Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Паніка в Росії: томос для України може позбавити патріарха РПЦ Кирила його престолу

22 вересня 2018, 11:10

Днями ряд народних депутатів України звернулися до Вселенського Патріарха Варфоломія з таким письмовим проханням: "...если уже и начался процесс оформления Томоса, то просим Вас не принимать поспешного решения. Напротив, призываем максимально взвесить будущий исторический шаг, чтобы избежать политических спекуляций на эту тему.

Для этого предлагаем, провести после окончания главного политического события в Украине 2019 года – президентских выборов, Всеправославное совещание под Вашей эгидой с участием всех сторон, в том числе и украинских епископов, служащих Вашей церкви, которых Вы назначили экзархами."

Пропоную увазі читачів УП свою статтю з цього питання, опубліковану сьогодні на сайті "Радіо Свобода". Зазвичай, я не републікую у блогах своїх текстів, написаних для інших ЗМІ, однак враховуючи динамічну актуальність теми, зроблю виняток.


Отже:

Бурхлива істерика російського православного "священноначалія", російських ЗМІ та соціальних мереж, а також офіційних осіб російських державних установ, що виникла і триває внаслідок рішення Вселенського патріарха Варфоломія спрямувати до України його офіційних представників (екзархів), видає справжню паніку у Росії внаслідок розгортання процесу набуття помісного статусу українським православ'ям.

Через що такий переляк? Перед усім він має суто внутрішні адміністративні та політичні причини. Це реакція на раптове власне усвідомлення фундаментальної помилковості всієї політики Росії щодо взаємин із Україною. Церковна сфера є лише її окремим напрямком.

Так само цілковито помилковою, програшною, хоча і здійснюваною у "симфонічній гармонії держави і церкви", була політика сучасних стосунків РПЦ із Вселенським патріархатом.

Вагомим чинником тут стала твердолоба позиція Москви щодо проведеного влітку 2016 року Всеправославного собору, який скликав і на якому головував Вселенський патріарх Варфоломій. РПЦ доклала величезних зусиль щоб перенести місце проведення Собору зі Стамбула до Петербурга. Після провалу цих спроб, намагалася переконати більшість помісних православних церков не брати в ньому участі. Зрештою, коли остаточним місцем проведення Собору було визначено острів Крит, московська делегація все ж відмовилася брати у ньому участь, підбуривши до такого ж демаршу Болгарську, Грузинську і Сербську православні церкви. (Антиохійський патріархат не брав участі у Соборі з власної причини – жорсткої суперечки з Ієрусалимським патріархатом через належність парафій у Катарі.)

Українська православна церква (Московського патріархату), яка мала взяти участь у Критському соборі шляхом включення п'яти її архієреїв на чолі з блаженнійшим митрополитом Онуфрієм до делегації РПЦ, виявилася відділеною "московським бар'єром" від Вселенського православ'я.

Наприкінці минулого року Архієрейський собор РПЦ відмовився визнати не лише документи (діяння) Критського собору, а навіть його всеправославний світовий статус. Таким чином Москва сама поставила під сумнів повноту своєї належності до Світового православ'я. На православних України, які перебувають у РПЦ (УПЦ (МП)), це рішення поширилося автоматично.

РПЦ сама створила пастку для себе

На тлі цих обставин і розгорнулися подальші події щодо надання православній церкві в Україні статусу канонічної незалежності. Йдеться про те, що до наявних п'ятнадцяти помісних православних церков на рівних правах доєднається шістнадцята – Українська православна церква.

Превентивні кроки – принизливі візити до патріарха Варфоломея: спочатку українських архієреїв від РПЦ, разом із народним депутатом Вадимом Новинським, 23 червня цього року; а тоді і патріарха Кирила, 31 серпня – мали зворотній ефект, бо саме названі ієрархи активно прилучилися до спроб зірвати Собор на Криті, а тоді і до засудження самого його проведення.

Гідно подиву, що Московський патріархат своєю самовикривальною реакцією на дії Константинополя заганяє себе у ще більш вразливу позицію в українському питанні. Адже спрямування екзархів, здавалося б, відкриває шлях для конструктивного і тривалого діалогу, в перебігу якого можна було б знайти вихід і для Москви, щоб вона остаточно не почувалося в стані повного розгрому. Таким рішенням могло б стати надання автокефалії Українському Православ'ю за обопільною ухвалою Константинопольської і Московської церков. Московський патріархат раніше міг і самостійно вирішити це питання, так би мовити, "на випередження", надавши Україні свій томос про автокефалію Україні, щоб у такий спосіб навічно закріпити за собою статус материнської церкви стосовно України.

Однак сьогодні ці можливості Москва вже безповоротно втратила. Попри таку очевидну катастрофу, вона вперто заганяє себе у ситуацію, за якої під сумнів поставлено вже канонічність самої РПЦ, яка не виконувала у повному обсязі приписів томосу про її автокефалію, виданому Вселенським патріархом Ієремією у 1589 році, під тиском Бориса Годунова.

Причина такої самовбивчої позиції у тому, що свободу дипломатичного маневру патріарха Кирила кардинально обмежено волею російської влади, якій, навіть тінь поступки щодо України здаватиметься кроком до стратегічної поразки у глобальному протистоянні з цивілізованим світом. Крім того, російські шовіністи серед священиків і мирян теж не вибачать "священноначалію" втрати кращої половини пастви РПЦ, що становлять собою українські парафії, як в Україні, так і в Західній Європі, Канаді, США, Аргентині, Бразилії тощо. Внаслідок "української кризи" рівень впливу патріарха Кирила вже сильно підупав, а після завершення процесу із надання томосу православній церкві України, для нього стає реальною загроза "добровільного" зречення престолу.

Для самої РПЦ відмова визнати правочинність дій Константинополя щодо України та розрив євхаристичних стосунків із Вселенським престолом означите однобічний вихід у розкол. А у подальшому – самоізоляцію від світового православ'я, втрати своїх єпархій щонайменше у Білорусі та Молдові.

Завершити "канонічне коло"

Для України визнання помісного статусу її православної церкви теж означатиме певну суспільну турбулентність. Перед усім через категоричне і агресивне несприйняття такого акту з боку певної частини вірян РПЦ в нашій країні, особливо поміж насельників монастирів. РПЦ провокуватиме силове протистояння. У цьому контексті є важливою заява президента України про те, що держава захистить тих вірян РПЦ, які після набуття канонічності Українською православною церквою, перейдуть до неї, від агресії з боку Московського патріархату.

Помісний статус УПЦ неможливо надати без визнання Константинопольським патріархом незаконності і безпідставності накладення Архієрейським собором РПЦ, у 1992 році, анафеми на, тоді митрополита, Філарета та усіх, хто співслужить із ним.

Безчинність цього акту має бути визнаною від самого моменту проголошення, як і "супутніх" попередніх рішень щодо позбавлення владики Філарета усіх ступенів священства.

Це дасть можливість визнати благодатними усі таїнства, здійснені у Київському патріархаті, що завершить коло цілковитого відокремлення давньої Київської церкви від Москви.

До речі, Константинопольська церква не визнала анафеми РПЦ щодо Івана Мазепи. У вигнанні він причащався та сповідався священикам Вселенського патріархату, а згодом і був похований за православним чином.

PS

Тут, зокрема, трохи про те, що Московська Кафедра виникла не раніше 1461 року.

powered by lun.ua
Коментарі — 54
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 18:44
IP: 37.73.113.---
"Нєдолга музика іграла". Не минуло і двох діб, як до Вселенського Патріарха звернулися депутати – противники помісного статусу нашої св.Церкви, як сьгодні на офіційному сайті Константинопольського Патріархату з'явилася відповідь самого Патріарха: Томос буде скоро і його видання є винятково прерогативою Першого Православного Церковного Престолу.
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 18:24
IP: 37.73.113.---
Anatol Zubenko:
От вам СЬГОДНІШНЯ заява Патріарха Варфоломея з його офіційного сайту:"Україна скоро отримає Автокефалію, тому що це її право. У1988 році Вселенський Патріархат проголосив автокефальний статус Православної Церкви у Чеських Землях та Словаччині.Тепер настала черга України, яка, як я сподіваюся, невдовзі отримає статус Автокефалії, не зважаючи на існуючі протидії, бо це її право. Це її право на отримання Автокефалії, а з іншого боку, це право і дійсно виняткове право нашого Вселенського Патріархату надавати Автокефалії, як це було надано усім Новітнім Православним Церквам, починаючи з Росії в 16 столітті, і закінчуючи Православною Церквою у Чеських Землях та Словаччині".
Процес надання автокефалії, розпочатий після звернення Президента Порошенка і архієреїв українських православних церков...》
Anatol Zubenko _ 23.09.2018 13:57
IP: 94.153.158.---
Москва решится...Та вони вже давно тут!
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 13:31
IP: 93.75.19.---
А. СТРЕЛЯНИЙ на ФБ:"Черные человечки".
Заметные церковные беспорядки в Украине могут произойти в том случае – и только в том случае! – если Москва решится наслать туда "черных человечков". В Крыму были "зеленые человечки", а в Киеве, Харькове, Днепре и других городах и даже в крупных селах могут появиться "черные человечки" обоего пола. Этим они будут отличаться от "зеленых": двуполостью. А также – возрастным составом: будут преобладать "верующие" средних лет и пожилые.

Вот это первое, что должны были бы иметь в виду украинские службы, начиная с пограничной, при подготовке к отражению данной оккупационно- подрывной операции: особый половозрастной состав "Черного корпуса". Одеты будут, кто еще не догадался, в черное и серое, отсюда пойдет и название "черные человечки". Ну, и белые платочки на женских головах."
Далі він пише, про мобілізацію російських агентів серед українських націоналістів.
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 13:27
IP: 93.75.19.---
А. СТРЕЛЯНИЙ на ФБ:"Черные человечки".
Заметные церковные беспорядки в Украине могут произойти в том случае – и только в том случае! – если Москва решится наслать туда "черных человечков". В Крыму были "зеленые человечки", а в Киеве, Харькове, Днепре и других городах и даже в крупных селах могут появиться "черные человечки" обоего пола. Этим они будут отличаться от "зеленых": двуполостью. А также – возрастным составом: будут преобладать "верующие" средних лет и пожилые.

Вот это первое, что должны были бы иметь в виду украинские службы, начиная с пограничной, при подготовке к отражению данной оккупационно- подрывной операции: особый половозрастной состав "Черного корпуса". Одеты будут, кто еще не догадался, в черное и серое, отсюда пойдет и название "черные человечки". Ну, и белые платочки на женских головах."
Далі він пише, про мобілізацію російських агентів серед українських націоналістів.
Anatol Zubenko _ 23.09.2018 11:13
IP: 94.153.158.---
А я думаю ничего страшного, русская церква уйдет в раскол и будет существовать,есть же англиканская церква...Ну будет русская ватокефальная церква, и по всему, главное попов сохранить...
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 11:10
IP: 93.75.31.---
Potockiy Denis:
У Варфоломія в його Церкві надміцні позиції. 11 з 15 проти? А яке їхнє діло? Помісний статус – винятково прерогатива першого з престолі.
Сергей Папков _ 23.09.2018 10:32
IP: 35.235.226.---
Зараз дуже важливо, щоб підвищили пильність прикордонна служба, митниця, СБУ тощо, щоб запобігти можливим спробам РПЦ вивезти з України кошти та церковні цінності і реліквії.
el Cid _ 23.09.2018 09:59
IP: 35.235.227.---
Хай ці шахраї покажуть свій Томос...)))
Костянтин Матвієнко _ 23.09.2018 08:27
IP: 93.75.19.---
Алексей Байлюк:
Якби не Патріарх Філарет, сьогодні б просто не було б кому надати Томос. Саме він, так твердою рукою, провів Київський Патріархат до позиції найвпливовіших конфесії в державі. Часто за протидії проросійської влади – за Кучми і за Януковича.
Костянтин Матвієнко _ 22.09.2018 22:04
IP: 93.75.19.---
Юрий Латыш:
15 чи 14 – питання дискутабельне, але цілком вирішуване.
Anatol Zubenko _ 22.09.2018 21:12
IP: 94.153.158.---
Правильно...Зачем же ты споришь со всеми?
Anatol Zubenko _ 22.09.2018 21:11
IP: 94.153.158.---
Rim Roma:
После майдана они через одного, дают советы мирового масштаба, но население Украины тает на глазах от болезней, нищеты и голода.
Как гласит русская пословица:
- дурак спорит со всеми, умный с умными, а гений только сам с собой.
Юрий Латыш _ 22.09.2018 20:24
IP: 93.73.171.---
Автор каже, що у світі існує 15 православних церков. Але Константинополь визнає тільки 14. 15 визнає РПЦ. Так ось не знаючи таких елементарних речей у світовому православ'ї, автор дозволяє собі "с развязностью совершенно невыносимой подавать какие-то советы космического масштаба и космической же глупости..."

Або, як писав Павло Глазовий,
Ви ж не тямите у тому,
Що летить з теляти,
То як же ви беретеся
Бога спровергати?!

Політичному експерту раджу займатися сферами, у яких він щось тямить (якщо такі сфери є).
Юрій Горяйнов _ 22.09.2018 19:48
IP: 37.115.227.---
Roma Rim:
В настоящее время только Русская православная церковь имеет статус раскольника і вскоре, надеемся оформит его ОКОНЧАТЕЛЬНО. И начнет служить сатане уже официально, не прикрываясь фиговым листочком каноничности. Свиное рыло обязательно вылезет из рясы...
Алексей Байлюк _ 22.09.2018 19:44
IP: 134.249.75.---
При всій повазі до Патриарха Київського і всея України-Руси, слід зауважити, що він не є оптимальною кандидатурою на посаду Ієрарха нової Церкви. на цю посаду належить знайти нову (менш заангажовану політично) людину на кшталт Шевчука у греко-католиків. Зазначене має знизити майбутню напругу, що виникне між ботами різного спрямування за перерозподіл майна окремих парафій...
Алексей Байлюк _ 22.09.2018 19:39
IP: 134.249.75.---
Вселенская патриархия определила, что Киев ее каноническая территория, какие тут могут быть еще вопли и сопли.
Да тяжело это понять зомби "Русского мира", но такова реальность.
К сожалению Филарет тоже продукт этого мира.
Мне кажется, что все правильно решат конкретные общины если для этого оградить их от всяческой "пены" вроде русскомирских и "шароварных" КЛИКУШ.
Avtandil Zagoruyko _ 22.09.2018 18:21
IP: 35.235.228.---
ФСБешна тоталітарна так звана секта "РПЦ" єресіарха Гундяєва слуги Диявола, а не Христа.
Petr Harchenko _ 22.09.2018 18:20
IP: 35.235.226.---
Справді дивно, що РПЦ має законний Томос від Константинополя. Імперії Томос? Для упередження вбивства митрополита Онуфрія, на що піде Москва, щоб зірвати процес автокефалізації, СБУ повинно задіяти охорону блаженнійшого.
Dar Asten _ 22.09.2018 18:08
IP: 35.235.230.---
Roma Rim:
Русская Православная Церковь существует чуть меньше чем греческая и является самой многочисленной в мире,
Это как раз то количество, которое не переходит в качество.
И потом, не православная, а правоверная, матчасть поучи, умник.
Індра _ 22.09.2018 16:57
IP: 94.76.81.---
Пане авторе, чому ви Московщину називаєте Росією? Росія – це басейн ріки Рось; Московщина – це басейн ріки Москва з околицями. За часів Богдана Хмельницького вас би прив'язали до стовпа ганьби за таку нетактовність – називати московитів нашим власним іменем. ПОРАДА: вивчайте українознавство.
Tasia Myronenko _ 22.09.2018 16:40
IP: 188.163.9.---
Томос -доконаний факт.Терпіння і все буде добре.Зараз головна проблема робота з віруючими:1.Константинопольский патріарх признає храми УПЦ КП канонічними а прихожан-воцерковленими.2Це повинно заспокоїти особливо людей старшого покоління 3 Як скорше роз'яснити і прийняти правила переходу.
formalin _ 22.09.2018 15:36
IP: 93.75.29.---
2 – серед московських попів та насельників монастирів, представників кліру – і люди з російськими паспортами, і особи без громадянства, і колишня агентура КГБ. Всі вони до кінця року мають бути розкриті та виперті з Украни. Причому чим раніше – тим краще, бо саме ці люди складатимуть ядро силового спротиву та провокацій!
3 – СБУ має вже зараз готуватися до можливих провокацій – від маніфестацій до збройних нападів. Необхідно діяти на випередження. Резервом влади у цьому протистоянні можуть стати державницькі політичні сили, і не боятися їх належить, а залучати до співпраці, бо вони готові працювати в інтересах країни. Загострюється питання щодо транскордонних переміщень росіян – і легальних, і нелегальних. Охорона кордону має суттєво посилитись.
Якщо ж влада і у цьому разі окрім піару нічого не робитиме – є серйозні загрози...
Anatol Zubenko _ 22.09.2018 15:33
IP: 35.235.227.---
formalin:
Виглядає так, що потрібні мінімум 3 кроки з боку влади:
1 – має бути проведена послідовна робота серед чиновників і бізнесменів, суддів, ментів, прокурорів тощо, які як почали лазити до московських церков та фінансувати їх 25 років тому, так і досі продовжують. Якщо працюєте на державу – забудьте дорогу до ворожих церков! Особливо це стосується військовиків: московські попи повинні бути повністю відсторонені від армії, а солдати та офіцери мають отримати повну програму виховання! Місцева влада повинна отримати жорсткий інструктаж, за порушення якого мають слідувати негайні жорсткі санкції.
Та досвід уже є...подивіться як створювалась болгарська церква, а у нас, на жаль,влада своєю бездіяльністю і до війни може довести...
formalin _ 22.09.2018 15:25
IP: 93.75.29.---
Виглядає так, що потрібні мінімум 3 кроки з боку влади:
1 – має бути проведена послідовна робота серед чиновників і бізнесменів, суддів, ментів, прокурорів тощо, які як почали лазити до московських церков та фінансувати їх 25 років тому, так і досі продовжують. Якщо працюєте на державу – забудьте дорогу до ворожих церков! Особливо це стосується військовиків: московські попи повинні бути повністю відсторонені від армії, а солдати та офіцери мають отримати повну програму виховання! Місцева влада повинна отримати жорсткий інструктаж, за порушення якого мають слідувати негайні жорсткі санкції.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter