Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

ТРИ УРОКИ "ПРОРИВУ СААКАШВІЛІ"

13 вересня 2017, 20:01

Коли трохи вщухли емоції, настав час сказати про уроки для країни від неочікуваного "прориву Саакашвілі", чи, скоріше, прориву українських громадян "за" паном Саакашлілі.

Урок N1. Українці не хочуть мати Президентом – суверена.

Це урок давній, підтверджений неодноразово, але кожен наступний президент чомусь хоче перевірити цю теорію на собі.

/Коли у суспільстві є одна людина (чи невелика група людей), яка творить правила поведінки, людина, якій всі мають коритися, і яка сама не кориться нікому – ця особа називається "суверен."/

Петру Олексійовичу розказують, що українці прагнуть "сильної руки", але це бажання нерозривно поєднане з ідеєю, що "сильна рука" буде справедливою та діятиме в інтересах країни та українців, а не свого власного тіла та наближених до нього.

Я не хочу мати президента-суверена. Суверена, який не підзвітний парламенту, який не може бути знятий за демократичною процедурою, суверена, чиї злочини, чи офшори, чи накази, чи бізнес не можуть бути предметом розслідування жодного органу в державі. Суверена, якому підконтрольні державні інституції, але він сам не підконтрольний нікому й нічому. Суверена, що вимагає порушувати закон через власні забаганки. Сказав: "Геть Саакашвілі!", тож тепер державний апарат має позбавити його громадянства та будь-якими засобами не пускати його в країну.


Суспільство більше не хоче мати президента-суверена, тому громадяни відмовляються виконувати його накази й рішення. Я бачу у Facebook, що молоді хлопці, які не є прихильниками ні Саакашвілі, ні опозиції, поїхали в Краковець і пишуть: "Якщо хочете, судіть мене, але я не визнаю їх права мене судити". І це ключове.

Дворкін писав, що правова норма не може бути нав'язана лише фізичним насиллям чи залякуванням. Особа чи інституція повинна мати авторитет, щоб встановити загальнообов'язкову норму. Якщо особа чи інституція не має авторитету, а норми намагається нав'язати лиш силою, то громадяни можуть підкорюватись тільки через страх. Втім, тоді зникає принципова різниця між владною особою та бандитом. Покора бандитові з ножиком, який у вас вимагає гаманець, ґрунтується на страху застосування насильства, тоді як покора суверену чи інституції – на добровільній згоді громадян підкорятись правилам.

Ця різниця в нашій країні стиралася роками: один інститут кришує незаконний видобуток бурштину, інший – вирубку лісу, а суверен заплющує на це очі, бо інститутами керують "свої", а "своїм" можна. Суверен патріотично говорить про санкції проти РФ та вимагає від суспільства самопожертви заради війни, але водночас сам торгує з РФ, нічим не жертвує, а навпаки – намагається уникнути сплати податків через офшори та володіє заводом на території РФ, сплачуючи податки окупанту.

Суверен розповідає про боротьбу з олігархами, що обкрадали країну роками, але продовжує через своїх маленьких феодальчиків у фейкових комісіях встановлювати тарифи Роттердам+, даючи заробити величезні кошти Ахметову. Найгірше, що немає відповідей на ці болючі питання, немає жодних розслідувань і відповідальності.


Суверен почав вимагати бездумної покори та безпідставної відданості від громадян, але так це не працює. Подвійні моральні стандарти, приховані злочини та невирішені проблеми вбивають авторитет і роблять із суверена – бандита. Щоправда, великого й сильного бандита з низкою державних служб для примусу замість маленького ножика, але суті це не змінює.

Коли сам суверен щодня руйнує погоджений суспільний договір, то громадяни також відчувають право на непокору. Саме тому громадяни України не визнали для себе законом наказ президента щодо позбавлення Саакашвілі громадянства.

Аргументи про те, що Саакашвілі мав звернутись до суду для відстоювання своїх прав, не знаходять розуміння. Право має бути сукупністю визнаних норм і процедур, а не сукупністю рішень суверена. У підконтрольних суверену судах, де правові норми мають різне трактування залежно від фігури позивача, громадянин свої права відстояти не може.

Тож офшори, Липецька фабрика, брехня суверена, вседозволеність і корупція його "підданних", безкарність його оточення, бажання суверена зміцнювати свою владу та збільшувати власні активи без виконання свого обов'язку працювати для суспільства, реформ та економічного зростання – усе це мало вилитись у формі непокори наказам суверена.

Урок N2. На кожну дію є своя протидія.

Емоційно виснажені та незадоволені громадяни можуть чекати на справедливість та потерпати від беззаконня лише невеликий проміжок часу. Далі навіть маленька незаконна дія може викликати активний протест громадян.

Краще за мене це пояснив президент США А. Лінкольн: "Можна весь час дурити частину народу, можна дурити весь народ певний час, але не можна дурити ВЕСЬ народ УВЕСЬ час".

Позбавлення Саакашвілі громадянства якраз і стало маленькою незаконною дією, яку громадяни не визнали, бо розуміли: це особиста забаганка суверена, а не рішення, ґрунтоване на законності. Недопущення Саакашвілі в Україну вже потребувало не просто невизнання, а активної протидії.

Громадяни захотіли побачити Саакашвілі в країні попри забаганки президента й монополію держави на примус. Зупинка міжнародного потяга та "замінування" пропускного пункту викликали злість, бо громадяни сприйняли це як відверте зловживання владою свого становища. Як наслідок – люди у Львові зустрічали Саакашвілі та опозицію наче це був Новий рік у Діснейленді з безкоштовним морозивом.

Урок N3. Поріг страху для українців став дуже низьким.

У людей, що бачили смерть, що борються за незалежність, які готові віддати життя за країну та краще майбутнє своїх близьких, суттєво знизився поріг страху. Під час Революції гідності та під час війни багато людей переосмислили патріотизм, сповнились ним, прожили його. Однак, цей патріотизм – це не покора конкретному суверену чи його феодалам, а прагнення та боротьба за краще життя, за своє щастя, за однакові для всіх справедливість і законність.

На пункті перетину хлопці бігли на прикордонників, що хапались за кобуру пістолету, й кричали їм: "Мене в Іловайську не застрелили. І ти точно не застрелиш. Я свій". І прикордонники пропускали натовп. Низький поріг страху та невизнання правових норм суверена – це страшна комбінація. Комбінація для боротьби за велику свободу але – страшна.

Утім, страшніше те, що суверен не усвідомив: він сам створив цю ситуацію. Ні Юлія Володимирівна, ні Саакашвілі, ні інші опозиціонери так не ослабили інституції влади, як сам Петро Олексійович. Щодня він демонструє, що є вищим за закон, і не думає про законність для всіх.

Через парадоксальне намагання суверена зробити себе сильнішим і недоторканним, держава та її інституції стали – слабшими, й втрачають монополію на владу.

Вийти з цієї ситуації мирно можна лише за умови, що суверен переосмислить та змінить свої вчинки та рішення, а також пояснить своїм феодалам, що вони не мають надійного захисту, що для них діють однакові для всіх українців правила та норми, що державні інституції – не їх власність і не їх бізнес, а публічні органи влади для вироблення справедливої та чесної політики.

Загрузка...
Коментарі — 224
Олександр Перший _ 14.09.2017 18:54
IP: 188.163.12.---
Борис Беккер:
Очевидно, что определенной (в основном – майданоцентричной) частью украинцев Саакашвили выбран на роль очередного "Deus ex machina", спускающегося с неба (в данном случае – прорывающегося из-за границы) и решающего все накопившиеся у Украины проблемы.
Мда... Блеск!!! В остроумии вам не откажешь. И откуда вам известно про "Deus ex machina"? Мне пришлось обратиться к Гуглу.

За это вам хорошая новость:

"За январь-август 2017 представителями малого и среднего бизнеса перечислено в местные бюджеты Николаевской области почти 366 миллионов гривен единого налога. Это на 100 миллионов гривен или на 38% больше, чем за соответствующий период 2016 года"

Сегодня П. Порошенко сказал, что в бюджет страны поступают небывалые доходы за счет выхода части бизнеса из тени. Я подумал, что привирает. Но, вот данные по Николаевской области это подтверждают.
kren _ 14.09.2017 18:18
IP: 188.0.104.---
mihaylenco:
kren
Коли не змінити всіх і зараз,Ваші порошенки не залишать тим поколінням і назви від держави.

Ви ж самі написали, що суть цього коментаря полягає в тім, що пропонується цю владу залишити... на кілька десятків років. Олександр не прихильник негайної ліквідації влади клептократів.
...де це я писав?
mihaylenco _ 14.09.2017 18:13
IP: 194.28.6.---
kren
Коли не змінити всіх і зараз,Ваші порошенки не залишать тим поколінням і назви від держави.

Ви ж самі написали, що суть цього коментаря полягає в тім, що пропонується цю владу залишити... на кілька десятків років. Олександр не прихильник негайної ліквідації влади клептократів.
mihaylenco _ 14.09.2017 18:10
IP: 194.28.6.---
САНДРО
И вроде делом заняты и главное благородным делом, а толку никакого- И путин доволен, и ПАП может себя в грудь ударить за благородные стремления...

і сіра зона для мародерів зберігіється... ніякої політики, тільки бізнес...
Борис Беккер _ 14.09.2017 17:13
IP: 35.190.219.---
Очевидно, что определенной (в основном – майданоцентричной) частью украинцев Саакашвили выбран на роль очередного "Deus ex machina", спускающегося с неба (в данном случае – прорывающегося из-за границы) и решающего все накопившиеся у Украины проблемы. До этого на эту же роль этой же частью украинцев выбирались: Ющенко, Тимошенко, Кличко, Тягныбок, Коломойский, Ярош, Савченко и еще кое-кто по мелочи. Результат был ожидаемо нулевой, но указанную часть украинцев это нисколько не смущает: они готовы и дальше ждать того, кто легким, едва уловимым движением руки наладит их непутевую жизнь. Ведь это же гораздо проще, чем пытаться наладить ее самим.
kren _ 14.09.2017 16:47
IP: 188.0.104.---
Олександр Перший:
kren:
Біда в тому,п.Олександр 1,що до всього того,що є в СНД,корупція,беззаконня,сваволя влади...В Україні,ще й влада,і оте що називається елітами,В україні -воно \ вони- антиукраїнські.
Всіх будемо міняти. Але не всіх одночасно. І не шило на мило. Мої надії на наступне покоління національно свідомих українців, які вже підростають (в садочках, школах, інститутах)...
...угу, мине всього,якихось 300 р.і все тут зміниться...до невпізнанності.
Головне не робити різких рухів.
Таким як Ви ексклюзивно пояснюю,щодо наступного покоління національно свідомих україців,тих,
що в садочках...
Бідність,як і багацтво-передається у спадок.
Знаєте що це значить?
Коли не змінити всіх і зараз,Ваші порошенки не залишать тим поколінням і назви від держави.
руслан49 _ 14.09.2017 16:39
IP: 35.195.151.---
Питання. В нормальній країні дозволили б участь у виборах партії, що організовує захоплення прикордонного пункту? В даному випадку Батьківщині. Мабуть не дозволили б. А в Україні дозволять. Піпл все зхаває.
Олександр Перший _ 14.09.2017 16:38
IP: 188.163.12.---
kren:
Біда в тому,п.Олександр 1,що до всього того,що є в СНД,корупція,беззаконня,сваволя влади...В Україні,ще й влада,і оте що називається елітами,В україні -воно \ вони- антиукраїнські.
Всіх будемо міняти. Але не всіх одночасно. І не шило на мило. Мої надії на наступне покоління національно свідомих українців, які вже підростають (в садочках, школах, інститутах). Вивчають справжню історію своєї країни, "пізнають свій народ і себе в ньому" (Г. Сковорода), для яких буде "Україна понад все!", а ні "Бабло понад все!". Ці ж, дай Боже, щоб зберегли державу, в чому вони зацікавлені дуже сильно. Бо це їх кормова база.
руслан49 _ 14.09.2017 16:35
IP: 35.190.198.---
Федор Микула:
руслан49:
Федор Микула:
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
Особи. які захоплюють прикордонну дільницю є бандитами. Виникає питання. Чому ми воюємо з апалченцями, які захопили Ізваріно, якщо це не злочин проти держави.
Люди, які приіхали зі Львова зустріти Саакашвілі, хіба є бандити?...Бандити є скоріше ті, які на украінській стороні не впускали його в Украіну, щоб позбавити можливості оскаржити йому незаконне своє позбавлення украінського громадянства...А перед тим зняли його з поізда як терориста, заблокувавши відправлення всього поізда Інтерсіті з тисячами пасажирів...Бо так захотіа Порох, що знищує своіх політичних конкурентів?...
Це вони так зустрічали Сакашвілі, що крутили голови прикордонникам?
kren _ 14.09.2017 16:29
IP: 188.0.104.---
САНДРО:
Олександр Перший:
ВЫ оказались точны, в.у. статью не читал, может и дойду до нее к вечеру.
Просто по своему историческому и политическому багажу знаний понимаю, что переиграть Старшего брата с его то вековым дипломатическим опытом (надо быть честными в этом моменте и откровенными) вряд ли удастся.

Так же как нам не удастся используя эту миротворческую миссию вернуть Донбасс под свой контроль.
Один пример Приднестровья чего только стоит

А сыграть по сценарию России – это вполне вероятно, и никто даже не поймет, по чьему сценарию идет игра.
К сожалению мой скептицизм не дает ответа на вопрос-А что же делать?
...який нах.*опіт*?
Щоб *пєрєіграть*, треба грати на свій результат,а не підігрувати агресору і вбивці.
Оце і весь *опіт*.
kren _ 14.09.2017 16:25
IP: 188.0.104.---
Олександр Перший:
САНДРО:
Т.Порошенко предложил ввести миротворцев еще в 2015 и получил категорический
отказ: "Брюссель не заинтересован в полицейской операции в Украине".
А предложение Путина встречено на "ура", бздуны из ЕС...
Тут требуется очень тонкая гроссмейстерская дипломатическая игра. Это не уровень Сидора или Сенченко.
...в тім то й штука,п.Олександр 1.,шо порошенко прідложил,сором*язливо,і заткнувся.
слухав я полум*яний бріх Юлі на ICTV,як вона розказувала,що ми з європатрнерами узгодили
"проєкт ",Рос.-Грузинська війна 2008...але,коли голосували...проєкт виявився не таким...
Як бачите-жодної різниці,ні тоді,ні зараз.Вони узгоджують...
Біда в тому,п.Олександр 1,що до всього того,що є в СНД,корупція,беззаконня,сваволя влади...
В Україні,ще й влада,і оте що називається елітами,В україні -воно \ вони- антиукраїнські.
САНДРО _ 14.09.2017 16:15
IP: 82.193.99.---
Олександр Перший:
ВЫ оказались точны, в.у. статью не читал, может и дойду до нее к вечеру.
Просто по своему историческому и политическому багажу знаний понимаю, что переиграть Старшего брата с его то вековым дипломатическим опытом (надо быть честными в этом моменте и откровенными) вряд ли удастся.

Так же как нам не удастся используя эту миротворческую миссию вернуть Донбасс под свой контроль.
Один пример Приднестровья чего только стоит

А сыграть по сценарию России – это вполне вероятно, и никто даже не поймет, по чьему сценарию идет игра.
К сожалению мой скептицизм не дает ответа на вопрос-А что же делать?
Олександр Перший _ 14.09.2017 16:03
IP: 188.163.12.---
САНДРО:
Т.к. вам лень прочитать статью Тышкевича, то придется кратко пересказать. Порошенко предложил ввести миротворцев еще в 2015 и получил категорический отказ: "Брюссель не заинтересован в полицейской операции в Украине".
А предложение Путина встречено на "ура", бздуны из ЕС обрадовались, т.к. Россия продемонстрировала "шажок к миру". Украина не может это просто проигнорировать, иначе настроит против себя весь ЕС, тем более, что х.йло согласен на патрулирование миротворцами всей территории ОРДЛО. А не только границы.
Тут требуется очень тонкая гроссмейстерская дипломатическая игра. Это не уровень Сидора или Сенченко. Орать в данном случае об импичмент – это кликушествовать с позиции безответственного дилетанта. Тышкевич предлагает один из умных вариантов выхода из патовой ситуации для Украины.
САНДРО _ 14.09.2017 15:41
IP: 82.193.99.---
Олександр Перший:
Ну, вот приведу пример совей никчемности- поддержу Orest Jj в нинсинуациях с миротворцами ООН- мой прогноз – будут говорить год, а может и два,
И вроде делом заняты и главное благородным делом, а толку никакого- И путин доволен, и ПАП может себя в грудь ударить за благородные стремления
САНДРО _ 14.09.2017 15:37
IP: 82.193.99.---
Orest Jj:
А восхищаюсь ВАшим терпением и терпимостью объяснять без устали разным долбое... т.е дятлам
Аз и Буки нашей новейшей истории.
Меня на такое не хватает- усталость берет после 2=х постов.
САНДРО _ 14.09.2017 15:34
IP: 82.193.99.---
Orest Jj:
Ну, ВЫ сегодня и поработали.
Мое Вам восхищение
Мы с Вэлшом просто отдыхали (а не нервно курили в стороне)
Ну понятно, у него Черное море с +21 (по Цельсию конечно) и таировский мускат с 18град но уже спирта.
У меня Днепр с +20 (тоже по Цельсию) и виски 50-град, но со льдом.
И кто сказал, что в Украине плохо жить.
Жизнь прекрасна.
Даже не буду говорить чем закусывал)))))))))
Олександр Перший _ 14.09.2017 15:29
IP: 188.163.12.---
Orest Jj:
Независимо от того, что привело к такой ситуации... вопрос досрочной смены Президента в установленном Конституцией порядке встал ребром. Андрей Сенченко
Чи не той це Сенченко – корінний кримчанин, севастополець, який був депутатам АРК та проср...в Крим цілком під час його окупації Росією. В той критичний час його в Криму не було ні видно і ні чути. Мабуть десь ховався в Україні. На відміну від Порошенко, який ризикнув туди поїхати. Навіть Льоха Гончаренко склопотав там собі по обличчю. Сенченко, скоріше за все, дуже формально, без всіляких почуттів, виконує завдання ЮВТ: прокукарекати про імпічмент.

Аналітична стаття по ситуації навколо миротворців ООН написана Тишкевичем на Хвилі. Ось це глибокий підхід, який показує, наскільки складна міжнародна політика, і які відповіді може застосувати Україна. Дуже толкові пропозиції. Варто почитати.
САНДРО _ 14.09.2017 15:27
IP: 82.193.99.---
Orest Jj:
...После того, как циничная предвыборная дурилка с несуществующим мирным планом Порошенко была окончательно перечеркнута тысячами смертей на фронте, запустили новый фейковый проект – миротворцы ООН на Донбассе.
Миротворческие миссии, как правили разделяют стороны внутреннего конфликта и ведут к его замораживанию на десятилетия,а инициатива Порошенко, направленная на очередной обман граждан Украины, была перехвачена Путиным.
Кремль согласился на то, чтобы вооруженный миротворческий контингент ООН годами охранял представителей миссии ОБСЕ на всей оккупированной территории Донбасса – Россия за деньги ООН намерена далее контролировать Донбасс.
Независимо от того, что привело к такой ситуации – сговор с врагом, идиотизм или неспособность выполнять свои функции, вопрос досрочной смены Президента в установленном Конституцией порядке встал ребром.

Андрей Сеченко

Спасибо за инфу
Віктор Петренко _ 14.09.2017 15:26
IP: 35.192.9.---
Orest Jj:
критикувати всі вміють.що пропонує твій бюторас сєнчєнко?
Yuriy Vologjaninov _ 14.09.2017 15:20
IP: 109.95.50.---
Олександр Палій:

Надеюсь на ваш комментарий к 15:12.
kren _ 14.09.2017 15:20
IP: 188.0.104.---
Федор Микула:
.
Люди, які приіхали зі Львова зустріти Саакашвілі, хіба є бандити?...Бандити є скоріше ті, які на украінській стороні не впускали його в Украіну...
...розумієте?зараз нема смислу ставити питання таким чином,власне-до сторін проблеми.
(окремі активні учасники з відомими "кредитними" історіями-інша справа).
я неодноразово зазначв,що,власне,аналітика,обговорення ситуації-це питання підходів в оцінках
подій і явищ.
...спробуйте розглянути дану подію в контексті,що воно за звір такий- законослухняна людина в злочинній державі.
Yuriy Vologjaninov _ 14.09.2017 15:12
IP: 109.95.50.---
Олександр Палій:

Для главы МИД РФ Лаврова уже в декабре 2014 года Порошенко был "лучшим шансом":
"Не могу сказать, что у нас есть какие-либо сложности в контактах с президентом Украины Петром Порошенко, по крайней мере, на уровне руководителей двух стран... Порошенко – лучший шанс, который в настоящее время есть у Украины" -
korrespondent.net/ukraine/politics/3456866-lavrov-poroshenko-luchshyi-shans-ukrayny

Путина в Порошенко устраивает всё – и его миллиардерство, и его Липецкий РОШЕН, и его "антипутинская" АТО, и его, вслед за Путиным, война против Саакашвили...

"Лучший шанс" для Кремля – Порошенко есть лучший шанс и для украинской олигархии. И потому, это худший шанс для народа Украины.

АНТИОЛИГАРХИЧЕСКИЕ СИЛЫ, ОБЪЕДИНЯЙТЕСЬ!

Юрий Вологжанинов,
киевлянин, доктор физико-математических наук,
автор публикации "Предназначение человечества и его реализация"
blogs.lb.ua/yuriy_vologzhaninov/318291_prednaznachenie_chelovechestva.htm
Logic2009 _ 14.09.2017 15:12
IP: 91.196.177.---
Пётро Прошенков:
Путін так притиснув американців, що вони на весь світ сказали, що більше не будуть влаштовувати революції і війни по всьому світу.
Так притиснув, так притиснув, що рубль упав вдвічі.
Шило, не прикидуйтесь Семижоповим, чудово знаєте, що ЕРЕФІЇ до США
як Путлеру до двох метрів.
Ї
Федор Микула _ 14.09.2017 15:09
IP: 46.133.120.---
kren:
Пётро Прошенков:
kren:
Таке відчуття, що ти на українському зовсім не можеш писати, пиши краще рідною російською.
...не на українському,напівдурку @лу$ган&до*н#сь$кий *.
А-писати,говорити-Українською Мовою.
А не росіянською язикой.
А спочатку чомусь подумав, що цей Прошенков – це черговий нік Взадова-Сємижопенка...Бо однакова атиукраінська риторіка...
Федор Микула _ 14.09.2017 15:02
IP: 46.133.120.---
руслан49:
Федор Микула:
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
Особи. які захоплюють прикордонну дільницю є бандитами. Виникає питання. Чому ми воюємо з апалченцями, які захопили Ізваріно, якщо це не злочин проти держави.
Люди, які приіхали зі Львова зустріти Саакашвілі, хіба є бандити?...Бандити є скоріше ті, які на украінській стороні не впускали його в Украіну, щоб позбавити можливості оскаржити йому незаконне своє позбавлення украінського громадянства...А перед тим зняли його з поізда як терориста, заблокувавши відправлення всього поізда Інтерсіті з тисячами пасажирів...Бо так захотіа Порох, що знищує своіх політичних конкурентів?...
Україна та Європа901 Корупція1081 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300 Свобода слова544
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter