Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Коментарі — 466
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 18:22
IP: 35.187.189.---
Олег Чирва старанно вдає, що не розуміє значення (обсяг і зміст поняття) використовуваних термінів та свідомо плутає (змішує) їх історичні і сучасні значення. Наприклад – плутає середньовічні поняття "руські / русини" з сучасними "руССкие" (в русском языке) і "росіяни" (в українській мові)...

Олег Чирва:
По всей Европе хранятся документы и произведения, с 10 века, написанные на древнерусском в Москальщине. И нет НИ одного, написанного там на угро-финском...
Это и есть цена Вашим цитатам, пан Сидор...откройте ''древнерусская литература'', ''берестяные грамоты'' – и больше не позорьтесь.
Саме тому – Orest Jj _ 30.07.2017 19:50, 19:55, 20:02, 20:13, 20:26, 20:41, в яких викриваються рашистскі бредні – для нього тільки – "полная утрата способности критически оценивать источники"... (Олег Чирва _ 30.07.2017 20:49)... Демагог...
Andrey Kononenko _ 31.07.2017 18:07
IP: 188.163.73.---
gajdamaka:
хочеш одержати якісну освіту – виключно на українській мові
Ото вы насмешили. Украина не может давать то, чего у неё нет, а именно – качественного образования. виключно на українській мові можно получить дерьмовое образование. Качественное образование можно получить на англiйськiй мовi закордоном.
Борис Беккер _ 31.07.2017 18:04
IP: 35.189.203.---
LYCIV_OLGA:
Столько позы, шизы, брани
В постах этой редкой дуры,
Что сказать ей так и тянет:
"Скройся с глаз, карикатура".
gajdamaka _ 31.07.2017 18:01
IP: 35.189.215.---
Василько Добрыйдень _ мова плохо приживается к точным наукам,
Як ви далекі від українських реалій. Найкращі українські математики і фізики пишуть свої наукові роботи або на англійській мові, або на українській. Частка російськомовних текстів падає з кожним роком. Не вірете, то погортайте (за останні 20 років) два найкращих (вони мають високий міжнародний статус) наукових журнала з математики і фізики. Це "Український математичний журнал" і " Український фізичний журнал". Підтвордження високого міжнародного сттатусу цих жірналі – це входження їх в одну з найкращих наукометричних міжнародгих баз даних SCOPUS. Але я бачу ви не в темі. Тому не буду вам пудрити мізки.
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 17:52
IP: 35.187.189.---
Ось – видатні невігластво, "сирость" (рос) і вбогість, які – "і в Африці -"видатні невігластво "сирость" і вбогість"! (І вони так притаманні всім рашістам)...

Олег Чирва:
Anatol Zubenko:
...Право на жизнь имеет даже язык команчей... Но что-то учить его мир не хочет, как и украинский... И почему бы это?!...
...Хоч би в "вікіпедії", – хай навіть в російські, – заглянув...
Orest Jj _ 31.07.2017 17:38
IP: 77.52.99.---
Борис Беккер:
Orest Jj:
Борис Беккер:
так Штирлиц тэж общался на языке агрессора.и оккупанта (надеюсь вы не будете говорить что никакого Штирлица не было, а если и был то разговаривал с Мюллером на русском как настоящий патриот, а если и не разговаривал по русски, то ему можно, так как он снимает грех картохой, спеченной в камине).
П.С. Надеюсь вы процедуры выполняете более квалифицированно чем оглашаете анамнез
Сидор, Штирлиц вы наш, да будет вам известно, что оглашают диагноз, а анамнез – собирают. Путем расспроса об обстоятельствах болезни самого больного и/или его родственников.
Кстати, Сидор, у вас родственники есть?
согласно библии все население земли родственники.
gajdamaka _ 31.07.2017 17:30
IP: 77.121.114.---
Я дивуюсь, що в Україні цій нещасній рускоговорящєй нацменшині треба надавати хоч якогось значення. Нам ТРЕБА СВОЄ РОБИТЬ. І КРАПКА. А для цього їх треба обставити з усіх сторін (як ту зграю вовків) червоними прапорцями. Хочеш захистити дисертацію – будь-ласка, але дисертація приймається виключно державною мовою, хочеш одержати якісну освіту – виключно на українській мові, хочеш зробити кар'єру державного службовця – складай найсуворіший іспит української мови, хочеш розмістити рекламу − тільки на державній мові, хочеш розібратися в інструкції будь-якого товару – бери україно-російський словник і розбирайся, куме.
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 17:28
IP: 104.155.40.---
Олег Чирва:
Олександр Перший:
...А ГДе шедевры на украинском, если наши единственные звезды – Гоголь и Шевченко ПИСАЛИ НА РУССКОМ?!
Так зачем его учить неукраинцу?!...
1) Та для того, що дехто – ГРОМАДЯНИ (якщо громадяни) УКРАЇНИ, ДЕ ДЕРЖАВНА МОВА – УКРАЇНСЬКА. (Але Чирви – виконувати громадянські обов'язки – гидують) 2) Та й "зірок" є 100-500, а не тільки Гоголь і Шевченко... (Але Чирви – ними – теж гребують)...
Нічого не поробиш – Олег Чирва – ТИПОВИЙ РАШИСТ!
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 17:17
IP: 35.190.198.---
Олег Чирва:
kren:

... ты неплохо научился имитировать бульканье камерного унитаза -ДЮЧКИ. Но вот драить ее надо лучше!... НАСНАГИ, ДЮЧНИК!
Браво!... Біс!... Безсумнівно (!) – Олег Чирва – "видатний авторитет" з "камерних унітазів" і з їх "булькання"! (Відчувається саме "камерний" унітазний теоретик і практик "за клавою")
Поки що не стану припускати де (?), коли (??) і в якій саме ролі (???) він придбав настільки глибокі знання в "унітазній справі"...
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 17:04
IP: 35.187.12.---
Олег Чирва:
-Vesna-:
...счастье для пидляшков и ихних холуек, что они не осознают меру своего морального падения -''национализм''...
Ну про те "націоналізм – добре чи погано?" – ПОКИ не будемо...як і про "глибину морального падіння" деяких рашістів-шовіністів...
Але ось – знов якось бідненько, навіть, – ніби мимохіть, – про "підляшків"!...А де ж "греко-католицькі ксьондзи, гірські команчі"???...
Та так – майже і "не розгледіти", що Олег Чирва – рашістскій шовініст (нацист)... Непорядок! Чирва, більше надриву, драйву, ненависті і шовінізму!
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 16:43
IP: 35.190.198.---
Олег Чирва:
-Vesna-:
... Так индульгенциями ваши а не наши торгуют, не путайте...
Будьте ласкаві – невеличке уточнення – а хто для нібито українця, але й рашістского пропаганд*она Олега Чирви "ВАШІ", а хто "НАШІ"?...
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 16:36
IP: 104.155.40.---
Типовий зразок "найвищого інтелекту", "дотепності" та "духовності" (в стилі "à la поручик Ржевський") всіх шанувальників / прихильників "Цивілізації Землі" – Олег Чирва _ 29.07.2017 22:53 -

Олег Чирва:
Logic2009:
Собирается Логик2009 в дурдом, ... стал другой рукой ''писаты розумни допысы''.
Тож не дивно, що представники цієї "цивілізації" на протязі всієї історії покірно "танцюють під дудочку" "Цивілізації Моря"...

Навіть зараз – вся верхівка ерефіі (як справжні бандерівці!) старанно працює проти своєї власної країни.
І нічого не поробиш – "Дурники, вони і в Африці – дурники"!
LYCIV_OLGA _ 31.07.2017 16:25
IP: 35.189.208.---
Олег Чирва:
...ЦМ как правило сражается с ЦЗ чужими руками – уплатив одним, рассорив других...
Стравив Екатерину и турков, Наполеона и Александра, кайзера и царя, Гитлера и Сталина. Легко увидеть, что тут везде не было конфликта глобальных интересов. Из той же серии и наш конфликт с Россией – выгодоприобретатели все те же...
ЯКА ("непереводимый набор местных идиоматических выражений" (с)) "Цивілізація землі"???... (Ось воно згубний вплив російського великодержавного шовінізму – взагалі і його глашатая Старикова М.В. – зокрема
І взагалі (!!!) – що це за "цивілізація" така, або – "хто винен", що "ЦЗ" (у особі "ерефії") ніколи нічому не вчиться і кожного разу вперто "ведеться" на "розводки" з боку "ЦМ"???!!!...
Ну, тоді – "Горе переможеним"... "цивілізаціям лохів", "Так їм і треба" або – "Туди їм і дорога"!
Борис Беккер _ 31.07.2017 16:24
IP: 104.155.12.---
Orest Jj:
Борис Беккер:
так Штирлиц тэж общался на языке агрессора.и оккупанта (надеюсь вы не будете говорить что никакого Штирлица не было, а если и был то разговаривал с Мюллером на русском как настоящий патриот, а если и не разговаривал по русски, то ему можно, так как он снимает грех картохой, спеченной в камине).
П.С. Надеюсь вы процедуры выполняете более квалифицированно чем оглашаете анамнез
Сидор, Штирлиц вы наш, да будет вам известно, что оглашают диагноз, а анамнез – собирают. Путем расспроса об обстоятельствах болезни самого больного и/или его родственников.
Кстати, Сидор, у вас родственники есть?
-Vesna- _ 31.07.2017 12:00
IP: 35.189.203.---
Mike Naplekov:
-Vesna-:
ГО Опора (самый мощный громадський инстут национального уровня), вырос корнями непосредственно с Майдан 2004)
Спасибо, начал смотреть. Пока что удивило, что Львовское отделение последний отчет публиковало в 2011 году. Вас не удивляет?

.
Нет не удивляет.
Ватник если не извратит информацию – то соврет.
-Vesna- _ 31.07.2017 11:57
IP: 35.187.12.---
Mike Naplekov:

И еще раз (это уже мнение) – если граждане страны допустили деление на два сорта и начали стрелять друг в друга, то это признак деградации, это червоточина. И в этом смысле согласен, гр. общество сейчас и 10 лет назад небо и земля.
В своем уме?

Если граждане твоей страны призывают ДРУГУЮ страну напасть на СВОЮ – то их надо судить,
если они взяли в руки оружие – стрелять.
Mike Naplekov _ 31.07.2017 11:34
IP: 35.190.198.---
-Vesna-:
ГО Опора (самый мощный громадський инстут национального уровня), вырос корнями непосредственно с Майдан 2004)
Спасибо, начал смотреть. Пока что удивило, что Львовское отделение последний отчет публиковало в 2011 году. Вас не удивляет?

[короче... такие вопросы могут задавать только люди предубежденные и злоумышленные.
Сравнить гражданское общество сейчас и 10 лет назад – это Небо и Земля.
Вопросы можно задавать любые, это нормально, это и есть коммуникация. Нет?
И еще раз (это уже мнение) – если граждане страны допустили деление на два сорта и начали стрелять друг в друга, то это признак деградации, это червоточина. И в этом смысле согласен, гр. общество сейчас и 10 лет назад небо и земля.
bayda2013 _ 31.07.2017 11:26
IP: 35.190.221.---
Автору респект.Давно пора захистити украінську мову в Украіні.І нетреба далеко йти. Почати хоча б
з мови реклами, нібито украінськоі, на украінських інтернет-виданнях (хіба я повинен знову писати
"нібито украінських"?)
Погляньте вгору над коментарями є реклама новобудов Києва, і де? на УП.
Це що, новобудови Пензи чи Тамбова? І так скрізь, куди не глянь!
Якщо скажете – бізнес і більш нічого, то краще промовчіть.
Хіба для зміни ситуаціі з рекламою треба міняти Конституцію?!
Я думаю, що нетреба. Вистачило б постанови Кабміну.
Orest Jj _ 31.07.2017 10:07
IP: 77.52.34.---
Борис Беккер:
... это русский язык, язык агрессора и оккупанта......

так Штирлиц тэж общался на языке агрессора.и оккупанта (надеюсь вы не будете говорить что никакого Штирлица не было, а если и был то разговаривал с Мюллером на русском как настоящий патриот, а если и не разговаривал по русски, то ему можно, так как он снимает грех картохой, спеченной в камине).

П.С. Надеюсь вы процедуры выполняете более квалифицированно чем оглашаете анамнез
-Vesna- _ 31.07.2017 09:05
IP: 35.189.208.---
Mike Naplekov:
...
Напротив, я заранее очертил круг следующих вопросов, вы могли бы убить всех зайцев одним выстрелом, нужен лишь порох. Итак, пример роста гражд. общества через майданы, он есть в истории? Или, перефразируя, где и когда общество росло через бунты. Или, дайте подходящее определение "майдану" сами.
Тьху-нуты... вместо того – что бы выяснить – где-же демагогия гнездится – гнет свое – симптоматику больной (и злоумышленной) логики пофиг...

Примеры воочию... блин.
мониторинг выборов ГО Опора (самый мощный громадський инстут национального уровня), вырос корнями непосредственно с Майдан 2004)
Громадськи Рады в ВР
grd.gov.ua/

короче... такие вопросы могут задавать только люди предубежденные и злоумышленные.
Сравнить гражданское общество сейчас и 10 лет назад – это Небо и Земля.
-Vesna- _ 31.07.2017 08:54
IP: 104.155.12.---
Andrey Kononenko:
Олег Чирва:
А ГДе шедевры на украинском, если наши единственные звезды – Гоголь и Шевченко ПИСАЛИ НА РУССКОМ?!
Так зачем его учить неукраинцу?!
Зачем вы пишете такие явно шовинистические комментарии? Это не способствует нахождению консенсуса.
100 світових шедеврів українською мовою.

biblkaz-margo.blogspot.com/2014/11/100.html
Це просто вражає таке невігластво та високомірна брехня.
Славних прадідів великих правнуки погані (Шевченко)
kren _ 30.07.2017 23:47
IP: 188.0.104.---
Олег Чирва:
kren:
Олег Чирва:
По всей Европе хранятся документы и произведения, с 10 века, написанные на древнерусском в Москальщине. И нет НИ одного, написанного там на угро-финском...
Это и есть цена Вашим цитатам, пан Сидор...откройте ''древнерусская литература'', ''берестяные грамоты'' – и больше не позорьтесь.
10 ст.?на московщині? Телепню ментівський,а Киян Володимир коли хрестив?
Зечара, ростовская епархия появилась в 991 году... Дючку, дючку драй, не отвлекайся!
...а московщина тут яким боком?
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 23:40
IP: 188.163.73.---
Олег Чирва:
А ГДе шедевры на украинском, если наши единственные звезды – Гоголь и Шевченко ПИСАЛИ НА РУССКОМ?!
Так зачем его учить неукраинцу?!
Зачем вы пишете такие явно шовинистические комментарии? Это не способствует нахождению консенсуса.
Олег Чирва _ 30.07.2017 23:10
IP: 37.229.133.---
kren:
Олег Чирва:
По всей Европе хранятся документы и произведения, с 10 века, написанные на древнерусском в Москальщине. И нет НИ одного, написанного там на угро-финском...
Это и есть цена Вашим цитатам, пан Сидор...откройте ''древнерусская литература'', ''берестяные грамоты'' – и больше не позорьтесь.
10 ст.?на московщині? Телепню ментівський,а Киян Володимир коли хрестив?
Зечара, ростовская епархия появилась в 991 году... Дючку, дючку драй, не отвлекайся!
Борис Беккер _ 30.07.2017 23:05
IP: 35.189.208.---
Комментарий N400: Уж полночь близится, а Сидора всё нет...
ONLINE
Корупція1097 Уряд реформ307 Україна та Європа917 Aтака Путіна1112 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter