17 липня 2020, 08:50

Новий світовий устрій визначатиметься новим розмежуванням

Україні не вдасться, заплющивши очі, мирно проплисти у човні по річці між двома могутніми світами – не зміцнюючи кожної хвилини свою державну силу: економіку, армію, дипломатію та інформаційну стратегію і вплив у світі

13 липня цього року Сполучені Штати заявили, що претензії Китаю на території та ресурси у Південнокитайському морі "повністю незаконні" і засудили "намагання Пекіну перебрати їх під свій контроль".

Як відомо, Китай сперечається з низкою країн азійсько-тихоокеанського регіону за контроль над територіями у регіоні Південно-Китайського моря. Також, не секрет, що з перших днів свого існування Сполучені Штати покладалися на морську торгівлю як джерело добробуту і процвітання країни. За різними оцінками у прибережних районах США наразі проживають близько 125 мільйонів американців, 80% експорту та до 90% зовнішньої торгівлі країни здійснюється морськими шляхами.

Не випадково американський сенатор і голова підкомітету Конгресу США з морських питань Роджер Вікер та директор оборонних програм Центру Нової Американської Безпеки Джеррі Гендрікс у журналі "National Interest" наголосили: "Захист свободи навігації є найважливішим і першочерговим інтересом США".

Між тим, згадана вище заява Вашингтону одночасно є індикатором сьогоднішніх масштабних геополітичних зсувів – чого варта лише знакова теза про те, що "Світ не дозволить Пекіну вважати Південнокитайське море своїми морськими володіннями" – "The world will not allow Beijing to treat the South China Sea as its maritime empire".

Очевидно, період переходу до нового світового устрою поступово наближається до свого першого етапу – на тлі спроб змінити глобальний баланс сил йде формування поки що аморфних коаліцій держав у різних регіонах світу, які об'єднуються спільними виключно національними інтересами.

Старий світовий устрій із його системою міжнародного права у сфері безпеки, який існував після закінчення Другої Світової та Холодної воєн, з його розподілом на "Світ демократії" та "Світ комунізму", згодом – "Світ який розвивається", практично перестає існувати. Анексія Росією Криму, без відповідного реагування з боку інших ядерних держав-підписантів Будапештського Меморандуму на її військову агресію і зміну кордонів у центрі Європи, практично поховали також систему міжнародного права у сфері нерозповсюдження ядерної зброї.

Ізоляціонізм та національний егоїзм нинішнього керівництва США, традиційно особливий світоглядний шлях Китаю, який прагне також світового лідерства, а також наслідки коронавірусу суттєво прискорили й інші відцентрові тенденції, які вочевидь вже доволі скоро визначатимуть загальну тенденцію на міжнародній арені. Ознаки цього ми вже сьогодні бачимо під час важливих голосувань в рамках ООН.

При цьому загальна оцінка ситуації на міжнародній арені ускладнюється не лише глобальною нестабільністю, що посилюється кожного року, але й непередбачуваністю поведінки наддержав, посиленням неконтрольованої гонки ядерних і звичайних озброєнь та виникненням нових загроз, які ще вчора здавалися ніби взятими зі сценаріїв чисельних фільмів-катастроф.

Зараз можна констатувати початок боротьби за нове глобальне лідерство між державами, схильними ігнорувати права людини, принаймні права людини в інших, окрім своєї національної держави країнах, нав'язування своєї волі іншим суб'єктам світової спільноти і порушення міжнародного права, навіть країнами зі справжнім, а не бутафорським демократичним устроєм. Цей устрій, при усіх своїх вадах, все ж таки залишається найкращим з можливих шляхів цивілізаційного розвитку на планеті.

Поки можна сказати одне – лінія розмежування протистояння вірогідно буде проходити по стику головних інтересів Сполучених Штатів Америки і Китаю, а його ареною, вочевидь, стане увесь світ. І хоча точну конфігурацію таборів прихильників кожного з цих світових полюсів наразі уявити ще доволі складно, є підстави вважати, що її контури проявляться вже у близькому майбутньому.

І Україні не вдасться, заплющивши очі, мирно проплисти у човні по річці між двома могутніми світами – не зміцнюючи кожної хвилини свою державну силу: економіку, армію, дипломатію та інформаційну стратегію і вплив у світі. Якщо вона дійсно має бажання залишитись незалежною і впливовою країною світової спільноти.

powered by lun.ua

Настав час Істини: зовнішня політика України має бути проактивною і наступальною

Сьогодні розпочався візит в Україну Державного секретаря США Ентоні Блінкена. Подія дійсно непересічна, адже у період пандемії міждержавні візити узагалі відбувається доволі нечасто, а тут йдеться про перший візит до нашої країни високопосадового представника Адміністрації президента Байдена, та ще й на тлі нещодавнього загострення відносин між Києвом та Москвою, спричиненого значною концентрацією російських військ біля кордонів України...

Українська Армія свій патріотичний обов'язок виконає. А чи виконає свій державотворчий обов'язок вища політична влада України?

В Україні саме від ПОЛІТИЧНОЇ ВЛАДИ залежить реалізація геніальних слів нашої відомої землячки (Киянки!), п'ятого прем'єр-міністра Ізраїля Голди Меїр: "Якщо ви хочете побудувати ту країну, в яку будуть повертатися її сини і доньки, якщо ви хочете побудувати країну, з якої будуть виїжджати тільки в сезон відпусток, якщо ви хочете побудувати країну, у якій не буде почуття страху за майбутнє, то зробіть всього лише два кроки: 1...

Ставлення, яке має об'єднати Україну

Недавнє рішення РНБО щодо нових санкцій не може бути не підтриманим усіма, хто вважає себе патріотами держави. Але, це – дійсно випадок, коли краще пізно, ніж ніколи...

Великі завдання для української дипломатії на найближчу перспективу

Отже, Сполучені Штати Америки та Росія домовилися продовжити ще на п'ять років Договір про подальші заходи зі скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь, підписаний 8 квітня 2010 року в Празі і також відомий, як "Празький договір", ДСНВ-2010 або СНО-ІІІ...

Кажуть, ''якщо Творець бажає когось покарати, він забирає спочатку в нього розум...''

Перша реакція на заяву міністерства культури та інформаційної політики України: "1 млрд. грн. грантів тим, хто зазнав збитків у сфері культури"...

''Запам'ятовуються не образи від ворогів, а мовчання друзів''

Кілька днів тому в Україні з'явилось досить резонансне інтерв'ю посла ФРН в Україні Анки Фельдгузен (Anka Feldhusen) агентству "Інтерфакс-Україна", в якому вона серед іншого зазначила, що: "Будапештський меморандум – це політична декларація і не більше, це не міжнародний договір"...