Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Сьогодні на Уряді: невідкладна декомунізація

31 березня 2015, 19:59

Сьогодні Уряд схвалив 4 законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам'яті спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з "невідкладної декомунізації".

Невідкладної, бо вони мали бути прийнятими ще після революції 1991-го. Тоді, може, нам не була б потрібна революція 2004 та 2013-2014. Але краще пізно, ніж ніколи.

Перший з них найбільш актуальний, адже стосується річниці, яку відзначатимемо вже через місяць. Це законопроект "Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945". Він є логічними продовженням нещодавно виданого Указу Президента, приуроченого тій же події. Цей акт врешті поставить крапку у використанні в законодавчому полі сталінського пропагандистського терміну "Велика вітчизняна війна".

Його прийняття означатиме, що врешті втратить чинність прийнятий в 2001 році закон "Про увічнення перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років", списаний з аналогічного російського закону 1995 року. Саме він на сьогодні залишається останньою законодавчою зачіпкою утримання в суспільній свідомості радянських міфів про війну. Дуже важливо, що Україна саме зараз позбавляється міфів, адже вони стали зброєю в руках російської пропаганди, яка використовує їх для мобілізації терористів на боротьбу проти нашої держави.

Інший важливий закон – "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Він врешті звільнить документи колишнього КҐБ з-під "опіки" сучасних спецслужб, зробить їх доступність незворотнім фактом.

Такого роду акти прийнято майже у всіх пост-комуністичних країнах, які стали розвиненими демократичними державами, членами ЄС та НАТО.

Врешті, цей закон позбавить невластивих функцій Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки та Міністерство внутрішніх справ. Вони не повинні займатися збереженням історичних документів. І не мають зберігати як спадок матеріали про механізми роботи каральних органів.

Третій законопроект "Про засудження комуністичного та та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" не лише дає правову оцінку режимів, винних у масових вбивствах на українських теренах, але й створює необхідні інструменти для подолання наслідків тоталітаризму сьогодні.

Він покладе край існуванню комуністичних організацій в Україні, дасть можливість провести перейменування вулиць, присвячених людям, винним у репресіях та масових злочинах, та демонтаж пам'ятників, які досі спотворюють наші ландшафти.

І врешті останній, але, може, найважливіший для мене особисто закон "Про правовий статус та вшанування пам'яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті". Він – це наша данина пам'яті всім, хто боролися за незалежність в минулому столітті.

Українська держава врешті має визнати людей, завдяки яким стало можливим її існування. Це надзвичайно важливо саме сьогодні, коли ми знову піднялися в боротьбі, відстоюючи нашу незалежність.

Вояки, які зі зброєю в руках захищають Україну, мають бачити, що держава пам'ятає і шанує їх попередників. І тим самим гарантує таку ж пошану для нового покоління борців. Адже тільки там, де пам'ятають загиблих, будуть ті, хто захищатиме живих.

Це справді історичні закони і не лише тому, що вони торкаються минулого, а тому що вони змінюватимуть майбутнє.

Сьогодні ми маємо унікальний шанс провести символічну лінію між непростим минулим і майбутнім для нашої країни. Революційні зміни відбулися. Чи вони стануть фундаментальними – залежить від готовності провести системні реформи, в тому числі – зміни гуманітарної політики та декомунізацію. Тож перезавантаження країни тільки починається.

powered by lun.ua
Коментарі — 141
13м _ 31.03.2015 23:29
IP: 74.125.18.---
sagredo:
А как насчет прав, 2 млн (в 2012 году) украинцев, проголосовавших за коми?
Повторюсь, в Европе и США, есть коми, а в некоторых европейских странах, коми в парламенте и правительстве.)
Дмитрий Безрук _ 31.03.2015 23:28
IP: 77.120.41.---
Чудова новина. Подія історичної ваги!
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 23:26
IP: 74.125.18.---
19Yurkiv21:
Якщо бігти до Еуропи наввипередки, то можна загубити портки, а з ними і своє феодальне лице:))
А що, пане етнонаціоналісте, страшно вам буде якщо усі будуть мати рівні права, еге ж?
Це ж і права по народженню не буде, найетнічніший патріот як простий інженер...то ж кінець батьківщині:)
kren _ 31.03.2015 23:26
IP: 188.0.104.---
Андрей Кононенко Странно, но мне почему-то больше не хочется осуждения и запрета коммунизма...
Глуповато как-то.
...Голова-предмет темный...- (С).Важко сказати.що на що впливає.тим паче,коли наука ще не може
пояснити такого феномену як свідомість.Одначе медицина вже беззаперечно доводить.що не всяку
можна вважати свідомістю.Менше з тим,безсумнівно одне-яка голова такі і хотєлкі.
sagredo _ 31.03.2015 23:21
IP: 46.118.237.---
Taras Petrenko:
Идеология идет впереди экономики в тоталитарных государствах. Экономика должна быть деидеологизирована.
Права людини – вторинне по відношенню до розміру його гаманця? Ідеологічні засади – первинні положення основних конституційних актів демократій Європи і Америки, Копенгагенських критеріїв всупу до ЄС.
Taras Petrenko _ 31.03.2015 23:18
IP: 74.125.44.---
sagredo:
"... вставайте, кайдани порвіте. і вражою злою кров'ю волю окропіте..."
Вже окропили... "Нацбанк ухудшил прогноз падения ВВП Украины в 2015 году до 7,5% при инфляции 30%"
sagredo _ 31.03.2015 23:15
IP: 46.118.237.---
Mike_Kharkov:
Усі партії – пішаки на шаховій дошці, не вони грають, а ними грають.
І головна мета гри – зробити з людей слухняне стадо, яке доїться та мовчить. Найкраше це робиться "за ради ідеї", для цього і існують ідеології, зокрема укрнаціоналізм.
Я згоден, але український націоналізм – це не та ідеологія, під яку коли-небудь давали чи дадуть гроші. Такого ніколи не було і не буде. "Нерушимое братство с великим русским народом" – можливо, але не "... вставайте, кайдани порвіте. і вражою злою кров'ю волю окропіте..."
Taras Petrenko _ 31.03.2015 23:13
IP: 74.125.44.---
sagredo:
Ідеологія завжди була попереду економіки. Якщо ти не знаєш куди йдеш, то нічого і не зробиш...
Идеология идет впереди экономики в тоталитарных государствах. Экономика должна быть деидеологизирована.
kren _ 31.03.2015 23:10
IP: 188.0.104.---
Mike_Kharkov-Нет-нет, это как раз архиважно... и удобнее украинского этнического национализма не сыскать...
Народність,національність-є явищем культрно-психологічним,суб*єктом котрого є не;народ.плем*я, етнічна група,алюдська особистість.Особливості котрій надаються не природою,виробляються ходом історично-культрної еволюції,коли не особа належить до якогось народу,а народ є явищем психіки даної особи,частково свідомим,частково несвідомим,явищем,свідомого і не свідомого політичного життя даної особи.
Нації,народу,соціологія надає технчно-політичного статусу.Для того аби таке суспільно-соціальне явище сталося,необхідно,щоб у суспільному житті відбувся культурно-псхологічний факт-котрий би можна було назвати виникненням національної свідомості,або актом національної волі.Воля до загально-політичногожиття,є явищем колективної психіки даного населення,основною рисою як
сус-ної такі особистносної народності,на тому етапі політичного розвитку,коли населення відбу
вається в націю.
19Yurkiv21 _ 31.03.2015 23:10
IP: 178.92.184.---
Mike_Kharkov:
Теодор Дяків:
заміщення азійсько-радянськоі мистеми формування і функціонування влади украінсько-європейською
І ще одна принципова річ.
У жодному разі не можна поєднувати, на мою думку, українсько та європейське. Або, або.
Українське 99% містить феодальне зараз.
Європейське вже містить українське, яке 350 років тому було прогресивним і влилося, тож не слід встидатися, а сміливо казати "європейське" як альтернатива "українському". Це виб'є грунт з під старань "національних відродженців" від олігархії, та дасть хоч якийсь зрозумілий вектор розвитку. Власне, з цього починався євромайдан. Але олігархат перехопив.
Якщо бігти до Еуропи наввипередки, то можна загубити портки, а з ними і своє феодальне лице:))
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 23:02
IP: 74.125.18.---
sagredo:
Mike_Kharkov:
олигархии нужна новая идеология, обязательно тоталитарная, и удобнее украинского этнического национализма не сыскать – основанное на вере не требует доказательств
Нісенітниця! Якщо б це було так, то Партія регіонів давно б ходила під чорно-червоними знаменами. Однак, вони вибрали коричнево-чорні...
В Україні нема ідеологічних партій, навіть "Свобода" чи КПУ. Гроші не мають ідеології.
Ідеологія використовується тільки як інструмент впливу на населення, переважно у передвиборчій брехні.
Усі партії – пішаки на шаховій дошці, не вони грають, а ними грають.
І головна мета гри – зробити з людей слухняне стадо, яке доїться та мовчить. Найкраше це робиться "за ради ідеї", для цього і існують ідеології, зокрема укрнаціоналізм.
19Yurkiv21 _ 31.03.2015 22:58
IP: 178.92.184.---
Mike_Kharkov:
Нет-нет, это как раз архиважно, но не для нас, а для олигархии, которая меняет мантию. Теперь тоталитарных комми должен сменить украинский национализм, потому что олигархии нужна новая идеология, обязательно тоталитарная, и удобнее украинского этнического национализма не сыскать – основанное на вере не требует доказательств, требует только подчинения.
Это уже имеет контуры как в днепре, сбу, так и в парламенте. Новые хряки все поняли и потянулись к корыту, отталкивая старых, и придавая процессу "законность" и "патриотичность":)
Ти диви, як захвилювалися комміхряки!:)))
Дмитрий Котельников _ 31.03.2015 22:42
IP: 176.36.189.---
Дякую Вам! Це буде важливим кроком для країни на шляху до відновлення пам'яті.
sagredo _ 31.03.2015 22:33
IP: 46.118.237.---
Mike_Kharkov:
олигархии нужна новая идеология, обязательно тоталитарная, и удобнее украинского этнического национализма не сыскать – основанное на вере не требует доказательств
Нісенітниця! Якщо б це було так, то Партія регіонів давно б ходила під чорно-червоними знаменами. Однак, вони вибрали коричнево-чорні...
sagredo _ 31.03.2015 22:29
IP: 46.118.237.---
Taras Petrenko:
"Нацбанк ухудшил прогноз падения ВВП Украины в 2015 году до 7,5% при инфляции 30%" – но у Вьятровича свои проблемы
Швець, знай своє шевство, а в кравецтво не мішайся! Тарасе, Вятрович займається тим, що знає. Якщо ти такий економіст, то запропонуй економічні заходи. Ідеологія завжди була попереду економіки. Якщо ти не знаєш куди йдеш, то нічого і не зробиш...
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 22:28
IP: 74.125.18.---
Теодор Дяків:
заміщення азійсько-радянськоі мистеми формування і функціонування влади украінсько-європейською
І ще одна принципова річ.
У жодному разі не можна поєднувати, на мою думку, українсько та європейське. Або, або.
Українське 99% містить феодальне зараз.
Європейське вже містить українське, яке 350 років тому було прогресивним і влилося, тож не слід встидатися, а сміливо казати "європейське" як альтернатива "українському". Це виб'є грунт з під старань "національних відродженців" від олігархії, та дасть хоч якийсь зрозумілий вектор розвитку. Власне, з цього починався євромайдан. Але олігархат перехопив.
Taras Petrenko _ 31.03.2015 22:20
IP: 74.125.44.---
"Нацбанк ухудшил прогноз падения ВВП Украины в 2015 году до 7,5% при инфляции 30%" – но у Вьятровича свои проблемы
chsaber _ 31.03.2015 22:17
IP: 194.0.206.---
123456:
левая рука борется с олигархами, а правая с коммунистами
Не трудно догадаться, какой будет финал этой борьбы нанайских мальчиков.
kren _ 31.03.2015 22:17
IP: 188.0.104.---
2.Александр 1...Але комуністичну ідеологію забороняти не можна, ... якими методами ця ідея втілюється в життя. Як що не насильницькими, то навіщо її забороняти?...
Якщо фашисти розглядали державу як тотальне зосередження народного духу,то нацисти і кому
ністи бачили в ній,лише формальну струк туру,засіб забезпечення парт.інтересу\сів. Сутність нацизму і більшовицького комунізму полягала у створенні нової ідеології світо вого панування. Запорукою вирішення цього завдання була не нова держава,а "нова" людина,особистість,свідомість- за Лє
ніним-пролєтарскоє сознание-без якого про світову революцію і говорити нема чого-активне ідеологічне перетваорення суспільства.ОбидвіІдеології передбачають знищення всякого незгод
ного з офіційною доктриною, -де раса чи клас тільки підрунтя для легітимації знищення мільйонів за ради "вєлікай ідєі"...
kren _ 31.03.2015 22:15
IP: 188.0.104.---
. Александр 1...Але комуністичну ідеологію забороняти не можна, ... якими методами ця ідея втілюється в життя. Як що не насильницькими, то навіщо її забороняти?...
Фашизм-Італія,Іспанія,Австрія- до 1945 р. це нова держава,нова форма устрою.де люди
на розглядалася фашиською ідеологією не в якості об'єкта державної волі дер жави,а як активний
суб* єкт політичних відносин. Заперечувалася лише індивідуальна природа осо бистості,її протистав лення суспільству,притаманне ліберальній традиції.Особис тість представлялася як невід* ємна частина основного соціального суб'єкта -народу. Фашистський політичний режим спирався на
змішану державну еліту,що включала як представників традиційних владних інститутів,так і вихідців з маргінальної маси,що ре крутуються фашистською партією...
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 22:12
IP: 74.125.18.---
Теодор Дяків:
Ось де потрібна першочергова декомунізація!
Треба б було писати "детоталітаризація", але ж очевидно, що пан (неповажаємий з моєго боку) В'ятрович здимає хвилю "декомунізації" зовсім не з причини складності вимовлення:)
123456 _ 31.03.2015 22:09
IP: 74.125.18.---
Теодор Дяків:
MR_Holms:
Сьогодні Уряд схвалив 4 законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам'яті спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з "невідкладної декомунізації"
.
...н-да, в Украине с "процветающей экономикой" и "многократного улучшением жизненного уровня населения" осталось только заняться декоммунизацией...
- Декомунізацію потрібно давно, а тепер – н е в і д к л а д н о проводити, але, в першу чергу, в інших сферах – заміщення азійсько-радянськоі мистеми формування і функціонування влади украінсько-європейською. Але парламент, президент і уряд НАМАГАЮТЬСЯ ЗБЕРЕГТИ РАДЯНСЬКИЙ УСТРІЙ УКРАІНИ. Ось де потрібна першочергова декомунізація!
да вы уже общий язык нашли. скоро ссср построите
Теодор Дяків _ 31.03.2015 22:01
IP: 46.201.94.---
MR_Holms:
Сьогодні Уряд схвалив 4 законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам'яті спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з "невідкладної декомунізації"
.
...н-да, в Украине с "процветающей экономикой" и "многократного улучшением жизненного уровня населения" осталось только заняться декоммунизацией...
- Декомунізацію потрібно давно, а тепер – н е в і д к л а д н о проводити, але, в першу чергу, в інших сферах – заміщення азійсько-радянськоі мистеми формування і функціонування влади украінсько-європейською. Але парламент, президент і уряд НАМАГАЮТЬСЯ ЗБЕРЕГТИ РАДЯНСЬКИЙ УСТРІЙ УКРАІНИ. Ось де потрібна першочергова декомунізація!
Mike_Kharkov _ 31.03.2015 21:59
IP: 74.125.18.---
Нет-нет, это как раз архиважно, но не для нас, а для олигархии, которая меняет мантию. Теперь тоталитарных комми должен сменить украинский национализм, потому что олигархии нужна новая идеология, обязательно тоталитарная, и удобнее украинского этнического национализма не сыскать – основанное на вере не требует доказательств, требует только подчинения.
Это уже имеет контуры как в днепре, сбу, так и в парламенте. Новые хряки все поняли и потянулись к корыту, отталкивая старых, и придавая процессу "законность" и "патриотичность":)
Теодор Дяків _ 31.03.2015 21:56
IP: 46.201.94.---
taksist:
справжня декомунація відбудеться коли розкриють списки агентів кдб серед нас. а до того моменту це все більш-менш імітація.
- І профанація...
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter