Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Ярослав Стецько – ідеолог соціального націоналізму (до сторіччя Провідника ОУН)

19 січня 2012, 14:38Герої минулих поколінь заслужили на світлу пам'ять сучасників. Ставши на шлях Національної революції, вони зробили свій вибір по той бік безпечного життя. Ідеалістичний чин штовхав їх на подвиги. Безкомпромісна боротьба з ворогом за свободу свого народу набувала конкретних форм, де вже не було місця слову без Чину і навпаки. Кожен волів спричинитися до перемоги, бо був утіленням сплаву долі Нації та індивідуальної жертовності. Вони раділи бути у строю своєї армії, однак не боялися бути і "одним у полі воїном".

Організатори та ідеологи нашого українського національного революційного руху – визначні постаті, на справи та ідеї яких ми спираємося. Їхні звершення мотивують нас долати власні недоліки, здобувати нові перемоги.

19 січня 2012 року виповнюється сто років з Дня народження Провідника Організації Українських Націоналістів Ярослава Стецька. Юнаком він став членом підпільної організації. Вже у 20 років його призначають членом виконавчого органу ОУН – Крайової Екзекутиви та ідеологічним референтом. У 22 отримує вирок окупаційного суду – 5 років. У 1940 р. він був співтворцем Революційного Проводу ОУН, пізніше обраний заступником Степана Бандери. 30 червня 1941 р. проголошує Акт відновлення Української Держави, його обирають прем'єром Українського державного правління. 1946 р. створює та очолює Антибільшовицький блок народів. У 1968-1986 рр. – Голова Проводу ОУН (революційної).

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" вважає Ярослава Стецька натхненником своєї ідеологічної ідентичності – соціального націоналізму, а його працю "Дві революції" – програмовою. Саме в цій праці він вказав на ті чинники, які зроблять українську революцію переможною: "Наша революція – всенародна, йдемо з народом, який тісно поєднує справу соціяльного визволення із національною незалежністю".

У творах Ярослава Стецька ми знаходимо націоналістичні відповіді на актуальні питання. Провідна дійсність нашого політично-економічного життя – внутрішня окупація України класом олігархічного капіталу – отримує влучну ґрунтовну критику та альтернативу Ярослава Стецька. Адже він прекрасно розумів, що після перемоги над головним ворогом українців, білорусів, народів Кавказу, Балтії та Центральної Азії – совєцькою Росією – український націоналізм зіштовхнеться із проблемою гегемонії ліберально-капіталістичного Заходу.

У своїх міркуваннях він виходив з Ідеї Нації. Найвища форма кровно-духовної спільноти, в якій втілена свобода та справедливість щодо її членів, – таке поняття нації стало одним із внесків Стецька у теоретичну спадщину українського націоналізму. Внаслідок окреслення ставлення націоналізму до фашизму, комунізму та лібералізму він збагатив поняття нації ідеями соціальної справедливості, свободи членів нації та етосу праці. Він відкидав расизм фашизму, атеїзм та тоталітаризм комунізму, індивідуалізм та паразитарні верстви лібералізму. Стецько вважав, що природним для українців є розуміння людини як органічної частини великої сім'ї: "Нація, родина, одиниця – така ієрархія суспільних явищ". Особа – втілення біологічного, індивідуального, суспільного та духовного. Тому ідеям творчої свободи людини, добра нації і соціальної справедливості він надав ваги "абсолютних цінностей на землі". Він постійно наголошував на неможливості розриву нашого світогляду із вірою у Бога та духовною традицією українців: "Над нацією і людиною є абсолютна вартість Всесвіту – його Творець-Бог".

Таким чином розкрита ідея нації була для Ярослава Стецька найвищою цінністю, за яку варто безкомпромісно боротися та жертовно працювати кожному українцеві.

З цих міркувань, зрозуміло, випливало, що найвищою формою прояву волі нації є національна держава. Ця ідея, схоплена Організацією Українських Націоналістів як Українська Самостійна Соборна Держава, стала метою в умовах національно-визвольної стратегії націоналізму у 20 столітті. Її необхідність була настільки яскравою, що формулювалася імперативом "Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї". Нація, що виборює собі право на творення історії, сприймає державу як засіб забезпечення внутрішньої справедливості та зовнішньої свободи. Стецько розумів дійсні закони виживання: "Національно-політичне самовизначення відбувається плебісцитом крові у вогні повстань і революцій або визвольних воєн, а не виборчими листками чи виборчими урнами".

У власній державі національне визволення передбачає визволення соціальне та особисте. Ця думка Ярослава Стецька продовжує соціальне і громадянське мислення великого Миколи Міхновського, що відкидав космополітичні програми подолання економічного рабства верстви праці. "Український визвольний націоналізм творить новий, український, народоправний соціально-політичний лад праці", – цю тезу він ставить в основу критики чужих для українців ліберально-капіталістичних та комуністичних доктрин. Соціальний лад українців виводиться з притаманної їм культури праці. В її основі – творча людина праці, зв'язана з родиною, мірилом вартості якої завжди була і є суспільно-корисна індивідуальна праця. Вона також "бореться за національну спільноту без паразитарних верств". Український націоналіст, вважає Ярослав Стецько, виступає організатором для такої людини у боротьбі за суспільство, в якому "не буде паразитизму і будь-якого гноблення" та буде заперечення "будь-якої експлуатації людини державою або іншою людиною". Саме тому цей напрям мислення так оцінює ліберальний капіталізм: "Культ безвідповідальності й необмеженої вільної гри є історичним пережитком".

Практичним орієнтиром такому ладові є наділення верстви праці власністю на засоби виробництва, "усуспільнення приватної власності на основі власної праці". Стецько був прихильником одержавлення важливих царин економіки і виступав за: "Забезпечення за державою власності на необхідні засоби виробництва, чого вимагатиме загальнонаціональне добро і що диктуватиме раціональність самого життя". Він розвивав ідеї Степана Бандери та урядовців часів Української Народної Республіки про економічну співпрацю та плановість: "Розбудова кооперативних та інших добровільних спільних форм організації певного роду продукції та збуту; органічна плановість у межах поваги основних індивідуальних стимулів творчості та загальнонаціонального добра". Втілення цих ідей, вважає Стецько, унеможливить повернення хижацького капіталізму: "Без національного визволення немає визволення соціального і особистої свободи. Національна революція має бути водночас і соціальною революцією".

"У боротьбі за свободу опертя можливе лише на власні сили", – писав Стецько, оцінюючи політиканів, що шукали виходу для України у плазуванні перед закордонними центрами сили. Націоналісти не вчать слабодухих, вони повинні усувати їх від керівництва державою. З цих міркувань мислитель підтримував програмові гасла ОУН, яким надавав глобального та універсального значення: "Свобода народам! Свобода людині!". Перше гасло означає, що імперіалізм – ворог всіх націй і кожна з них може і повинна боротися за себе. Друге означає, що кожна людина у своїй національній державі має право мати всі важливі громадянські права і через них користуватися результатами своєї праці та благами всієї нації. Він вважав, що "Україна має стати в авангарді боротьби за свободу народів і людини".

Ярослав Стецько мислив себе як складову того руху, що бореться "за ствердження влади нації і свободу людини", джерелом якого є "світлі українські традиції і потреби українського народу". Таким чином український націоналізм для нього усвідомлювався як "сподвижник ідей свободи і справедливості для українського народу та української людини".

Дві революції Ярослава Стецька – соціальна і національна – це наші сучасні завдання. Подолання наслідків московської окупації, люстрація постсовєцької "еліти", встановлення повновладдя українців на своїй землі та побудова справедливого соціального ладу без олігархів та економічного визиску – стануть гідним ушануванням пам'яті борців за волю України.

Ярослав Стецько віддав все своє життя на те, щоби не осоромитися перед попередниками і нащадками за свою визвольну боротьбу. Сьогодні ми продовжуємо його Справу. Ми прагнемо завершити його боротьбу.

Боротьбу за незалежну соборну соціально і національно справедливу українську державу.

powered by lun.ua
Коментарі — 73
Nezvir _ 19.01.2012 16:19
IP: 95.133.39.---
Пане Олеже!
Стецько був "співтворцем Революційного Проводу ОУН". Ну чому не написати прямо – брав участь у розколі ОУН і став одним з керівників проводу, що відколовся?
Ви пишете: "19 січня 2012 року виповнюється сто років з Дня народження Провідника Організації Українських Націоналістів Ярослава Стецька." Неправда. Він не був провідником ОУН. Він очолював ОУН (б). ОУН очолював А.Мельник.
Якщо щось пишете – то пишіть грамотно. Бо аж сміх бере. Голова партії має бути грамотним.
FairPlay1 _ 19.01.2012 16:18
IP: 88.81.232.---
Гы-гы
и эти люди дерутся с коммунистов...))) цирк на дроти)))))))
ya-ya79 _ 19.01.2012 16:17
IP: 194.187.111.---
Браво!
виталич _ 19.01.2012 16:17
IP: 178.158.189.---

Олег Тягнибок: "Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї".
Вдохновенно так!!! Пафосно!!! Только вот не заметил телодвижений на манер " загинеш у боротьбі за неї". Как "здобувати будете Українську державу", пан Тягнибок? Только без "вокруг да около", а так... на чистоту?
Desi _ 19.01.2012 16:14
IP: 194.44.31.---
Dezdechado:
Pasha Emilevich:
---------------
Кто более развит:
тот кто производит сырьевые ресурсы, или тот кто грамотно пользуется?
тот кто производит микросхемы или тот кто ими грамотно пользуется?
...
тот кто умеет сделать так чтоб люди грамотно друг другом пользовались?
(возлюби ближнего как самого себя)
---------------
тобто стратегія економічного розвитку – не актуально?
Desi _ 19.01.2012 16:08
IP: 194.44.31.---
hazel:
кого надурити хочеш? Під 3 чорти, сєксота смердяча!
ходив і далі, але повернувся;)
(3:53 (http://www.youtube.com/watch?v=vHJAUuicC0Q)) подивится у очі, та памятайе що, неможливо простити себе чи покаятися у тому, що не визнаєш як частину себе;) Поки дивитесь, з Вашого дозволу погуляю, дякую за турботу:)
hazel _ 19.01.2012 16:06
IP: 31.31.113.---
Dezdechado:
"Свобода" – за реферат – 5 балів.
А за практичні заняття – "незадовільно".
Непрощений за таке всадив би у кендюх...з 45 калібру.
Dezdechado _ 19.01.2012 16:04
IP: 83.70.176.---
Pasha Emilevich:
І уявіть в каліфорнії зараз 6 година рано, а НКВД вже на посту.
hazel _ 19.01.2012 16:03
IP: 31.31.113.---
Pasha Emilevich:
"...У творах Ярослава Стецька ми знаходимо націоналістичні відповіді на актуальні питання..."

Что там про сланцевый газ написано?
А "евро" сбрасывать или попридержать?
Панімая букви МГБ шукаєш відповідей у Стецька? =))) Дешовка – провокатор ФСБШНЕ.
Dezdechado _ 19.01.2012 16:01
IP: 83.70.176.---
"Свобода" – за реферат – 5 балів.
А за практичні заняття – "незадовільно".
Pasha Emilevich _ 19.01.2012 16:01
IP: 31.28.253.---
Dezdechado
"...якийсь негр..."

Обама?
Pasha Emilevich _ 19.01.2012 15:59
IP: 31.28.253.---
"...У творах Ярослава Стецька ми знаходимо націоналістичні відповіді на актуальні питання..."

Что там про сланцевый газ написано?
А "евро" сбрасывать или попридержать?
Dezdechado _ 19.01.2012 15:58
IP: 83.70.176.---
Volodymyr Ivanovich:
Лолка – це енкаведешний пенсіонер, якого доля занесла до Каліфорнії. І він мусить доживати дні в старечому притулку, де якийсь негр з "ворожого табору" мусить міняти йому памперси. І єдина насолода для Лолки – це "поносити" на УП.
hazel _ 19.01.2012 15:57
IP: 31.31.113.---
Kolt1:
Нацоналісти вели змагання за волю ще до того, як фашисти у пелюшках ссялись – імбецильне!
hazel _ 19.01.2012 15:55
IP: 31.31.113.---
Kolt1:
Табачно-імперську псевдоісторію від НКВС/ВКП (б) засунь себі у...вухо.
Volodymyr Ivanovich _ 19.01.2012 15:54
IP: 109.122.18.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
Та не ригай ти жовччю у такий день,бо накликаєш страшенний землетрус,і твій Крим піде під воду...
Kolt1 _ 19.01.2012 15:52
IP: 85.214.84.---
Как реакция на невозможность более терпеть капитализм, общество выработало два направления дальнейшего развития, коммунизм и фашизм. Естественно, отрицая капитализм фашизм и коммунизм имеют похожие подходы к решению экономических вопросов, в части обобществления труда, полностью различаясь в политическом плане. Фашист-националист Тягнибок в своем панегирике фашисту-националисту Стецьку ссылается только на наиболее привлекательные, с его точки зрения, характеристики фашизма, оставляя в тени его не прилекательные стороны, тем более не анализирует исторический опыт фашизма в Италии, Германии, Испании, Португалии. Поэтому чтоб понять всю мерзость Стецька как личности и политического деятеля необходимо читать документы ОУН и его провидникив, Михновський (10 заповидей...), Донцова (Национализм), Михновського (Нациократия). Анализ приведет к выводу: Стецько банальный галицкий фашист-националист, а социалнационализм – обыкновенный фашизм.
hazel _ 19.01.2012 15:50
IP: 31.31.113.---
Desi:
Стаття – Чув дзвін та не бачив де він.

1) Якщо внаслідок духовної єдності на якійсь терріторії утворються сімї, то це добре, але це наслідок, і ніяк не може бути основою для руху.
2) "віддав все своє життя на те, щоби не осоромитися перед попередниками і нащадками за свою визвольну боротьбу"!= "віддав своє життя у вимушеній боротьбі за свої та суспільні духовні цінності України".

Висновки робимо самі Панове!
Вася Сташинський, кого надурити хочеш? Під 3 чорти, сєксота смердяча!
Desi _ 19.01.2012 15:46
IP: 194.44.31.---
Стаття – Чув дзвін та не бачив де він.

1) Якщо внаслідок духовної єдності на якійсь терріторії утворються сімї, то це добре, але це наслідок, і ніяк не може бути основою для руху.
2) "віддав все своє життя на те, щоби не осоромитися перед попередниками і нащадками за свою визвольну боротьбу"!= "віддав своє життя у вимушеній боротьбі за свої та суспільні духовні цінності України".

Висновки робимо самі Панове!
hazel _ 19.01.2012 15:39
IP: 31.31.113.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
а ЩО ТИ СРАКИ ЗМІНЮЄШ, ЯК РУКАВИЧКИ, стерво фсбшне?
Тебе й у Криму задушать, як пацюка, погань сєксотівська!
ZaPravduZaVolu _ 19.01.2012 15:22
IP: 193.17.46.---
http://blogs.korrespondent.net/users/blog/ampersant/a55105
andreyvadjra _ 19.01.2012 15:09
IP: 213.159.235.---
lolka prishla _ 19.01.2012 14:42
IP: 76.254.49.--Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ
======================
Надо меньше пить! РУССКИЕ везде ведут себя как оккупанты. Даже в россии.
krumpl _ 19.01.2012 15:06
IP: 82.207.89.---
lolka prishla:
Крым не украина а Россия, а крымчане не украинцы а в большинстве своём РУССКИЕ, которые НЕНАВИДЯТ всё украинское, хоть 20 лет назад так не было. И развалится не Россия – её уже и Наполеон и Гитлер хоронили, а твоя вонючая украина, которая УЖЕ развалилась, но ты этого ещё не видишь, а мы, крымчане сделаем ВСЁ для её развала, будем платить и газ по 500 если надо для уничтожения жовтоблакитного оккупанта, будем помогать и российским спецподразделениям и пропагандистам и спецслужбам, будем помогать хоть румынам, хоть полякам если надо будет чтоб ваша укра загнулась. ВОТ ТАК!
І нахіба було з катакомб вилазити?
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter