Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Для чого українцям Інтернет?

19 серпня 2007, 21:41

Це питання виникає в мене щоразу, коли виїжджаю за межі країни – чи то на чергову книжкову презентацію-виступ, чи надовше, з лептопом, щоб спокійно попрацювати. Але мобільник-то однаково всюди, як "мой сурок со мною", а 80% дзвінків, які я отримую, походять від українських журналістів. І кілька разів денно відбувається той самий діалог – дослівно:
- Пані Оксано, добрий день, це газета така-то (телеканал, радіо і т.д.), Ви не могли б відповісти на кілька запитань...
- Перепрошую, я зараз у Греції (Швеції, Індії і т.д.), а роумінг – штука коштовна.
- Ой, вибачте. А коли Ви будете в Києві?
Найсмішніше, що взнати, де я зараз є і коли буду в Києві, можна за один клік – зайшовши на мій офіційний сайт. І заощадити таким чином і собі, й мені часу й грошей. І я ще не зустрічала жодного українського журналіста, який би такою можливістю скористався.
Так само, як не зустрічала жодного шведського, німецького, швейцарського, навіть польського (перелік можна продовжити...), який би нею не скористався. Який, наприклад, з'явився би брати в мене інтерв'ю, не провівши попередньо пошуку в мережі (ну, й не прочитавши, що в його країні з-під мого пера видано, але то вже само собою...). Що вдієш – не привчені наші журналісти "на автоматі" сягати по інтернет для своїх прямих професійних потреб. І підозрюю, що не лише журналісти.
Підозрюю, що в українців взагалі не виробилося звички ставитися до інтернету функціонально. Не "зависати" в ньому для віртуальної "плавби" (таких знаю десятки!), а просто ефективно використовувати – як "вид інформаційного транспорту". Так, як це переважно й робиться в тих країнах, де доступ до мережі має кожен другий. А український сектор інтернету, знов-таки нічого не вдієш, усе ще розвинений слабо. В ньому можливі навіть такі казуси, як на два дні "задубілий" сайт провідної авіакомпанії (!): свідчу як людина, що якраз тоді стояла в "Аеросвіті" на waiting list (гаразд, що їхній офіс від мого дому за кілька кварталів, а якщо хтось живе в Вінниці чи в Луганську?). Яка вже тут ефективність...
А в такому разі див. перше питання: для чого ми вживаємо інтернет? Не знаю, чи проводилися якісь соціологічні дослідження на цю тему, але шалено цікаво було б довідатися: які, власне, потреби в житті українців він задовольняє?


powered by lun.ua
Коментарі — 105
Оксана Забужко _ 21.08.2007 09:42
IP: 81.232.87.---
Kung, незграба – дякую, вбили. Після 70-літнього завкафедрою, як кажуть адвокати в голівудських фільмах, – "no more questions, your honour". Схоже, в кінцевому підсумку все таки впирається в освіту (в широкому розумінні), з якою в нас дійсно повний кирдик.

Хоч, правду кажучи, коли я це постила, мене передовсім цікавила не стільки думка фахівців, скільки регулярне "інтернет-меню" пересічного українського юзера (=не програміста!). Сам цей образ: українець в інтернеті (представник середнього класу/студент, хто ще?) – що він там робить, за чим шукає? (Крім самовираження, звісно, – цю категорію я добре знаю з чатів і інтернет-конференцій, і тут на блозі вона теж регулярно "відмічається"). Але образу поки що не складається...
lts_66 _ 21.08.2007 09:16
IP: 213.197.151.---
Marlen
Интернет – такое же средство общения как и телефон, и письмо. Если человеку удобно пользоваться интернетом как инструментом обработки потоков информации – слава богу, Если сайт ее работает и она находит время его более менее оперативно его поддерживать – тем более прекрасно. Весь вопрос во вкусе к разным инструментам и всего-то. Ну а если вы знаете о предпочтениях человека – то если он Вам ДЕЙСТВИТЕЛЬНО нужен и не для просто привет-привет то вы найдете ресурсы и способы подойти к нему так как он предпочитает.
Забужко предпочитает именно так, если Вы заинтересованы в контакте с ней – плииз уважайте и ее принципы...
Более ничего.
Пересмешник _ 21.08.2007 08:25
IP: 91.189.129.---
Для чего украинцам интернет??? Кому как, а для некоторых журналистов и писателей это дополнительное поле для самопиара. Например, Оксана Забужко, задавая этот риторический вопрос использует его для того, чтобы сообщить нам, что в Украине "неправильные" журналисты и не умеют пользоваться интернетом, а вместо этого звонят по телефону. И только Оксана Забужко, как и "правильные" западные журналисты умеет пользоваться интернетом.
На официальном сайте Оксаны написано, что сейчас она находится в Швеции, в г. Визьбю. Наверное, в этом европейском городе нет услуг интернета, т.к. Оксана уже как 3 дня не была на своем блоге. Невозможное предположение. Скорее всего, Оксане просто пофиг, что люди напишут на ее блоге и задают ей какие-то вопросы. Главное, она засветилась на УП! А там, как нибудь, если у нее будет время она быть может посмотрит блог и спишет богатый материал о мнениях людей по поводу этого риторического вопроса. Мне кажется, если человек создает блог – это для общения, но оказывается я ошибаюсь! Некоторые создают блог просто так! На самом деле Оксана не хочет общаться с нами, "неправильными" пользователями интернета. Тогда возникает вопрос: Если ждать от Оксаны ответа 3 дня, накой этот интернет, не проще ли позвонить по телефону???:))
Marlen _ 21.08.2007 08:15
IP: 83.186.97.---
Відносно авторки блогу – творча людина повинна мати свободу не тільки творчочті, але і пересування, якщо ій вільніше і спокійніше працюється на Капрі, або у Мадриді, да скажіть ій дякую, що вона репрезентує собою Україну, а не заздріте, в неї також життя не сахар...

Большинство из общающихся в интернете и на этих блоках имеют свободу передвижения, не меньше чем пани Забужко и 24 часовый доступ к качественной интернетной связи, посмотрите на ники:)
Дело не в зависти.
Если человек позиционирует себя как современная, украинская журналистка, путешествующая по миру, то вместо того чтоб задавать одиозные, бессмысленные вопросы, могла бы осветить наиболее интересные вопросы для украинского читателя в Украине, который в большинстве своем, не имеет вышеперечисленных возможностей...

И уж совсем непонятно за что ей надо "дякувать, що вона репрезентує собою Україну":))) По идее она должна сказать спасибо, если читатель найдет время почитать ее книги.имхо
Yuri_D _ 20.08.2007 21:37
IP: 91.124.188.---
(Kung)
Мда спецов IT на блоге нет.
Решим эти проблемы и все будет в порядке.
Сомневаюсь, что Вы "специалист", и вместо "решим" уместнее было бы "кто-то за меня решит". Настоящие специалисты, констатируя факты, пытаются сначала сами ответить на вопрос "почему", затем – находят решение либо сами, либо формулируют задачу. И уж никак не позволительно с пролетарским акцентом ругать "буржуев" – ведь "мир IT придуман не Вами".:))
Кстати, на порядок убедительнее в области IT выглядят другие китайцы – Тайвань.
zinik _ 20.08.2007 21:22
IP: 74.103.107.---
Kung
я ничего не имею против ком.китая, даже наоборот.
и для меня не важно как наз.страна-бурж., соц. или ком.
я даже допускаю, чтобы она вообще никак не называлась, но
мои дети там имели нормальное будущее
и чувствоволи себя там защищёнными.
а в плане техники, предпочитаю японского производителя.
Kung _ 20.08.2007 20:55
IP: 84.19.181.---
20.08.2007 19:51___ zinik
Политика это одно, а технологии другое. К вашему сведению в технологическом плане, в области IT, коммунистический Китай выглядит более чем убедительно.
zinik _ 20.08.2007 19:51
IP: 74.103.107.---
Kung
"У буржуев 70-100% (зависит от страны). Другими словами у НИХ ГАДОВ Инет есть в любой розетке"

хоть что-то вы нашли хорошее у "буржуев".
уже радует!
Kung _ 20.08.2007 19:42
IP: 84.19.181.---
Мда спецов IT на блоге нет. Госпожа Забужко! Проблема, которую вы подняли заключается в следующем:

1. Доступность Инета. У нас охват 7-10% (оптимистично). У буржуев 70-100% (зависит от страны). Другими словами у НИХ ГАДОВ Инет есть в любой розетке.

2. Цены на Инет. У нас в 2-5 раз больше, чем у буржуев.

3. Качество-скорость. 70% нашего инета, по сравнению с буржуйским, отстой.

4. Уровень и качество обучения в школе и институте. Мрак.
/Занесло недавно в провинциальный ВУЗ. Зав. кафедрой IT дедушка 70 лет. Кадрам 50-70, о современных прикладных системах не имеют ни малейшего понятия. Учат классике. Это полезно, но к реальной жизни не имеет никакого отношения. И чего вы хотите при таком образовании?/

5. Пропаганда, реклама высоких технологий – УЖАС.

Решим эти проблемы и все будет в порядке.
zinik _ 20.08.2007 16:02
IP: 74.103.107.---
Its_66

"Відносно авторки блогу – творча людина повинна мати свободу не тільки творчочті, але і пересування, якщо ій вільніше і спокійніше працюється на Капрі, або у Мадриді,"

вы говорите правильные вещи.
но было бы отлично если бы не только
творческие люди имели возможность поездить по миру,
но и простые люди тоже.
тогда многих вещей удалось бы сейчас избежать.
и украина не была бы там, где она сейчас.
и у власти не были бы те, кто там сейчас.
и ещё много бы, чего не было.
увы...
lts_66 _ 20.08.2007 15:39
IP: 213.197.151.---
...Cтранное пожелание, 80% украинцев живут на 100-300 дол. зарплаты, вы им предлагаете попутешествовать, как Оксана Забужко, и самим сравнивать?
Меньше нужно понтоваться,Оксана Забужко! Реально нужно помогать Украине своими статьями, а не красоваться перед читателями и коллегами. имхо

Ну ось, мало того, що не відповіли автору коментаря, та ще і свою теорію почали...
Я не пропоную подорожувати, як хтось або десь, це не моя справа. Я про їнше... Інтернет дає мені змогу постійно мати більш-меньш об"ективну інформацію щодо подій в Україні, інколи я виходжу до етеру як закордонний кореспондент, якщо подіі у країні мого проживання можуть бути цікавими для слухачів, можу слухати добре та якісне українське ФМ, можу дивитися телебачення... Да багато чого я можу, я можу спілкуватися з друзямі у Ізраїлі, у Штатах, Канаді, мексики, Египті, та просто знаю, що мій однокашнік по ВНЗ зараз десь на переході Португалія-США. Мені цікаво, як живе знайома у Німетчіні, яка в неї донька... Невже цього мало??? Я викрористовую інтернет, щоб українські діти мали змогу відпочіти декілька днів у іншому суспільстві, знайшли собі друзів, і знали, що вони були у ЕС та НАТО і там НОРМАЛЬНІ люди...
Відносно авторки блогу – творча людина повинна мати свободу не тільки творчочті, але і пересування, якщо ій вільніше і спокійніше працюється на Капрі, або у Мадриді, да скажіть ій дякую, що вона репрезентує собою Україну, а не заздріте, в неї також життя не сахар...
Павло_Б _ 20.08.2007 14:56
IP: 91.124.105.---
що будують свою державу, скоротилась до мізеру. Ви уявляєте, яка ноша на їхніх плечах у державотворчій діяльності, коли один у буквальному сенсі повинен працювати за сотню?

Повертаючись до початку. Так само хочеться запитати – навіщо українцям переваги феномену самоорганізації? Західні суспільства теж користуються ним. Українці теж "вже" не можуть. А були ж славетні приклади в історії – галицька "Посвіта".
Павло_Б _ 20.08.2007 14:56
IP: 91.124.105.---
Вітаю Вас, пані Оксано, у цьому куточку українського Інтернету. Питання Ваше "Для чого українцям Інтернет?" із категорії надто глобальної. Не знаю, до якої глибини Ви придавали йому зміст, але воно з тієї категорії, в якій постає й інше питання: навіщо українцям демократія, наприклад? Або чорноземи. Чи українська мова. Або, взагалі, навіщо голова на плечах?

Ось користуються ж таким феноменом, як демократія, західні народи (продовжую за Вашою логікою), користуються своїми землями (с-г призначення) так, що на наших таким чином можна суперрекордні досягнення мати. Користуються своїми мовами французи, німці, англійці.

А ми – діти сталінської селекції – вже не можемо. І хотілось би вірити, що не "вже", а "ще".

А щоб надія збулась, для цього потрібно менше питань – як звикла постсовкова інтелігенція та громадськість – а більше громадянської консолідації тим, хто розуміє зазначену логіку. Після сталінської селекції в Україні громадян (у істинному значенні цього слова) залишилось вкрай мало.

На плечі нинішніх українських ГРОМАДЯН випала вкрай важка доля: навіть не подвійна, а вдесятеро (чи в 20 – 100 разів) більша вага громадської роботи. Причиною цьому – те ж штучне зниження чисельності зазначеного прошарку акціями голодомору, розстрілів, вигнання, залякування та забамбурення (в тому числі й через зросійщення). Після такої диявольської "рафінації" нашого народу, плюс розбавлення його до загального проценту "деяким" контингентом з "північних широт", та частка ГРОМАДЯН,
незграба _ 20.08.2007 14:25
IP: 194.29.60.---
Пані Оксано, в мене така думка, що ми, українці, один одного не вчимо. Наведу приклад з власного життя. Я інженер, не з останніх. Хоча і не з перших. Але я довго не звертав уваги на КПК (кишеньковий персональний комп'ютер)! Дивно, але факт. У мене повно всяких турбот. Ну, носять люди якусь цяцьку, втупляться туди і возять стилусом по екрану. Може в ігри грають. Не потрібна вона мені.
І от читаю черговий номер "Дзеркала тижня". А там стаття, де простими словами пояснюється, що таке КПК, і як він може полегшити життя стражденному інженеру. Отакої! Світ відкрився переді мною ще ширше! Коротше кажучи, КПК був у моєму користуванні через тиждень (тиждень витратив на вибір марки).
Висновок: Треба щоб хтось вчив користуватися Інтернетом. Що там можна знайти, яка буває користь чи шкода. Притому "вчитель" повинен бути авторитетним. А економіка тут ні до чого. Користування Інтернетом недороге. Просто люди не знають, з чим його їдять, той Інтернет. І журналісти теж не знають, і я їх розумію. А на Заході- вчать. Дуже доступно, ледь не на коміксах, але вчать. І не кривляться презирливо, що це банально, що це елементарно, та ін.
DerZkiy _ 20.08.2007 12:45
IP: 217.189.229.---
Вітаю!
tanunax _ 20.08.2007 12:20
IP: 82.193.101.---
Інтернет потрібен українцям, щоб вияснити, що Забужко пише матюками про секс
IO95 _ 20.08.2007 12:03
IP: 193.34.79.---
:) От за що люблю пані Оксану, так це за сміливість прямо сказати те, що вона думає. Часто різко, впоперек, не в форматі, руйнуючи елейність і всезагальну присипляючу згоду. Респект.
По сабжу – для роботи. Сьогодні програмісту без інтернету майже неможливо. Також для дозвілля – почитати цікавих людей і поділитись думками.
vlodek _ 20.08.2007 11:31
IP: 217.65.241.---
українці та інтернет...
Це звичка і потреба! Комусь інет – щоби подзвонити по "скайпу" чи "поговорити в асьці", прочитати новини чи взнати погоду. Вияснити наявність вільних місць в готелях Києва і т.д. А для когось інет – це рідкість.
І,можливо, тут справа не лише у розвитку нашому. Чи нашій інтелігентності чи ще щось.
Інтернет повинен бути доступним і дешевим (щоби не сказати – безкоштовним). І – швидким!!! Тоді він буде використовуватися нами повсякчас і для різноманітних потреб.
Це повинно стати ЗВИЧКОЮ. Потребою пересічної людини.
В Україні, на жаль, поки-що рекламують горілку, пиво і сигарети. Розвитком інтернету ніхто не переймається. Як і загальним культурним рівнем нації. Інтернет – це до певної міри свобода і незалежність людини. А далеко не усі сьогоднішні керівники держави в цьому зацікавлені.
Пересмешник _ 20.08.2007 11:27
IP: 91.189.129.---
Все очень просто. Если бы я был журналистом и меня интересовал вопрос, например, собирается ли автор блога поучавствать в дискуссии на своем блоге, то я, скорее всего позвонил бы по телефону, т.к. за 19-20 числа сего месяца, автор блога скорее всего на свой блог не заходил, а если и заходил, то для нас это остается тайной. Поэтому, задавать вопросы интерактивно – занятие не благодарное, учитывая, что скорее всего вопрос твой так и останется без ответа... И ожидать сутки-двое ответ на интересующий вопрос, вобще никому не хочется... Вот поэтому, наверное, запад и отличается от нас в пользовании интернетом. Не потому, что на западе "умнее" пользователи, а потому, что на западе, отношение к спрашивающим немного другое. Наши же журналисты "под влиянием моды" охотно пишут блоги, только на этом у них это дело и заканчивается... Засветился – а вопросы... кому они надо эти вопросы:)))
Yuri_D _ 20.08.2007 11:15
IP: 91.124.176.---
Підозрюю, що в українців взагалі не виробилося звички ставитися до інтернету функціонально. Не "зависати" в ньому для віртуальної "плавби" (таких знаю десятки!)...
Пані Оксано, будь-яке благо цивілізації можна використовувати по-різному. На комп'ютері можна цілодобово бавитися в ігри, аж до психічного розладу, а можна і творити – розробляти електроніку, комп'ютери, програми (в тому числі і для тих, хто навіть поняття не має, що всередині комп'ютера чи мобільника). І проблема тут в іншому – в мотивації до знань, інформації, а це вже залежить від суспільства, системи, в якій ми живемо. На жаль, ми перетворюємося на суспільство споживачів (я б навіть сказав, що не тільки Україна, а і певній мірі стара Європа), "паразитуючих" на наукових і технологічних досягненнях таких країн як США, Японія, Корея (не червона), Тайвань. Європі легше – вона може непогано жити, заробляючи і на туризмі. Для нас же єдиний вихід – це радикальні реформи, реструктуризація економіки з пріоритетністю сучасних технологій, – тоді автоматично з'явиться і потяг до знань, інформації. І якщо б Ви хоч трохи подумали, чому "задубів" сайт авіакомпанії, то зрозуміли б, що причиною є відсутність вільного конкурентного середовища. А одним моралізаторством справі не допоможеш.
РР_Козак _ 20.08.2007 11:02
IP: 78.137.31.---
Дайте людям реально понять, почему 80% украинцев живут по скотски, с копеечной зарплатой и с оборзевшими миллиардерами...
Вот это будет интерсно и оправдывать, истинно, ваше журналистское призвание.имхо
Це не входить в плани "патріотичної" пані.:)

Бо довелося б сказати правду, а вона невтішна. Живемо як бидло бо ми воно і є. Доки цього не зрозуміємо, доки будемо з захопленням читати кокетнічання всяких різних пань, доки не поставимо самі собі вірний діагноз і не призначимо ліки, доти й буде так як є.: (
Alex_r _ 20.08.2007 10:36
IP: 193.93.184.---
Вопрос в заголовке заметки претендует на глобальность исследования, а пример приведен очень частный (журналист договаривается об интервью).

По поводу "...не привчені наші журналісти "на автоматі" сягати по інтернет для своїх прямих професійних потреб" могу заметить, что:
1. Такая технология работы наших журналистов (звонок по моб.телефону) выработана как наиболее оперативная;
2. Будем справедливы, большинство потенциальных интервьюированных не имеют своих сайтов (а если имеют, то не поддерживают их). Как можно удостовериться в объективности и актуальности информации на личном сайте, например, Забужко? Только звонком. Журналисты знают это, поэтому звонят.

А по поводу "Підозрюю, що в українців взагалі не виробилося звички ставитися до інтернету функціонально." – не согласен.
Поиск и чтение новостей, прогноз погоды, расписание движения авиа-, ж/д, расписание кинотеатров, адреса, телефоны организаций, и т.д. и т.п. – это все функционально.
Marlen _ 20.08.2007 10:05
IP: 83.186.111.---
На рахуное наїздів на авторку, шановні, да поживить ви тут, життям звичайного мешканця ЕС, і Вам ВСЕ буде понятно, і соціалка, і відносини, і як вижити у нерідному суспільстві. Якщо авторка пробуе донести до людей хоча б малу частину інформації, то це вже дійсно дуже багато. Але українці покі не спробують на зуба – не повірять...

Странное пожелание, 80% украинцев живут на 100-300 дол. зарплаты, вы им предлагаете попутешествовать, как Оксана Забужко, и самим сравнивать?

Меньше нужно понтоваться,Оксана Забужко! Реально нужно помогать Украине своими статьями, а не красоваться перед читателями и коллегами. имхо
Powder _ 20.08.2007 09:25
IP: 77.123.106.---
А може,пані Оксана,вигідніше й запросто відімкнути цей триклятий роумінг,
ніж,ото теревенити з недотепними журналістами.Спокійніше буде,це точно.
Дасть змогу зосередитись на "гараздах" тієї країни,де Ви пребували.
lts_66 _ 20.08.2007 09:00
IP: 213.197.151.---
Що казати, коли приїзджаешь до України і маешь потребу у інтернеті (або банкінг, або звичайний пошук інформації) стаешь перед ділемою, або йти до друзів і просити друзів попрацюввати за їх комп"ютером (не завжди можливо), або шукаешь щось на зразок інтернет салона..., довго так шукаешь, і нема ніякої гарантії що там нормально швидкість та можливо хоча б флешку використовувати.
Тому як і раніше всі комунікації на рівні дзвінка до людини, що повинна це знати – витрати на мобільний зв"язок навіть не рахуешь, просто сплачуешь.
На рахуное наїздів на авторку, шановні, да поживить ви тут, життям звичайного мешканця ЕС, і Вам ВСЕ буде понятно, і соціалка, і відносини, і як вижити у нерідному суспільстві. Якщо авторка пробуе донести до людей хоча б малу частину інформації, то це вже дійсно дуже багато. Але українці покі не спробують на зуба – не повірять...
Перепрошую за русізми, але прошу вибачити українця з закордону.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter