати 2-5 книжок в електронному девайсі набагато зручніше.
Але ці твердження – відбиток професії.
Stslav _ 02.10.2007 04:54
IP: 68.151.65.---
Шановна пані Оксана, пост-радянським (журналістам) просто "непресттижно" писати ел. листа коли є телефон. Вони всі дуже круті і "знають правила". Отак все просто і сумно. Як аматор українського Інтернет я Вам дуже вдячний, що Ви підняли цю тему. Ми можемо змінити ці... варварські звички!
Вишиванка _ 10.09.2007 16:02
IP: 193.151.57.---
Пані Оксано! Я щаслива, що маю інтернет, бо виявляється у мене є фантастична можливість бути прочитаною талановитою Оксаною Забужко!))
Коли я розказала мамі, що Ви ще й відповідаєте у власній колонці в інтернеті, тобто є можливість зворотнього зв*язку для будь-кого, вона зробила круглі очі і сказала: "шкода, що я не вмію користуватися комп*ютером")).
Ми Вам дуже вдячні за все, що Ви робите для України та українців.
Пишіть все, що Вам заманеться)), для мене і таких як я, Ви є беззастережним авторитетом у царині духовності, культури та літератури. Ми Ваші палкі прихильники, раді, що маємо таких талановитих людей в Україні.
Завдяки Вам і в інтернеті також зароджується шар справжньої культури.
Бажаємо Вам натхнення, часу і сил!
Хай щастить!

(Післямова. Привіт Вам від моєї мами)).
Silent_Hill _ 07.09.2007 18:17
IP: 193.125.78.---
Інтернет став однією з причин та можливостей тотальної глобалізації, процесів вирівнювання світу і того, що Т. Фріднам назвав "плоским світом". Нажаль, Україна знаходиться поки на узбіччі не лише впровадження та використання ІТ-технологій. Так, є багато негараздів з технічного боку, але не вони є критичними. Інтернет вже є складовою сучасної цивілізації, її загальнодоступним "морозивом", майже конструктом світової культури (звичайно, сильно захаращеним, та коли нехтуються питання екологічної чистоти, то що веж казати про інформаційну?), кожен використовує, як бажає і може (від простого безцільового блукання, пошуку mp3, обміну меседжами до обміну професійною інформацією та аутосорсінгу). Повільність і обмеженість використання нами інету – то не лише повільність і обмеженість нашого залучення до мейнстріму сучасної цивілізації, то ще і наша "культурна" обмеженість (як інформаційна, так і, сорті, ідеологічна), бо надто повільно ми вчимося жити по відмінних від совдепівських стандартах (чи взагалі вчимося жити, а не просто виживати чи існувати на грані). І вільний і якісний доступ до інету, звичайно, збільшить можливості по його використанню, та не дасть відповіді на питання "для чого".
Ingul _ 06.09.2007 15:45
IP: 70.55.252.---
Bri, спочатку ви питаєте "до чого тут вплив ЗМІ", потім самі даєте відповідь на своє питання.
ЗМІ – це як інформаційний "гамбургер". Він вже готовий. Включи "блакитний вогник" і можеш їсти це сміття. Але і тут не все однакове. На 5-му каналі вже більш як в "ресторані". Якщо не знаєш "чим відрізняється піно-грі від піно-нуар", то краще дивись інші канали.
Чомусь прийшло на думку порівняння з далеким минулим. Всі теж сиділі біля вогнища ("червоний вогник"), бо їсти хотіли, але тільки деякі вміли робити наскальні малюнки. І ці деякі навряд чи були голодні коли малювали.
А от алкоголізм (питання "де татко дівся") – це хвороба нашої нації. Якщо наркотики забороняють рекламувати по ТВ, то чому алкоголь дозволяють? Без закону (гей, парламент!) проти реклами алкоголю і створення іміджу, що алкоголь – це зле, ніякої боротьби проти водки і пива не почнеться.
Bri _ 06.09.2007 14:10
IP: 77.47.128.---
2Ingul: Так і уявляю як вечорами Доколенко і Роднянський ходять домівками українців і видирають з рук книжки, вмикають телевізор і примушують людей дивитися "блакитний вогник". До чого тут вплив ЗМІ. Людина формується в сім*ї і якщо батьки не читають, не спілкуються і не хочуть – долучитися до культурних надбань буде набагато складніше. Задача: чоловік повертається роботи повз генделик і бібліотеку. Питання: де затримався наш татко? Сім*я формує, суспільство тисне – алкогольні компанії багатіють (телевізійні студії, табачні компанії...)
Ingul _ 05.09.2007 15:31
IP: 70.55.252.---
Оксанo, для розвитку користування інтернетом перш за все треба розбити на шматочки і пустити за вітром "Укртелеком" і інших олігополістів в комунікаційній індустрії. Поки цього не буде зроблено – не буде в Україні навіть 10% користувачів інтернету.
Але не це головне. Неможливо заставити людей читати Шекспіра коли їм хочеться взнати про Ксюшу Собчак. Це є результатом роботи наших ЗМІ, помножений на рівень освіти в Україні і возведений в квадрат рекламою пива, водки і мобільного зв'язку.
Glory _ 29.08.2007 15:26
IP: 62.64.124.---
1. Дякую пані Оксані за згадку про есеї Юрія Шереха. Ми їх негайно знайшли в Інтернеті і прочитали.:-0)
Двадцять років тому він писав про російську мову як єдине, на жаль, джерело запозичень українських слів. Але, можливо, тепер незрідка з'являтимуться наші "мобільники" на відміну від їхніх "сотовиків".
2. Шановний Netko, перше вересня хоч і не гріє, але життєвих сил і молодості додає.:-0)
sb64 _ 29.08.2007 10:02
IP: 62.64.116.---
я тоже выражаю благодарность автору и за вопрос, и за то, что выкроила время для участия в его обсуждении...
любое слово оставляет свой след... и каждый кто прочитал хотя бы заглавие в этом блоге обязательно задумается о своем уровне использования возможностей Сети... а, следовательно, в украинском сегменте Интернете что-то изменится... пусть немного, пусть чуть-чуть, но обязательно изменится и обязательно в лучшую сторону...
:)
еще раз – Спасибо автору и всем всем всем небезразличным людям этой страны...
zinik _ 28.08.2007 19:02
IP: 74.103.107.---
Автору

"Потішив "мовний" офтоп"

Вам тоже personal thanks, что "потешили" нас.
Yuri_D _ 28.08.2007 15:25
IP: 91.124.7.---
Потішило те, що другу відповідь пані Оксани можна прочитати і без словника.:)))
Thanks.
Netko _ 28.08.2007 13:39
IP: 194.44.134.---
Потішив "мовний" офтоп – пригадалася одна бувальщина. 1991-го р., коли був перший набір у Могилянку, в учбову частину з'явився новоспечений першокурсник філфаку і, не кліпнувши оком, заявив:
- Прошу звільнити мене від лекцій української мови, я на них ходити не буду, бо я зі Львова і я ВСЬО знаю!
Як казав (хоч і з іншого приводу) один старий діяспорянин, розводячи руками: "Ну що можна сказати людям, які всьо знають?!":))
На захист Львова:о (
Насправді цей приклад не є дуже вдалим з такої простенької причини:
у Львові МОРЕ людей саме так говорять
ВСЬО (часто ВШЬО) замість ВСЕ,
ЧО (діалог: – Я не піду. – А чо?) замість чого або чому;
ТОЖЕ заміть ТЕЖ чи ТАКОЖ;
КУДА замість КУДИ
Це не є безграмотність, це є звичайнісінький сленг.

Щодо діяспорника у наведеному фрагменті: а може там наголос не на слові "всьо", а на слові "знають":)))
Оксана Забужко _ 28.08.2007 11:17
IP: 81.232.87.---
Потішив "мовний" офтоп – пригадалася одна бувальщина. 1991-го р., коли був перший набір у Могилянку, в учбову частину з'явився новоспечений першокурсник філфаку і, не кліпнувши оком, заявив:
- Прошу звільнити мене від лекцій української мови, я на них ходити не буду, бо я зі Львова і я ВСЬО знаю!
Як казав (хоч і з іншого приводу) один старий діяспорянин, розводячи руками: "Ну що можна сказати людям, які всьо знають?!" :))

Панове, український міський сленг (інтелігентський) не в Інтернеті виник, і не Забужко його вигадала!:))))) Відкрийте для себе невідомі сторінки рідної культури – почитайте памфлети Хвильового, листування тієї ж Лесі Українки... Ні в Києві, ні в Харкові ця мова (не суржик, а сленг - "дьявольськая разница"!) ніколи не вмирала, в усному обігу побутувала завжди. (Для гурманів можу порадити ще есеї Юрія Шевельова, одного з найвидатніших лінгвістів XX ст., особливо його розкішний памфлет "Так нас навчали "правильних проізношеній"", – багато цікавого взнаєте про те, що таке мова і чому людині, вихованій радянською школою, всяка інша українська, крім тої, якою говориш сам, може здаватися штучною!)

А з обговорення напрошується висновок – інтернет українцям поки що найпотрібніший для того, щоб компенсувати все те з інформаційної інфраструктури, що "мало б бути" і чого в нас нема ("за что ни хватишься, ничего нет"!), – аж до фахової літератури включно. (М.ін., українські видавці єдині в Європі – крім Білорусі – не протестують, коли їхні книжки "пірати" вивішують в інтернеті: наша книжкова дистрибуція настільки дірява, що "книжка в мережі" видавцеві економічно не конкурент – хай хоч так люди читають!).

Виглядає, що саме тут криється головна розгадка "особливостей національного інтернету": ми ним "латаємо дірки" (яких неміряно!). А вже звідси й усі "перекоси" – від "використання не за призначенням" (як книжка з монітора) до "невикористання за призначенням" (як у моєму прикладі з журналістами, і тут наводилися й інші – покупки тощо).

З дозволу шановної громади (special thanks to sb64 і Пересмешник), на цьому висновку я й "заземлюся", дякую.
Netko _ 27.08.2007 23:20
IP: 194.44.134.---
27.08.2007 22:04___ Glory
Воно аж ніяк не було ворожим!
А я його і не сприйняв як вороже. Спростував припущення:), та й по всьому.
Стилем Ви нагадали мені Перехожого, одного із дописувачів форуму "ДТ". Я вже давно там не пишу, але про Перехожого згадую.:-)
Оце постріл! Перша моя реакція – я почав роззиратись довкола, чи часом ніхто не стоїть в мене за спиною і не регочеться з неабиякої витівки. Що ж за стиль я маю, що мене пізнають бозна-де і бозна-коли. Я на тому форумі вже й не пригадую коли був – певно кілька років. Настільки давно що й годі точно відтворити. Ні таки треба буде придивитися до своїх знайомих, може хтось у якийсь незбагненний спосіб про це довідався (ймовірність=0).

Оксана Забужко не є для мене незаперечним авторитетом
Для мене також. Але явищем в українській літературі мабуть є. Але якоїсь "стійкої" чи "усталеної" чи впевнено-виваженої власної думки щодо цього не маю. Про "дослідження..." вже висловлювався. Може варто перечитати вдруге, але мушу опинитися у ситуації, коли просто постану перед фактом (наприклад водойма...)

Як правильно писати: природньо чи природно?
Особисто я – пом'якшую. Так само пишу й вимовляю додатньо, зворотньо. Але ся не здивую, якщо в якомусь з підручників або словників буде написано, що правильно – вимовляти твердо (потай вірю, що дозволено співіснування)

невдовзі світить перше вересня.:- (
Та не гріє:- (Ви ще й думки-настрій вгадуєте на відстані?! Чи шок душі спорідненої:)
zinik _ 27.08.2007 22:20
IP: 74.103.107.---
"ВIТАЮ ВСIХ ЗI СВЯТОМ!!!"
"Перепрошую, я зараз у Греції (Швеції, Індії і т.д.), а роумінг – штука коштовна."
"перше питання: для чого ми вживаємо інтернет? "

тупой и ещё тупее.
Glory _ 27.08.2007 22:04
IP: 62.64.124.---
Шановний Netko,

1. Ви неправильно зрузуміли інтонацію мого припущення. Воно аж ніяк не було ворожим! Стилем Ви нагадали мені Перехожого, одного із дописувачів форуму "ДТ". Я вже давно там не пишу, але про Перехожого згадую.:-)
2. Оксана Забужко не є для мене незаперечним авторитетом, кумиром тощо. Окремі її книги я перечитую вдруге, деякі ж тільки гортаю. Ажде якщо ти не школяр, то можеш дозволити собі читати без примусу, для задоволення. І я ніколи не починаю читати якусь її річ, якщо мій настрій не відповідає тональності твору. Краще дочекатися стану емоційного резонансу.:-)
3. Один мій колега, заінтригований назвою "Досліджень...", заходився й собі читати. Невдовзі спантеличено запитує: "А про що тут ідеться? Я ніяк не второпаю". І ще жоден мужчина не сказав мені, що він зрозумів написане. Думаю, це книга для жінок і про жінок. Моя перша спроба прочитати "Дослідження" років десять тОму була невдалою. А от минулого літа півтвору було жадібно "з'їдено" з екрана монітора, а решта дочитана вже з книги, купленої того самого дня на Петрівці.
4. Як правильно писати: природньо чи природно?
5. Математикам (і не тільки) невдовзі світить перше вересня.:- (

Влітку Internet допоміг мені знайти схеми лондонського і барселонського метро.
sb64 _ 27.08.2007 14:03
IP: 62.64.116.---
Netko,:)
Оксана нас простит...

Yuri_D
хтось повинен дбати і про стандарти літературної мови. Але якщо не письменники і не журналісти – то хто?

Я думаю, что ОБЯЗАНО государство в лице учителей начальной, средней и высшей школ, а такжа чиновников всех мастей и рангов...
Забота же о языке всех остальных небезразличных людей – это акт доброй воли, а не обязанность... делает это человек – спасибо... не делает – ну не делает... понимание того, что он был не прав придет не оттого, что Вы выскажите свое недовольство и позволите себе сделать ему замечание (чаще всего это дает противоположный эффект), а только путем переживания и переосмысления своего собственного опыта...
Netko _ 27.08.2007 13:40
IP: 194.44.134.---
27.08.2007 12:29___ sb64
хоть Netko и зануда
Носом в комплімент:)
Але нагадую (втретє), це блог Оксани Забужко
Зрештою, чи кожен цвях і чи в кожне дерево можна увігнати одним ударом?
Yuri_D _ 27.08.2007 12:55
IP: 82.207.49.---
Зауваження до (Glory). До чого тут політичні уподобання, дискусія йде про мову, точніше про мовну культуру, до якої, на мою думку зневажливо ставляться не тільки в Інтернеті, а й в журналістиці (як українській, так і російській).
Я не "пурист", не "гуманітарій", і не "рафінований інтелігенті", а мій "літературний досвід" попередніх років – лише науково-технічні звіти і статті. Проте чомусь завжди в мене викликав протест "косноязычный" стиль у технічній документації, коли стиль написання ще більш ускладнює сприйняття не зовсім простих речей.
А зараз мені "ріже вухо" засміченість журналістської мови слівцями-паразитами: "типа", "блин", безліччю англомовних слів з перекрученим звучанням – це ж зневага і до англійської мови. Улюблене слівце Н.Лігачової (і не тільки) – "джинсА" для мене звучить так само, як і "віндА" – тхне якоюсь пролетарською ненавистю до "клятих буржуїв". Я вже не кажу про нові експерименти в правописі – це окрема тема. В нас і так суцільний суржик, позбав журналістів і письменників програм перевірки орфографії – буде помилка на помилці. Існують діалекти, існує сленг, це нормально, без цього мова буде штучною, але водночас треба мати відчуття міри, і хтось повинен дбати і про стандарти літературної мови. Але якщо не письменники і не журналісти – то хто?
sb64 _ 27.08.2007 12:29
IP: 62.64.116.---
... идет 8-й день обсуждения вопроса "Для чего украинцам Интернет"... успели поговорить о многом... очень радует то, что среди нас не нашлось ни одного, кто бы поставил требование автору сменить прическу, которая по его мнению явно не соответствует образу современной украинской писательницы (ну или что-то вроде того)...

кстати, никто так и не обратил внимание на авторский вариант ответа – не знаю для чего, но скорее всего не для экономии времени и денег...

и не возразишь... Или кто-то может сказать, что это не так?...
а если так, то может нам вооще не свойственно бережное отношение к ресурсу (время, деньги, земля, природа... язык – хоть Netko и зануда, но он прав и его отношение к языку похвально... говорю это абсолютно серьезно)?
andrew40 _ 27.08.2007 12:01
IP: 195.5.37.---
До речі. Kung – ви відверто неправі, и дарма ганьбите Україну щодо покриття та проникнення Інтернету. Всі нарікання щодо уявних "недоліків" можна забути з моменту, як Укртелеком побудував справді національну мережу передавання даних, і поставив – це принципово! – єдині по всій Україні, від Хрещатика до кожного (!!!) райцентру, ціни на послугу широкосмугового доступу "ОГО!". Відтепер за 80 грн/місяць в будь-якому райцентрі місцевий вчитель абощо може отримати того Інтернету просто скільки завгодно, без обмежень, і з нормальною для персонального вжитку швидкістю.

Тож годі лити крокодилові сльози. Брехати негарно!
andrew40 _ 27.08.2007 11:57
IP: 195.5.37.---
Навздогін – перепрошую, малось на увазі "десятки, якщо не сотні, ТИСЯЧ..."
andrew40 _ 27.08.2007 11:56
IP: 195.5.37.---
На сайтах знайомств системи "Мамба" (mamba.ru, він же love.mail.ru, він же flirt.com.ua, він же love rambler.ru тощо) десятки (як не сотні) сторінок-анкет українців і українок. Для авторки "Польових досліджень..." то не мало би бути новиною – сайт знайомств це штука надзвичайно ефективна, і прекрасно задовольняє ключові потреби українців у... спілкуванні.
Netko _ 27.08.2007 09:51
IP: 194.44.134.---
27.08.2007 01:53___ Glory
1. Я й не знав що припущення буває несміливим:). Я розумію, що його можна несміливо висловити, а несміоиво припустити?!
2. Про Оксану Забужко (про її існування я маю на увазі) я дізнався значно раніше за існування Ю.Тимошенко. Як і більшість українців, прочитавши (а перед тим почувши),твір "польові дослідження...".Читав я його один єдиний раз (тоді), відповідно думка моя склалася тоді і не мала "нагоди" змінитись. Щодо висловлювання О.Забужко на адресу Ю.Тимошенко – а я такого навіть не знаю. Що, щось не вельми оптимістичне?:). Взагалі, я знаю (бо чув, здається в якійсь з передач) про її висловлювання на адресу одного єдиного політика – Ю.Луценка (хіба би помилився), з якого можна зробити висновок, що О.Забужко в політиці – як Янукович в літературі (між іншим, написав наш прімЄр вже дві книги і пише третю).
3. До речі. поширена типова помилка (на мою думку) – маючи справу з фахівцем в одній справі чи галузі – серйозно ставитись до його думки (висловлювань, припущень, прогнозів) в іншій справі або галузі. Прикладів цьому – море.
4. Як я вже казав моя суб'єктивність не може бути жодною загрозою місцеперебуванню на п'єдесталі О.Забужко.
5. Дзеркало тижня читаю, але нерегулярно.
6. Це блог О.Забужко:)
Glory _ 27.08.2007 01:53
IP: 62.64.124.---
Netko

Несміливо припускаю, що Ваше ставлення до Оксани Забужко пов'язане з її висловлюваннями на адресу Юлії Тимошенко.
Припускаю також, що Ви є читачем "Дзеркала тижня".:-)
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter