Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Влада поспішає відібрати у ще недеформованих територіальних громад стратегічний ресурс – землю

17 грудня 2019, 13:49

Оприлюднено президентський проект закону стосовно внесення змін до Конституції в частині децентралізації. З цілком позитивних законодавчих новел цього документу слід відзначити такі:

1. Закріплення статусу юридичної особи за територіальною громадою (не лише за її радою та виконкомом чи комунальним підприємством, як це має місце зараз);

2. Згадку про принцип повсюдності самоврядування в Україні. Нажаль лише згадку – без деталізації, що створює широке поле для "творчості" спочатку народних депутатів, а тоді – Конституційного Суду. Краще було б деталізувати одразу в тексті Конституції – "Принцип повсюдності місцевого самоврядування в Україні полягає у поширені юрисдикції територіальних громад на всю територію України в межах її державного кордону. Не допускається юрисдикція більше, ніж однієї територіальної громади над будь-якою окремо взятою одиницею площі території в Україні.". Приблизно так.

3. Питання управління районами у містах, що віднесено до відання відповідних територіальних громад. Було б доречно також віднести до їхнього відома і утворення самих цих районів.

Попри передбачене законопроектом створення виконкомів обласних і окружних рад, здійснення виконавчої влади в областях і округах (так Президент вигадав назвати нинішній районний рівень в областях) передається до територіальних органів центральної виконавчої влади. Навіщо тоді виконкоми обласних і окружних рад? І це більше нагадує централізацію, ніж децентралізацію, як проголошено у назві президентської законодавчої ініціативи.

Досить непевно визначено підстави на яких громадянин може вважатися членом територіальної громади. Вказано лише, що право голосу на виборах ради і голови громади мають громадяни старші за 18 років, які постійно проживають на території відповідної громади. Прийнято вважати, що в громадянина в Україні може бути лише одна виборча адреса. Проте практика свідчить, що дуже часто виборча адреса не збігається із місцем постійного проживання. Отже слід передбачити реєстр членів громади. Цю потребу законопроект ігнорує.

Однак вона є актуальною, бодай через те, що громада (у сукупності своїх фіксованих членів) виступає суб'єктом права власності на комунальне майно, включно із землею, природними ресурсами, місцевими і частиною загальнодержавних податків тощо.

Так само немає у проекті і згадки про Статут територіальної громади і Генеральний план територіальної громади, а вони поряд із Конституцією і Законами України являють собою головні документи на підставі яких живе і розвивається громада, базою для формування інвестиційного клімату.

Вельми показовим в контексті формування територіальних громад є поспіх влади із продажем земель сільгоспризначення. На момент, коли територіальні громади зможуть набути повноцінної суб'єктності, такий ресурс як земля вже виявиться втраченим для них, бо опиниться у приватних руках.

Можна припустити, що нагальну проблеми регулювання порядку утворення і функціонування міських агломерацій автор законопроекту "сховав" у створенні нового типу адміністративно-територіальних одиниць – "округів". Проте, бодай у перехідних положеннях слід було б описати порядок їхнього утворення.

Також не визначено порядок набуття чинності цих змін до Конституції в ОРДЛО і АР Крим та м.Севастополі після повного повернення цих територій під контроль держави Україна – відновлення територіальної цілісності і державного суверенітету України на всій її території – у її міжнародно визнаних кордонах станом на 1 січня 2014 року. Намагання перенести регулювання цих питань з Конституції на рівень Закону дасть змогу фракції Президента у парламенті ухвалити необхідні законодавчі норми простою більшості, попри те, що йдеться саме про основи конституційного ладу.

Президентський законопроект не уник родової вади усіх подібних таких документів, що надходять з Банкової – гарант розширює власні конституційні повноваження, застерігаючи за собою право призначати префектів, які матимуть змогу призупиняти акти місцевого самоврядування та тимчасово усувати від виконання обов'язків обраних голів громад. Ось така "децентралізація".

На щастя для українського суспільства, монобільшість у парламенті не має трьохсот голосів для запровадження описаних змін "у турборежимі".

powered by lun.ua
Коментарі — 45
wed _ 21.12.2019 01:41
IP: 35.235.226.---
З.І. і ще є статистика, що рільна земля в світі росла в середньому на 12% останні 16 років (в деякі роки навіть і на 28%)... зрозуміло, чому Соросу так пече...

навести порядок з судами та обігом землі, забезпечити дешеві кредити фермерам, урізати можливісті латифундистів впливати на держ.закупівлі – і ціна на укр. землю буде подвоюватися кожні 4-7 років,
здавалось би зрозуміло в якому напрямку слід рухатися...

але ні – головному Зебілу конче треба продавати, поки дешева, інакше міжнародні спекулянти стільки не відвалять йому за грабунок власної країни, і плювати, що "за намисто" вартістю кілька процентів (ну хто такому неЛоху більше дасть?), пограбують цілу країну (не його ж, не жаль)

та ще й якби він один такий... в інших зебілят теж ні розуму, ні принципів не спостерігається...
wed _ 21.12.2019 01:24
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
Ринок встановлює ціни... Щодо сьогодні то виходячи з арендної плати – близько 2 тис доларів га Тобто моя земля...
В Польщі найгірша земля коштує 4.5-5 тис дол., найкраща – до 19 тис дол., а в Польщі значно гірші землі, ніж в Україні. В Німеччині – ще в 2-4 рази більша, ніж в Польщі, подібно в Італії та Британії.

Отже, продавши зараз українську землю за 2 тис., можна продешевити і в 10-30 разів. Якщо не щодо ринкової ціни – вона може коливатися, часто під впливом крупних спекулянтів типу Сороса, що зараз контролює половину укр. влади, то принаймні щодо потенційного врожаю (його звісно ще треба виростати, зібрати і продати... але по останньому це питання більше до держави).

А знаючи, скільки дурнів на останніх виборах проголосували за Коміка, можна приблизно оцінити к-сть людей, що віддадуть (не тільки свою, але й нащадків!) землю майже задурно. 43%? А решту "соросята" Зе змусять продати якимись дикими податками
kirill05 _ 20.12.2019 23:37
IP: 35.235.227.---
Може все ж "недоформованих"?
iip _ 20.12.2019 15:02
IP: 35.235.226.---
Кирилл Граф:
Земля Украине не будет дорого стоить по одной простой причине – каждые 30-70 лет Украине меняются правила игры с частной собственностью 1861-1917-1991-2020-...
В той же Англии принципы собств не землю сформировались в 15-16 веках и с тех пор правила игры не менялись, потому такая разница в цене.
Кто-нибудь сегодня даст гарантии в Украине, что итоги рынка земли сформированного при Зе не будут пересмотрены после него? Конечно же нет.
Кирюха, ты удивишся, но я плюсую – всё верно, без шуток.

Но.
С одной поправочкой – каждые 30-70 лет НЕ в Украине меняются правила игры с частной собственностью, а в Мокшанском улусе, ибо даты ты привёл совершенно верно, та это мутили мокшане, а Украина, как раз, сопротивлялась, как могла, жаль силёнок не хватало.

Именно поэтому Украина в итоге такой "дружбы" и послала Мокшу на три буквы, а Мокша бесится.
Кирилл Граф _ 20.12.2019 10:51
IP: 35.235.226.---
Земля Украине не будет дорого стоить по одной простой причине – каждые 30-70 лет Украине меняются правила игры с частной собственностью 1861-1917-1991-2020-...
В той же Англии принципы собств не землю сформировались в 15-16 веках и с тех пор правила игры не менялись, потому такая разница в цене.
Кто-нибудь сегодня даст гарантии в Украине, что итоги рынка земли сформированного при Зе не будут пересмотрены после него? Конечно же нет.
iip _ 18.12.2019 12:54
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
iip:
Тому так іпоспішають
Ясно, що цю аферу треба негайно зупиняти.

Але.
Боротьба опозиції "просідає" (як завжди). Реформа земельних відносин в Україні потрібна – то ж опозиція повинна негайно оприлюднити свій альтернативний план реформи, кінцевою метою якої буде саме європейська модель земельних відносин. Необхідно закласти запобіжники від спекуляцій, рант'є, надмірної концентрації земель та забезпечення достатнього рівня вимог національної продовольчої безпеки, одночасно із механізмами достатнього фінансування розвитку.

Такої пропозиції шось не видать:)
Тому "критики критиків" завжди можуть сказати – ви такі ж самі, тільки хочете усе те для себе:)
А відповідати нічим.
Віктор Совщак _ 18.12.2019 12:45
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
Ну написали раз Та й годі Ви не ми яких ніхто не занє Ось і пишемо... Якби я був відомим настільки (хоча в 27 років в мене вже була і секретарша і особистий водій) і оце писав бим тут Не царське діло. Але якщо людина так низхько то це привод подумати про стан... Психологія Дорогий товаришу Матвієнко
Костянтин Матвієнко _ 18.12.2019 12:21
IP: 35.235.227.---
iip:
Тому так іпоспішають
Віктор Совщак _ 18.12.2019 12:19
IP: 35.235.227.---
iip:
Якщо так все глобально... То прочитайте законодавство із змінами щодо заощаджень бувшого СРСР...В Конституції написано що не можна погіршувати права а там що... І займіться питанням справедливості і законості Нуі не забудьте про власність як таку Чого раптом її "прихватизували" І т.д. і т.п.
iip _ 18.12.2019 11:43
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
iip:
Значить не судьба порозумітися...
Чому ж так безнадійно?
Просто подумайте над тим – по-перше, в КОГО зараз є гроші, щоби фінансувати операції із землею.
Точно не у фермера і взагалі НЕ в українського виробника.

По-друге – ХТО зараз є фактичним власником земель? Чому така шалена істерична поспішність в умовах повного розгардіяшу у питаннях обліку та оцінках землі?

Уся ця афера і є класичною КАЛАМУТНОЮ ВОДИЧКОЮ.
Віктор Совщак _ 18.12.2019 11:31
IP: 35.235.227.---
iip:
Значить не судьба порозумітися...
iip _ 18.12.2019 10:16
IP: 35.235.227.---
dobryj5:

Можете анітрохи не сумніватися, що ті діячі, які затіяли аферу з українською землею, добре поінформовані про стан справ. Це і є мета усієї афери – від імені українців продати українську землю самим же українцям чи будь-кому, хто забажає купити.

Здогадуєтеся – які люди завжди намагалися так вчиняти?
Хто віками норовив продавати, купувати і перепродувати не своє і на тому наживатися.
І ці ж люди зараз рвуться від імені України витягти з України мільярди на продажу її ж землі.
dobryj5 _ 18.12.2019 10:07
IP: 35.235.227.---
Дивлюся на різні інформації та розповіді про механізми торгівлі землею і бачу, що такі "експерти" не розуміють основних проблем. основне питання – ХТО БУДЕ ПРОДАВАТИ ЗЕМЛЮ? я не сумніваюся, що в багатьох районах покупці будуть знаходитись. Але, ось ідемо із колгоспних часів. Біля 7 млн колгоспників видали у паях біля 30 млн гектарів колгоспної землі. Вони повинні були у 90-их роках ці паї ОФОРМИТИ у державних актах на власність. В мене батьки їх оформили, на що я потратив понад 1000 дол. в ті роки. Сумніви є, що всі паї населення також оформили. У 2008 р. Тимошенко багатьом допомогла їх оформити, але ж далеко не всім. Тепер, щоб мені успадкувати батьківські акти на землю, а їх є 13 штук при різній площі від 0.10 га до 070, треба нотаріусу подати довідки земкадастру (гроші) і за акт успадкування заплатити біля 3000 грн за один. І це я проходив весь цей шлях і зупинився на сумнівах дальшого оформлення. Чи так все зроблено у всіх пайовиків по селах? І що далі буде рулювати ОТГ?
iip _ 18.12.2019 09:44
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
iip:
Ви не прочитали ось це (написано на початку дискусії)...Я інтерсуюсь політикою з 1987 року – вступив в партію і був пропагандистом
Мушу визнати – я не дуже зрозумів, що Ви написали у самому першому пості.
Свої думки треба викладати простіше, щоб було зрозуміло не тільки Вам:)

Може якось поясните, що Ви хотіли тим сказати?
Віктор Совщак _ 18.12.2019 09:37
IP: 35.235.227.---
iip:
Ви не прочитали ось це (написано на початку дискусії)...Я інтерсуюсь політикою з 1987 року – вступив в партію і був пропагандистом
iip _ 18.12.2019 06:57
IP: 35.235.227.---
wed:

+++++!!!

Абсолютно так.
Насправді ДОЛАРІВ на викуп землі немає не тільки в українського фермера.
Реально не мають грошей на землю і українські великі аграрні підприємства.
В Україні просто НЕМАЄ грошей, аби викупити САМОЇ в СЕБЕ свою власну землю.

Оті міфічні долари за гектар існують тільки у хворобливій уяві деяких власників паїв і ТІЛЬКИ коли землю продати іноземним пройдисвітам-спекулянтам.
Долари за українську землю можуть дати тільки іноземці.
Гроші є у міжнародних шахраїв, грошових мішків – покровителів зе-ленінців,

Чому ж у зе-лепухів обличчя стають такими паскудно-брехливими, коли мова заходить про продаж землі іноземцям, очі бігають як у Сірка? Уся ця цинічна афера стає безглуздою, якщо, наприклад, прямо заборонити продаж землі іноземцям, як-то і має бути. Тоді для країни це буде виглядати як продаж власної землі самому собі.
wed _ 18.12.2019 00:48
IP: 35.235.227.---
(прод.)
Тому вважаю, що дозволити головному Зебілу продати нашу землю – це мабуть гірше, ніж втратити незалежність, але її зберегти. І однозначно гірше, якщо поневолювач буде хоч трохи цивілізованим (ну, себто, не москаль).

І можна зауважити, що зараз пішов рахунок на дні. Служки в ВР пропихають потенційно й інші дуже шкідливі закони. Ті ж самі префекти – наступний крок після консолідації влади в верхах слухняними бовдурами... поширення влади. Якщо пройде – купить Зе ще трохи часу.
Відкриті двері для мігрантів – багато потенційної шкоди українцям НАВІТЬ без зв"язку з земельним питанням. А "соросятам" – щастя. РПЦ-ФСБ украплюється знову.

Важко навіть собі, що ще може бути в планах в запаленого "золотом" дурня, котрий до того ж умудрився влізти під контроль ще двох панів, ворожих Україні, крім свого креатора.
wed _ 18.12.2019 00:40
IP: 35.235.227.---
(прод.)
Ще гіршим варіантом "майбутнього" (в лапках, бо вже мабуть можна сказати, що Україна своє майбутнє прос**ла, нема його, є тільки якісь примарні надії шизофреніків) буде наступний.

В найближчі 15-20 років потепління зіпсує значну к-сть с.-госп. земель в тропіках, землю в Україні ж майже не зачепить (принаймні в найближчій перспективі, що не тільки підвищить ціну укр. землі, але ще й може призвести до ситуації, коли нові (теж звісно іноземні) власники вже не захочуть землю продавати взагалі. Озброять найманих "тітушок" (благо в нас таких багато, серед молоді це модно)... і вітаємо і в європейській Африці. Туземці, звісно, будуть бунтуватися... але подібно як і в Африці без грошей багато не досягнуть. Ну буде така собі в"яла партизанка, де гинутимуть з двох сторін українці. Щоб собі міг заробляти хтось інший.
Для міських жителів продукти різко подорожчають, і більша частина виїде/вимре, але частині міст мабуть вдасться і пристосуватися.
wed _ 18.12.2019 00:39
IP: 35.235.227.---
iip:
У фермерів немає грошей сьогодні, коли земля "дешева" і, безумовно, в них НЕ з'являться гроші, коли земля буде дорога. Тому землю і скуплять грошові мішки. Афера зе-ленінців зажене фермерів у боргову яму і знищить їх. Ціни на землю буде диктувати не "ринок" а грошовий мішок-латіфундіст, також як це зараз відбувається із орендною платою.

Реформа земельних відносин в Україні потрібна, але НЕ те шахрайство, що пропонується зе-ленінцями.
Виглядає на те, що буде ЩЕ гірше. Своїм латифундистам обріжуть крильця, зате запустять (з подвійним громадянством) купу спекулянтів (бо на цьому можна заробити ВЖЕ... а головний Зебіл не перейматиметься наслідками для решти українців). І Україна стане біднішою на десятки, якщо не сотні млрд. дол.
Але й це не найгірший варіант, якщо перепродадуть і посадять українців в пожиттєві боргові ями.
Кирило Б'юврило _ 17.12.2019 23:34
IP: 35.235.227.---
Воры,взяточники,лжецы,мошенники,предатели и оборотни-в швейцарии 1га пахотной кислой и каменистой земли стоит 70 тыс долларов,о чем вы однодневная власть говорите.У любом случае вы вместе с семьей оставите Украину,а нам здесь жить.
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 23:32
IP: 35.235.227.---
Земля вже у латифундистів, а фермер не може її купить...Ви зі своїми уявленнями залишились на початку двадцятого століття, коли із землі жили вісімдесят відсотків населення А зараз скільки? із семи мільйонів власників паїв, скльки фермерів?двадцять тисяч, і того нема! Решта-заручники паїв під мораторієм...Та то таке...
iip _ 17.12.2019 23:15
IP: 35.235.227.---
Anatol Zubenko:
...Значить коли земля дешева, то у фермерів нема грошей, а от коли буде земля дорога, то у фермерів гроші з"являться?...
У фермерів немає грошей сьогодні, коли земля "дешева" і, безумовно, в них НЕ з'являться гроші, коли земля буде дорога. Тому землю і скуплять грошові мішки. Афера зе-ленінців зажене фермерів у боргову яму і знищить їх. Ціни на землю буде диктувати не "ринок" а грошовий мішок-латіфундіст, також як це зараз відбувається із орендною платою.

Реформа земельних відносин в Україні потрібна, але НЕ те шахрайство, що пропонується зе-ленінцями.
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 23:04
IP: 35.235.227.---
iip:
Anatol Zubenko:

"...На кого працюєте, шановний? На латифундистів,які чекають поки перемруть власники паїв? Як може появитись клас фермерів..."

Як раз у фермерів і НЕМАЄ грошей на викуп землі, а от у латифундистів – є.
То хто тут на кого працює?
Значить коли земля дешева, то у фермерів нема грошей, а от коли буде земля дорога, то у фермерів гроші з"являться? І скільки хліб буде коштувати?От комуняки...
iip _ 17.12.2019 22:58
IP: 35.235.227.---
Anatol Zubenko:

"...На кого працюєте, шановний? На латифундистів,які чекають поки перемруть власники паїв? Як може появитись клас фермерів..."

Як раз у фермерів і НЕМАЄ грошей на викуп землі, а от у латифундистів – є.
То хто тут на кого працює?
iip _ 17.12.2019 22:51
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
iip:
В історії щою відібрати землю треба було вбити власника... Не думаю що по селах будуть ходити від слуг і розстрілювати власників паїв А ще з історії Ленін казав що одним із головних в революції їє земельне питання _ І лозунг Земля крестьянам Завершилося – Голодомором Так я і повірив у комуністичні побажання Тягнибока і Тимошенко... Комуністи бачте
З приводу "розстрілювати" – може й не будуть, хоча й таке бувало навіть в Америці:)

Дуже прошу звернути увагу – в принципі реформа земельних відносин в Україні потрібна.
Але НЕ така, яку пропонують зе-ленінці.
Те, що пропонується зараз "слугами" – не реформа, а авантюрна шахрайська афера.

Повірте – Ви не отримаєте тих грошей, що вже собі нарахували.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter