6 серпня 2013, 12:18

Примус до вступу до Митного союзу, або "Купуй українське, бойкотуй російське!"

В Україні вже давно звикли: за солодкими речами російських можновладців про необхідність розвитку україно-російських економічних відносин, збільшення товарообігу завжди криється ложка дьогтю торгівельних війн. В персонах нон-грата в Росії вже побувало українське м'ясо, молоко, сир та цукор.

Як правило, дубинка торгівельної війни застосовується перед серйозними внутрішньо- чи зовнішньополітичними змінами в Україні. Таким чином наш північний сусід намагається вплинути на вибір тих чи інших українських державних рішень.

У цей раз об'єктом тиску російське керівництво вибрало українські труби та цукерки виробництва "Рошен". У першому випадку, просто скасували квоти на ввезення труб до Росії. Постраждав Віктор Пінчук, десятки тисяч працівників заводів та в цілому економіка країни, яка і так знаходиться у кризі.

Заборона ввезення під надуманими приводами продукції "Рошен", власником якого є Петро Порошенко, викликала більш потужний суспільний резонанс. На відміну від труб, більшість українських громадян не з екранів телебачення знайомі із "рошенівською" продукцією: хоч раз та скуштували цукерки та віддали належне їх якості.

Тому більшість українців, не втаємничених у специфіці торгівельних військових дій, із щирим подивом зустріли заяви головного санітарного лікаря Геннадія Оніщенка про заборону надходження продукції "Рошен" до Росії. А більшість експертів констатували: російсько-українська торгівельна війна зусиллями нашого північного сусіда перейшла у її гарячу фазу.

Зрозуміло, що дії Росії ніякого відношення до якості цукерок "Рошена" чи до виробництва труб не мають. Обрані знакові фігури, чутлива продукція та застосовані санкції, які мають мало спільного з нормальними, дружніми, цивілізованими економічними відносинами.

Ціль цих санкцій теж зрозуміла. Завдання мінімум – не допустити підписання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Завдання максимум – примусити Україну до вступу до Митного союзу.

До листопадового саміту у Вільнюсі залишається небагато часу. Якщо Віктор Янукович виконає всі критерії, необхідні для підписання Угоди про Асоціацію, у тому числі ліквідує вибіркове правосуддя і випустить Юлію Тимошенко, проведе хоч частково реформу виборчого законодавства і судову реформу, то Угода безумовно буде підписана.

Такий розвиток подій дуже непокоїть Москву. Разом з тим, Росія вже має позитивний досвід впливу на вибір Україною своєї зовнішньополітичної стратегії. Мало хто сумнівається, що декілька років тому саме завдяки зусиллям нашого сусіда НАТО так і не прийняло рішення про надання Плану дій щодо членства України в цій організації. Без сумніву, подібний досвід хочуть застосувати і зараз.

Але ситуація не така вже і однозначна. Відзначу дві, на мій погляд, важливі обставини.

Перша пов'язана з тим, як напрочуд швидко підтримали Москву її сателіти: Казахстан, Таджикистан та Білорусь. Але є й інша обставина: як напрочуд швидко Таджикистан і Молдова заявили, що ніяких шкідливих речовин в цукерках "Рошен" так і не було знайдено. Напевно, окремі країни готові імітувати підтримку Кремля, але не готові йти на справжнє загострення відносин з Україною та її найбільшими промисловими виробниками.

І наостанок. Така політика Росії викликає лише спротив українців, підвищує недовіру до нашого сусіда. Не думаю, що кількість прихильників дружби з Росією після таких її дій зросте.

Однак я переконаний, що кількість людей, які готові до симетричних дій у відповідь, які готові організувати та підтримати громадську кампанію "Купуй українське, бойкотуй російське!" останнім часом лише збільшиться.

Я серед них!

Міністерство молоді та спорту має працювати в складі нового Уряду

15 серпня стало відомо, що у Верховній Раді України нового скликання все-таки буде створений Комітет з питань молоді та спорту. Вітаю це рішення і вважаю позитивом – те, що нова влада розуміє важливість для розвитку нашої держави таких напрямків як молодіжна політика, національно-патріотичне виховання, фізична культура та спорт...

28 липня – прощання з Романом Вірастюком на НСК "Олімпійський"

Не стало Романа Вірастюка – нашого друга, колеги, спортсмена, митця, телеведучого, людини багатьох талантів, неординарної особистості з великим і добрим серцем...

Необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту

Відносно планів нової влади щодо можливого приєднання Міністерства молоді та спорту до Міністерства культури та Інформаційної політики. Моє прохання і рекомендація – необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту і не допустити його скорочення...

Підтримую Ганну Соловей!

Спортивну спільноту сколихнув скандал у велоспорті. Очільник федерації дозволив собі, на моє переконання, вкрай несправедливим, неприпустимим і хамським тоном спілкуватися з нашою спортсменкою, чемпіонкою II Європейських ігор, велогонщицею Ганною Соловей...

Україна – третя в медальному заліку II Європейських ігор серед 50 країн!

Україна – третя в медальному заліку серед 50 країн-учасниць II Європейських ігор, які завершилися в Мінську. Ми стали свідками найкращого за всю історію виступу нашої збірної на Європейських іграх! Коли у грудні 2014 р...

Сімейні цінності та розвиток інституту сім'ї – питання національної безпеки України

У Києві відбувся Всеукраїнський форум сім'ї-2019. Цей захід об'єднав багатьох: Президента України, урядовців, народних депутатів з міжфракційного об'єднання "За духовність, моральність та здоров'я України", духовенство різних християнський конфесій, науковців, громадських діячів молодь та звичайних громадян, які сповідують традиційні сімейні цінності...