Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Економічний націоналізм як альтернатива банановій республіці.

27 січня 2017, 12:22

Перемога Трампа – це не лише стіна з Мексикою чи відміна Obamacare. Нова економічна політика Трампа – це згортання глобалізації, ставка на власне промислове виробництво і обмеження впливу фінансових бульбашок аж до повернення закону Гласса-Стіголла.

Одна з перших зустрічей Трампа – з американськими олігархами, і меседж – повертаємо виробництво у США. Маятник подібної тенденції може хитнутися і в Європі: доведено Брекзітом і Ціпрасом, а темою нідерландських та французьких виборів буде не лише еміграція, але і захист власної економіки.

В таких умовах Україна очікує проблем із політичною підтримкою, боїться таємних угод, і дійсно, після політичних резолюцій можуть настати сумні економічні наслідки. Минулого року відкладення рішення МВФ про наступний транш нікого не насторожувало, а от у лютому 2017 – викликає підозру. І не лише щодо нових структурних маяків, а взагалі – щодо нової американської мітли в цій організації.

В таких умовах проблема може стати можливістю для перегляду української економічної моделі. Тим більше, втрачати може бути особливо нічого. Ще з 90-х і Росія, і Україна придивлялися до корейської моделі чеболів – крупних приватних фінансово-промислових груп, які мають пріоритетну підтримку від держави. І зараз вони виробляють до половини корейського ВВП, більшості українців знайома продукція концернів LG, Hyundai чи Daewoo. У нас в 90-ті провели велику приватизацію, створили олігархів, проте випустили їх з-під контролю, і зараз наші олігархи – ну зовсім не схожі на корейських, ну хіба що наші мажори схожі на героїв кліпу "Гангнам-стайл".

Головна відмінність – чеболі є патріотами не на словах чи в піар-повідомленнях. Їх сімейні власники живуть у країні, реінвестують прибуток у країну, і вдячні державі за підтримку. Хоча, вистачає і своєї корупції, і самогубств виявлених чиновників.

Альтернативні моделі розвитку економіки дещо менше, м'яко кажучи, підходять зараз Україні. Неоліберальні рецепти минулого і в кращі часи та в інших країнах мало спрацьовували, а зараз перетворюють Україну в бананову республіку. Вивозьте зерно, ліс-кругляк і металобрухт – ось ваше місце в глобальному розподілі праці. Щоправда, лобістів продовження такого підходу вистачає і в уряді, і в Раді, і будь-яка критика приводить до переходу на особистості, бо по суті-то аргументи слабкі. Наступний етап цієї політики – двохходовий розпродаж землі сільськогосподарського призначення. В результаті домінування крупного аграрного виробництва, типу вирощування кукурудзи і рапсу, з вивозом прибутку і товарної продукції за кордон.

Ставка лише на аграрний сектор у такому вигляді не витягне всю економіку. Подібна модель утримує мінімальну кількість робочих місць, намагається безкоштовно експлуатувати інфраструктуру і не вкладається в розвиток соціальної сфери села. Натомість, перспективним є протекціонізм тваринництва, органічне виробництво, ягідництво, садівництво типу польського. По інфраструктурі – підтримки заслуговують ініціативи по розвитку портів під загрузку зерна та річкового транспорту.

Законсервує "бананову" модель реструктуризація боргів імені Яресько: ще десятиліття ми будемо змушені віддавати все, що заробимо. Тому угоду переглянути, а на виплату боргів ввести мораторій років на п'ять. Зараз у світі таке почнеться, що можемо проскочити без санкцій. Головна інвестиція для нової індустріалізації – матрасні заощадження та офшорні заначки. Завдання тільки створити довіру і гарантії, а також хай невисокий, але стабільний дохід.

Чисельні консультанти радять пріоритетом зробити малий і середній бізнес. В мережі купа ессе про те, як "у моєму французькому селі два ресторани, готель і винокурня і всі споживають місцеве". Ця ідилія неможлива без внутрішнього ринку. Ну побудуйте в нашому селі ресторан, скільки разів туди сходить селянин? Ну, продавши пай, може там святкувати цю подію місяць. А потім? Без сумніву, МСП потрібно розвивати, не душити тих ФОПів, давати мікрокредити, але самі вони не витягнуть усю економіку. Буде живим градоутворюючий завод – навколо нього легко розвинуться сфера послуг, роздрібна торгівля і всі інші сервіси.

Сподівання на входження до європейського ринку вже розвіюються. Квоти виділені мінімальні, натомість переманюють сотні тисяч кваліфікованих працівників. Якщо до Польщі зі вступом до ЄС зайшли німецькі ТНК з мільярдними інвестиціями і своїм менеджментом, то нам пропонують копійки допомоги на укріплення кордону. Структурних коштів ЄС також іще довго не побачимо навіть помацати. Іноземні компанії заходять виключно на спекулятивні високодохідні напрямки, або скуповують майно і активи ліквідованих компаній з максимальним дисконтом.

Останнім часом пропагують нову стару ідею – економічної кооперації з Росією. Аргументи логічні і для когось прийнятні – старі зв'язки можна відновити швидко, при політичній капітуляції на ринки запустять легко, і в короткій перспективі можна отримати відчутний економічний ефект. Проте, варіант очевидно нереальний, і навіть спроби його запровадження приведуть до бунту і розвалу країни.

Так що варіантів небагато. Збираємо ще живих притомних бізнесменів і пропонуємо угоду:

Ми, Україна, надаємо вам підтримку у важливих для держави галузях, які повинні стати локомотивами економіки. Ми даємо вам пріоритет у державних закупівлях. Я от ніяк не розумію навіщо купувати вагони в Польщі, навіть трохи дешевші, коли в Україні простоюють три вагонобудівельні заводи. Потім мені пояснили: на іноземних закупівлях украсти легше, контролю менше. А фактор зарплат для тисяч працівників, податків, супутніх виробництв – ніхто не включає у розрахунок. Так от, ми дамо вам в оренду державні підприємства (які збиткові і потрібні для ваших чеболів). Для експорту держава надасть повну підтримку, і чим більш він технологічний, тим ми за нього більше будемо боротися. І ми вам дамо повагу у суспільстві. Бо хто зараз олігархи? Кровосісі, які ховають свої статки, ховаються від преси, і не мають офіційного статусу. А станете поважними членами суспільства, з вами публічно будуть щотижня зустрічатися прем'єри і президенти, і не лише українські, а хтось ще і на пам'ятник собі заробить. І на орден некуплений.

Але, ви, акули, теж несете жорсткі зобов'язання:

- Відкриваєте структуру бізнесу і аудиторські звіти;

- Перестаєте ховати прибутки і особисті капітали за кордоном (прийдеться повернене амністувати як частина угоди);

- Перевозите родини і себе в Україну. На давоси, пляжі, лижі – будь-ласка, але нехай всі бачать, що ти щотижня на виробництві і що ти пов'язуєш себе з країною;

- Ніяких офшорів;

- Відмова від іноземних паспортів.

- Прозорий план розвитку бізнесу і створення індустріальних виробництв і робочих місць. Регулярний аудит, оцінка KPI, покарання за зриви;

- Бізнес за кордоном? Будь ласка, але це має бути участь у закордонних тендерах, а не вивіз капіталу з України. Заробляйте там та інвестуйте в Україну.

Жорстко? А варіанти є? Всі ці вимоги обов'язкові і для політичних еліт також. Бо не секрет, що занадто багато у кого вже запасні аеродроми стали основними. І норму про 180 днів перебування на території України виконати їм усе важче.

Для розробки нового плану залучимо і іноземних спеціалістів, але не старих неолібералів, а трендових протекціоністів-промисловиків: Стігліца, Райнерта, і все це не так дорого.

Подібну реформу нинішній уряд провести не зможе. Сформований по квотам олігархів і любих друзів, він часто змушений просто прикривати діяльність нових "смотрящих". Любих друзів, до речі, до клубу чеболів пускати не можна. Лише перевірених вітчизняних бізнесменів, які роками виробляють реальний продукт. По спілкуванню із окремими крупними бізнесменами та деякими із першої сотні – зацікавленість є. Хоча по поведінці ряду інших – бачимо потенційну відмову і навіть жорсткий супротив.

Так от, а новий уряд з новою програмою повинен отримати кредит довіри населення на реформу і мати відповідну підтримку. Але це не має бути уряд олігархів, держава тут має бути замовником і контролером. І всі ці корупційні схеми по митниці, енергетиці, Нацбанку, відшкодуванню ПДВ, ДОЗам – прийдеться закрити добровільно. Я бачу що жалко але якщо добровільно – то без арештів. Може бути.

В наших умовах подібне стратегічне рішення може прийняти наша домашня G7. Якщо вона не може – збирайте G20, додавайте інших впливових політиків. Бо якщо не розрулите – бунт всіх знесе. Якщо стратегічне рішення прийняте – обійдемося і без дострокових виборів, на нормальну програму 300 голосів буде. Хоча і спротив буде шалений. РПЛ постійно пропонує законопроекти на виконання подібного плану – і мораторій на експорт кругляка, і експортно-кредитне агентство – проходить дуже важко. Корупціонери з одного боку, міжнародні лобісти з іншого – зацікавлені в побудові бананової республіки.

До речі ідея економічного може і об'єднає націю. І розмови про те що наш народ дурний і навіть поляки працьовитіші – не вірте. І не лише тому, що мільйони наших нормально вже євроінтегрувалися і не лише на чорні роботи. Зараз ще живе і працездатне покоління, яке збудувало атомні станції, літаки і ракетні двигуни. Я вже не кажу про високотехнологічну зброю (яку також треба виробляти і торгувати). Те, що це покоління зараз вигнали працювати реалізаторами на базари – не їх вина. При прозорих правилах гри і грамотному менеджменті заводи відновимо. А для контролю правил гри мабуть створимо чи реформуємо і НАБУ, і НАЗК, і МОН буде працювати над кадровим забезпеченням індустріалізації, і далі по списку.

Подібні вибрики ще пару років тому наштовхнулися би на міжнародний спротив. А зараз, після скасування Транстихоокеанського та Трансатлантичного партнерства і СОТ принишкне. Навпаки, економічний протекціонізм може стати шансом нових контактів на нових умовах з новими світовими лідерами.

Незгодні можуть вступати в секту "Другого терміну". Розумні незгодні – велкам до дискусії.

powered by lun.ua
Коментарі — 46
sidor _ 27.01.2017 14:50
IP: 77.52.6.---
Ахтунг!
Сенсационное заявление Лукашенко повергло Кремль в шок: лидер Беларуси призвал народ объединится против РФ, ведь опыт "братской воюющей Украины показал, что победить можно лишь вместе"
Сегодня, 26 января, Лукашенко провел встречу с белорусскими учеными, где заявил, что в на данный момент отдельными силами "предпринимаются отдельные попытки поставить под вопрос суверенитет и независимость нашего государства", вероятно, имея ввиду Россию.

"Беларусь получила свою независимость слишком дешево: всем народам пришлось воевать, а сегодня борется наша братская Украина. Нам нельзя допустить войны на своей территории. Мы народ миролюбивый. Наверное, Бог перед нами поставил эти тяжелые задачи, чтобы мы чувствовали, что такое независимость.

Преодолеть все это мы можем, только объединившись", – сказал Александр Лукашенко.
sidor _ 27.01.2017 14:40
IP: 77.52.6.---
руслан49:
sidor:
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
За три года войны с Мордором при желании можно было собрать на околоземной орбите звездный крейсер типа "Энтерпрайз" а не то что бы перевести котлы на "Вестингауз" и уголь западной Украины.
І ще про вугілля Західної України. Загальні запаси вугілля тут (Львівсько-Волинський вугільний басейн) не перевищують 1 % від розвіданих в Україні. Із Вікіпедії.
очень хорошо. Сколько есть – остальное закупить в Польше. Это святотатство выкидывать антрацит "на ветер", подло и гнусно торговать с убийцами, бандитами, предателями.
sidor _ 27.01.2017 14:36
IP: 77.52.6.---
руслан49:
sidor:
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
За три года войны с Мордором при желании можно было собрать на околоземной орбите звездный крейсер типа "Энтерпрайз" а не то что бы перевести котлы на "Вестингауз" и уголь западной Украины.
Ключове тут – "можно было". А так, як завжди – спочатку вліземо в задницю, а потім почнемо кричати – Рятуйте! Доможіть!
так вы же и помогли влезть в задницу а затем еще и глубже погрузиться. А теперь еще и призываете не дергаться под клиентом а лучше начинать обустраиваться – ну и что шо воняет, главное – типа тепло...
руслан49 _ 27.01.2017 14:16
IP: 37.53.229.---
sidor:
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
За три года войны с Мордором при желании можно было собрать на околоземной орбите звездный крейсер типа "Энтерпрайз" а не то что бы перевести котлы на "Вестингауз" и уголь западной Украины.
І ще про вугілля Західної України. Загальні запаси вугілля тут (Львівсько-Волинський вугільний басейн) не перевищують 1 % від розвіданих в Україні. Із Вікіпедії.
руслан49 _ 27.01.2017 14:09
IP: 37.53.229.---
sidor:
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
За три года войны с Мордором при желании можно было собрать на околоземной орбите звездный крейсер типа "Энтерпрайз" а не то что бы перевести котлы на "Вестингауз" и уголь западной Украины.
Ключове тут – "можно было". А так, як завжди – спочатку вліземо в задницю, а потім почнемо кричати – Рятуйте! Доможіть!
Anatol Zubenko _ 27.01.2017 14:01
IP: 104.155.51.---
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
В таких как вы все-равно голова повернута назад...
Елена Величко _ 27.01.2017 13:57
IP: 37.52.246.---
Елена Величко:
Тобто завдання є "Створити національний кластер економіки",що взаємодіє, тобто не так,що зараз перехватують підприємства чи знищують, а при акціонованому суспільством капіталі буде вигідним розвиток та підтримка підприємств. Звісно,що при економічно вірній побудові буде достатнім й прибуток,дотування
деяких підприємств є законом нерівномірного розвитку та не буде постійним -то буде поовернення до платоспроможності або модерніззація або інше. Е й конкуренція, але справжня та інше.
Anatol Zubenko _ 27.01.2017 13:56
IP: 104.155.92.---
Направление мысли правильное! Заставить олигархат работать на Украину, закрыть офшоры, перестать продавать доллар за рубли,создать благоприятные условия для бизнеса, для честной конкуренции! И слава богу, что маятник развития пошел в обратную сторону! В Украины появился реальный шанс выжить, шанс, которого у нее не было в условиях глобализации! Приходит конец власти барыг, приходит время производственников! Теперь ей будет нужен и украинский язык, который будет выполнять функцию защиты государства! Дело за малым, выбрать во власть государственников, а это уже зависит от нас! Молодец Попов, потихоньку прозреваем!
sidor _ 27.01.2017 13:51
IP: 77.52.6.---
руслан49:
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
За три года войны с Мордором при желании можно было собрать на околоземной орбите звездный крейсер типа "Энтерпрайз" а не то что бы перевести котлы на "Вестингауз" и уголь западной Украины.
sidor _ 27.01.2017 13:42
IP: 77.52.6.---
......Бо хто зараз олігархи? Кровосісі, які ховають свої статки, ховаються від преси, і не мають офіційного статусу......

"Подымите мне веки – не вижу!"...Олигархи "в законе" сейчас находятся у власти и занимают статус и президента и его помощников.
Елена Величко _ 27.01.2017 13:40
IP: 37.52.246.---
Елена Величко:
Якщо виходити на рівень національної економіки – то рівень буде забезпечення та розвитку.
В сучасному тренді ще є глобальний рівень -цей рівень потрібен бути як обмін товарами та технологіями,однак не може суттюво впливати на національний як рівень безпековий. Звісно,що в національному рівні,де будуть підприємтва на рівні підтримки держави, бо усі великі та не дуже підприємсттва звертаються за дотацією, повинні бути державно-колективними або акціонованими міноритарними власниками як закриті або на внутрішньомму ринку, при цьому часттка власника мінімальна, тобто суспілізовані, що практично є на Заході
Елена Величко _ 27.01.2017 13:21
IP: 37.52.246.---
Перше,що треба зробити-це проаналізувати існуючий стан речей. Очевидно,що існуюча система перерозподілу знищила взагалі середній клас та є оснновою корупції. Тобто треба поміняти існуючу систему податків у сторону створення середнього класу – основа якого кваліфікація, тобто не банківський % за повітря, а вироблення ЯКІСНОГО та необхідного продукту, що буде мати цінову характеристтику доступну для українця та екологічний. Суттєво,що олігархи не керують виробництвом, а лише привласнюють,тому логічно їх відсторонити,бо саме через них стався спрут. Отож на часі -відміна ПДВ, що за суттю- відмивання коштів з бюджету,прогресивне оподаткування, РВІЕНЬ ЗП в залежності від освіти та кваліфікації, та банківський %-3-5% у рік та на справи.
Alexander Vasilevsky _ 27.01.2017 13:09
IP: 93.74.205.---
Докладніше дивіться "Прогрессивизм в США" і "Акт Шермана" у вікіпедії
Alexander Vasilevsky _ 27.01.2017 13:08
IP: 93.74.205.---
Докладніше дивіться "Прогрессивизм в США" і "Акт Шермана"
руслан49 _ 27.01.2017 13:02
IP: 37.53.229.---
А в цей час Семен Семенченко, особа з мордою і мозгами свині, перешкоджає рухові вагонів з вугіллям з ДНР на українські електростанції. Що хочеться сказати – будьте до кінця принципіальні, заблокуйте постачання ядерного паливоа з Росії на українські атомні електростанції. Будемо сидіти при свічках і ставити буржуйки на 10-му поверсі.
Alexander Vasilevsky _ 27.01.2017 12:56
IP: 93.74.205.---
Andrey Kononenko:
Теперь по экономической сути. Хотелось бы указать на одну большую, как мне кажется, ошибку в ваших рассуждениях: "Ми, Україна, надаємо вам підтримку у важливих для держави галузях, які повинні стати локомотивами економіки." Мне кажется, что нельзя, чтобы нынешнее украинское государство, которое славится низким качеством управления, выбирало, какие отрасли важные. Потому что государство не может знать, какие отрасли окажутся самыми прибыльными, а какие не пойдут. Так можно похоронить много государственных денег. Вместо этого государство должно оказывать поддержку любому инвестору, который будет гарантировать создание определённого количества рабочих мест с зарплатами не ниже определённого уровня. Такой вот здравый рыночный подход.
+100500. Рівні можливості проти протекції обраних (олігархів)
Andrey Kononenko _ 27.01.2017 12:52
IP: 188.163.73.---
Теперь по экономической сути. Хотелось бы указать на одну большую, как мне кажется, ошибку в ваших рассуждениях: "Ми, Україна, надаємо вам підтримку у важливих для держави галузях, які повинні стати локомотивами економіки." Мне кажется, что нельзя, чтобы нынешнее украинское государство, которое славится низким качеством управления, выбирало, какие отрасли важные. Потому что государство не может знать, какие отрасли окажутся самыми прибыльными, а какие не пойдут. Так можно похоронить много государственных денег. Вместо этого государство должно оказывать поддержку любому инвестору, который будет гарантировать создание определённого количества рабочих мест с зарплатами не ниже определённого уровня. Такой вот здравый рыночный подход.
Alexander Vasilevsky _ 27.01.2017 12:51
IP: 93.74.205.---
Рекомендую почитати "Кем быть" Александр Пасхавер
Alexander Vasilevsky _ 27.01.2017 12:47
IP: 93.74.205.---
Я пропоную шлях Тайваню (рівні можливості) замість протекції ахметових (Корея). Карфаген (олігархат) повинен бути зруйнований. ДТЕК повинна бути примусово розділена мінімум на три частини і так само інші монополії. Це все США пройшла на початку минулого століття
Andrey Kononenko _ 27.01.2017 12:43
IP: 188.163.73.---
Якщо до Польщі зі вступом до ЄС зайшли німецькі ТНК з мільярдними інвестиціями і своїм менеджментом, то нам пропонують копійки допомоги на укріплення кордону.
-
Только не надо начинать с обид в российском духе. Если в Украину кто-то не зашёл, то виновата была сама Украина.
Андрій Павловський _ 27.01.2017 12:39
IP: 193.104.178.---
Згоден з автором, в нинішніх умовах українцям варто розраховувати лише на власні сили і ресурси...
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter