Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Українська мова

03 серпня 2016, 13:31

Завдяки Революції Гідності і через агресію Росії, Криму, АТО більшість нашого суспільства стали дійсно патріотичними без огляду на етнічне походження, релігію, материнську мову, побутові звичаї. Це дуже позитивна еволюція. Одначе, дивує, що російська мова домінує в багатьох ЗМІ, програмах на телебаченні, газетах, тижневиках і особливо в журналах люкс, друкованих на дуже доброму папері з чудовими світлинами. Я часто літаю рейсами з Києва до Женеви і з Женеви до Києва, там в бізнес-класі роздають газети і журнали. Є аж 15-20 газет тижневиків і декілька журналів російською мовою, але якщо попросити щось українською мовою, то мають і то не кожного дня лише єдине видання – "Дзеркало Тижня".

В особистому спілкуванні між людьми, які прекрасно знають українську мову, російська теж домінує. Чому це так? Є офіційна політика дерадянізації – зміна назв, міст, місцевостей, вулиць. З маленькими винятками це пройшло швидко, без конфліктів. Що заважає громадянам України, які знають українську мову, навіть люблять її, спілкуватися рідною мовою? Чи це по інерції, так звикли за Радянського Союзу? Українська мова мала офіційний статус, але було більш комфортно, я б сказав, безпечніше і тому мудріше розмовляти мовою "старшого брата". Крім цього, російською мовою видавались книжки в Україні на всі теми, про всі сфери людської діяльності. Цитую приклад: "Один киянин, який працював 2 роки в Міжнародному Бюро Праці в Женеві, повернувшись до Києва на 1 рік, опублікував чотири книги, три з них – російською і одну маленьку українською мовою. Коли я запитав його чому, він відповів: "Російською мовою книжки вийшли великим тиражем, таким чином про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена. Українською мовою – це маленький тираж, але я його опублікував, бо моя совість мені підказувала зробити, бодай, такий маленький жест".

Повертаючись до теперішнього часу, спостерігаю, що чимало українців, куди б вони не приходили, кого б вони не зустрічали, про щоб вони не говорили, починають російською – річ ясна, що і люди, до яких вони звертаються, реагують у відповідь тією ж мовою. Після повернення до України у 1988 році я побував у всіх її куточках, але розмовляв лише українською мовою. Будучи в Ялті, деякі радо відповідали українською, а інші – з перепрошенням російською.

В Донецьку, куди я поїхав робити презентацію книги "До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє" була серія приємних несподіванок. Я жив в готелі "Донбас-Палац", що належить Ахметову. Троє дівчат в приймальні привітали мене російською мовою, а я сказав, що спілкуюся українською, то ж, вони відразу з посмішкою перейшли на чудову українську мову. То саме повторилося і з офіціантами. Що більш цікаво – перед поїздкою до Донецька на презентацію своєї книги в Університеті державного управління в Донецьку, мене попередили, що потрібно зробити переклад "Дороговказів" і російською мовою (книга була опублікована на 8 мовах включно з корейською та японською), і мій помічник привіз 150 примірників українською та російською мовами. Приходжу до ректора, він тепло вітає мене українською мовою і відразу каже, що постійні викладачі читають свої лекції лише українською мовою. Гості можуть це робити російською. Проректор додав, що коли моя книга з'явилась українською в 90-му році, він написав на її базі свою докторську дисертацію. Я зробив коротку презентацію, і в дискусії всі студенти ставили запитання чи робили зауваження тільки українською, одна дівчина навіть запитала: "Богдане Дмитровичу, чи велика різниця між нашими регіонами і чи є небезпекою для нашої суверенності та територіальної цілісності?" Я відповів, що два тижні тому я робив подібну презентацію в Івано-Франківську в Прикарпатському університеті, і випадково одна студентка поставила теж запитання і сформулювала його точнісінько так само. Тоді я запитав: "А яка є різниця між вами і ними?"

Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії? В інтерв'ю від 3 серпня для газеті "День" з Римою Зюбіною є така думка: чому поляки вистояли при тоталітарному режимі? Бо в них був важливий фактор, якого в нас немає, – це мова. Але нас, на жаль, культурологічно не об'єднує мова. Як вилікувати цю нашу спільну хворобу?

Річ ясна – нам треба зберігати знання і російської мови, проти неї ніколи не було і не повинно бути упереджень, але кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою. Таким чином ми звільнимо самих себе від застарілих стереотипів, спілкуватися українською мовою стане для всіх нормально і легітимно.

powered by lun.ua
Коментарі — 164
sidor _ 04.08.2016 00:00
IP: 77.52.71.---
Oksana Lanina:
Игорь Нечипорюк,
Oksana Lanina

Доклад Сикорского об украинцах в Киевском клубе русских националистов, 1913 год
...Киев и Киевская Русь или Полянская земля, вообще – юг, были той территорией, тем локализированным пунктом, где впервые зародилась и впервые возвещена национальная идея, связанная с именем "русь", "русский" (Костомаров). Следовательно, то именно славянское племя, потомков которого проф. Грушевский называет "украинцами", было творцом русской национальной идеи и провозвестником русского этнического единства...
Пы.Сы. Украина вас породила – Украина вам и сделает эвтаназию.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:57
IP: 104.155.104.---
mihaylenco:
З'їдять, якщо крім мови нічого не тямиш.
mihaylenco _ 03.08.2016 23:57
IP: 37.55.172.---
Лука Лукич
Отже, розмовляючи моск'альською, не плач, що скрізь тебе сприймають, як моск'аля, а не українця.

В Німеччині російськомовних українців вважають ватниками. Однозначно. З часом ці неодукраїнці й самі починають себе вважати такими. І у США. І в Канаді. Всюди. Якою мовою спілкуєшся, до такої діаспори й належиш.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:54
IP: 104.155.63.---
Oleg Seltsov:
"при комуняках население растет"
А Ти поглянь на Індію і пошукай там комуняк!
mihaylenco _ 03.08.2016 23:53
IP: 37.55.172.---
Лука Лукич
Відмовляти в прийомі на роботу через незнання державної мови – звичайна європейська і світова практика. На жаль в нашому заповіднику рубле-мовних лінгво-імбецилів такі випадки – рідкість.

Шановний! В нас все прямо навпаки! В будь якій фірмі, чи державній установі, починають вигризати тих, хто спілкується українською. А якщо хтось з керівників, чи провідних фахівців українською спілкується демонстративно, то він довго не протримається. І ніколи не скажуть, що саме позиція такої людини щодо мовного питання є головною причиною створення нестерпної обстановки для роботи. Я через це проходив неодноразово. Маю безліч прикладів.

Будеш спілкуватися українською – з'їдять.
Лука Лукич _ 03.08.2016 23:53
IP: 176.38.247.---
Якщо хлопець нафарбував очі, губи та надів спідницю, то всім вже до сраки його вихваляння про те, який він нівроку гетеросексуальний Казанова. Отже, розмовляючи моск'альською, не плач, що скрізь тебе сприймають, як моск'аля, а не українця.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:49
IP: 146.148.25.---
Тарас Говда:
реальность. Свобода слова савика шустера на русском имеет рейтинг а андрея куликова на уккаинском – нет
Винна не мова, а ведучий і можливо політика каналу.
Stelja _ 03.08.2016 23:48
IP: 78.111.187.---
Василь Курганевич:
Іван Жага:
Тарас Говда:
я вот ломаю голову. почему человек, живший в Женеве, где швейрцы говорят на 4 родных языках, отказывает своей родной нации говорить на двух родных языках?
поймал нужную волну? приспособленец?
А в Финляндии шведов – "оккупантов", меньше пяти процентов населения, однако шведский язык – второй государственный...

Все очень просто: Швейцария и Финляндия – это Европа, а вот наша "принципиальная" Галичина – это, увы, резервация карпатских команчей...
В Моцковії українців також не менше 5%, але чомусь тамечки немає другої державної української і ніякої іншої крім російської бо то резервація орди.
Навіть українських шкіл немає чи інших навчальних закладів.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:48
IP: 104.155.63.---
Тарас Говда:
Василь Курганевич:
Тарас Говда:
а то, что действительно русскоговорящим сложнее говорить на украинском, чем украиномовним росийською так это факт.
Це шо – визнання неповноцінності?
========
нет. если дома, в школе в университете, на работе в магазине, весь интернет на русском, то на украинксий сложнее перейти, чем продолжать на русском.- пока такая объект
Якщо хочеш пса вдарити – бука найдеш!
mihaylenco _ 03.08.2016 23:47
IP: 37.55.172.---
Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії?

Однозначно, це підсвідома меншовартість. А стратегію поведінки визначає саме підсвідомість.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:43
IP: 104.155.77.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
-Vesna-:
Oleg Seltsov:
Он на стадии розбудови будки для цуцика.
Да... не тот масштаб, пани Историчка.
Другое дело коммунисты... мыслили глобально.
Депортации целых народов, голодоморы, гулаги... это масштаб.
Забыли, демократия = 52 млн – 42 млн = 10 млн. Куда коммунистам до таких масштабов.
Скільки в Тебе дітей? Ав Твого тата чи діда було? Старі вимирають, а в кожній сімї в середньому менше 2 дітей. Навіть простого відтворення не вистачає.
Діду, а вот в Северной Корее население растет:

Birth rate: 14.52 births/1,000 population (2015 est.)

Death rate: 9.21 deaths/1,000 population (2015 est.)
Синку, роби побільше дітей і друзів запросо до цієї роботи.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:42
IP: 146.148.30.---
Тарас Говда:
Лука Лукич:
Мова – невід'ємна і одна з головних складових нації. Отже, якщо робочою мовою людини стає мова окупанта, людина припиняє бути повноцінною частиною своєї нації. Не кажучи вже про те, що зневага до державної мови є порушенням закону. Все решта – меншовартісна демагогія.
======
это неправда. нация швейцарцы есть а языка такого нет.
Хіба? Швейцарія навіть не федерація, а конфедерація! Може в СЕСЕЕРІ була сесеерівська нація?
sidor _ 03.08.2016 23:41
IP: 77.52.71.---
М_Гайдамака:
А все тому, що всяк може калякать на язику, а щоб вивчити мову тут сіра речовина потріна
цілоспрямовано ніхто з рускоговорящих віком з 20 мову вчити не буде. І не тому що сірої речовини нестача, а тому, що мова йьому непотрібна. Українська хоч і державницька, але якщо САМ!!!!! використовуе при спілкуванні з колегами закордонними аглицьку, таким чином принижуючи державну – мол я такий вумний а народ в мене таке бидло що не варто й розмовляти селянською мовою між сєрами, пєрами, фонами – бо я тєж король... З бидлом можу побалакати і на мові, а з сєрамі – тут уж увольте – тока англицкою...
В Україні нємае російского язика (за незначною частиною) а е руський. В Ураїні немає единої мови (за незначною частиною) а е україномовні...
Як можна жити в країні, позіцінуючи себе за українця та не знати історії. своеї країни.
Нєзнаемо ворога з ким воюемо. Нєзнаемо історії своеї країни...Як можна будувати майбутьне?
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:39
IP: 146.148.25.---
Тарас Говда:
а то, что действительно русскоговорящим сложнее говорить на украинском, чем украиномовним росийською так это факт.
Це шо – визнання неповноцінності?
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:36
IP: 146.148.127.---
Тарас Говда:
Москва не Європа, це ще сифілітик Петро сказав, прорубуючи тільки вікно в Європу.
Stelja _ 03.08.2016 23:36
IP: 130.180.212.---
Викентий Николаев:
Советский строй был страшным и поэтому
Всегда, как встречу Хрыстю чы Лэвка,
Случайно уцелевших "під совьєтамі",
Им наливаю блюдце молока.

Они молчат и пьют – седые, скромные.
Они молчат и пьют, и смотрят вдаль,
А я шепчу: Спасибо вам огромное
За "Роланд", за УПА, за "Нахтигаль".
А русским большое спасибо за РОА, РОНА, 15 казачий корпус СС, КОНР, и особенное спасибо за ГУЛАГ.
Лука Лукич _ 03.08.2016 23:36
IP: 176.38.247.---
Мова – невід'ємна і одна з головних складових нації. Отже, якщо робочою мовою людини стає мова окупанта, людина припиняє бути повноцінною частиною своєї нації. Не кажучи вже про те, що зневага до державної мови є порушенням закону. Все решта – меншовартісна демагогія.
Sasha Zhdanov _ 03.08.2016 23:31
IP: 178.92.186.---
А він не розуміє, що для багатьох людей саме російська мова є рідною, попри те, що всі знають укранську і користуються нею у стосунках з органами влади? І чому його бісить те, що люди спілкуються між собою рідною мовою? І до чого тут поляки, які завжди були одномовними? І навіщо він це пише: знову хоче спровокувати колотнечу в російськомовних регіонах? Крові мало?
Лука Лукич _ 03.08.2016 23:30
IP: 176.38.247.---
Відмовляти в прийомі на роботу через незнання державної мови – звичайна європейська і світова практика. На жаль в нашому заповіднику рубле-мовних лінгво-імбецилів такі випадки – рідкість.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:24
IP: 104.155.122.---
Oleg Seltsov:
-Vesna-:
Oleg Seltsov:
Он на стадии розбудови будки для цуцика.
Да... не тот масштаб, пани Историчка.
Другое дело коммунисты... мыслили глобально.
Депортации целых народов, голодоморы, гулаги... это масштаб.
Забыли, демократия = 52 млн – 42 млн = 10 млн. Куда коммунистам до таких масштабов.
Скільки в Тебе дітей? Ав Твого тата чи діда було? Старі вимирають, а в кожній сімї в середньому менше 2 дітей. Навіть простого відтворення не вистачає.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:19
IP: 104.155.77.---
Іван Жага:
Тарас Говда:
я вот ломаю голову. почему человек, живший в Женеве, где швейрцы говорят на 4 родных языках, отказывает своей родной нации говорить на двух родных языках?
поймал нужную волну? приспособленец?
А в Финляндии шведов – "оккупантов", меньше пяти процентов населения, однако шведский язык – второй государственный...

Все очень просто: Швейцария и Финляндия – это Европа, а вот наша "принципиальная" Галичина – это, увы, резервация карпатских команчей...
В Моцковії українців також не менше 5%, але чомусь тамечки немає другої державної української і ніякої іншої крім російської бо то резервація орди.
Taras Radzivil _ 03.08.2016 23:17
IP: 46.211.70.---
Капєц, скільки тут запоребриківських ботів. Аж страшно...
Stelja _ 03.08.2016 23:16
IP: 130.180.208.---
Іван Жага:
Лука Лукич: громадянин, який не володіє державною мовою – то лише пародія на громадянина. +++

Ну а я вважаю, що Господь для чогось надав українцям ДАР ДВОМОВНОСТІ... І відкидати його і нерозумно і грішно. Тому ПАРОДІЯ НА ГРОМАДЯНИНА якраз такий кадр, котрий замість того, щоби вивчити дві держмови, силоміць нав"язує більшості ВЛАСНУ, ОДНУ... Як ваша тьотя Іра Фаріон.
Не треба пересмикувати очевидні факти – двомовні саме українці, які говорять українською, а ті, що стали говорити російською, чомусь стають одномовними, навіть є такі, що нібито забули як говорити українською. І ніхто нікому нічого не нав"язує, не треба брехати просто в очі. Он кримчани та оті з днрлнр добрехалися, що їх заставляли говорити українською і нібито воюють саме з цієї причини. Чому росіяни такі брехливі, хто їх заставляє до укр.мови? А якби в нас як в РФ треба було б навіть екзамен здати з укр.мови, що б ви тоді говорили?
Василь Курганевич _ 03.08.2016 23:13
IP: 104.155.77.---
Тарас Говда:
я вот ломаю голову. почему человек, живший в Женеве, где швейрцы говорят на 4 родных языках, отказывает своей родной нации говорить на двух родных языках?
поймал нужную волну? приспособленец?
Трішечки не так. Рідна може бути тільки одна мова! Знати можна- скільки в голові утримається. Але в Швейцарії можуть знати по чотири мови, а в Україні українці чомусь зобовязані знати крім української ще й російську, а частина (особливо тупих!) російськомовних – тільки "общепонятный". Отакі пироги.
sidor _ 03.08.2016 22:56
IP: 77.52.71.---
Тарас Говда:
помнится сколько то лет назад правительство украины незаконно предоставило Гаврилишину государственную дачу, а он после также незаконно передал ее одному украинскому предпринимателю за 5 млн долларов.
такие вот котята
серьезный выпад. А больш поименно, пжлста. Публика желает знать усех героев в лицо.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter