Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

ТРИ УРОКИ "ПРОРИВУ СААКАШВІЛІ"

13 вересня 2017, 20:01

Коли трохи вщухли емоції, настав час сказати про уроки для країни від неочікуваного "прориву Саакашвілі", чи, скоріше, прориву українських громадян "за" паном Саакашлілі.

Урок N1. Українці не хочуть мати Президентом – суверена.

Це урок давній, підтверджений неодноразово, але кожен наступний президент чомусь хоче перевірити цю теорію на собі.

/Коли у суспільстві є одна людина (чи невелика група людей), яка творить правила поведінки, людина, якій всі мають коритися, і яка сама не кориться нікому – ця особа називається "суверен."/

Петру Олексійовичу розказують, що українці прагнуть "сильної руки", але це бажання нерозривно поєднане з ідеєю, що "сильна рука" буде справедливою та діятиме в інтересах країни та українців, а не свого власного тіла та наближених до нього.

Я не хочу мати президента-суверена. Суверена, який не підзвітний парламенту, який не може бути знятий за демократичною процедурою, суверена, чиї злочини, чи офшори, чи накази, чи бізнес не можуть бути предметом розслідування жодного органу в державі. Суверена, якому підконтрольні державні інституції, але він сам не підконтрольний нікому й нічому. Суверена, що вимагає порушувати закон через власні забаганки. Сказав: "Геть Саакашвілі!", тож тепер державний апарат має позбавити його громадянства та будь-якими засобами не пускати його в країну.


Суспільство більше не хоче мати президента-суверена, тому громадяни відмовляються виконувати його накази й рішення. Я бачу у Facebook, що молоді хлопці, які не є прихильниками ні Саакашвілі, ні опозиції, поїхали в Краковець і пишуть: "Якщо хочете, судіть мене, але я не визнаю їх права мене судити". І це ключове.

Дворкін писав, що правова норма не може бути нав'язана лише фізичним насиллям чи залякуванням. Особа чи інституція повинна мати авторитет, щоб встановити загальнообов'язкову норму. Якщо особа чи інституція не має авторитету, а норми намагається нав'язати лиш силою, то громадяни можуть підкорюватись тільки через страх. Втім, тоді зникає принципова різниця між владною особою та бандитом. Покора бандитові з ножиком, який у вас вимагає гаманець, ґрунтується на страху застосування насильства, тоді як покора суверену чи інституції – на добровільній згоді громадян підкорятись правилам.

Ця різниця в нашій країні стиралася роками: один інститут кришує незаконний видобуток бурштину, інший – вирубку лісу, а суверен заплющує на це очі, бо інститутами керують "свої", а "своїм" можна. Суверен патріотично говорить про санкції проти РФ та вимагає від суспільства самопожертви заради війни, але водночас сам торгує з РФ, нічим не жертвує, а навпаки – намагається уникнути сплати податків через офшори та володіє заводом на території РФ, сплачуючи податки окупанту.

Суверен розповідає про боротьбу з олігархами, що обкрадали країну роками, але продовжує через своїх маленьких феодальчиків у фейкових комісіях встановлювати тарифи Роттердам+, даючи заробити величезні кошти Ахметову. Найгірше, що немає відповідей на ці болючі питання, немає жодних розслідувань і відповідальності.


Суверен почав вимагати бездумної покори та безпідставної відданості від громадян, але так це не працює. Подвійні моральні стандарти, приховані злочини та невирішені проблеми вбивають авторитет і роблять із суверена – бандита. Щоправда, великого й сильного бандита з низкою державних служб для примусу замість маленького ножика, але суті це не змінює.

Коли сам суверен щодня руйнує погоджений суспільний договір, то громадяни також відчувають право на непокору. Саме тому громадяни України не визнали для себе законом наказ президента щодо позбавлення Саакашвілі громадянства.

Аргументи про те, що Саакашвілі мав звернутись до суду для відстоювання своїх прав, не знаходять розуміння. Право має бути сукупністю визнаних норм і процедур, а не сукупністю рішень суверена. У підконтрольних суверену судах, де правові норми мають різне трактування залежно від фігури позивача, громадянин свої права відстояти не може.

Тож офшори, Липецька фабрика, брехня суверена, вседозволеність і корупція його "підданних", безкарність його оточення, бажання суверена зміцнювати свою владу та збільшувати власні активи без виконання свого обов'язку працювати для суспільства, реформ та економічного зростання – усе це мало вилитись у формі непокори наказам суверена.

Урок N2. На кожну дію є своя протидія.

Емоційно виснажені та незадоволені громадяни можуть чекати на справедливість та потерпати від беззаконня лише невеликий проміжок часу. Далі навіть маленька незаконна дія може викликати активний протест громадян.

Краще за мене це пояснив президент США А. Лінкольн: "Можна весь час дурити частину народу, можна дурити весь народ певний час, але не можна дурити ВЕСЬ народ УВЕСЬ час".

Позбавлення Саакашвілі громадянства якраз і стало маленькою незаконною дією, яку громадяни не визнали, бо розуміли: це особиста забаганка суверена, а не рішення, ґрунтоване на законності. Недопущення Саакашвілі в Україну вже потребувало не просто невизнання, а активної протидії.

Громадяни захотіли побачити Саакашвілі в країні попри забаганки президента й монополію держави на примус. Зупинка міжнародного потяга та "замінування" пропускного пункту викликали злість, бо громадяни сприйняли це як відверте зловживання владою свого становища. Як наслідок – люди у Львові зустрічали Саакашвілі та опозицію наче це був Новий рік у Діснейленді з безкоштовним морозивом.

Урок N3. Поріг страху для українців став дуже низьким.

У людей, що бачили смерть, що борються за незалежність, які готові віддати життя за країну та краще майбутнє своїх близьких, суттєво знизився поріг страху. Під час Революції гідності та під час війни багато людей переосмислили патріотизм, сповнились ним, прожили його. Однак, цей патріотизм – це не покора конкретному суверену чи його феодалам, а прагнення та боротьба за краще життя, за своє щастя, за однакові для всіх справедливість і законність.

На пункті перетину хлопці бігли на прикордонників, що хапались за кобуру пістолету, й кричали їм: "Мене в Іловайську не застрелили. І ти точно не застрелиш. Я свій". І прикордонники пропускали натовп. Низький поріг страху та невизнання правових норм суверена – це страшна комбінація. Комбінація для боротьби за велику свободу але – страшна.

Утім, страшніше те, що суверен не усвідомив: він сам створив цю ситуацію. Ні Юлія Володимирівна, ні Саакашвілі, ні інші опозиціонери так не ослабили інституції влади, як сам Петро Олексійович. Щодня він демонструє, що є вищим за закон, і не думає про законність для всіх.

Через парадоксальне намагання суверена зробити себе сильнішим і недоторканним, держава та її інституції стали – слабшими, й втрачають монополію на владу.

Вийти з цієї ситуації мирно можна лише за умови, що суверен переосмислить та змінить свої вчинки та рішення, а також пояснить своїм феодалам, що вони не мають надійного захисту, що для них діють однакові для всіх українців правила та норми, що державні інституції – не їх власність і не їх бізнес, а публічні органи влади для вироблення справедливої та чесної політики.

Загрузка...
Коментарі — 224
Logic2009 _ 14.09.2017 15:01
IP: 91.196.177.---
Пётро Прошенков:
Коротка і точна істрія України:
Прийшли російські новгородці, завоювали Київ.
Прийшли татари, взяли Київ – вигнали новгородців.
Прийшли поляки вигнали татар.
Прийшли знову росіяни вигнали поляків.
Прийшли німці вигнали радянських, знову прийшли радянські – вигнали німців.
А самі хох/ли, вічно стоять на узбіччі дороги, в сраних шароварах зустрічають чергового господаря.
Чергове "Євангеліє від Шила".
kren _ 14.09.2017 14:52
IP: 188.0.104.---
Пётро Прошенков:
kren:
Таке відчуття, що ти на українському зовсім не можеш писати, пиши краще рідною російською.
...не на українському,напівдурку @лу$ган&до*н#сь$кий *.
А-писати,говорити-Українською Мовою.
А не росіянською язикой.
kren _ 14.09.2017 14:49
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
...После того, как циничная предвыборная дурилка с несуществующим мирным планом Порошенко
была окончательно перечеркнута тысячами смертей на фронте, запустили новый фейковый проект – миротворцы ООН на Донбассе. Андрей Сенченко
...тепліше,жаль тільки,що висновки Сенченка,для Вас є основоположними.
kren _ 14.09.2017 14:42
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
Пётро Прошенков:
руслан49:
Федор Микула:
руслан49: Не треба видавати бажане за дійсне...
А чому цей незаконно переправлений через кордон та й ще нелегал Саакашаілі не заарештований, а спокійно гуляє по Украіні?...
Почитай кримінальний кодекс. У ньому виключена стаття за нелегальний перетин кордону. Тепер це адміністративне порушення.
А що каже кримінальний кодекс, коли українці вбивають українців лише за те, що вони не захотіли жити як зараз живуть україни.
Взадов, кодекс каже – не нравятся соседи то продавай жилье и переезжай в другой регион а не нанимай бандитов для отстрела соседей.
...ну шо значить не одстрєлюй,коли взадовим разрішилі,ще й бабло платять,шоб вони вбивали...
нє папацанскі ето.
Orest Jj _ 14.09.2017 14:38
IP: 77.52.32.---
...После того, как циничная предвыборная дурилка с несуществующим мирным планом Порошенко была окончательно перечеркнута тысячами смертей на фронте, запустили новый фейковый проект – миротворцы ООН на Донбассе.
Миротворческие миссии, как правили разделяют стороны внутреннего конфликта и ведут к его замораживанию на десятилетия,а инициатива Порошенко, направленная на очередной обман граждан Украины, была перехвачена Путиным.
Кремль согласился на то, чтобы вооруженный миротворческий контингент ООН годами охранял представителей миссии ОБСЕ на всей оккупированной территории Донбасса – Россия за деньги ООН намерена далее контролировать Донбасс.
Кроме того, теперь европейские друзья Газпрома получили повод активно поднимать вопрос о снятии с России санкций.
Независимо от того, что привело к такой ситуации – сговор с врагом, идиотизм или неспособность выполнять свои функции, вопрос досрочной смены Президента в установленном Конституцией порядке встал ребром.

Андрей Сенченко
руслан49 _ 14.09.2017 14:29
IP: 35.195.195.---
Федор Микула:
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
Особи. які захоплюють прикордонну дільницю є бандитами. Виникає питання. Чому ми воюємо з апалченцями, які захопили Ізваріно, якщо це не злочин проти держави.
Orest Jj _ 14.09.2017 14:26
IP: 77.52.32.---
руслан49:
Федор Микула:
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
Вони і є бандити по законам України.
а майдановцы кто?
руслан49 _ 14.09.2017 14:25
IP: 35.190.198.---
Федор Микула:
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
Вони і є бандити по законам України.
Orest Jj _ 14.09.2017 14:25
IP: 77.52.32.---
Пётро Прошенков:
руслан49:
Федор Микула:
руслан49: Не треба видавати бажане за дійсне...
А чому цей незаконно переправлений через кордон та й ще нелегал Саакашаілі не заарештований, а спокійно гуляє по Украіні?...
Почитай кримінальний кодекс. У ньому виключена стаття за нелегальний перетин кордону. Тепер це адміністративне порушення.
А що каже кримінальний кодекс, коли українці вбивають українців лише за те, що вони не захотіли жити як зараз живуть україни.
Взадов, кодекс каже – не нравятся соседи то продавай жилье и переезжай в другой регион а не нанимай бандитов для отстрела соседей.
Федор Микула _ 14.09.2017 14:18
IP: 46.133.120.---
руслан49:
Хто тобі дав право називати украінців, які підтримували від незаконного переслідування Саакашвілі, бандитами?...
руслан49 _ 14.09.2017 14:15
IP: 35.195.100.---
Федор Микула:
руслан49: Не треба видавати бажане за дійсне...
А чому цей незаконно переправлений через кордон та й ще нелегал Саакашаілі не заарештований, а спокійно гуляє по Украіні?...
Почитай кримінальний кодекс. У ньому виключена стаття за нелегальний перетин кордону. Тепер це адміністративне порушення.
Федор Микула _ 14.09.2017 14:11
IP: 46.133.120.---
руслан49: Не треба видавати бажане за дійсне...
А чому цей незаконно переправлений через кордон та й ще нелегал Саакашаілі не заарештований, а спокійно гуляє по Украіні?...
Федор Микула _ 14.09.2017 14:07
IP: 46.133.120.---
руслан49:
Федор Микула:
Хронічні тут юлененависники Петренко, Олександр Перший та Руслан 49 вже забули про Саакашвілі, а кинулись по привичці обгаджувати Юлію Тимошенко, яка вже вісім років не при владі...Це достойні блюдолизи нинішньоі влади!...
Сакашвілі скоїв тільки адміністративне правопорушення. А Тимошенко і її депутати кримінальні злочинці – організатори переправлення нелегала через кордон.Також організатори захоплення бандами прикордонного пункту зі сторони України.
А ти що там був?...Чи по телевізору говорили?
руслан49 _ 14.09.2017 14:03
IP: 35.195.70.---
Федор Микула:
Хронічні тут юлененависники Петренко, Олександр Перший та Руслан 49 вже забули про Саакашвілі, а кинулись по привичці обгаджувати Юлію Тимошенко, яка вже вісім років не при владі...Це достойні блюдолизи нинішньоі влади!...
Сакашвілі скоїв тільки адміністративне правопорушення. А Тимошенко і її депутати кримінальні злочинці – організатори переправлення нелегала через кордон.Також організатори захоплення бандами прикордонного пункту зі сторони України.
Orest Jj _ 14.09.2017 14:03
IP: 77.52.32.---
Віктор Петренко:
Orest Jj:
тоді треба було б в першу чергу розстріляти тимошенко та її "каманду"!!!
та я ж не против. Если заслужила – какие проблемы. Официальные суды не нашли ни криминала ни коррупции среди ее действий как госслужащего так и бизнеследи... Вплоть до американской Фемиды.
Значить остается народный суд (ведь отличие "Народный Герой" гораздо ценней чем затасканный титул "Герой Украины"). Пожалуйста, на каком либо общественном ресурсе пусть все желающие публикуют сведения или информацию о ее преступных действиях при власти и при бизнесе а так жэ неудач и успехов как госслужащего.
Подчеркиваю – информацию или факты. А не "варофкаукрафшаянашефсе"
Решат что нужно стрелять – значить обязана или уехать со страны или принять достойную смерть во благо страны. Когда расстреливали графа Клауса Шенк фон Штауффенберга он кричал "Слава Германии"
Федор Микула _ 14.09.2017 14:02
IP: 46.133.120.---
Юлія Тимошенко була Прем'єром всього 2,5 роки...Вона була найкращий Прем'єр із 25 років незалежноі Украіни...Поки що альтернативи рівня Тимошенко в Украіні не видно...Чого найбільше бояться олігархи...
Федор Микула _ 14.09.2017 13:54
IP: 46.133.120.---
Хронічні тут юлененависники Петренко, Олександр Перший та Руслан 49 вже забули про Саакашвілі, а кинулись по привичці обгаджувати Юлію Тимошенко, яка вже вісім років не при владі...Це достойні блюдолизи нинішньоі влади!...
Віктор Петренко _ 14.09.2017 13:51
IP: 35.193.47.---
Orest Jj:
ну то й що що "вооружен"? він що збирався вбити лозінського чи якусь дичину щоб не померти зголоду внаслідок злочиної економічної політики тимошенко?
Orest Jj _ 14.09.2017 13:47
IP: 77.52.32.---
Віктор Петренко:
Orest Jj:
Віктор Петренко:
...є правоохороні органі.причому "свої"!...

от вы типуган уматовый! Вы ночью едете среди полей и в свете фар видите как через дорогу перебежало двуногое чудовище и поломилось в поле. Ваша реакция – вынимаете телефон и звоните "своим" ментам? И шо вы им говорите – типа по моим владениям бегает какой то марсианин? И это при том, что у вас в кабине сидят высокопоставленные менты... Вы себе отдаете отчет о том, что пишете?
так тим більше бовдуре!! коли в кабіні були мєнти навіщо лозінський вбив людину?навіть якби їх не було то він не мав право так робити тому що це не його приватна власність.і не було загрози його життю.так що не виправдовуй вбивцю покидьок!!!
я так и понял что тебе с одного раза не дойдет. Ничего страшного. Этим страдают менты и бывшие торпеды.
Невинноубиенный был вооружен.
Віктор Петренко _ 14.09.2017 13:47
IP: 146.148.42.---
Orest Jj:
тоді треба було б в першу чергу розстріляти тимошенко та її "каманду"!!!
Віктор Петренко _ 14.09.2017 13:45
IP: 35.192.109.---
Orest Jj:
Віктор Петренко:
...є правоохороні органі.причому "свої"!...

от вы типуган уматовый! Вы ночью едете среди полей и в свете фар видите как через дорогу перебежало двуногое чудовище и поломилось в поле. Ваша реакция – вынимаете телефон и звоните "своим" ментам? И шо вы им говорите – типа по моим владениям бегает какой то марсианин? И это при том, что у вас в кабине сидят высокопоставленные менты... Вы себе отдаете отчет о том, что пишете?
це ти "двуногое чудовище". внаслідок злочиної економічної політики тимошенко люди були без засобів існування і на грані відчаю.тому і йшли на полювання.а бюторас лозінський вважав себе небожителем та господарем всього навкруги.точно як янукович в Сухолуччі.
Віктор Петренко _ 14.09.2017 13:42
IP: 35.192.109.---
Orest Jj:
Віктор Петренко:
...є правоохороні органі.причому "свої"!...

от вы типуган уматовый! Вы ночью едете среди полей и в свете фар видите как через дорогу перебежало двуногое чудовище и поломилось в поле. Ваша реакция – вынимаете телефон и звоните "своим" ментам? И шо вы им говорите – типа по моим владениям бегает какой то марсианин? И это при том, что у вас в кабине сидят высокопоставленные менты... Вы себе отдаете отчет о том, что пишете?
так тим більше бовдуре!! коли в кабіні були мєнти навіщо лозінський вбив людину?навіть якби їх не було то він не мав право так робити тому що це не його приватна власність.і не було загрози його життю.так що не виправдовуй вбивцю покидьок!!!
Orest Jj _ 14.09.2017 13:36
IP: 77.52.32.---
Віктор Петренко:
......є правоохороні органі.причому "свої"!...

от вы типуган уматовый! Вы ночью едете среди полей и в свете фар видите как через дорогу перебежало двуногое чудовище и поломилось в поле. Ваша реакция – вынимаете телефон и звоните "своим" ментам? И шо вы им говорите – типа по моим владениям бегает какой то марсианин? И это при том, что у вас в кабине сидят высокопоставленные менты... Вы себе отдаете отчет о том, что пишете?
Orest Jj _ 14.09.2017 13:28
IP: 77.52.32.---
Віктор Петренко:
Orest Jj:
ці всі подолані кризи-це плюси,але нікчемні плюси в порівняні з величезними мінусами!ЖОДНИХ:реформ!ЖОДНОЇ!!боротьби з корупцією в підконтрольних уряду органах,корупція та зловживання на митниці (розпірена "контрабанда стоп"-це мильна бульбашка,яка лопла через пару місяців,були змінені контрабандні потоки в кишеню тимошенко) ЖОДНОГО!!!послаблення податкового тиску та контролюючих органів на бізнес.це все і призвело до падіння ввп з 12% практично до нуля!
ну що це за комунятчина! Какие на) (ер "реформы"? Просто выполняйте уже принятые законы. А нет – вывести на на поле стадиона самую коррумпированную верхушку какой то отрасли и по законам военного времени (ведь у нас война?) реформировать,прокрутив несколько дисков на крупнокалиберном пулемете.
Даю гарантию 150% все остальные отрасли заработают на полную катушку с максимальной отдачей и за гораздо скромнее з/плату. Как при войне. Или у нас не война?
Віктор Петренко _ 14.09.2017 13:26
IP: 104.198.224.---
Orest Jj:
тимошенко тоді очолювала уряд.її злочина економічна політика призвела до того що у людей не було роботи і вони змушені були зі зброєю в руках добувати собі їжу.деколи стаючи жертвами зажирілих депутатів від влади.які привласнювали собі незаконо загальнонародну власність-ліси та заповідники.
Україна та Європа901 Корупція1081 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300 Свобода слова544
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter