Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Сьогодні на Уряді: невідкладна декомунізація

31 березня 2015, 19:59

Сьогодні Уряд схвалив 4 законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам'яті спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з "невідкладної декомунізації".

Невідкладної, бо вони мали бути прийнятими ще після революції 1991-го. Тоді, може, нам не була б потрібна революція 2004 та 2013-2014. Але краще пізно, ніж ніколи.

Перший з них найбільш актуальний, адже стосується річниці, яку відзначатимемо вже через місяць. Це законопроект "Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945". Він є логічними продовженням нещодавно виданого Указу Президента, приуроченого тій же події. Цей акт врешті поставить крапку у використанні в законодавчому полі сталінського пропагандистського терміну "Велика вітчизняна війна".

Його прийняття означатиме, що врешті втратить чинність прийнятий в 2001 році закон "Про увічнення перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років", списаний з аналогічного російського закону 1995 року. Саме він на сьогодні залишається останньою законодавчою зачіпкою утримання в суспільній свідомості радянських міфів про війну. Дуже важливо, що Україна саме зараз позбавляється міфів, адже вони стали зброєю в руках російської пропаганди, яка використовує їх для мобілізації терористів на боротьбу проти нашої держави.

Інший важливий закон – "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Він врешті звільнить документи колишнього КҐБ з-під "опіки" сучасних спецслужб, зробить їх доступність незворотнім фактом.

Такого роду акти прийнято майже у всіх пост-комуністичних країнах, які стали розвиненими демократичними державами, членами ЄС та НАТО.

Врешті, цей закон позбавить невластивих функцій Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки та Міністерство внутрішніх справ. Вони не повинні займатися збереженням історичних документів. І не мають зберігати як спадок матеріали про механізми роботи каральних органів.

Третій законопроект "Про засудження комуністичного та та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" не лише дає правову оцінку режимів, винних у масових вбивствах на українських теренах, але й створює необхідні інструменти для подолання наслідків тоталітаризму сьогодні.

Він покладе край існуванню комуністичних організацій в Україні, дасть можливість провести перейменування вулиць, присвячених людям, винним у репресіях та масових злочинах, та демонтаж пам'ятників, які досі спотворюють наші ландшафти.

І врешті останній, але, може, найважливіший для мене особисто закон "Про правовий статус та вшанування пам'яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті". Він – це наша данина пам'яті всім, хто боролися за незалежність в минулому столітті.

Українська держава врешті має визнати людей, завдяки яким стало можливим її існування. Це надзвичайно важливо саме сьогодні, коли ми знову піднялися в боротьбі, відстоюючи нашу незалежність.

Вояки, які зі зброєю в руках захищають Україну, мають бачити, що держава пам'ятає і шанує їх попередників. І тим самим гарантує таку ж пошану для нового покоління борців. Адже тільки там, де пам'ятають загиблих, будуть ті, хто захищатиме живих.

Це справді історичні закони і не лише тому, що вони торкаються минулого, а тому що вони змінюватимуть майбутнє.

Сьогодні ми маємо унікальний шанс провести символічну лінію між непростим минулим і майбутнім для нашої країни. Революційні зміни відбулися. Чи вони стануть фундаментальними – залежить від готовності провести системні реформи, в тому числі – зміни гуманітарної політики та декомунізацію. Тож перезавантаження країни тільки починається.

powered by lun.ua
Коментарі — 141
19Yurkiv21 _ 01.04.2015 09:41
IP: 37.54.68.---
Mike_Kharkov:
Takozh:
]Права по народженню в англійських лордів і російських царів. Не треба з хворої голови на здорову перекладати.
Не гарячкуйте, "титульна нація" як раз і є чудовим прикладом права по народженню.
Сподіваюся, пояснювати хто в нас ратує за це не треба.
Якщо Вам так гаряче від співіснування з титульною нацією, то Вам було би комфортно в США, бо там цю функцію виконує ДОЛЯР, при умові, що вдасться його опанувати:)
Michal Kyryk _ 01.04.2015 08:09
IP: 74.125.18.---
В.В,ятрович-вбивши Голодомором 1932-1933р.р.,два дьядька (неповнолиттними) та бабуню-Л.Кучма-вбивае з КВАСНЕВСКИМ мене з Польской репресионованой родиной-ЖЕРТВИ Ш.ГОЛОДУ-ОСОБИ РЕПРЕСИРОВАНИ ЗА ПОЛЬСКУ НАЦИОНАЛЬНИСТЬ-ТАК И ПОЗОСТАЛИ ЖЕРТВАМИ,РЕПАТРИАЦИЮ З УКРАИНИ НИХТО В ПОЛЬЩИ НЕ РОБИТЬ,ТИМ ЩО УКРАИНСЬКИЙ ПАСПОРТ,А ЦЕ ДОКАЗ ЗНИЩЕНЯ ЕТНОСУ УКРАИНСЬКОГО:-):-):-)
Michal Kyryk _ 01.04.2015 08:01
IP: 74.125.18.---
Политичними,РЕЗОНАНСНИМИ,МАРОДЕРСКИМИ-ЗАМОВЛЕНИМИ,Л.КУЧМОЙ,О КВАСНЕВСКИМ -ВБИВСТВАМИ,Р.ВАНДИ,Л.РЯБИКИ-КОМЕНДАНТА ПОЛИЦИ ПОЛЬЩИ ГЕНЕРАЛА МАРКА ПАПАЛА-25. 06.1998р.,метой КОНТРАБАНДА 26 коней (1 вартий 1000000$):-) Ядерной ЗБРОИ ДО ИРАКУ-ЗАКИНЧЕНО ЗЛОЧИН ЛЮДСТВА-ШТУЧНИЙ ГОЛОДОМОР 1932-1933р.р.,Л.Кучма-Комунист-парторг червоний деректор,О.Квасневский Син ОФИЦЕРА ПОЛК,КДБ-ДОКАЗ З 27.04.2001 р.,процедура статусу биженца 14 р.,протестами-Украина без КУЧМИ:-):-):-)
-Vesna- _ 01.04.2015 07:37
IP: 93.74.254.---
kren:
Угу цікавий фільм,одначе за всієї поваги до групи з Блечтлі Парку-,і до кіношників, в кіні не згадується
факт захоплення англійськими моряками пошкодженої німецької субмарини,команда поспіхом покинула човен,ні сама "Енігма" ні блокноти радиста,ні бортовий журнал-не були знищені.Це не вигадана історія-так було насправді.
Та ну.
Все починається з того – що шифрувальні апарати в англіків є. Ясно – що фашики їм їх не подарували – а опинились вони методом, відміннім від добровільного.
Виявляється – що Сталінську битву (наприклад) "наши деды" ніколи б не виграли – якби не злита інфа з Енігми про розташування (а головне ПЛАН БИТВИ) німецьких сил.
Фактично з відкриття Енігми починається поворотний вигравальний момент у війні. До 43 року – все тільки здавали та відступали.

А для дуриків – що думають, що тількі совецькі солдати віддавали своє життя на полю бою, буде прозріння – кожен 3 (!) чоловік в Британії загинув у 2 Світовій.
123456 _ 01.04.2015 07:23
IP: 74.125.73.---
ее игнорировать могут только бесноватые кацапы, право наций на самоопределение признан всеми народами мира и закреплен в уставных документах оон.
Takozh _ 01.04.2015 07:17
IP: 176.8.134.---
Taras Petrenko:
Takozh:
Ти́тульна на́ція – частина населення держави, національність якої визначає офіційне найменування цієї держави. За це ратували французи у 19ст., а за ними всі інші країни Європи.
"Франки, давшие название Франции давным-давно были отстранены от национального строительства в этом государстве, а позже и ассимилированы, бесследно растворившись среди альбигойцев, эльзасцев, гасконцев и еще сотне других этносов.

Ваш приклад тільки доводить теорію Л.Гумільова. Етнічний принцип був і залишається основою існування цивілізацій. Неможливо ігнорувати національну складову в догоду політичній доцільності.
Volodymyr Tkachuk _ 01.04.2015 06:53
IP: 77.123.173.---
Перепрошую, Проведення у відповідність марксизму базиса і надбудови – це і було КОМУНІЗАЦІЄЮ.
Volodymyr Tkachuk _ 01.04.2015 06:51
IP: 77.123.173.---
Попередньо я переписав з Вікі те, що знає кожен українець молодший 40 років. Бо це вчили в радянській школі. Проведення у відповідність марксизму базиса і надбудови – це і було декомунізацією, думаю, що і Вятрович у своєму універі мав за це п"ятірку. Думаю, що і харківський Майк нижче четвірки не мав, як і багато інших дописувачів. Але тільки Теодор згадав про базис, який треба декомунізувати, бо це основа комунізму. І в мене підозра, що браттям і сестрам, які тут пишуть, або щось пороблено, або шото с памятью сталось.
Приклад з базису. Місцеве самоврядування на українських теренах десь від часів Данила Галицького чи навіть Ярослава Мудрого до 1917р. Після 17-го було комунізоване і таким залишається до сьогодні.
Другий приклад – інститут власності. Існував з 15ст. по 1917р., після чого більшовики його комунізували.
А тепер скажіть, яким чином ті штири закони вплинуть на наведені мною елементи комуністичного базису.
Volodymyr Tkachuk _ 01.04.2015 06:38
IP: 77.123.173.---
вікі.
Ба́зис і надбудо́ва – категорії історичного матеріалізму, які відображають найістотніші риси, зв'язки й упосереднення економічних та ідеологічних відносин людей, закономірності їх виникнення, розвитку і зміни з переходом однієї соціально-економічної формації в іншу.
в комуністичному суспільстві, що ґрунтується на суспільній власності і відсутності експлуатації, виробничі відносини є відносинами товариського співробітництва і взаємодопомоги. Сукупність всіх економічних відносин в даному суспільстві і є його базисом.
Надбудова – це ідеї, теорії, погляди і відповідні їм установи та організації, що породжуються базисом даного суспільства. До надбудови відносяться: політичні й правові ідеї, філософія, мораль, мистецтво, релігія, держава, політичні партії, культосвітні та професійні установи й організації, церква тощо.
Michal Kyryk _ 01.04.2015 04:48
IP: 74.125.18.---
Michal Kyryk:
Хто поверне мени двух дьядькив котори малолитними з бабуньою-згинули-спухли з голоду Штучним Голодомором 1932-1933р.р.,був лис-повитряний млин (витряк),але не було залишено даже кусочка хлиба дитям-виродки,а тепер комунист Л.Кучма купуе вилу своей ОЛЕНИ за 80 000000ф.стер., нелюди,за Все заплатите,ще на цьому СВИТУ:-):-):-)
Чому нихто НЕ ПОКАРАНИЙ ЗА ШТУЧНИЙ ГОЛОДОМОР,А ЦЕ КУЧМА-КОМУНИСТ-ПЕРШИЙ ПОЛИТИЧНИЙ ТРУП-НАСЛИДКАМИ ШТУЧНОГО ГОЛОДУ-СТВОРИВ НОВИЙ ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД-НЕХАЙ ПРОЖИЕ НА ПЕНСИЮ В 1000грв.зараз...:-):-)
Michal Kyryk _ 01.04.2015 04:40
IP: 74.125.18.---
Володимиру В,ятровичу,а скильки ВАМ КУЧМА ПЛАТИТЬ, щоб НАСЛИДКИ ШТУЧНОГО ГОЛОДОМОРУ НЕ БУЛИ РОЗСЛИДУВАНИ-ПОЛИТИЧНИМИ ВБИВСТВАМИ В УКРАИНИ-Л. КУЧМА ЗАМОВНИК-ЧОМУ ЖАДНЕ ПОЛИТИЧНЕ,РЕЗОНАНСНЕ,МАРОДЕРСКЕ ВБИВСТВО НЕ ВИКРИТО,ТА ПЕРЕХОДИТЬ В ИСТОРИЮ...:-):-):-)
Taras Petrenko _ 01.04.2015 01:37
IP: 74.125.44.---
Takozh:
Ти́тульна на́ція – частина населення держави, національність якої визначає офіційне найменування цієї держави. За це ратували французи у 19ст., а за ними всі інші країни Європи. За цим принципом визначаються етнічні меншини, права яких захищені хартією (Україна ратифікувала), діаспори та зникаючі етноси.
"Франки, давшие название Франции давным-давно были отстранены от национального строительства в этом государстве, а позже и ассимилированы, бесследно растворившись среди альбигойцев, эльзасцев, гасконцев и еще сотне других этносов. Ливия называется так, потому что на ее территории жил берберский этнос ливов, ныне представленный в виде небольшой общины амазигов к западу от Триполи. Бельгия – по названию белгов, кельтских племен, которые нынче исчезли в принципе." и т.д.
Taras Petrenko _ 01.04.2015 01:37
IP: 74.125.44.---
Takozh:
Ти́тульна на́ція – частина населення держави, національність якої визначає офіційне найменування цієї держави. За це ратували французи у 19ст., а за ними всі інші країни Європи. За цим принципом визначаються етнічні меншини, права яких захищені хартією (Україна ратифікувала), діаспори та зникаючі етноси.
"Франки, давшие название Франции давным-давно были отстранены от национального строительства в этом государстве, а позже и ассимилированы, бесследно растворившись среди альбигойцев, эльзасцев, гасконцев и еще сотне других этносов. Ливия называется так, потому что на ее территории жил берберский этнос ливов, ныне представленный в виде небольшой общины амазигов к западу от Триполи. Бельгия – по названию белгов, кельтских племен, которые нынче исчезли в принципе." и т.д.
Taras Petrenko _ 01.04.2015 01:36
IP: 74.125.44.---
Takozh:
Ти́тульна на́ція – частина населення держави, національність якої визначає офіційне найменування цієї держави. За це ратували французи у 19ст., а за ними всі інші країни Європи. За цим принципом визначаються етнічні меншини, права яких захищені хартією (Україна ратифікувала), діаспори та зникаючі етноси.
"Франки, давшие название Франции давным-давно были отстранены от национального строительства в этом государстве, а позже и ассимилированы, бесследно растворившись среди альбигойцев, эльзасцев, гасконцев и еще сотне других этносов. Ливия называется так, потому что на ее территории жил берберский этнос ливов, ныне представленный в виде небольшой общины амазигов к западу от Триполи. Бельгия – по названию белгов, кельтских племен, которые нынче исчезли в принципе." и т.д.
Taras Petrenko _ 01.04.2015 01:28
IP: 74.125.44.---
sagredo:
Taras Petrenko:
Идеология идет впереди экономики в тоталитарных государствах. Экономика должна быть деидеологизирована.
Права людини – вторинне по відношенню до розміру його гаманця? Ідеологічні засади – первинні положення основних конституційних актів демократій Європи і Америки, Копенгагенських критеріїв всупу до ЄС.
"на городі бузина, а в Києві дядько".Свободный рынок – это рынок, свободный от любого постороннего вмешательства (включая правительственное регулирование). При этом функция государства на свободном рынке сводится к защите прав собственности.
Takozh _ 01.04.2015 01:16
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Takozh:
]Права по народженню в англійських лордів і російських царів. Не треба з хворої голови на здорову перекладати.
Не гарячкуйте, "титульна нація" як раз і є чудовим прикладом права по народженню.
Сподіваюся, пояснювати хто в нас ратує за це не треба.
Ти́тульна на́ція – частина населення держави, національність якої визначає офіційне найменування цієї держави. За це ратували французи у 19ст., а за ними всі інші країни Європи. За цим принципом визначаються етнічні меншини, права яких захищені хартією (Україна ратифікувала), діаспори та зникаючі етноси. Останні років з десять російські імперіалісти закидають українським націоналістам принцип "титульної нації" як прояв утиску всіх інших. Це смішно, бо і радянський союз використовував цей принцип в побудові міжетнічних стосунків, і сучасна Росія, і Китай.
Олег Миронов _ 01.04.2015 01:14
IP: 95.135.223.---
Дуже добре! Тепер діло за ВР, треба активно попрацювати із депутатами!
kren _ 01.04.2015 01:03
IP: 188.0.104.---
-Vesna-:
Угу цікавий фільм,одначе за всієї поваги до групи з Блечтлі Парку-,і до кіношників, в кіні не згадується
факт захоплення англійськими моряками пошкодженої німецької субмарини,команда поспіхом покинула човен,ні сама "Енігма" ні блокноти радиста,ні бортовий журнал-не були знищені.Це не вигадана історія-так було насправді.
-Vesna- _ 01.04.2015 00:09
IP: 93.74.254.---
Прекрасні закони. Дуже вчасні. Серпом по яйцям русскому міру. Щоб він здох.

PS і ми будем вшановувати жерт 2 Світової війни 8 травня, разом з усіма нормальними країнами, я так розумію. А не жрать водяру в дикій екзальтації придуманих міфів 9-го числа.

PPS прикольно що Рашка-говняшка не давала дозвіл на прокат у себе англ. фільму "Гра в імітацію" – де йдеться про Алана Тьюрінга та його роботу над розшифровкою коду Енігма.
Вішь лі – англічанам передавали СССР координати фашистів – тобто теж причетні до "побєди" – яку рашка вважаэ тільки своєю заслугою.
Mike_Kharkov _ 01.04.2015 00:05
IP: 74.125.18.---
Takozh:
]Права по народженню в англійських лордів і російських царів. Не треба з хворої голови на здорову перекладати.
Не гарячкуйте, "титульна нація" як раз і є чудовим прикладом права по народженню.
Сподіваюся, пояснювати хто в нас ратує за це не треба.
Takozh _ 31.03.2015 23:56
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
19Yurkiv21:
Якщо бігти до Еуропи наввипередки, то можна загубити портки, а з ними і своє феодальне лице:))
А що, пане етнонаціоналісте, страшно вам буде якщо усі будуть мати рівні права, еге ж?
Це ж і права по народженню не буде, найетнічніший патріот як простий інженер...то ж кінець батьківщині:)
Права по народженню в англійських лордів і російських царів. Не треба з хворої голови на здорову перекладати.
Yuri Yurieff _ 31.03.2015 23:51
IP: 46.200.144.---
У страны проблемы с выживанием. Страна теряет территорию.
Пришедшая "новая" власть обогащается,
а большинство населения окончательно нищает.
Давайте переведем стрелки с реальных
и неотложных проблем на придумано "актуальные", но шумные.
Декоммунизация свершится естественным путем – они вымрут!
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 23:40
IP: 74.125.18.---
sagredo:
Ідеологічні засади – первинні положення основних конституційних актів демократій Європи і Америки, Копенгагенських критеріїв всупу до ЄС.
А це цікаво.
Поясніть, будь ласка, яка саме ідеологія є державною у розвинутих країнах. Я таких не знаю.
kren _ 31.03.2015 23:39
IP: 188.0.104.---
Taras Petrenko...Идеология идет впереди экономики в тоталитарных государствах. Экономика должна быть деидеологизирована.
--А що накажете робити 100 ми.тисяч -компєтєнтних таваріщєй-котрих наплодили більшовики,що
про економіку,ну можливо і чули шось краєм вуха,але їх навчили тільки-дєліть і атнімать,запрєщять
і разрєшать-,котрі тільки з цього живуть і нічого більше не знають і знати не хочуть.
...Вже окропили... "Нацбанк ухудшил прогноз падения ВВП Украины в 2015 году до 7,5% при
инфляции 30%"...
---з тих же причин,що -компєтєнтниє таваріщі-сидять не в заслужених закладах.
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 23:33
IP: 74.125.18.---
sagredo:
український націоналізм – це не та ідеологія, під яку коли-небудь давали чи дадуть гроші. Такого ніколи не було і не буде. "Нерушимое братство с великим русским народом" – можливо, але не "... вставайте, кайдани порвіте. і вражою злою кров'ю волю окропіте..."
Давали і дають. Від Коновальця і до Тягнибока з Ярошем.
Гроші вкладають у технології які дають прибуток, і ідеологія тут нічим не відрізняється від інших технологій.
Не ходіть на мітінги:)
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter