Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Ярослав Стецько – ідеолог соціального націоналізму (до сторіччя Провідника ОУН)

19 січня 2012, 14:38Герої минулих поколінь заслужили на світлу пам'ять сучасників. Ставши на шлях Національної революції, вони зробили свій вибір по той бік безпечного життя. Ідеалістичний чин штовхав їх на подвиги. Безкомпромісна боротьба з ворогом за свободу свого народу набувала конкретних форм, де вже не було місця слову без Чину і навпаки. Кожен волів спричинитися до перемоги, бо був утіленням сплаву долі Нації та індивідуальної жертовності. Вони раділи бути у строю своєї армії, однак не боялися бути і "одним у полі воїном".

Організатори та ідеологи нашого українського національного революційного руху – визначні постаті, на справи та ідеї яких ми спираємося. Їхні звершення мотивують нас долати власні недоліки, здобувати нові перемоги.

19 січня 2012 року виповнюється сто років з Дня народження Провідника Організації Українських Націоналістів Ярослава Стецька. Юнаком він став членом підпільної організації. Вже у 20 років його призначають членом виконавчого органу ОУН – Крайової Екзекутиви та ідеологічним референтом. У 22 отримує вирок окупаційного суду – 5 років. У 1940 р. він був співтворцем Революційного Проводу ОУН, пізніше обраний заступником Степана Бандери. 30 червня 1941 р. проголошує Акт відновлення Української Держави, його обирають прем'єром Українського державного правління. 1946 р. створює та очолює Антибільшовицький блок народів. У 1968-1986 рр. – Голова Проводу ОУН (революційної).

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" вважає Ярослава Стецька натхненником своєї ідеологічної ідентичності – соціального націоналізму, а його працю "Дві революції" – програмовою. Саме в цій праці він вказав на ті чинники, які зроблять українську революцію переможною: "Наша революція – всенародна, йдемо з народом, який тісно поєднує справу соціяльного визволення із національною незалежністю".

У творах Ярослава Стецька ми знаходимо націоналістичні відповіді на актуальні питання. Провідна дійсність нашого політично-економічного життя – внутрішня окупація України класом олігархічного капіталу – отримує влучну ґрунтовну критику та альтернативу Ярослава Стецька. Адже він прекрасно розумів, що після перемоги над головним ворогом українців, білорусів, народів Кавказу, Балтії та Центральної Азії – совєцькою Росією – український націоналізм зіштовхнеться із проблемою гегемонії ліберально-капіталістичного Заходу.

У своїх міркуваннях він виходив з Ідеї Нації. Найвища форма кровно-духовної спільноти, в якій втілена свобода та справедливість щодо її членів, – таке поняття нації стало одним із внесків Стецька у теоретичну спадщину українського націоналізму. Внаслідок окреслення ставлення націоналізму до фашизму, комунізму та лібералізму він збагатив поняття нації ідеями соціальної справедливості, свободи членів нації та етосу праці. Він відкидав расизм фашизму, атеїзм та тоталітаризм комунізму, індивідуалізм та паразитарні верстви лібералізму. Стецько вважав, що природним для українців є розуміння людини як органічної частини великої сім'ї: "Нація, родина, одиниця – така ієрархія суспільних явищ". Особа – втілення біологічного, індивідуального, суспільного та духовного. Тому ідеям творчої свободи людини, добра нації і соціальної справедливості він надав ваги "абсолютних цінностей на землі". Він постійно наголошував на неможливості розриву нашого світогляду із вірою у Бога та духовною традицією українців: "Над нацією і людиною є абсолютна вартість Всесвіту – його Творець-Бог".

Таким чином розкрита ідея нації була для Ярослава Стецька найвищою цінністю, за яку варто безкомпромісно боротися та жертовно працювати кожному українцеві.

З цих міркувань, зрозуміло, випливало, що найвищою формою прояву волі нації є національна держава. Ця ідея, схоплена Організацією Українських Націоналістів як Українська Самостійна Соборна Держава, стала метою в умовах національно-визвольної стратегії націоналізму у 20 столітті. Її необхідність була настільки яскравою, що формулювалася імперативом "Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї". Нація, що виборює собі право на творення історії, сприймає державу як засіб забезпечення внутрішньої справедливості та зовнішньої свободи. Стецько розумів дійсні закони виживання: "Національно-політичне самовизначення відбувається плебісцитом крові у вогні повстань і революцій або визвольних воєн, а не виборчими листками чи виборчими урнами".

У власній державі національне визволення передбачає визволення соціальне та особисте. Ця думка Ярослава Стецька продовжує соціальне і громадянське мислення великого Миколи Міхновського, що відкидав космополітичні програми подолання економічного рабства верстви праці. "Український визвольний націоналізм творить новий, український, народоправний соціально-політичний лад праці", – цю тезу він ставить в основу критики чужих для українців ліберально-капіталістичних та комуністичних доктрин. Соціальний лад українців виводиться з притаманної їм культури праці. В її основі – творча людина праці, зв'язана з родиною, мірилом вартості якої завжди була і є суспільно-корисна індивідуальна праця. Вона також "бореться за національну спільноту без паразитарних верств". Український націоналіст, вважає Ярослав Стецько, виступає організатором для такої людини у боротьбі за суспільство, в якому "не буде паразитизму і будь-якого гноблення" та буде заперечення "будь-якої експлуатації людини державою або іншою людиною". Саме тому цей напрям мислення так оцінює ліберальний капіталізм: "Культ безвідповідальності й необмеженої вільної гри є історичним пережитком".

Практичним орієнтиром такому ладові є наділення верстви праці власністю на засоби виробництва, "усуспільнення приватної власності на основі власної праці". Стецько був прихильником одержавлення важливих царин економіки і виступав за: "Забезпечення за державою власності на необхідні засоби виробництва, чого вимагатиме загальнонаціональне добро і що диктуватиме раціональність самого життя". Він розвивав ідеї Степана Бандери та урядовців часів Української Народної Республіки про економічну співпрацю та плановість: "Розбудова кооперативних та інших добровільних спільних форм організації певного роду продукції та збуту; органічна плановість у межах поваги основних індивідуальних стимулів творчості та загальнонаціонального добра". Втілення цих ідей, вважає Стецько, унеможливить повернення хижацького капіталізму: "Без національного визволення немає визволення соціального і особистої свободи. Національна революція має бути водночас і соціальною революцією".

"У боротьбі за свободу опертя можливе лише на власні сили", – писав Стецько, оцінюючи політиканів, що шукали виходу для України у плазуванні перед закордонними центрами сили. Націоналісти не вчать слабодухих, вони повинні усувати їх від керівництва державою. З цих міркувань мислитель підтримував програмові гасла ОУН, яким надавав глобального та універсального значення: "Свобода народам! Свобода людині!". Перше гасло означає, що імперіалізм – ворог всіх націй і кожна з них може і повинна боротися за себе. Друге означає, що кожна людина у своїй національній державі має право мати всі важливі громадянські права і через них користуватися результатами своєї праці та благами всієї нації. Він вважав, що "Україна має стати в авангарді боротьби за свободу народів і людини".

Ярослав Стецько мислив себе як складову того руху, що бореться "за ствердження влади нації і свободу людини", джерелом якого є "світлі українські традиції і потреби українського народу". Таким чином український націоналізм для нього усвідомлювався як "сподвижник ідей свободи і справедливості для українського народу та української людини".

Дві революції Ярослава Стецька – соціальна і національна – це наші сучасні завдання. Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску – стануть гідним ушануванням пам'яті борців за волю України.

Ярослав Стецько віддав все своє життя на те, щоби не осоромитися перед попередниками і нащадками за свою визвольну боротьбу. Сьогодні ми продовжуємо його Справу. Ми прагнемо завершити його боротьбу.

Боротьбу за незалежну соборну соціально і національно справедливу українську державу.

powered by lun.ua
Коментарі — 73
і2вр4к _ 19.01.2012 19:09
IP: 46.118.137.---
День Військової Злуки!
16 липня 1919 року армії ЗУНР та УНР об'єдналися в Українську Соборну Національну Армію і почали успішний наступ проти червоних. 31 серпня 1919 року українські війська вступили до Києва. Підтримай ідею святкування військової єдності!
http://razom.org.ua/regions/dnepr/news/
Bye-Bye2012 _ 19.01.2012 19:01
IP: 192.162.116.---
Ратибор:
Ратибор:
Bye-Bye2012:
Ну тобі ж написали програму у статті: Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску, -

чи ти малоосвічений, що не зрозумів про що ідеться?

Бай-бай, горобчик з маленьким мозком.
====
Ти повчи свою собаку гавкати,невіглас.

В статті крім дешевого популізму для люмпенів...грабуй награбоване" особисто я нічого не побачив.Тому й задавТягнибоку питання про шлях втілення тої утопічної декларації в життя.
Бажано, детально,по кожному з декларованих пунктів.
Адже диявол,як відомо,ховається в деталях і подробицях.
Але це нажаль не відомо ратиборам.
виталич _ 19.01.2012 18:41
IP: 178.158.189.---
Михайло Москаленко:
Поставили замість нього придурка. Вже давно від заводу залишились роги і копита.
Теперь меняем директора завода на президента, завод на Украину – разницу видите???....Я тоже не вижу!
виталич _ 19.01.2012 18:32
IP: 178.158.189.---
Bye-Bye2012:... Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску
Замечательно! Для Польши, Чехии и иже с ними! Даже для Западной Украины! Но не для всей остальной части Неньки! Люстрация для так называемого Юго-Востока обернется "массовыми репрессиями". " Що маємо, то маємо!" – не я сказал!
Ратибор _ 19.01.2012 18:17
IP: 195.68.203.---
-Mibrag-:
Конкретні речі Свободи в Києві -
1. пару тижнів назад буквально, Пирогова, 2 – http://www.youtube.com/watch?v=D9fSC-6HIwI

2. Театральна – http://www.youtube.com/watch?v=n7a4pKX3njk

Так що не стартуй, роби сам! Не заважай іншим!
Ратибор _ 19.01.2012 18:13
IP: 195.68.203.---
skif-111:
Логічно проводити і таку люстрацію – правда це іншим словом називається: націоналізація стратегічних підприємств та перегляд результатів приватизації.
Ратибор _ 19.01.2012 18:12
IP: 195.68.203.---
Bye-Bye2012:
Ну тобі ж написали програму у статті: Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску, -

чи ти малоосвічений, що не зрозумів про що ідеться?

Бай-бай, горобчик з маленьким мозком.
Ратибор _ 19.01.2012 18:10
IP: 195.68.203.---
Михайло Москаленко:
Міша, це твої слова – бла-бла-бла.

Мужик взяв і статтю написав. А ти навіть не зайшов на сайт Свободи і не пошукав їх програму, статут, законопроекти.

Не лінись, тролік!
Bye-Bye2012 _ 19.01.2012 17:57
IP: 192.162.116.---
до добродія Тягнибока==

== Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску ====

це чергове бла-бла-бла,,Свободи"? чи маєте програму дій,виконавців,законодавчу базу готуєте?
skif-111 _ 19.01.2012 17:47
IP: 91.124.226.---
Пане Олеже! Оскільки релюція носить не лише націальний, але і соціальний характер, чи не логічно проводити Люстрацію не лише політичну але і майнову?
виталич _ 19.01.2012 17:34
IP: 178.158.189.---
hazel:
Desi:
виталич:

Twix = у дії...Дует – музика фсб, слова кпss -))
О музыке не спорю. Слова, пожалуй, ВВП в переводе ЖВВ.
Bye-Bye2012 _ 19.01.2012 16:59
IP: 192.162.116.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
======
Лолка прийти-прийшла, а бром забула.:-)
Vladimir Kondratiev _ 19.01.2012 16:59
IP: 109.104.166.---
http://www.youtube.com/watch?v=S6gg1z5DovI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=N4-Q4qT7nRE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=B5W3TYEx-og&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=swz3n9Ob5HQ&feature=related
Коротко и ясно, с кем имеем дело.
Vladimir Kondratiev _ 19.01.2012 16:52
IP: 109.104.166.---
lolka prishla:
Крым татарский

ИншаАллах каждый ответит за свои деяния
Volodymyr Ivanovich _ 19.01.2012 16:51
IP: 109.122.18.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
...бо Китай-це тобі не Наполеон чи Гітлер; китайців рівно вдесятеро більше,ніж росіян,вони у своїх кордонах вже не вміщаються,як посунуть всією навалою,то впаде твоя Росія,і стане звичайною китайською провінцією під назвою Русіянь...Ти хочеш,щоб твій Крим став жовтошкірим та вузькооким?
Vladimir Kondratiev _ 19.01.2012 16:46
IP: 109.104.166.---
РИГА. Латвия поставила на место зарвавшуюся Россию

Латвийский МИД отверг разглагольствования обнаглевшего главаря путинской банды МИД России Лаврова по поводу русского языка в Латвии и считает его болтовню глупой, сообщил представитель МИДа Латвии Янис Силис в ответ на вопрос балтийского агентства BNS. Он сказал, что государственный язык является внутренним делом латвийского государства и его граждан
hazel _ 19.01.2012 16:38
IP: 31.31.113.---
Desi:
Добре, не хочу лізти у складні матерії, Дипломатія то гарна річ.
Дякую автору, що нагадує Українцям про історичну спадщину, та ідеї якими жила та живе Україна.
Гадюка з вирваним жалом – не вкусе =)
Desi _ 19.01.2012 16:35
IP: 194.44.31.---
Добре, не хочу лізти у складні матерії, Дипломатія то гарна річ.
Дякую автору, що нагадує Українцям про історичну спадщину, та ідеї якими жила та живе Україна.
hazel _ 19.01.2012 16:32
IP: 31.31.113.---
Desi:
виталич:

Twix = у дії...Дует – музика фсб, слова кпss -))
-Mibrag- _ 19.01.2012 16:27
IP: 46.150.77.---
Dezdechado:
"Свобода" – за реферат – 5 балів.
А за практичні заняття – "незадовільно".
...
Бандера в гробу перевернулся бы виндя таких "нащадкив"... Бандера с плакатами не бегал – ОН ДЕЛО ДЕЛАЛ
Desi _ 19.01.2012 16:25
IP: 194.44.31.---
виталич:
на чистоту?
Може йому не дозволено таке писати, а ми вже пиляємо на чому світ стоїть:)
Volodymyr Ivanovich _ 19.01.2012 16:22
IP: 109.122.18.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
От старий хрич що ти такє морозиш?Непезпека іде зі Сходу.Та ти хоч знаєш,що Сибір все більше окуповують китайці так само,як Крим окуповується донецькими? І через деякий час Росія впаде перед китайською навалою і стане китайською провінцією Русіянь...
Volodymyr Ivanovich _ 19.01.2012 16:22
IP: 109.122.18.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
От старий хрич що ти такє морозиш?Непезпека іде зі Сходу.Та ти хоч знаєш,що Сибір все більше окуповують китайці так само,як Крим окуповується донецькими? І через деякий час Росія впаде перед китайською навалою і стане китайською провінцією Русіянь...
andreyvadjra _ 19.01.2012 16:21
IP: 213.159.235.---
Dezdechado _ 19.01.2012 15:58
IP: 83.70.176.--Volodymyr Ivanovich:
Лолка – це енкаведешний пенсіонер, якого доля занесла до Каліфорнії. І він мусить доживати дні в старечому притулку, де якийсь негр з "ворожого табору" мусить міняти йому памперси. І єдина насолода для Лолки – це "поносити" на УП.
==========
Подвійна, а то і потрійна мораль у маразматичного енкаведіста – будучи на утриманні платників податків США поносить західну демократію і прославляє Рашу, яка фактично дала йому пенделя і викинула як стару ганчірку.
hazel _ 19.01.2012 16:20
IP: 31.31.113.---
Desi:
hazel:
кого надурити хочеш? Під 3 чорти, сєксота смердяча!
ходив і далі, але повернувся;)
(3:53 (http://www.youtube.com/watch?v=vHJAUuicC0Q)) подивится у очі, та памятайе що, неможливо простити себе чи покаятися у тому, що не визнаєш як частину себе;) Поки дивитесь, з Вашого дозволу погуляю, дякую за турботу:)
Як повернетесь з кофібрейк помилуйтесь на 1думця http://www.youtube.com/verify_age?next_url=/watch%3Fv%3DS5zbDU6g8Tk Якщо маєте допуск до "закритого" відео.
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter