Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Українська мова

03 серпня 2016, 13:31

Завдяки Революції Гідності і через агресію Росії, Криму, АТО більшість нашого суспільства стали дійсно патріотичними без огляду на етнічне походження, релігію, материнську мову, побутові звичаї. Це дуже позитивна еволюція. Одначе, дивує, що російська мова домінує в багатьох ЗМІ, програмах на телебаченні, газетах, тижневиках і особливо в журналах люкс, друкованих на дуже доброму папері з чудовими світлинами. Я часто літаю рейсами з Києва до Женеви і з Женеви до Києва, там в бізнес-класі роздають газети і журнали. Є аж 15-20 газет тижневиків і декілька журналів російською мовою, але якщо попросити щось українською мовою, то мають і то не кожного дня лише єдине видання – "Дзеркало Тижня".

В особистому спілкуванні між людьми, які прекрасно знають українську мову, російська теж домінує. Чому це так? Є офіційна політика дерадянізації – зміна назв, міст, місцевостей, вулиць. З маленькими винятками це пройшло швидко, без конфліктів. Що заважає громадянам України, які знають українську мову, навіть люблять її, спілкуватися рідною мовою? Чи це по інерції, так звикли за Радянського Союзу? Українська мова мала офіційний статус, але було більш комфортно, я б сказав, безпечніше і тому мудріше розмовляти мовою "старшого брата". Крім цього, російською мовою видавались книжки в Україні на всі теми, про всі сфери людської діяльності. Цитую приклад: "Один киянин, який працював 2 роки в Міжнародному Бюро Праці в Женеві, повернувшись до Києва на 1 рік, опублікував чотири книги, три з них – російською і одну маленьку українською мовою. Коли я запитав його чому, він відповів: "Російською мовою книжки вийшли великим тиражем, таким чином про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена. Українською мовою – це маленький тираж, але я його опублікував, бо моя совість мені підказувала зробити, бодай, такий маленький жест".

Повертаючись до теперішнього часу, спостерігаю, що чимало українців, куди б вони не приходили, кого б вони не зустрічали, про щоб вони не говорили, починають російською – річ ясна, що і люди, до яких вони звертаються, реагують у відповідь тією ж мовою. Після повернення до України у 1988 році я побував у всіх її куточках, але розмовляв лише українською мовою. Будучи в Ялті, деякі радо відповідали українською, а інші – з перепрошенням російською.

В Донецьку, куди я поїхав робити презентацію книги "До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє" була серія приємних несподіванок. Я жив в готелі "Донбас-Палац", що належить Ахметову. Троє дівчат в приймальні привітали мене російською мовою, а я сказав, що спілкуюся українською, то ж, вони відразу з посмішкою перейшли на чудову українську мову. То саме повторилося і з офіціантами. Що більш цікаво – перед поїздкою до Донецька на презентацію своєї книги в Університеті державного управління в Донецьку, мене попередили, що потрібно зробити переклад "Дороговказів" і російською мовою (книга була опублікована на 8 мовах включно з корейською та японською), і мій помічник привіз 150 примірників українською та російською мовами. Приходжу до ректора, він тепло вітає мене українською мовою і відразу каже, що постійні викладачі читають свої лекції лише українською мовою. Гості можуть це робити російською. Проректор додав, що коли моя книга з'явилась українською в 90-му році, він написав на її базі свою докторську дисертацію. Я зробив коротку презентацію, і в дискусії всі студенти ставили запитання чи робили зауваження тільки українською, одна дівчина навіть запитала: "Богдане Дмитровичу, чи велика різниця між нашими регіонами і чи є небезпекою для нашої суверенності та територіальної цілісності?" Я відповів, що два тижні тому я робив подібну презентацію в Івано-Франківську в Прикарпатському університеті, і випадково одна студентка поставила теж запитання і сформулювала його точнісінько так само. Тоді я запитав: "А яка є різниця між вами і ними?"

Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії? В інтерв'ю від 3 серпня для газеті "День" з Римою Зюбіною є така думка: чому поляки вистояли при тоталітарному режимі? Бо в них був важливий фактор, якого в нас немає, – це мова. Але нас, на жаль, культурологічно не об'єднує мова. Як вилікувати цю нашу спільну хворобу?

Річ ясна – нам треба зберігати знання і російської мови, проти неї ніколи не було і не повинно бути упереджень, але кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою. Таким чином ми звільнимо самих себе від застарілих стереотипів, спілкуватися українською мовою стане для всіх нормально і легітимно.

powered by lun.ua
Коментарі — 164
Сашко Чорний _ 03.08.2016 15:00
IP: 130.211.102.---
не проблєма що рузкє говорять мовою рузкє. проблєма що вони не хочуть розуміти обмеженість такого права щоби не дискримінувати українців. а оскільки в державі при владі рузкє а не українці то держава саме рузкє і потурає роблячи українців другосортними.
sensor+2 _ 03.08.2016 14:59
IP: 146.148.9.---
Илья Громобой:
От Харькова до Ужгорода все знают Великий и Могучий, от Ужгорода до Харькова мало кто понимает мовю.
Выйди вон.
Vladimir Khotenko _ 03.08.2016 14:58
IP: 80.249.227.---
Отвечаю: для большинства это родной язык. И, видимо, именно поэтому такие как я, которые знают и владеют украинским языком (и еще любят, да) – общаются на этом родном для себя языке. Казалось бы, вполне самоочевидный ответ.
sensor+2 _ 03.08.2016 14:58
IP: 146.148.30.---
Илья Громобой:
Pavlo Koma:
Поляки хохлов поставили на место с признанием Волынской резни как геноцид, вслед за Польшей это признают и все страны Европы.Но дело даже не в том, это был знак хохлам,что бы они не зазнавались,что бы знали где нагадили и не смотрели хозяину в глаза,а молча наклонив голову убирали свинарники.
Русский сраный нацист.
Pavlo Koma _ 03.08.2016 14:35
IP: 178.92.11.---
Сьогодні Україна повністю підмінила собою НАТО і самостійно створила захисний заслон для Польщі і Європи. Ми боремось з імперським посяганням сусідів. Поляки так само постійно змагалися за свою самостійність. У цій боротьбі вони досягнули певних успіхів навіть завдяки французькій армії Наполеона.
10 квіт. 2016 року відвідуючи меморіал загиблих воїнів польської армії – розстріляних військовополонених в полоні НКВД- МГБ Сталіна – загинуло керівництво Польщі – президент Польщі Лех Качинський і ряд високопоставлених польських чиновників. На що вплинули ці зміни?
Наше керівництво во главі із злодієм в законі Януковичем (маріонеткою Путіна), теж згинуло. Які наслідки для Народу України всіх національностей?
Народи РФ-це завойовницькі народи, коріння яких сягає орди монгольського іга. Для власного добробуту вони знають лише завоювання і варварський примус до рабської праці сусідніх народів.
Нам потрібно шукати спільні демократичні цілі, щоб досягнути бажаних результатів на сході Європи
Kirill Korzhenko _ 03.08.2016 14:25
IP: 95.133.223.---
М_Гайдамака:
када ховорят квітка, а не цветок, матуся, а не мама, в этом столько добра и радости от мировосприятия, шо политика на ум не йдеть. Када мова будет созвучна нашим душевным струнам, вот тогда она и зазвучит.
sensor+2 _ 03.08.2016 14:23
IP: 178.92.142.---
С пелёнок-школы надо это делать. Формального обучения на укрианском недостаточно ибо в классе учитель на укрианском, на переменах и дома-на улице дети на русском. Какой язык является доминирующем в среде детей, на том они и будут говрить. Со взрослыми ничего не сделать. Так человек устроен.
Logic2009 _ 03.08.2016 14:21
IP: 91.196.177.---
Тарас Говда:
помнится сколько то лет назад
Навчіться писати грамотно, а потім робіть зауваження.
==========================================
Частицы ТО, ЛИБО, НИБУДЬ пишутся через дефис.
=========================================
М_Гайдамака _ 03.08.2016 14:17
IP: 104.155.77.---
Kirill Korzhenko:
М_Гайдамака:
А все тому, що всяк може калякать на язику, а щоб вивчити мову тут сіра речовина потріна
Путин превратил православную веру в политический инструмент. Ето хорошо? – конечно же плёхо.
А почему вы полагаете, шо мова должна быть политическим инструментом? А может есть люди, не желающие превращать мову в политический инструмент?! А может они полагают, шо мова це культурний феномен. И лишь желают возрождения традиций, созданий культурных условий для расцвета мовы, а?
- Я нічого не вважаю, просто для будь якої незалежної країни питання мови – це аксіома, котра не потребує доведення. В Росії мова – це великий і могутній, в Україні – українська мова, в Польщі – польська, в Чехії – чеська і т.д. Звичайно, хто обділений і не здатний вивчити, то це інше питання.
trakt _ 03.08.2016 14:13
IP: 178.94.240.---
громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою
=
Автор помиляється. Не будуть вони відповідати українською, за окремими винятками лише відповідатимуть українською. Біля мене живе сусідка, яка завжди говорить українською, але її ж діти говорять до неї російською. А про дідів і бабів та внуків, то взагалі без варіантів, – не лише сусіди, а й усі мої знайомі, які мають онуків і говорять українською, то їхні внуки відповідають їм російською.
Я говорю українською, але мені ніхто не відповідає українською навіть у сфері обслуговування, крім україномовних.
Автор ідеаліст. Якщо сьогоднішній режим в Україні продовжує політику русифікації, якщо українську мову витісняють з радіо та телебачення, то його заклики марні.
Александр Емельянов _ 03.08.2016 14:07
IP: 46.185.87.---
Интересно, а как может проводить "політику дерадянізації" Верховна Рада? Для начала Раде нужно самой стать деРадянськой. Предлагали ей стать Державной Украинской Парламентской Ассамблеей (ДУПА), но предложение почему-то не понравилось...
Kirill Korzhenko _ 03.08.2016 14:06
IP: 95.133.223.---
М_Гайдамака:
А все тому, що всяк може калякать на язику, а щоб вивчити мову тут сіра речовина потріна
Путин превратил православную веру в политический инструмент. Ето хорошо? – конечно же плёхо.
А почему вы полагаете, шо мова должна быть политическим инструментом? А может есть люди, не желающие превращать мову в политический инструмент?! А может они полагают, шо мова це культурний феномен. И лишь желают возрождения традиций, созданий культурных условий для расцвета мовы, а?
Pavlo Koma _ 03.08.2016 14:00
IP: 178.92.11.---
Сьогодні ми боремось з імперським посяганням сусідів. Поляки так постійно змагалися за свою самостійність. У цій боротьбі вони досягнули певних успіхів навіть завдяки французькій армії Наполеона.
10 квіт. 2016 року відвідуючи меморіал загиблих воїнів польської армії – розстріляних військовополонених в полоні НКВД- МГБ Сталіна – загинуло керівництво Польщі – президент Польщі Лех Качинський і ряд високопоставлених польських чиновників. На що вплинули ці зміни?
Наше керівництво во главі із злодієм в законі Януковичем (маріонеткою Путіна), теж згинуло. Які наслідки для Народу України всіх національностей?
Народи РФ-це завойовницькі народи, коріння яких сягає орди-монгольського іга. Для власного добробуту вони знають лише варварський примус до рабської праці сусідніх народів.
Сьогодні Україна повністю підмінила собою НАТО і самостійно створила захисний заслон для Європи.
Нам прийдеться шукати спільні демократичні цілі і інтереси, щоб досягнути бажаних результатів на сході Європи.
М_Гайдамака _ 03.08.2016 13:58
IP: 146.148.25.---
А все тому, що всяк може калякать на язику, а щоб вивчити мову тут сіра речовина потріна
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter