Ігор Жданов Міністр молоді та спорту України

Про лукаві цифри президентських "рейтингів"

12 травня 2014, 15:17

Приводом для написання цього блогу стали результати "сенсаційного" соціологічного дослідження компанії GfK, яке нібито демонструє, що Юлія Тимошенко змістилася у президентській гонці із другого місця на третє.

Але проблема є набагато серйознішою і демонструє, як дані опитувань зараз використовуються в якості технології формування певної суспільної думки.

Отже, спочатку з приводу нового дослідження GfK.

Провідні соціологи, з якими я консультувався, переконані, що застосування методу автоматизованого телефонного опитування за випадковою вибіркою із дзвінками на мобільні телефони призводить до суттєвої деформації вибірки, вона перестає бути репрезентативною і не може слугувати в якості якихось орієнтирів визначення, у тому числі президентських рейтингів.

Інакше говорячи, рейтинги отримані таким чином можна покласти у корзину, а можна використати для нав'язування думки, що ваш основний опонент скотився на третє місце або що президентські вибори пройдуть в один тур. Вибір за замовником.

Чим обґрунтований такий висновок?

По-перше, подібні телефонні опитування можуть проводитися лише в 100% телефонізованих країнах, якими є переважно розвинені та заможні держави на зразок США, де ці види телефонних опитувань на замовлення телеканалів та газет дійсно є дуже популярними.

В Україні же, за даними дослідження КМІС за 2013 р., лише 88% громадян були користувачами мобільного зв'язку і 43% – стаціонарного. Ніякого телефону немає у кожного сімнадцятого опитаного – 5,9%. Серед тих, кому грошей не вистачає навіть на їжу, п'ята частина (19,4 %) взагалі не мають жодного телефону!

По-друге, можна із впевненістю сказати, що опитування GfK за таким методом залишило за своїм бортом переважну більшість сільського та соціально-незахищеного населення, яке має труднощі із доступом до телефонного зв'язку.

По-третє, всього було опитано 810 громадян України, що явно замало для повноцінного дослідження. До речі, а як встановлювали громадянство та вік опитуваних?

Тобто, телефонне опитування із дзвінками на мобільні телефони спрямоване переважно на більш-менш забезпечених людей, середній клас та мешканців міст. Водночас відомо, що саме сільське населення є основним електоратом Юлії Тимошенко, а в цьому дослідженні їх думка, скоріше за все, просто не була врахована.

До речі, на цьому у своєму фейсбуці наголошувала і відомий соціолог Ірина Бекешкіна, див.: https://www.facebook.com/iryna.bekeshkina/posts/631387196929939

І ще одна небезпечна тенденція в соціології.

До цієї президентської кампанії, соціологи, як правило, оприлюднювали дві цифри показників рейтингів: показник від усіх опитаних та показник від тих, хто прийде на вибори. Останнім часом стало "модним" публікувати і третю цифру – від тих, хто визначився і візьме участь у виборах. А що, це дуже психологічно комфортно: так рейтинг 30%, а дав так звану третю цифру – ось вже він "скакнув" до 47%. Все, можна переможно говорити, що ти перемагаєш у 1 турі.

"Мода" тут дуже проста – соціологи у приватних розмовах розповідають, що на публікації третьої цифри наполягає замовник. І мета тут теж дуже проста – створити ілюзію завчасної перемоги одного із кандидатів. Хоча, будь-який соціолог вам скаже, що опиратися в своїх прогнозах на показник тих, хто вже визначився із своїм вибором і прийде на вибори – м'яко кажучи, не дуже професійно.

Впевнений у своїй перемозі – перемагай, але на виборчих дільницях.

powered by lun.ua
Коментарі — 142
Leonid Pidchybii _ 18.05.2014 21:00
IP: 94.232.211.---
Психологічний портрет Тимошенкоко.zemlj. blogspot. com/2014/05/blog-post. htmlАналітичні матеріали політичного психолога
Райхер _ 13.05.2014 23:34
IP: 46.211.135.---
Сейчас Путин набирает "Диванную Армию"!
Эти люди призываются флудить на наших сайтах, поэтому нашим надо чистить ветки от нашествия колорадов, они нам не дадут общаться!
Сейчас начнётся шквал хакеров и флудерастов надо быть готовым.
Наша власть даже в Донецке не хочет восстанавливать украинское ТВ, похоже регионалы всё таки добьются своего и сдадут Украину Путину. Тем более они не хотят видеть внутреннего врага – феодалов- Регионалов
Марина Ващенко _ 13.05.2014 19:00
IP: 93.74.120.---
anno_domini:
Райхер:
Хто захоче це виповнити? І зможе це домогтися? Олігархи зможуть чи захочуть? Розумний народ опустився на рівень недоразвинутих "существ", ганьба. Треба гроші не тільки на війну, бо це розлагає душу людини: йти й вбивати іншу людину, а творити своїм інтелектом, розумом, наполегливістю. і знати, що твоя праця приносить державі процвітання, а тобі гроші достойні твоїй праці. Може Тимошенко Юля права в тому, що олігархи повинні не в політиці бути, а вкладувати обороти своїх статків в науку, навчання, робочі місця інтелектуальної праці, серйозну гуманітарну сферу, а не копанки під землею чи убиральні.
Тимошенко мала б з себе почати. Поки що вона демонструє лише гарне вміння ховати статки.
anno_domini _ 13.05.2014 12:46
IP: 109.106.20.---
Райхер:
Хто захоче це виповнити? І зможе це домогтися? Олігархи зможуть чи захочуть? Розумний народ опустився на рівень недоразвинутих "существ", ганьба. Треба гроші не тільки на війну, бо це розлагає душу людини: йти й вбивати іншу людину, а творити своїм інтелектом, розумом, наполегливістю. і знати, що твоя праця приносить державі процвітання, а тобі гроші достойні твоїй праці. Може Тимошенко Юля права в тому, що олігархи повинні не в політиці бути, а вкладувати обороти своїх статків в науку, навчання, робочі місця інтелектуальної праці, серйозну гуманітарну сферу, а не копанки під землею чи убиральні.
Валентин Бурый _ 13.05.2014 11:58
IP: 93.79.117.---
Меланія Ок:
Брехлива ваша Юля, йой, брехлива!
Райхер _ 13.05.2014 11:35
IP: 46.211.140.---
У нас вообще нет лидера!
Ни один из кандидатов в президенты не знает главной проблеммы как выйти из экономического и политического кризиса.
Политический кризис берёт начало в лживой истории СССР и коммунистической идеологии. Идеологии рабовладельцев строевших для своих кланов коммунизм и опирающихся на криминальных авторитетов.
Поэтому не только коммунисты должны быть объявлены вне закона с их Лениным и их историей, но и их наследники – Партия Регионов.
А что бы выйти из экономического кризиса надо 1.что бы банки давали кредит не больше чем под 3% а аграриям под 0% как это в Китае и Японии.
2. Это альтернативная энергетика GEET. В первую очередь переход на электромобили когда себестоимость доставки товара на 100 км – 8гр а не 200 гр как при нынешней цене на бензин. Это этого и высокие цены на товары и слабый товарооборот.
ytkr _ 13.05.2014 10:56
IP: 78.111.187.---
Думаю, що мета Тимошенко – взяти реванш за поразку на минулих виборах. Тільки всього. Україна для неї – пустий номер.Вже зараз вона колотить не на користь народу України, а заради власних амбіцій.Голосувати за неї – велика помилка.
Bogdan Bajda _ 13.05.2014 10:22
IP: 178.94.255.---
Aleksandr Bugakov:
Никаких если не будет.Юля сотрет порох одной левой.
anno_domini _ 13.05.2014 10:21
IP: 109.106.20.---
Юля Тимошенко швидше ввійде в роботу, бо їй це не в новинку. А Петру Порошенку потрібно буде час для налагоджування стосунків з парламентом, Кабінетом Міністрів, входити в справи міністерств, що буде не одна помилка в діях. І для народу це не краще. Юля Тимошенко сама спілкується з людьми, а Петро Порошенко як представник радянської епохи – через довірених осіб.
Aleksandr Bugakov _ 13.05.2014 10:01
IP: 74.125.181.---
Ну нехай Петро Порошенко трішки порадується, вибори ж продемонструють справжні уподобання українців. І ось тоді то стане ясно хто буде першим. Думаю, що для нього не буде несподіванкою, якщо Юлія Володимирівна здобуде перемогу.
anno_domini _ 13.05.2014 09:42
IP: 109.106.20.---
Зараз говорять про самоврядування, більших повноважень регіонів. Є інша думка: класифікація робочих місць. Вникнути потрібно в цю проблему, що несе за собою та робота, якою займаються люди – інтелект, розвиток, насищення душі й серця, поваги самого до себе, оплата праці. Якщо людина більше часу в житті віддає праці (а за цим стоїть її місце роботи), то це дає знаку якості її характеру, поведінки. Навіть виховання може під цим дати крен. Інше – начальство над цією людиною. Чим більш не престижна праця і її заставляє робити твій же "кум", то така ж і повага до того "кума". Бо робота може облагородить чи унизити людину. Від програми держави йде виховання молоді. Пенсіонери – на яку пенсію можна людині полікувати зуби? (один зуб при лікуванні коштує від 500 гр.) чи купити гарні ліки (при дол.11)., поїхати в санаторій, купити одяг, взуття, їжу? не говорячи вже про театр чи турне Європою. Для людини потрібна бути програма державника.
Jeka _ 13.05.2014 09:23
IP: 178.92.199.---
makovuca:
Тимошенко вже себе показала. Хитра підступна аферистка. Як вона рветься до влади. Зараз у виразі її обличчя якийсь хижий оскал зявився. аж дивитись неприємно. Мое. ЛЮДИ. НАРЕШТІ. ЗРОЗУМІЛИ ВЖЕ І БІЛЬЕ НЕ ОБДУРЯТЬСЯ.
Меня это умиляет: Юля рвется к власти! А Порошенко рвется к чему? А Янукович к чему рвался? Вот только разница в том, что Тимошенко хочет власти и сделать добро стране, а такие как Янукович, Порошенко, Ющенко, Балога, Фирташ хотят власти, чтоб пополнить свои миллиарды.
Меланія Ок _ 13.05.2014 05:10
IP: 176.120.41.---
МОЖЕ, ТИМОШЕНКО Й ХИТРА, ЯК ЛИСИЦЯ (ЯК ДЕХТО СТВЕРДЖУЄ), ОДНАК ВОНА НЕ ПІДЛА Й НЕ БРЕХЛИВА, ЯК ПЄТЯ КАР*ЄРІСТ СОБІВКИШЕНЮ. ГОДІ ЗНУЩАТИСЯ НАД ЛЮДЬМИ. МИ НЕ ПОВИННІ ДОПУСТИТИ КОНТРРЕВОЛЮЦІЇ. ОБРАННЯ ПРЕЗИДЕНТОМ ПОРОШЕНКА – ЦЕ ЗРАДА МАЙДАНУ. АДЖЕ ЦЕ ПОВЕРНЕННЯ ДО ВЛАДИ ВСІХ ЛЮБИХ ДРУЗІВ, РИГІВ ТА ІНШОЇ ШВАЛІ НА ЧОЛІ З ОЛІГАЗХИЧАМИ...
ЄДИНИ Й, ХТО МОЖУ ВСЕ ЦЕ РОЗІГНАТИ, – ЮЛЯ.
А СОЦІОЛОГИ СТАЛИ НА ХИБНИЙ ШЛЯХ ВАЛЮТНОЇ ПОСТИТУЦІЇ.ХЛОПЧИКИ Й ДІВЧАТКА – БІДА. БРЕХНЕЮ ВЕСЬ СВІТ ОБІЙДЕТЕ, А НАЗАД НЕ ПОВЕРНЕТИС. ЯК ВИ БУДЕТЕ ВИГЛЯДАТИ І ЧИ МАТИМЕ ЩЕ ДО ВАС ВЗАГАЛІ ХТОСБ ДОВІРУ ПІСЛЯ ПЕРШОГО ТУРУ ПРЕЗИДЕНТСКЬКИХ ВИБОРІВ, КОЛИ ВСІ ВАШІ РЕЙТИНГИ ВИЯВЛЯТЬСЯ ТІЛЬКИ ФІГНЕЮ НА ПОСТНІМ МАСЛІ!!!!!
ЮЛ – НАШ ПРЕЗИДЕНТ!ё СЛАВА УКРАЇНІ!
makovuca _ 13.05.2014 01:58
IP: 74.125.181.---
Тимошенко вже себе показала. Хитра підступна аферистка. Як вона рветься до влади. Зараз у виразі її обличчя якийсь хижий оскал зявився. аж дивитись неприємно. Мое. ЛЮДИ. НАРЕШТІ. ЗРОЗУМІЛИ ВЖЕ І БІЛЬЕ НЕ ОБДУРЯТЬСЯ.
Сергей Солонин _ 13.05.2014 00:40
IP: 74.125.181.---
sidor:
Самое страшное, что до многих это до сих пор не доходит.
Для нас цена на газ всегда была заоблачной, только для Яныка, который за скидку продал не только Крым, но и всю страну обещал сдать, путин сделал поблажку.
А Юлю посадили якобы за цены на газ, которые Путин сделал бы такими для любого, кто не согласен дать ему то, что он хочет. На самом же деле упекли ее, чтоб не мешала сливать Украину.
Сергей Солонин _ 13.05.2014 00:31
IP: 74.125.17.---
rujena:
Лучше поплачте, представляя, что будет творить Петя. Что-то и Фирташ за него агитирует, и сепаратисты про него ни гу-гу, и Путин вдруг заговорил о признании выборов на Украине, когда насмотрелся во всяких опросах сказок про рейтинги Пети. А не договорились ли они часом? Похоже клон Януковича в образе Порошенко опять лезет на трон!
А насчет Юли вытрите слезы – с 2004 по 2006 хоть жить можно было: и частным предпринимателям дышать давали, и продукты были дешевые, и вклады советские выдавали, и пособие на детей повысили. А некоторые все лапшу с ушей едят, какая Юля страшная. Только раньше эту лапшу регионалы вешали, а теперь Петя вместе с продажными каналами. Такой себе способ устранения конкурентки.
rujena _ 13.05.2014 00:03
IP: 74.125.182.---
Sim Ims:
Не переживайте за Жулю, получит свои 10%. Я переживаю за то, что она будет вытворять.
ой, і не кажіть! Як уявлю, то аж плачу!
Gala Dali _ 12.05.2014 23:51
IP: 74.125.18.---
Sim Ims:
Не переживайте за Жулю, получит свои 10%. Я переживаю за то, что она будет вытворять.
что,что – пока эта аферистка на политической сцене, Украине еще долго не будет покоя.

ЮЛЕБОТЫ и пророссийская быдломасса – это камень на шее Украины.
Gala Dali _ 12.05.2014 23:47
IP: 74.125.18.---
в 2010г. выбирали между олигофреном и проституткой (политической).
в 2014г. выбираем между олигархом и Зрадницей.
Прекрасный "выбор"!

Миша Качан:
Она всегда близко с народом. И в Донецк ездила, и Рух Опору создала. Много дел
Это ШУТКА што ле?
Sim Ims _ 12.05.2014 23:43
IP: 62.221.60.---
sidor:
2.Договор по газу-типичный как для стран Евросоюза.ЮВТ даже смогла "укатать" Путлера на 3-х годичную отсрочку переходного периода к рыночным ценам. Договор был подписан между ПРЕДПРИЯТИЯМИ,и в случае ст.4 этого контракта мог быть "подкорректирован". Шапкокрад продал за 100 д.скидку Крым (Харьковские соглашения),оставил контракт без изменений и самое главное-сделал его МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫМ.
Рыночная цена – это сейчас 480 для Украины? А ст.4 требовала обоюдного согласия, как я понимаю. В виде поощрения (за что-то) Путин мог бы и скорректировать. Так это и сейчас можно устроить.

Я всегда говорил – лучше бы она не лезла, а спихнула на Ющенко. По чем выбил бы – его проблемы. Хуже бы не было. Но ей надо было по 192 до выборов! Только не надо о дикой заботе Юли о нашем благе, чтобы не замерзли и т.п. В любом случае, еще было минимум на 2-3 месяца реверсного газа. Спешила всех опередить? Опередила. Отсидела, и теперь без шансов. А могла бы жить...
Sim Ims _ 12.05.2014 23:37
IP: 62.221.60.---
Не переживайте за Жулю, получит свои 10%. Я переживаю за то, что она будет вытворять.
Тарас Резник _ 12.05.2014 23:18
IP: 93.72.254.---
Шановний Пане Жданов! Скажіть будь-ласка, як могла київська Батьківщина скотитися до такого, щоб виставляти Олексія Савченка кандидатом в депутати Київради (від дарницького району)? ЦЕ що, за це Майдан стояв?
leonty _ 12.05.2014 23:14
IP: 213.179.252.---
Підтверджую некоректність автоматизованих телефонних опитувань: ні я, ні члени моєї сімї, ні більшість моїх знайомих НЕ спілкуються з автоматами. Більш того, звязок обривають негайно після визначення, що це автомат.
rujena _ 12.05.2014 23:11
IP: 74.125.182.---
sidor:
++++!
sidor _ 12.05.2014 22:55
IP: 74.125.181.---
Vladimir Afendikov:
Vladimir Shapovalov:
... Но Тимошенко была самым лучшим Премьером...
В чем это выражалось? Случайно, не в первой девальвации гривны и распрекрасном договоре по газу?
1.Кабинету министров (премьеру) НБУ НЕ ПОДЧИНЯЛОСЬ.Стельмахом командовал Ющер.Это была спланированая акция против ЮВТ перед выборами (как и резкое поднятие цен на продукты в Донецкой обл.).Недаром после "кончины" Ющера Стельмах еще год работал на шапкокрада (если вы это помните).
2.Договор по газу-типичный как для стран Евросоюза.ЮВТ даже смогла "укатать" Путлера на 3-х годичную отсрочку переходного периода к рыночным ценам.Договор был подписан между ПРЕДПРИЯТИЯМИ,и в случае ст.4 этого контракта мог быть "подкорректирован".Шапкокрад продал за 100 д.скидку Крым (Харьковские соглашения),оставил контракт без изменений и самое главное-сделал его МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫМ.
Річниця Майдану76 Україна та Європа1003 Майдан 2013524 Уряд реформ366 Aтака Путіна1153
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter