Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

In memoriam-1933: Цитата в тему

27 листопада 2007, 00:35

Цитата (див. нижче) – це прецікавий спогад рос. філософа Г.Померанца з часів його вчителювання на Кубані. Вирішила поділитися після того, як потрясла мене "до основанья" вістка, що голодомор – то явище "общесоюзне", позаяк був він "не тільки в Україні, а й на Кубані" (!). Тобто, темно було "не тільки в домі, а й у кімнаті". Древні софісти відпочивають. Чи й справді, при наших суцільних провалах пам'яті, Кубань уже сьогодні настільки не сприймається українською?Можна, звичайно, політкоректно викреслити з нац. гімну давній рядок про "бій кровавий від Сяну до Дону". Можна забути історію колонізації того краю нашими козаками-чорноморцями, і розкішну "кубанську" прозу В.Мови-Лиманського (обожнюю!) й М.Старицького, і книжку нарисів Докії Гуменної 1930 р. – документальне свідчення, що до початку колективізації Кубань ще офіційно трактувалася в СРСР як український ареал, і Харків тримав над нею "культурне шефство"... Все можна забути – людська пам'ять і взагалі коротка, а коли її цілеспрямовано одбивати, то й поготів. Фантастично інше – те, як примудрився цей ареал упродовж 200 років законсервуватись і "тримати оборону" своїм традиціям у чисто середньовічній – військовій, козацькій – стилістиці, яку хіба тільки з давніх літописів нині і впізнаєш... І голодомор не вбив того духа, і введена по ньому переселенська "демографічна ін'єкція" – не переломила. (Пам'ятаю, як ще в кінці 1980-х деякі наші молоді літератори спеціально їздили "на Кубань по мову" і хвалилися, що такого джерельно чистого, від 19-го ст. практично незайманого "грінченківського словника", як там, в УРСР уже не збереглося).

Ось як це запам"ятав Померанц (взято звідси, підкреслення мої):

В 1953 году я начал работать учителем в станице Шкуринской (бывшего кубанского казачьего войска), и вот оказалось, что некоторые школьники 8-го класса не говорят по-русски. Мне отвечали по учебнику наизусть. Кубанцы – потомки запорожцев, их родной язык – украинский, но за семь лет можно было чему-то выучиться... Я решил обойти родителей наиболее косноязычных учеников и посоветовать им следить за чтением детей. Начал случайно с девочки, у которой была русская фамилия. Допустим, Горкина. Мать ответила мне на нелитературном, с какими-то областными чертами, но бесспорно русском языке. С явным удовольствием ответила, с улыбкой. "Так вы русская?" – "Да, мы из-под Воронежа. Нас переселили в 1933 году вместо вымерших с голоду". – "Отчего же не выучили дочку своему родному языку?" – "Что вы, ей проходу не было! Били смертным боем!"

Оказалось, что мальчишки лет пяти, дошкольники, своими крошечными кулачками заставили детей переселенцев балакать по-местному. В школе это продолжалось. За каждое русское слово на перемене – по зубам. По-русски только на уроке, учителю. Запрет снимался с 8-го класса. Ученики старших классов – отрезанный ломоть, они собирались в город, учиться, и им надо говорить на языке города. Действительно, к 10-му классу мои казачата уже сносно разговаривали. Вся эта автономистская языковая политика стойко продержалась с 1933-го (когда была отменена украинизация) до 1953-го и продолжалась при мне, то есть до 1956-го. Дальше не знаю.

Я не думаю, что сопротивление было сознательно организовано взрослыми. Организацию выбили бы в 1936-1939 годах или в 1944-м, во время ликвидации неблагонадежных, сотрудничавших с немцами. Нет, никакой организации не было. Было казачье самосознание, которое дети чувствовали


Якщо полтавсько-черкасько-київських дядьків-"повстанців" 1920-х рр. ми собі вже уявити негодні ніяким напруженням уяви, то після цих "казачат" 1950-х починаєш краще розуміти "товаріща Сталіна со боярє", – таки ж не брехали наші класики 19-го ст., грізною силою мусило бути українське село з його "казачьим самосознанием"! Вічною зачаєною вибухівкою, якій тільки й бракувало – підпалу... Так підпал і усунули ще в 1930-му – пустивши під ніж українську інтелігенцію, числом не багато, не мало – 30 тис. по одному тільки процесу СВУ...

І нудно, їй-богу, слухати сьогоднішніх софістів – обстоювачів теорії "негеноцидного голоду" й "перегибов на местах"... Не дурили б уже самі себе – війна це була, шановні. Війна. І не просто за "колективізацію сільського господарства" – а за владу в Україні. Війна з тим, хто від віку вважав себе тут господарем, за логікою аграрної цивілізації, яка витримала натиск Степу: ти, приходню, як прийшов, так і підеш, а мій хутір/станиця – моя держава. І якщо ти, суко, прийшов до мене розказувати, що мені сіяти, що будувати, якою мовою говорити і яким богам молитися, то одержиш від мене "по зубам".

І так воно й велося століттями – аж до 1933-го (померанцевські "казачата" – це вже відблиск мертвої зірки).

А після 1933-го "нові господарі" змогли одержати "по зубам" – вже тільки на Заході України...

powered by lun.ua
Коментарі — 103
Netko _ 30.11.2007 08:10
IP: 194.44.134.---
30.11.2007 02:35___ Петербуржец
Выигрывать в романах проигранные войны – грусное занятие...
Коли письменник неспростовно та майстерно показує, що зарозумілий квазіпереможець насправді є цілковитим "лузером", то справді є доволі сумним відчуттям навіть для нащадка того зарозумільця у третьому коліні:). Але сум печаль і туга спонукають до чемності ввічливості та гречності у стосунках, якими до пори до часу можна було зверхньо нехтувати.
Петербуржец _ 30.11.2007 02:35
IP: 79.180.10.---
Выигрывать в романах проигранные войны – грусное занятие...
Оксана Забужко _ 29.11.2007 22:22
IP: 88.73.76.---
Дякую за відгуки всім добрим людям!

А чому за 47-й мовчок, зрозуміти неважко: там "улюблена" тема УПА неминуче виринає... Я сама була вражена, коли, працюючи над "Музеєм покинутих секретів", наткнулась в архівах на статистику біженців з Великої України і Молдавії (там теж був голод) "по хліб у Западну" (зараз, на жаль, не маю під рукою). Була тоді спеціальна постанова Проводу ОУН про допомогу "східним братам", постаралися хлопці... Якби Зах. Україна на той час була сколективізована й "замирена", не виключено, мали б ми ще один 33-й, після якого "украинскому вопросу" був би вже таки повний Endlosung. А так – як каже героїня "Музею..." (це я цитую з неопублікованого:-), "принаймні цю війну УПА в Сталіна – виграла" (більше на цю тему буде в романі, коли я його допишу))))
Ozon79 _ 28.11.2007 14:07
IP: 194.44.195.---
Громадяни України, Українці ви робите різні спори стосовно геноциду 32-33 років. Хтось висловив думку з "Великоруських" що це не був геноцид. Це був геноцид! І заперечувати цього не можна. Хтось з філософів сказав: Народ який незнає своєї історії, немає майбутнього. Українці також вбивали і вирізали цілі родини євреїв ще за часів опришків, але українці визнали свою вину, і що це був геноцит проти єврейсьокого народу. Але "Великоруські брати" не хочуть визнати цього і в тому їх є проблема вони не визнають своїх помилок от тому малі козачати били їх по зубам, бо мала дитина тільки так може довести свою думку. А "Великоруські брати" не сприймають навіть зараз словесних доводів. І не дай Боже хтось вам вдарить по писку!!!
East _ 28.11.2007 13:15
IP: 194.44.242.---
Лева: "Кубанцы НИКОГДА, ни при какой власти не считали себя украинцами. Ну не было такого понятия в головах у казаков, как и небыло у большей части населения Малороссии, пока большевики железной рукой не записали всех украинцами и ЗАСТАВИЛИ всех изучать ими же сотворенный украинский язык." =
Правильнее было бы исходить из того, что кубанцы всегда ранее считали себя особыми, не московитами и НЕ РУССКИМИ. Они не могли идентифицировать себя украинцами, потому что в момент переселения на Кубань большинства из них Украины как государства, как и устоявшегося термина "украинцы" – еще не было. Но они всегда считали себя НЕ ТАКИМИ, как русские (характер, ВДАЧА были другими). Постепенно официальная пропаганда сделала свое дело.
Лева: "И украинского языка (особенно нынешнего варианта) на Кубани нкогда не было. Было и есть красивое малороссийское наречие, балачка." =
Позвольте с Вами не согласиться. Чем отличается наречие от языка – это к энциклопедии. А название языка (украинский или малороссийский) – не более чем следствие политических предпочтений. Ну был этот язык, существовал задолго до большевиков – как бы Вам этого не не хотелось.
В 1917-1918 годах деятели УНР и их сподвижники (да и сам народ) профукали Украину, а иначе была бы и Кубань УКРАИНСКАЯ, и язык бы там был УКРАИНСКИМ. И нация наша избежала бы последующих трагических потерь.
П. Забужко, Вам спасибо за статью, не обращайте внимание на "апологетов".
ОлегП _ 28.11.2007 11:53
IP: 194.44.149.---
Голодомор і справді був в (теперішній) Росії, але на територіях, заселених українцями. Дві карти:
- Карта розселення українців (Відень, 1920 р.)
- Карта втрат населення під час голодомору (не лише в межах нинішньої України)
в розділі Галерея-Карти на http://ukrcenter.com/gallery/ImagesList.asp?PidrozdilID=17
Донбр _ 28.11.2007 07:34
IP: 195.39.210.---
купи-читай.
http://alib.com.ua/find2.php4?tfind=%F5%F0%EE%ED%B3%EA%E0+%E3%EE%EB%EE%E4%F3
Netko _ 28.11.2007 00:43
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 22:33___ Anasko
Так, про голод 21-22 років та 47 року мовчать мертво. Жодних цифр, оцінок, аналітики.
Anasko _ 27.11.2007 22:33
IP: 77.121.134.---
По-перше, дякую п.Оксані за чудесну статтю
По-друге, геноцидом українського народу слід вважати не просто 32-33 роки, а мабуть брати більші часові рамки. Можливо, від середини 20х років і аж до початку другої світової, коли знищувалась і репресувалась фактично вся українська інтелігенція (!). Масштаби винищення українців в ці роки можна оцінити, поглянувши на цифри – населення зменшувалось щороку на серйозний процент, і до, і після голодомору. До речі, думку, що геноцид проти України мав більші часові рамки, поділяє багато зарубіжних вчених, зокрема, нині покійний Джеймс Мейс, а також канадський дослідник Роман Сербин.
Мені здається, для будь-якої освіченої і мислячої людини зараз в Україні, взагалі питання про те, чи був голодомор геноцидом, не має стояти. Однозначно був.

Netko, абсолютно підтримую.
Пошук _ 27.11.2007 17:31
IP: 91.124.135.---
Юрі2
Я не співчуваю християнству, а маю надію, що колись буду мати честь назватися Християнином.
Знання ми не здобуваємо (не плутати з інформацією), а заслуговуємо. І логіка в тому процесі була (зверніться до вказаної книги-вона дуже гуманна), але незважаючи на залізну логіку – сталося те, що сталося.
Просто остогидло комусь щось доказувати фактами, логікою.
МИ, УКРАЇНЦІ, ТАК ВІДЧУВАЄМО ТІ ПОДІЇ, ЦЮ КРАЇНУ, ЛЮДЕЙ. МИ ВІРИМО, ЩО ТО ПРАВДА. НАША. І ні до кого не ліземо за оцінкою.
Я так думаю.
Дякую.
гуляка _ 27.11.2007 17:28
IP: 77.120.36.---
2 27.11.2007 16:25___ Пошук
Звичайно логікою, інтелектом не все можна осягнути. Межа відомого та науково усвідомленого розширюючись водночас розширює межу непізнаного. Але це не зменшує людське прагнення пізнавати і науково-логічно обгрунтовувати всесвіт. ІМХО – це нас і відрізняє від тваринного світу. Звичайно, спочатку йде чуттєве сприйняття, але за ним слідує відразу і бажання осмислити, побудувати логічну структуру. До речі, феномен кохання зараз також пробують логічно описати. І це не погано виходить.
Целковский _ 27.11.2007 17:06
IP: 78.25.1.---
Обратите ваше внимание на факт, разговоры любителей квашеной капустки о Голодоморе никогда не завершаются оценкой – нам предлагают прочесть труды других известных авторитетов по теме (Кипиани); или исходить из морального пунктика о недопустимости (национализма). Все это имеет также особый запах, его источник нетрудно опознать – та самая ломка русскоязычной интеллигенции незначительных остатков, их уже вполне удовлетворяет то, что мы презрительно называем пропаганда, как же – они сами уже заняты этим нехитрым делом, на украинских сайтах.

Их неспособность давать оценку таким вещам как Голодомор является врожденной особенностью, на которую стоит обратить внимание. Они потеряли всякое представление о том, что для них хорошо и что плохо, и неуверенно цитируют авторитетов, тогда как украинцам в основном нужны только факты для прояснения деталей и установления связей внутри знания, полученного непосредственно от очевидцев. В ближайшее время нас ожидают половинчатые, кастрированные оценки Голодомора, не способные вызвать никаких чувств. Этому можно противопоставить яростные баталии на форумах уже сейчас. С другой стороны, слово не всегда обладает такой самой силой как изображение, звук... короче, кино. После долгих объяснений дать им увидеть это – и они поднимутся на ступеньку выше, станут соочевидцами...

Что касается "короткой" памяти украинцев, я бы не преуменьшал масштабы трагедии (есть цифры), и не преувеличивал роль пропаганды, есть вещи о которых не помнят, как в Парфюмере
Юра2 _ 27.11.2007 16:51
IP: 217.20.167.---
Пошуку-Олександру,
Що розіп"яли невинного – так це доказ на користь логіки. Скажіть, хто винен в неправдивому засудженні? Прокурор чи суддя? (адвокатів Христос не мав). Мені видається цілком логічним, що винен суддя. Так от, у тому випадку суддя привселюдно вмив руки. Тобто склав з себе відповідальність за власне рішення. З точки зору логіки і права – повний абсурд. Так що саме відсутність цих, дуже пов"язаних між собою, речей, призвела до страшного злочину.
Цілком згоден з Вами, що наш розум – то слабеньке знаряддя. Але вся річ у тому, що кращого у нас немає. Немає і не треба – треба послуговуватися тим, що дано. Ця теза, сподіваюся, не викличе заперечення, оскільки повністю узгоджується з християнським наглосом на смиренності а, Ви, здогадуюся, християнству співчуваєте.
З повагою,
РоманКиїв _ 27.11.2007 16:42
IP: 77.123.31.---
Дякую. Актуально і гарний виклад.
Mike_Kharkov _ 27.11.2007 16:31
IP: 195.78.232.---
Шановна пані Оксана мабуть ніколи не була у столиці Кубані, місті Краснодарі. Бо інакше вона б побачила напис на пам'ятнику Єкатерині від війська казацького:), а це вже не спогади Померанца.
Далі, якщо б пані Оксана згадала один радянський фільм, вона б не плутала проблеми ментальності селища, міста (тобто, проблеми урбанізації) з національними чи етнічними.
А якщо б пані Оксана ще згадала б, що українці то є громадяни України, а не етнічні українці чи політичні, то було б зовсім гарно, і "по зубах" можна було б спрямувати туди куди треба і всім разом, і це можна було робити ще з 91-го, якби дехто не почав бути найукраїнськіншим українцем зі всіх українців:)
Пошук _ 27.11.2007 16:25
IP: 91.124.135.---
Юра2
Мені видається логікою, як засобом, послуговувалися в набагато більшому проміжку часу. І Європейську Культуру я ще всю не осягнув (а лиш намагаюся через її частину-Українську). Прошу вибачити, якщо образив-емоції, вже не зітру. А от логіка...
Свого часу розіп яли невинного, а вбивцю-помилували. Нелогічно.
Якщо зважити, що прийшов зруйнувати владу первосвященників-логічно.
Але ж вимагав страти народ і брав на себе гріх-нелогічно.
Але ж вони думали про царство земне, а виявилось, що його вони не одержать-тоді логічно.
І так далі.
Джерело знаєте самі. А ще можна прочитати О.Меня "Син людський".
Це я не для поддєржанія разговора, а до того, що є деякі речі, де логіка занадто примітивне знаряддя. Як на мене, її засобами важко порпатися в таких поняттях, як любов, кохання і ін.
А пророцтва Нострадамуса перекладав 1 раз. З полиці на полицю. Прочитати – нє дошол ход.
З повагою Олександр.
Антік _ 27.11.2007 16:11
IP: 82.207.78.---
Для ___ Лева

Ну що можна нового тобі розказати якщо ти сам все знаєш. Тільки українофобія твоя набагато сильніша від здорового глузду і нормального тверезого аналізу!
Тобі потрібно факти і документи які КГБісти відмовляються відкрити повністю.
Ви ж боїтеся правди!!!
Як тільки починають розказувати правду – у вас, українофобів, починається істерика!!!

Розказувати можна тому хто хоче слухати!!!
Юра2 _ 27.11.2007 15:19
IP: 217.20.167.---
_Пошук
Дякую, що обізвали мене глупим за спробу зважити дитячі кулачки.
Мушу визнати, що Ваш допис видався мені найоригінальнішим. Так виглядає, що останні бодай же 400 років європейської культури пройшли поза Вашою увагою. Тоді хай буде Вам відомо, що вже досить давненько логічні аргументи стали допускатися в принагідних дискусіях, ба навіть визнаватися за єдино значущі, і що навпаки, Ваша вселенська пасіонарність видається... (не хочу повторювати другий раз поганого слова).
Рекомендована література: Похвала (самі знаєте чому) пера Еразма Ротердамського.
Залишаюся з повагою,
krist _ 27.11.2007 15:16
IP: 212.115.224.---
Пам'ятати загиблих в ім'я живих, яким сьогодні не до латинських висливів та нотаток до вподоби влади поточного часу.
Якщо причина Голодомору тоталітарний чи будь який нелюдський режим, то голос супротив у т.ч. і сьогоднішнього, що несе людям лихо та відбирає надію.
Але майже генію літератури треба щось інше, на мій погляд, "відзначитися", як же без неї?
mavkamavka _ 27.11.2007 15:12
IP: 91.124.60.---
Оксаночка молодець, на мій погляд вона ще мягко написала, а треба було врізати правду-матку. На жаль, не козаки, а нам москалі дали"по зубам". Слід виправляти і в встановлювати історічну справедливість.Жостко впроваджувати українську мову в регіонах, куди масово завезли росіян замість померлих УКРАЇНЦІВ. Земля пухом постраждалим і АД КАТАМ!
гуляка _ 27.11.2007 15:00
IP: 77.120.36.---
27.11.2007 14:50___ Пошук
супер – а ви не пробували пророцтва Нострадамуса перекладати?
Пошук _ 27.11.2007 14:50
IP: 91.124.135.---
Здається, пані Забужко злегковажила, не розпочавши текст з визначення "для неупередженого читача".
Глупі люди.
Розпочали "танок", обсмоктуючи факти, милостиво підставлені під обстріл автором. Уточнюють, додають, проценти рахують, зважують мільйони й кулачки дитячі.
Та вона ж, як і в кожнім своїм слові, співає і служить тому Духові споконвічному, що і нас живить-напуває, невмирущому. Те в ній живе і болить і, напевне, робить її трохи п яною в хвилини осягнення. Мені здається, вона писала це просто любивши, навіть обтяжуючись необхідністю аргументувати (чи це меі так хотілось?).
З іншого боку, важко знайти тексти Оксани, де не треба робити таких приміток "для неупередженого...". Ба, навіть "Польові дослідження..." фронт-вумен "Кравчука і Ко" Лариска Скорик враз обплювала, не осягнувши, навіть, назви, подавши їх, як "Українські дослідження польового сексу".
Ну не можна так по-базарному з Українською Культурою.
Дякую за розуміння.
Стен1 _ 27.11.2007 14:45
IP: 77.123.11.---
Дійсно, голодомор мав подвійну мету: 1. внищити українців якнайбільше – як найбільшу національну меншину в СРСР та 2. намагання винищити найбільш вільні верстви населення – селянство та інтелігенцію. Залишити в живих робітників як цілком залежних від сукупного роботодавця – тоталітарної держави. Відбити історичну пам"ять та здатність логічно мислити, залякати людей на багато років уперед. як бачимо – вдалося. Зверніть увагу: Путін та його поплічники вважають себе спадкоємцями радянщини. Крах радянщини сприйняли як власну трагедію. Тому для путінців супротьивники радянської влади – для них – вороги Росії. Отже – дисиденти – також вороги росії для них. Самі поважні люди з персональними пенсіями – це кати психічних "лікарень", слдчі КДБ і таке інше. Отже, путінська Росія – це монстр з минулого, що відроджує радянщину зі вбивствами людей та пропагандою ненависті навкруги кордонів Росії. Тому не дивно, що звинувачення більшовиків вони сприймають на свій рахунок. Адже вони й зараз готові вбивати своїх політичних супротивників. (Старовойтова, Юшенков, Політковська, отруєння Ющенка...). Щоб відтворити імперію, вони дуже потребують нового кровопускання. Але вони зараз безсилі. Спромоглися лише на психологічну війну. У військовому відношенні здатні тільки вбивати молодих рекрутів...
Станіслав Овчаренко
www.svetiteni.com.ua
Netko _ 27.11.2007 14:32
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 14:07___ sb64
Ви визнаєте справжнім тільки те, що співзвучне Вам?
Річ ясна, я не збирав консиліуму, аби написати збалансований об'єктивний (як на учасників консиліуму) відгук на статтю. Висловив свою суб'єктивну думку, при цьому не посилався на Кіпіані, аби її вкрити бронзою:).
І чому "нарешті"?... Хіба це справедливо?...
Попередні кілька статей мені не сподобалися і я про це написав. Вони мені "відгонили" якоюсь штучністю. Цього разу гарно й щиро, і я вірю авторові, о того ж, мені сподобалось як воно написано.

(попереднього разу я не продовжив бесіди з Вами, бо не мав часу... а ще мені здалося, що Ви не досить уважно читали мої записи...)
То було давно:). Намагаюся читати уважно (не всіх, але Вас то точно). А може Ви неуважно читали мої відповіді:)
_Volodymyr_ _ 27.11.2007 14:23
IP: 194.44.253.---
___ Лева!!! Йшов би ти звідси... І не смердів...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter