Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Українська мова

03 серпня 2016, 13:31

Завдяки Революції Гідності і через агресію Росії, Криму, АТО більшість нашого суспільства стали дійсно патріотичними без огляду на етнічне походження, релігію, материнську мову, побутові звичаї. Це дуже позитивна еволюція. Одначе, дивує, що російська мова домінує в багатьох ЗМІ, програмах на телебаченні, газетах, тижневиках і особливо в журналах люкс, друкованих на дуже доброму папері з чудовими світлинами. Я часто літаю рейсами з Києва до Женеви і з Женеви до Києва, там в бізнес-класі роздають газети і журнали. Є аж 15-20 газет тижневиків і декілька журналів російською мовою, але якщо попросити щось українською мовою, то мають і то не кожного дня лише єдине видання – "Дзеркало Тижня".

В особистому спілкуванні між людьми, які прекрасно знають українську мову, російська теж домінує. Чому це так? Є офіційна політика дерадянізації – зміна назв, міст, місцевостей, вулиць. З маленькими винятками це пройшло швидко, без конфліктів. Що заважає громадянам України, які знають українську мову, навіть люблять її, спілкуватися рідною мовою? Чи це по інерції, так звикли за Радянського Союзу? Українська мова мала офіційний статус, але було більш комфортно, я б сказав, безпечніше і тому мудріше розмовляти мовою "старшого брата". Крім цього, російською мовою видавались книжки в Україні на всі теми, про всі сфери людської діяльності. Цитую приклад: "Один киянин, який працював 2 роки в Міжнародному Бюро Праці в Женеві, повернувшись до Києва на 1 рік, опублікував чотири книги, три з них – російською і одну маленьку українською мовою. Коли я запитав його чому, він відповів: "Російською мовою книжки вийшли великим тиражем, таким чином про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена. Українською мовою – це маленький тираж, але я його опублікував, бо моя совість мені підказувала зробити, бодай, такий маленький жест".

Повертаючись до теперішнього часу, спостерігаю, що чимало українців, куди б вони не приходили, кого б вони не зустрічали, про щоб вони не говорили, починають російською – річ ясна, що і люди, до яких вони звертаються, реагують у відповідь тією ж мовою. Після повернення до України у 1988 році я побував у всіх її куточках, але розмовляв лише українською мовою. Будучи в Ялті, деякі радо відповідали українською, а інші – з перепрошенням російською.

В Донецьку, куди я поїхав робити презентацію книги "До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє" була серія приємних несподіванок. Я жив в готелі "Донбас-Палац", що належить Ахметову. Троє дівчат в приймальні привітали мене російською мовою, а я сказав, що спілкуюся українською, то ж, вони відразу з посмішкою перейшли на чудову українську мову. То саме повторилося і з офіціантами. Що більш цікаво – перед поїздкою до Донецька на презентацію своєї книги в Університеті державного управління в Донецьку, мене попередили, що потрібно зробити переклад "Дороговказів" і російською мовою (книга була опублікована на 8 мовах включно з корейською та японською), і мій помічник привіз 150 примірників українською та російською мовами. Приходжу до ректора, він тепло вітає мене українською мовою і відразу каже, що постійні викладачі читають свої лекції лише українською мовою. Гості можуть це робити російською. Проректор додав, що коли моя книга з'явилась українською в 90-му році, він написав на її базі свою докторську дисертацію. Я зробив коротку презентацію, і в дискусії всі студенти ставили запитання чи робили зауваження тільки українською, одна дівчина навіть запитала: "Богдане Дмитровичу, чи велика різниця між нашими регіонами і чи є небезпекою для нашої суверенності та територіальної цілісності?" Я відповів, що два тижні тому я робив подібну презентацію в Івано-Франківську в Прикарпатському університеті, і випадково одна студентка поставила теж запитання і сформулювала його точнісінько так само. Тоді я запитав: "А яка є різниця між вами і ними?"

Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії? В інтерв'ю від 3 серпня для газеті "День" з Римою Зюбіною є така думка: чому поляки вистояли при тоталітарному режимі? Бо в них був важливий фактор, якого в нас немає, – це мова. Але нас, на жаль, культурологічно не об'єднує мова. Як вилікувати цю нашу спільну хворобу?

Річ ясна – нам треба зберігати знання і російської мови, проти неї ніколи не було і не повинно бути упереджень, але кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою. Таким чином ми звільнимо самих себе від застарілих стереотипів, спілкуватися українською мовою стане для всіх нормально і легітимно.

powered by lun.ua
Коментарі — 164
Sergey Shevchuk _ 03.08.2016 22:48
IP: 104.155.124.---
Я ізраільтянин! якось поїхав в Єрусалим- захотілось помолитисяі за одно провідати святі місця! Зустрічав туристів з України – украіномовних- також зустрів з Ростова! приведу приклад- Ростовчани всі п'яниці – не вміють себе вести! навпаки – була група з Тернополя- всі украіномовні- вели себе дуже порядно!! Горжусь!
Лука Лукич _ 03.08.2016 22:21
IP: 176.38.247.---
Найочевидніша річ, яку розуміють в усьому світі, але не здатні второпати кілька мільйонів гулаго-мовних мешканців України – що громадянин, який не володіє державною мовою – то лише пародія на громадянина.
-Vesna- _ 03.08.2016 21:47
IP: 93.72.142.---
Oleg Seltsov:
Он на стадии розбудови будки для цуцика.
Да... не тот масштаб, пани Историчка.
Другое дело коммунисты... мыслили глобально.
Депортации целых народов, голодоморы, гулаги... это масштаб.
-Vesna- _ 03.08.2016 21:44
IP: 93.72.142.---
Іван Жага:
Викентий Николаев _ Так, визнаю Вашу зверхність в майстерності пііта! Наснаги!
"Зверхність" – має абсолютно інше значення.
Але Ви обмовились по Фрейду.
Віталій Цибуляк _ 03.08.2016 20:55
IP: 130.180.212.---
Илья Громобой:

Ідіот з Ольгіно вишукався тут.
kren _ 03.08.2016 20:23
IP: 188.0.104.---
Тарас Говда:
с такими людьми ни каком языке страну не построишь
для поч.слід би затямити різницю між країною і державою (страной и государством рос.),одначе
зрозуміло,що для-язиконосітєлєй- з-одной лішнєй хромосомой- (С). це непосильльний труд...
Держави,цуцику,будуються не на язиках,а на принципах.
Або ж, певні форми життя,організуються ферамонічними флюїдами своєї домінатної істоти,
напр.кодло під знаком двоголового мутанта,зараз рефлексує на флюїди-Геббельс был талантливый человек-.КГБіст.комуно-націст през.РФ.Путін.І всі гуртом голосять за новим ідолом,як собаки на місяць.
Александр Артемов _ 03.08.2016 20:19
IP: 93.74.13.---
Викентий Николаев:
Это или шутка, или вранье. Такого не было.
Назар Компанієць _ 03.08.2016 20:10
IP: 91.244.13.---
В 2010 мав нагоду взяти участь у шкільному всеукраїнському турнірі з біології, де нашій команді опонувала команда з Донецьку. Зважаючи на наявні (місцями цілком виправдані) стереотипи щодо Донецьку, я не очікував чогось надто приємного. Але був дуже вражений щирістю, доброзичливістю і, головне, бездоганною українською мовою донецьких школярів. Тоді це перевернуло моє уявлення щодо східних регіонів і досі залишається одним з найприємніших спогадів щодо них.
Logic2009 _ 03.08.2016 19:58
IP: 94.179.28.---
Игорь Нечипорюк:
"Товарищ Сталин", Вы себя с головой выдали.
Википедия о Т.Д. Флоринском прямо пишет:
"Был почётным членом Киевского клуба русских националистов".
И Вы того же поля ягодка, только фамилия подкачала, откуда
и комплекс неполноценности с вытекающей ненавистью ко всему украинскому.
Микола Злочевський _ 03.08.2016 19:54
IP: 46.119.98.---
Logic2009:
Илья Громобой:
Русь изначально родилась в городах Ладога и Новгород и естественно язык русский пошёл оттуда, уже потом центр Руси переместился в Киев и Волынь. Везде на территории Руси был один язык – русский.
После того как территория нынешней Украины на 500 попала в рабство к полякам, появился гибрид русского с польским – это украинский, а на остальной территор
И называется это "Евангелье от Кретина" или бред сивого мерина.
+++++
Logic2009 _ 03.08.2016 19:47
IP: 94.179.28.---
Илья Громобой:
Русь изначально родилась в городах Ладога и Новгород и естественно язык русский пошёл оттуда, уже потом центр Руси переместился в Киев и Волынь. Везде на территории Руси был один язык – русский.
После того как территория нынешней Украины на 500 попала в рабство к полякам, появился гибрид русского с польским – это украинский, а на остальной территор
И называется это "Евангелье от Кретина" или бред сивого мерина.
Микола Злочевський _ 03.08.2016 19:28
IP: 46.119.98.---
Юрий-Богдан Домбровский:
Україну розікрали, всю державу розпродали, моцні статки впакували...
і про мову тут згадали
А ты, падло, львовьянин 47-го года, кацапский перевертень лучше б ротяку закрив, сука стукаческая.
Mykola Kolesnyk _ 03.08.2016 19:25
IP: 93.73.194.---
Gennadiy Green:
А на якого ляда в Європі "русский"? Щоб бути людиною, там потрібно знати хоча б англійську, а краще ще кілька європейських мов.
Микола Злочевський _ 03.08.2016 19:24
IP: 46.119.98.---
Gennadiy Green:
Богдан, мой тебе совет, учи русский язык. Горя знать не будешь, никто тебя селюком обзывать не станет и всегда сможешь в Европе почувствовать себя человеком, а не быдлом. Ну, конечно, дома можешь розмовляты мовою...для души.:)
Уважаемый Гена, . а может и ты поумнеешь и перейдешь с Гаврилишиным на украинский язык? Или ты совершенно отупелый кацап?
Mykola Kolesnyk _ 03.08.2016 19:20
IP: 93.73.194.---
Хай кремлівські боти хоч повсираються, але пан Богдан має рацію. Я з 2011 року розмовляю з усіма виключно українською і підтверджую його слова. У нас в Києві (дуже русифікованому місті) 8 з 10 співрозмовників переходять на українську, якщо ти звертаєшся українською. Хотілося б більшого, але є інерція совка, який вважав українську мову мовою села і цурався її.
Oleksandr Chumak _ 03.08.2016 19:18
IP: 62.205.148.---
от троляк налетіло...
Gennadiy Green _ 03.08.2016 19:13
IP: 104.155.108.---
Богдан, мой тебе совет, учи русский язык. Горя знать не будешь, никто тебя селюком обзывать не станет и всегда сможешь в Европе почувствовать себя человеком, а не быдлом. Ну, конечно, дома можешь розмовляты мовою...для души.:)
Олег Авраменко _ 03.08.2016 19:09
IP: 194.79.20.---
Oksana Lanina:
Кто-нибудь может назвать хоть один оригинал книги, летопись или дощечку, которой более 200 лет с текстом на украинской мове? Таковых не найдено. А на русском и древнерусском полно. Когда же возникла украинская мова?
Та хоча б Статут ВКЛ. У ті часи писемна українська й писемна білоруська не відрізнялися. А вашої рідної писемної російської взагалі не існувало – в московії документи укладалися церковнослов'янщиною (тобто староболгарською).
P.S. А аргументи на зразок "єто жє дрєвєрусскій" засуньте у всім відоме місце. Украли в нас самоназву "Русь" – то хоч майте совість трохи посоромитись. Аж ні – пхаєтесь до нас, розмахуючи краденою назвою, і на підставі цієї крадіжки намагаєтеся довести, що ви є спадкоємцями Русі.
Василь Курганевич _ 03.08.2016 18:59
IP: 104.155.63.---
Stelja:
Игорь Нечипорюк:
Stelja:
Вы не подскажите а сколько столетий существует украинская мова и украинский алфавит. А то про "не одно столетие" – это как-то невнятно. Спасибо.
А ви зверніться у Вікіпедію, загугліть таке речення, як "хронологія заборон української мови" – там починається це мародерство з 1627 року – це що,не століттями робились ці заборони, вже біля 400 років.
Цим самим підтвердили існування саме української мови!
Василь Курганевич _ 03.08.2016 18:57
IP: 104.155.77.---
Oksana Lanina:
Кто-нибудь может назвать хоть один оригинал книги, летопись или дощечку, которой более 200 лет с текстом на украинской мове? Таковых не найдено. А на русском и древнерусском полно. Когда же возникла украинская мова?
І на кожній дошчечці написано, що текст писаний російською, а столиця Моксель. Бу-га-га!!!
Василь Курганевич _ 03.08.2016 18:55
IP: 146.148.30.---
Илья Громобой:
" а на остальной территории Руси, русский остался как и был"
Очень интересно! От Чукотки до Финляндии, от северного полюса до Астрахани (!) все исключительно разгаваривали на современном русском!?
Василь Курганевич _ 03.08.2016 18:50
IP: 104.155.104.---
Юрій Коржинський:
Вся справа в тому, що політика повзучої русифікації продовжується. Тригодинний російськомовний етер на Ері з Ганапольським з самого рангку – тільки один з її проявів. Русифікацію несміливо пробують вигнати через двері, а вона лізе у вікно
Кінофільми знімають в Україні з українськими артистами РОСІЙСЬКОЮ! А нам пишуть субтитри, а хто їх читає?
Василь Курганевич _ 03.08.2016 18:48
IP: 146.148.9.---
Игорь Нечипорюк:
Сашко Чорний:
Шановный, Вы заплачете, если узнаете сколько в год получает украинец на канадчине. Может Вам свалить туда?
Не порівнюй один орган з пальцем!
Юрій Коржинський _ 03.08.2016 18:38
IP: 104.155.108.---
Oleh Feschowetz:
з Нлья Громобой та Игорь Нечипорюк даремнго дискутувати. Це кремлеботи, їх зразу можна впізнати
Юрий-Богдан Домбровский _ 03.08.2016 18:28
IP: 104.155.122.---
Україну розікрали, всю державу розпродали, моцні статки впакували...
і про мову тут згадали
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter