Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Влада поспішає відібрати у ще недеформованих територіальних громад стратегічний ресурс – землю

17 грудня 2019, 13:49

Оприлюднено президентський проект закону стосовно внесення змін до Конституції в частині децентралізації. З цілком позитивних законодавчих новел цього документу слід відзначити такі:

1. Закріплення статусу юридичної особи за територіальною громадою (не лише за її радою та виконкомом чи комунальним підприємством, як це має місце зараз);

2. Згадку про принцип повсюдності самоврядування в Україні. Нажаль лише згадку – без деталізації, що створює широке поле для "творчості" спочатку народних депутатів, а тоді – Конституційного Суду. Краще було б деталізувати одразу в тексті Конституції – "Принцип повсюдності місцевого самоврядування в Україні полягає у поширені юрисдикції територіальних громад на всю територію України в межах її державного кордону. Не допускається юрисдикція більше, ніж однієї територіальної громади над будь-якою окремо взятою одиницею площі території в Україні.". Приблизно так.

3. Питання управління районами у містах, що віднесено до відання відповідних територіальних громад. Було б доречно також віднести до їхнього відома і утворення самих цих районів.

Попри передбачене законопроектом створення виконкомів обласних і окружних рад, здійснення виконавчої влади в областях і округах (так Президент вигадав назвати нинішній районний рівень в областях) передається до територіальних органів центральної виконавчої влади. Навіщо тоді виконкоми обласних і окружних рад? І це більше нагадує централізацію, ніж децентралізацію, як проголошено у назві президентської законодавчої ініціативи.

Досить непевно визначено підстави на яких громадянин може вважатися членом територіальної громади. Вказано лише, що право голосу на виборах ради і голови громади мають громадяни старші за 18 років, які постійно проживають на території відповідної громади. Прийнято вважати, що в громадянина в Україні може бути лише одна виборча адреса. Проте практика свідчить, що дуже часто виборча адреса не збігається із місцем постійного проживання. Отже слід передбачити реєстр членів громади. Цю потребу законопроект ігнорує.

Однак вона є актуальною, бодай через те, що громада (у сукупності своїх фіксованих членів) виступає суб'єктом права власності на комунальне майно, включно із землею, природними ресурсами, місцевими і частиною загальнодержавних податків тощо.

Так само немає у проекті і згадки про Статут територіальної громади і Генеральний план територіальної громади, а вони поряд із Конституцією і Законами України являють собою головні документи на підставі яких живе і розвивається громада, базою для формування інвестиційного клімату.

Вельми показовим в контексті формування територіальних громад є поспіх влади із продажем земель сільгоспризначення. На момент, коли територіальні громади зможуть набути повноцінної суб'єктності, такий ресурс як земля вже виявиться втраченим для них, бо опиниться у приватних руках.

Можна припустити, що нагальну проблеми регулювання порядку утворення і функціонування міських агломерацій автор законопроекту "сховав" у створенні нового типу адміністративно-територіальних одиниць – "округів". Проте, бодай у перехідних положеннях слід було б описати порядок їхнього утворення.

Також не визначено порядок набуття чинності цих змін до Конституції в ОРДЛО і АР Крим та м.Севастополі після повного повернення цих територій під контроль держави Україна – відновлення територіальної цілісності і державного суверенітету України на всій її території – у її міжнародно визнаних кордонах станом на 1 січня 2014 року. Намагання перенести регулювання цих питань з Конституції на рівень Закону дасть змогу фракції Президента у парламенті ухвалити необхідні законодавчі норми простою більшості, попри те, що йдеться саме про основи конституційного ладу.

Президентський законопроект не уник родової вади усіх подібних таких документів, що надходять з Банкової – гарант розширює власні конституційні повноваження, застерігаючи за собою право призначати префектів, які матимуть змогу призупиняти акти місцевого самоврядування та тимчасово усувати від виконання обов'язків обраних голів громад. Ось така "децентралізація".

На щастя для українського суспільства, монобільшість у парламенті не має трьохсот голосів для запровадження описаних змін "у турборежимі".

powered by lun.ua
Коментарі — 45
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 22:42
IP: 35.235.227.---
iip:
Anatol Zubenko:
iip:
Але цього, як раз, і НЕ станеться.

У тому вигляді, як затівають "реформу" зе-ленінці, це афера в результаті якої українська земля вслід за українськими підприємствами за безцінь опиниться в руках пройдисвітів.

Механізми обдурювання власників паїв закладені у цю псевдо-реформу, мета якої – вчергове витягнути мільярди у кишені шахраїв.

Чи Ви справді наївно вірите, що ця "реформа" затіяна на користь власників паїв?
Власники паїв мають право продавати свою землю, але це не значить, що вони її продадуть А якщо продадуть, то значить, що вона їм не потрібна, значить вони не бачать свого майбутнього з роботою на землі, і це їх право! А ви, якщо так переживаєте, то купіть іпрапор вам в руки- обробляйте! І не скигліть! На кого працюєте, шановний? На латифундистів,які чекають поки перемруть власники паїв? Як може появитись клас фермерів, коли земля в оренді у тих, хто зараз влаштовує ці мітинги?.
Віктор Совщак _ 17.12.2019 22:38
IP: 35.235.227.---
]iip:В історії щою відібрати землю треба було вбити власника... Не думаю що по селах будуть ходити від слуг і розстрілювати власників паїв А ще з історії Ленін казав що одним із головних в революції їє земельне питання _ І лозунг Земля крестьянам Завершилося – Голодомором Так я і повірив у комуністичні побажання Тягнибока і Тимошенко... Комуністи бачте
Віктор Совщак _ 17.12.2019 22:37
IP: 35.235.227.---
iip:
В історії щою відібрати землю треба було вбити власника... Не думаю що по селах будуть ходити від слуг і розстрілювати власників паїв А ще з історії Ленін казав що одним із головних в революції їє земельне питання _ І лозунг Земля крестьянам Завершилося – Голодомором Так я і повірив у комуністичні побажання Тягнибока і Тимошенко... Комуністи бачте
iip _ 17.12.2019 22:23
IP: 35.235.227.---
Anatol Zubenko:
iip:
От чому ви думаєте, що власники паїв дурніші вас?
Ніхто НЕ проти того, щоб нинішні власники паїв отримали справедливу оплату.
Але цього, як раз, і НЕ станеться.

У тому вигляді, як затівають "реформу" зе-ленінці, це афера в результаті якої українська земля вслід за українськими підприємствами за безцінь опиниться в руках пройдисвітів.

Механізми обдурювання власників паїв закладені у цю псевдо-реформу, мета якої – вчергове витягнути мільярди у кишені шахраїв.

Чи Ви справді наївно вірите, що ця "реформа" затіяна на користь власників паїв?
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 21:22
IP: 35.235.227.---
iip:
От чому ви думаєте, що власники паїв дурніші вас?
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 21:16
IP: 35.235.227.---
Leonid Shpak:
Земелька – Свята земелька.
Сьогодні потрібне об'єднання всіх опозиційних сил в єдине ціле. Інакше свята Земелька піде з молотка.
Та вони вже об"єдналися...Жопоблок і Тимошенко і Порошенко...
Leonid Shpak _ 17.12.2019 20:31
IP: 35.235.227.---
Земелька – Свята земелька.
Сьогодні потрібне об'єднання всіх опозиційних сил в єдине ціле. Інакше свята Земелька піде з молотка.
iip _ 17.12.2019 19:35
IP: 35.235.227.---
Безумовно, "ринок" землі у виконанні "слуг зе-коломойського" – м'яко кажучи, є цинічним обманом людей. Затіяна ця афера абсолютно не на користь власників паїв чи фермерів, і зовсім не на користь Україні. Про то вже говорилося тисячу разів.

Але є одне запитання до Автора і до усіх, хто зараз бореться проти цієї афери. Цинізм полягає у тому, що зе-ленінці прикривають оборудку аргументацією, яка у певній частині є правильною. Позиція – абсолютно проти усього – не є до конструктивною. Нинішня ситуація із землею в Україні теж не оптимальна і потребує реформи.

Європейський досвід демонструє рішення, яке з одного боку не дозволяє "підірвати" обіг земель спекулянтам і пройдисвітам, а з іншого боку, забезпечує ефективні рішення щодо інвестування с/х виробництва.
Необхідно не тільки зупинити пройдисвітів від Зе, але і запропонувати оптимальну реформу. Та це чомусь не робиться. Виходить тільки – ми проти і все.

Але критикуєш – ПРОПОНУЙ.
dobryj5 _ 17.12.2019 18:32
IP: 35.235.227.---
Земля то рахується у ВЛАСНИКІВ ПАЇВ, але треба розуміти, що далеко не всі власники оформили в тих 90-их роках акти ДЕРЖАВНІ на власність. Далі. переважно ті колгоспники у похилому віці і багато відйшли у вічність. А спадкоємці не завжди переоформили акти на власність на свої імена. І велика частка із тих 30 млн гектарів колгоспної землі, підвішені без власників.
І це треба розуміти, що так не відбувалося випадково, а організовано спеціально. Прослідкуйте за ПРАВОМ власності на землю із правильним їх оформленням.

Треба розуміти, що паї колгоспників були в різній кількості ділянок (і до 15). Тепер, щоб успадкувати ділянку за одним актом, нотаріус вимагає біля 3000 грн. А далі знову ті ж проблеми.
Anatol Zubenko _ 17.12.2019 17:34
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
Анатолий Зинченко:
Ну, влада, в особі В.Зеленського, обіцяла найважливіші питання виносити на референдум, натомість продаж землі, як і "децентралізацію", протягує майже потай.
До чого тут референдум? Земля у власників паїв, які вони отримали в зв"зку з ліквідацією колгоспів! Це їх власність, і продати її вони мають право, а ви маєте право їїкупить, ну, щоб не дісталась іноземцям. А заборонити не має права ніякий референдум! Давайте проведем референдум про заборону продажу квартир, які ви отримали в зв"язку з ліквідацією соціалістичної власності! І правильно пишуть, що квартири коштують дорожче паїв...Чомусь іноземці не скупили всіх квартир...
Віктор Совщак _ 17.12.2019 16:44
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
Ринок встановлює ціни – причому зранку може бути одна а наніч інша Щодо сьогодні то виходячи з арендної плати – близько 2 тис доларів га Тобто моя земля когштує квартиру в Миколаєві
Костянтин Матвієнко _ 17.12.2019 16:39
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
І скільки дають зараз за вашу землю?
Віктор Совщак _ 17.12.2019 16:37
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
Ви не дали відповідь мені І ще Ви що не чули що в Україні капіталізм – з 1991 року Дикий але не в тому річ І комуністи давно не при ділах а більше а гоніннях Тоді питання – хто Ви такий? Не комуніст А значить представник бізнесу одного який конкурує з іншим Що на приватизації всі нажилися Ні Ось тут теж таке діяння Я за продаж тому що хочу продати поки не відбрали (Я памятаю що в Конституції землі належить всім) А Ви за який біс Чи може Гроші?
Костянтин Матвієнко _ 17.12.2019 16:02
IP: 35.235.227.---
Анатолий Зинченко:
Ну, влада, в особі В.Зеленського, обіцяла найважливіші питання виносити на референдум, натомість продаж землі, як і "децентралізацію", протягує майже потай.
Анатолий Зинченко _ 17.12.2019 15:51
IP: 35.235.227.---
Дивно, коли люди голосують за зміну влади, а потім критикують за її реформи.
Костянтин Матвієнко _ 17.12.2019 15:22
IP: 35.235.227.---
Наталия Мычко:
Якщо ви зараз не можете зупинити вирощування кукурудзи на вашій землі, то звідки ви взяли, що саме ви продасте цю землю? Мораторій і потрібний для того щоб створити реєстри і кадастри, провести оцінку родючості, стабілізувати ціни для того щоб земля не пішла за безцінь.
Наталия Мычко _ 17.12.2019 15:00
IP: 35.235.227.---
У меня есть земля и сейчас я ни продать ее не могу, ни кредит взять под нее! Это для Вас нормально???? Зато кто-то на ней выращивает кукурузу, и не спрашивает у меня, мне нужна кукуруза или нет! Вот для этого и нужен этот мораторий таким сеятелям! Поэтому и не жалеют денег для всех типа экспертов и консультантов, что не будет у нас в стране земли!))) СМЕШНО!
Віктор Совщак _ 17.12.2019 14:47
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
У мене 13.6 га а у Вас скільки? То хто ж з нас її розбазарив... Правильно Ви скажете я на при ділах Тоді чого кричати --- чи не гроші надають наснаги І насам кінець Я інтерсуюсь політикою з 1987 року – встіпив в партію і був пропагандистом
Костянтин Матвієнко _ 17.12.2019 14:16
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
Відповідальність має настати за розбазарювання землі, а не за її збереження.
Віктор Совщак _ 17.12.2019 14:05
IP: 35.235.227.---
А що буде якщо не продлять мораторій? Хто буде відповідати – Матвіэнко Та Ви що – він скаже Я взагалі до цього відношеня не маю І знову буде кричати преляканим голосом Друзі Одне діло кричати А інше – відповідати пред людьми і Законом В першому випадку дадуть по морді – в 2 – в тюрму посадять
ONLINE
Порошенко2 Свобода слова568 Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter