Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Загрузка...
Коментарі — 466
mihaylenco _ 30.07.2017 16:33
IP: 93.170.67.---
Orest Jj
необязательно. Например, в Америке госсистема учит уважать тех, среди которых живешь, даже в старческом возрасте.

Так то ж пришелепкуваті піндоси, котрі уяви не мають про демократію. У них навіть недоторканості нема.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:31
IP: 93.170.67.---
Елена Величко
mihailenko- якщо вишукувати 5 колону постійно – то знайдете, але за вами нікого не буде.

Олено. Тут, на форумі, один з коментаторів писав, що вєлікарускіє вважають, що мордор там, де їхній язик. Додам. Офіційне пояснення путіна агресії проти України – защіта рускаязичних. Не таке вже воно бєзабіднає це рускаязичєство. Від себе нагадаю. Приїхавши в будь яку ватноязичницьку місцевість, ватноголові імперці вважають, що це – вєлікая, і магучая. Відмінність одна – не валяються п'яні, та фанфурікі з під бояришника. Переконати, що це інша держава, їх неможливо. Щодо моєї дещо агресивної риторики до ватноязичних. Таких, як я, дуже багато. Просто кожна людина має коло спілкування серед таких, як сама. І завжди знаходить однодумців. Це як чуйка – зек відчуває зека, колекціонер колекціонера, наркоман наркомана.
Orest Jj _ 30.07.2017 16:26
IP: 77.52.65.---
mihaylenco:
....Причина – виховання. Якщо з дитинства привчили поважати людей, серед яких живеш, то будеш поважати і їхню мову, і їхні звичаї......

необязательно. Например, в Америке госсистема учит уважать тех, среди которых живешь, даже в старческом возрасте.
А такие проблемы типа "мовних" решаются очень быстро – или разорят штрафами или упакуют в тюрьму, если соискатель по доброй воле не переедет в штат к своим единомышленников, например, мормонам, что бы своим компостировать мозги по поводу почему другие ездят на авто а не на телегах, а не высмактывал моск этой проблемой людям которые не хотят ездит на телегах.
Борис Беккер _ 30.07.2017 16:26
IP: 104.155.12.---
Andrey Kononenko:
Alexey Mikhaylov:
На блоге сейчас присутствует один яркий образцовый русский шовинист – Alexey Mikhaylov. Я с ним не солидарен. Это для общего понимания.
То, что ты с ним не солидарен еще не значит, что в лагере для русскоязычных вы не окажетесь в одном бараке. Это для твоего понимания.
Борис Беккер _ 30.07.2017 16:13
IP: 35.190.221.---
ПРОМОВА ПРО МОВУ

Оно еще и каламбурит.
Раздуплилось примитивной схемой введения в Украине языковой сегрегации и еще каламбурит.
mihaylenco _ 30.07.2017 15:58
IP: 93.170.67.---
kren _
У мене кілька близьких знайомих,що при були в Україну саме в цьому віці 10-12 р. З Росії з Донецька і з Литви.

Моя колєга по роботі приїхала з Пєнзи. Було їй 26. Через пару років вивчила український суржик. Ватного язичєства більше я від неї ніколи не почув. Грузин. Служив тут в армії. Одружився. Перейшов на українську також десь за пару років. Ватним язичєством не користується. Їм обом вже за 60 років. Живуть у Сумах. Могли б казати, що Суми рускаязичєскій горад.

Вік тут ні до чого. І совок тут ні до чого. Причина – виховання. Якщо з дитинства привчили поважати людей, серед яких живеш, то будеш поважати і їхню мову, і їхні звичаї. Якщо ж виховали в рускам духє, то від цього смороду вже не позбавишся.
kren _ 30.07.2017 15:54
IP: 188.0.104.---
Елена Величко:
Не думала я пане Дацюк, що ви оце напишете...
Ви краще підніміть тему громадянства, що є важливим, щоб громадян та громадянство українське поважали, а не схотіли – дали, потім – забрали...
А що таке громадянство,п.Елена?
Громадянство -є Право у його значенні як Закон.
Про яке право і про який закон можна говорити? в утворенні де пануюча меншість є надправовою
кастою,сама живе "по понятіям",вважає такий порядок речей-нормою і такі "норми",особистим прикладом впроваджує в сус-во.
Елена Величко _ 30.07.2017 15:25
IP: 178.93.136.---
Не думала я пане Дацюк, що ви оце напишете...
Ви краще підніміть тему громадянства, що є важливим, щоб громадян та громадянство українське поважали, а не схотіли – дали, потім – забрали... – то зневага до такої цінності, якою є громадянство.
mihailenko- якщо вишукувати 5 колону постійно – то знайдете, але за вами нікого не буде.
kren _ 30.07.2017 15:15
IP: 188.0.104.---
-Vesna-:
Олег Чирва:
-Vesna-:
Олег Чирва:
Олександр Перший:
Просто вивчіть українську мову

Ну, вивчить, і що далі? Кого він нею читатиме?!
Таке може ляпнути тілький кінчена скотина.
А таке – зазомбована, чи навіть самозазомбована могилянка, яка не бажає дивитися на світ тверезими очами... Тільки через бакси, чи що?!
Виродку мерзотний... вчися скотино.

biblkaz-margo.blogspot.com/2014/11/100.html
...п.Vesna,не мені Вам розповідати,щоб щось поснити опонентові,треба говорити зрозумілою
йому мовою.Про що можна говорит з совецьким ментом?
До цього закладу,від поч.його створення,набирали тільки доконаних виродків.
А в конкретному випадку,мова ще й про фамільну "етику",що,як воно саме не раз хизувалося на
ресурсі,практикується у них з покоління в покоління.
Артур Украинец _ 30.07.2017 15:09
IP: 37.52.39.---
Alexey Mikhaylov:
Хіба ви – таргани, можете мати громадянські права?)))))))))
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 15:06
IP: 188.163.73.---
-Vesna-:
Andrey Kononenko:
Ну вы же занимаетесь промоушеном украинского языка и при этом якобы испугались сложной русской грамматики.
... я даже не знаю – что вам сказать.
Вы уже сочиняете что попало... дискуссия окончена.
LOL
-Vesna- _ 30.07.2017 15:05
IP: 35.190.221.---
Олег Чирва:
-Vesna-:
Олег Чирва:
Олександр Перший:
Просто вивчіть українську мову

Ну, вивчить, і що далі? Кого він нею читатиме?!
Таке може ляпнути тілький кінчена скотина.
А таке – зазомбована, чи навіть самозазомбована могилянка, яка не бажає дивитися на світ тверезими очами... Тільки через бакси, чи що?!
Виродку мерзотний... вчися скотино.

biblkaz-margo.blogspot.com/2014/11/100.html
-Vesna- _ 30.07.2017 14:58
IP: 35.189.208.---
Andrey Kononenko:
Ну вы же занимаетесь промоушеном украинского языка и при этом якобы испугались сложной русской грамматики.
... я даже не знаю – что вам сказать.
Вы уже сочиняете что попало... дискуссия окончена.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 14:48
IP: 188.163.73.---
Alexey Mikhaylov:
На блоге сейчас присутствует один яркий образцовый русский шовинист – Alexey Mikhaylov. Я с ним не солидарен. Это для общего понимания.
Alexey Mikhaylov _ 30.07.2017 14:46
IP: 35.189.208.---
Почитай кончтитуцию Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Не может быть привилегий!!! сам понимаеш что все что больше 50% это привилегия. Поэтому ни в одном законодательстве мира, в том числе Европейском больше 30% не дают. Это значит что квота на эфир 70% противоречит конституции и отмена её вопрос времени.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 14:43
IP: 188.163.73.---
-Vesna-:
Andrey Kononenko:
-Vesna-:
Если у нас тут лингвистический спор, то вообще-то украинский и русский языки имеют одинаковую грамматику.
... вы даже не можете мыслить вне "логики" русский-украинский:)
Это уже комплекс.
Ну вы же занимаетесь промоушеном украинского языка и при этом якобы испугались сложной русской грамматики.
Alexey Mikhaylov _ 30.07.2017 14:37
IP: 104.155.40.---
Anatol Zubenko:
Не для кокого языка. Больше 50% так записано в Конституции
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 14:37
IP: 188.163.73.---
kren:
.для мене особисто,думаю,що не тільки для мене,в даному виборі\,нема питань...за умови рівності
у повсякденній практиці.
Ну лично я-то за равенство и выступаю.
Anatol Zubenko _ 30.07.2017 14:36
IP: 94.153.158.---
Alexey Mikhaylov:
Олександр Перший:
Понимаеш Александр. Это 3 года назад на твою майданную люльню народ не знал как реагировать. Брались за оружие, с кулаками, народ жгли. А сегодня подобтерлись, подработали теоретическую базу. Знают что отвечать на твои провокации и подобных свдомтов, так чтобы вы знали себе место. Никакие вы не хозяева, потому что быть хозяином это отвечать за людей и имущество, разворовываете вы страну, Карпатские леса, янтарь, на контрабанде сидите. Нет у Вас уже авторитета. Так одна отрыжка и осталась в виде нацов типа Порошнко и его собачек которые виляют хвостом и делают стойку в вопросе о языках. Вам и так дали 70% эфира. Но этот закон оменят через суд потому что Нельзя давать языковые приоритеты, и это понимают многие украиноязычные, которые тоже видят в русском языке фактор мира и благоразумия
Отменят... Потому, что нельзя вводить квоты для государственного языка, а вот для русского-3,14%- вполне демократично!
Alexey Mikhaylov _ 30.07.2017 14:30
IP: 35.187.12.---
Олександр Перший:
Понимаеш Александр. Это 3 года назад на твою майданную люльню народ не знал как реагировать. Брались за оружие, с кулаками, народ жгли. А сегодня подобтерлись, подработали теоретическую базу. Знают что отвечать на твои провокации и подобных свдомтов, так чтобы вы знали себе место. Никакие вы не хозяева, потому что быть хозяином это отвечать за людей и имущество, разворовываете вы страну, Карпатские леса, янтарь, на контрабанде сидите. Нет у Вас уже авторитета. Так одна отрыжка и осталась в виде нацов типа Порошнко и его собачек которые виляют хвостом и делают стойку в вопросе о языках. Вам и так дали 70% эфира. Но этот закон оменят через суд потому что Нельзя давать языковые приоритеты, и это понимают многие украиноязычные, которые тоже видят в русском языке фактор мира и благоразумия
Олег Чирва _ 30.07.2017 14:28
IP: 37.229.133.---
-Vesna-:
Олег Чирва:
Олександр Перший:
Просто вивчіть українську мову

Ну, вивчить, і що далі? Кого він нею читатиме?!
Таке може ляпнути тілький кінчена скотина.
А таке – зазомбована, чи навіть самозазомбована могилянка, яка не бажає дивитися на світ тверезими очами... Тільки через бакси, чи що?!
-Vesna- _ 30.07.2017 14:24
IP: 35.187.12.---
Andrey Kononenko:
-Vesna-:
Если у нас тут лингвистический спор, то вообще-то украинский и русский языки имеют одинаковую грамматику.
... вы даже не можете мыслить вне "логики" русский-украинский:)
Это уже комплекс.
Олександр Перший _ 30.07.2017 14:23
IP: 188.163.12.---
Alexey Mikhaylov:
А о чём ты со мной разговариваеш? Как перестать быть собой? Мне это не интересно...И мне плевать на то что ты хочеш чтоб я разговаривал по твоему, потому что я твоих взглядов не разделяю. Это туфта и дело не в мове или языке. Поэтому ты рвешся через язык власти-а я вижу что какой то безграмотный к ней рвется- конечно я против таких как ты.
Ось як раптово вивалило все "великоруське" хамство. Саме такі, як ти, мерзотники вимушують українців агресивно і рішуче захищати свою мову в Україні.
kren _ 30.07.2017 14:20
IP: 188.0.104.---
Andrey Kononenko:
kren:
Питання ж не в антропології чи біології,а В офіційниних настановах масової свідомості,де "рускій-ber alles",а всі ін. "нєдостойниє".
Эпоху идеи превосходства русского языка в Украине можно считать завершившейся.
...не про Україну мова.
Alexey Mikhaylov _ 30.07.2017 14:19
IP: 35.189.215.---
Олександр Перший:
Лише ваша пихатість та нелюбов до всього справжнє українського?
Если вещь качественная и сделана в Украине я с удовольствием покупаю. Например был в Эпицентре купил совок для мусора-классный, лучше чем другие и цена приемлема-сделано в Белгород Днестровске, Украина. Так что не надо нам сказки рассказывать. купи себя Таврию и ездий на ведре с болтами, и гордись всем украинским. а я предпочитаю не Ваз а Японцев, Мазду или Тойоту. И русский язык-и это нормально
Корупція1082 Україна та Європа901 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300 Свобода слова544
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter