Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

In memoriam-1933: Цитата в тему

27 листопада 2007, 00:35

Цитата (див. нижче) – це прецікавий спогад рос. філософа Г.Померанца з часів його вчителювання на Кубані. Вирішила поділитися після того, як потрясла мене "до основанья" вістка, що голодомор – то явище "общесоюзне", позаяк був він "не тільки в Україні, а й на Кубані" (!). Тобто, темно було "не тільки в домі, а й у кімнаті". Древні софісти відпочивають. Чи й справді, при наших суцільних провалах пам'яті, Кубань уже сьогодні настільки не сприймається українською?Можна, звичайно, політкоректно викреслити з нац. гімну давній рядок про "бій кровавий від Сяну до Дону". Можна забути історію колонізації того краю нашими козаками-чорноморцями, і розкішну "кубанську" прозу В.Мови-Лиманського (обожнюю!) й М.Старицького, і книжку нарисів Докії Гуменної 1930 р. – документальне свідчення, що до початку колективізації Кубань ще офіційно трактувалася в СРСР як український ареал, і Харків тримав над нею "культурне шефство"... Все можна забути – людська пам'ять і взагалі коротка, а коли її цілеспрямовано одбивати, то й поготів. Фантастично інше – те, як примудрився цей ареал упродовж 200 років законсервуватись і "тримати оборону" своїм традиціям у чисто середньовічній – військовій, козацькій – стилістиці, яку хіба тільки з давніх літописів нині і впізнаєш... І голодомор не вбив того духа, і введена по ньому переселенська "демографічна ін'єкція" – не переломила. (Пам'ятаю, як ще в кінці 1980-х деякі наші молоді літератори спеціально їздили "на Кубань по мову" і хвалилися, що такого джерельно чистого, від 19-го ст. практично незайманого "грінченківського словника", як там, в УРСР уже не збереглося).

Ось як це запам"ятав Померанц (взято звідси, підкреслення мої):

В 1953 году я начал работать учителем в станице Шкуринской (бывшего кубанского казачьего войска), и вот оказалось, что некоторые школьники 8-го класса не говорят по-русски. Мне отвечали по учебнику наизусть. Кубанцы – потомки запорожцев, их родной язык – украинский, но за семь лет можно было чему-то выучиться... Я решил обойти родителей наиболее косноязычных учеников и посоветовать им следить за чтением детей. Начал случайно с девочки, у которой была русская фамилия. Допустим, Горкина. Мать ответила мне на нелитературном, с какими-то областными чертами, но бесспорно русском языке. С явным удовольствием ответила, с улыбкой. "Так вы русская?" – "Да, мы из-под Воронежа. Нас переселили в 1933 году вместо вымерших с голоду". – "Отчего же не выучили дочку своему родному языку?" – "Что вы, ей проходу не было! Били смертным боем!"

Оказалось, что мальчишки лет пяти, дошкольники, своими крошечными кулачками заставили детей переселенцев балакать по-местному. В школе это продолжалось. За каждое русское слово на перемене – по зубам. По-русски только на уроке, учителю. Запрет снимался с 8-го класса. Ученики старших классов – отрезанный ломоть, они собирались в город, учиться, и им надо говорить на языке города. Действительно, к 10-му классу мои казачата уже сносно разговаривали. Вся эта автономистская языковая политика стойко продержалась с 1933-го (когда была отменена украинизация) до 1953-го и продолжалась при мне, то есть до 1956-го. Дальше не знаю.

Я не думаю, что сопротивление было сознательно организовано взрослыми. Организацию выбили бы в 1936-1939 годах или в 1944-м, во время ликвидации неблагонадежных, сотрудничавших с немцами. Нет, никакой организации не было. Было казачье самосознание, которое дети чувствовали


Якщо полтавсько-черкасько-київських дядьків-"повстанців" 1920-х рр. ми собі вже уявити негодні ніяким напруженням уяви, то після цих "казачат" 1950-х починаєш краще розуміти "товаріща Сталіна со боярє", – таки ж не брехали наші класики 19-го ст., грізною силою мусило бути українське село з його "казачьим самосознанием"! Вічною зачаєною вибухівкою, якій тільки й бракувало – підпалу... Так підпал і усунули ще в 1930-му – пустивши під ніж українську інтелігенцію, числом не багато, не мало – 30 тис. по одному тільки процесу СВУ...

І нудно, їй-богу, слухати сьогоднішніх софістів – обстоювачів теорії "негеноцидного голоду" й "перегибов на местах"... Не дурили б уже самі себе – війна це була, шановні. Війна. І не просто за "колективізацію сільського господарства" – а за владу в Україні. Війна з тим, хто від віку вважав себе тут господарем, за логікою аграрної цивілізації, яка витримала натиск Степу: ти, приходню, як прийшов, так і підеш, а мій хутір/станиця – моя держава. І якщо ти, суко, прийшов до мене розказувати, що мені сіяти, що будувати, якою мовою говорити і яким богам молитися, то одержиш від мене "по зубам".

І так воно й велося століттями – аж до 1933-го (померанцевські "казачата" – це вже відблиск мертвої зірки).

А після 1933-го "нові господарі" змогли одержати "по зубам" – вже тільки на Заході України...

powered by lun.ua
Коментарі — 103
Netko _ 27.11.2007 14:23
IP: 194.44.134.---
Порівнювати Оксану Забужко і В.Кіпіані – то взагалі нонсенс. Не знаю жодного питання, в якому б Кіпіані міг би бути претендентом у конкуренти. Бодай формальним.
Ну хіба що у піднятті штанги.
mrs-K _ 27.11.2007 14:21
IP: 212.111.192.---
Шановна пані Забужко, будь-те ласкаві, пишіть белетристику і все, що вам заманеться. Ваші твори це просто бальзам на нашу закомплексовану українську душу. Я вже два місяці під враженням від прочитання Вашої монографії про Лесю Українку – браво!!! При всій моїй безмірній любові до її творчості, мені і на думці не було, що це її вільний, щирий дух підтримував мене і підтримує до сьогодні у тому каламутному болоті занепаду української культури.
Щодо голодомору. Мені здається перебільшенням теза про повну перерваність нашої історичної пам"яті. Адже практично всі українці, предки яких 2-3 покоління тому були селянами, повністю усвідомлюють масштаби тієї трагедії. Недаремно молодь так відгукнулась на акцію запали свічку. Без будь-якого нагадування і пози. Вся проблема в тому, що нація не відплакала і не поховала померлих від голоду – ми все ще носимо їх у седці. Вічная їм память.
Netko _ 27.11.2007 14:19
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 13:49___ Fault_finder
Отдайте себе отчет – вы ТОЛЬКО ПОТОМУ доверяете именно Кипиани, что он говорит вещи (пусть даже необъективные и неправильные), которые Вам просто КОМФОРТНЫ. Верьте МНЕ – Я ЗНАЮ
Цілком слушно. До речі, це робить більшість людей, що намагаються посилатися на цитати.
Netko _ 27.11.2007 14:16
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 13:49___ гуляка
То що пан Netko дійсно навіжена істота я також помітив перечитавши декілька блогів з його участю
Ви розумієте зміст вміст і сенс слова навжіений? Не вживайте незнайомих слів, друже:)
Щодо решти допису, то можу погодитись.
З одним уточненням: окрім пам'яті, яку передають діди та батьки, повинні бути дослідники (і вони є в Україні), які працюючи в архівах, застосовуючи сучасні методики, можуть охопити наслідки трагедії (а також і причини, між іншим) в цілому, чого не можуть Вам передати рідні.
Так от, ці дослідники переконливо показали, що то був ЕТНОЦИД.
gallien _ 27.11.2007 14:15
IP: 77.122.125.---
И, пожалуйста, не надо путать двух вещей – искусственного, т. е. преступного характера Голодомора и его якобы национальной направленности. Террор не становится менее ужасным или преступным, если он направлен не против нации, а против определнного социального слоя (например, крестьян). И преуменьшать кошмар, который пришлось пережить вашим предкам, никто не собирается.
sb64 _ 27.11.2007 14:10
IP: 62.64.116.---
27.11.2007 12:44___ Лева
И почему так озабочены голодом 33 западэнцы?
може тому, що вони – люди?...
gallien _ 27.11.2007 14:07
IP: 77.122.125.---
_не пришел к Вам в дом с маузером, и не пристрелил Вас за ваши взгляды,не посадил вас в тюрьму за Ваши взляды, не обложил Вас за это дополнительным налогом _Ну так соответствующих возможостей у товарищей (именно товарищей – поскольку в своей узколобости и агресии они схожи с большевиками 1920-х) типа Netko, извините за каламбур, NET. Если бы здешним форумчанам маузеры раздать – думаю, их оппонентам пришлось бы несладко.
А с дискуссией в ЖЖ Кипиани все-таки советую ознакомиться. Во-первых, там не один Вахтанг писал, а люди противоположных взглядов. Во-вторых, отрицая этническую плоскость Голодомора, Кипиани признает его геноцидом. При этом приводит аналогии с полпотовской Камбоджей.
sb64 _ 27.11.2007 14:07
IP: 62.64.116.---
27.11.2007 11:37___ Netko
Нарешті текст справжньої Оксани Забужко!
...
:)
Ви визнаєте справжнім тільки те, що співзвучне Вам?... І чому "нарешті"?... Хіба це справедливо?...

(попереднього разу я не продовжив бесіди з Вами, бо не мав часу... а ще мені здалося, що Ви не досить уважно читали мої записи...)
Fault_finder _ 27.11.2007 13:51
IP: 92.113.61.---
27.11.2007 13:49___ гуляка Респект однодумцю.
Fault_finder _ 27.11.2007 13:49
IP: 92.113.61.---
27.11.2007 13:02___ gallien Да, с украинской стороны ненависть ПРЕОДОЛЕНА. Ведь "товарищ Netko" не пришел к Вам в дом с маузером, и не пристрелил Вас за ваши взгляды, "товарищ Netko" не посадил вас в тюрьму за Ваши взляды, не обложил Вас за это дополнительным налогом, вас не уволили за ваши взгляды со службы, и он Вас не терроризируют звонками домой с угрозами, он не заставляет Вас силой изменить свои взгляды. Вместо этого "товарищ Netko" общается с Вами, и этим признает, что ненависти у него НЕТ, даже если он вздумает утвержать обратное. Если бы он Вас НЕНАВИДЕЛ, то он бы ЭТО сделал – ибо Ваши взгляды, объективно, просто оскорбительны для любого украинца – ведь Вы не желаете признать ОЧЕВИДНОГО. У Вас, уважаемый, странные представления об НЕНАВИСТИ и ТОЛЕРАНТНОСТИ. А на Вахтанга Кипиани не нужно ссылаться – разве Кипиани ПЕРЕЖИЛ голодомор, разве ЕГО родственники были уничтожены режимом? Он НЕ МОЖЕТ быть авторитетным источником априори. Отдайте себе отчет – вы ТОЛЬКО ПОТОМУ доверяете именно Кипиани, что он говорит вещи (пусть даже необъективные и неправильные), которые Вам просто КОМФОРТНЫ. Верьте МНЕ – Я ЗНАЮ, о чем говорю, через голод 31-33 г.г. и 47 г. прошла МОЯ семья, и умерли МОИ родственники. Не нужно бы Вам идти по пути наименьшего сопротивления своей совести и морали – это путь в ад!
гуляка _ 27.11.2007 13:49
IP: 77.120.36.---
2 27.11.2007 13:02___ gallien

То що пан Netko дійсно навіжена істота я також помітив перечитавши декілька блогів з його участю, – але ж і такий бойовий ресурс потрібний нації, особливо у скрутні часи іноземної агресії. Можливо саме таких навіжених не вистачало у 20-ті, 30-ті роки в Україні щоб дати гідний відпір комунякам.

Але ж ви думаюча людина. У мене до вас запитання: а чи пережила ваша сім"я український голодомор? Чи може Кіпіані знає про український геноцид не через "історичні джерела", а напряму, з найбільш достовірних джерел – родової пам"яті?
Для нас українців великої України все значно простіше. Нам не потрібні стотисячні докази "за" чи "проти" – ми це все знаємо ОСОБИСТО, тому що ще не вмерли живі свідки цього жахливого злочину. Ми ці свідки, наші батьки і діди. Це в нас родини були понищені, і це ми достеменно знаємо, що тоді відбувалося і хто винуватий. І готові свідчити про все те жахіття перед Богом і людьми. І не меліть, будь-ласка, дурниці – те, що абсолютно не знаєте разом з "істориками" Кіпіані та ін. Наскільки я намагаюся бути толерантною людиною, але і в мене кров закипає, коли "розумно" доводять, що не було геноциду за етнічною ознакою – а ви хіба це особисто пережили?! Не повторюйте чужих дурниць, бо є ще живі свідки і кров не висохла.
Netko _ 27.11.2007 13:42
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 13:02___ gallien
2 Fault_finder_ С украинской стороны ненависть преодолена? По комментариям товарища Netko этого не заметно.

Вовк Вам товариш:). Або те що уособлює Сталін.
Возможно, он просто не понимает, что своей истерикой позорит прежде всего собственный идеологический лагерь.

Де Ви бачите істерику, друже? Я просто назвав речі своїми іменами: Ваші дописи – то гб-істський переспів, а кебети Вам бракує явно.
Щодо табору: Ви маєте на увазі концентраційний? На щастя – не був. Чого б не був певний щодо моїх родичів. А більше я жодного табору тут не презентую, на відміну від Вашого, радянського, дипломатично кажучи.
А что касается социальной и этнической составляющих Голодомора и правомерности термина "геноцид", советую ознакомиться со взвешенной дискуссией в ЖЖ Вахтанга Кипиани
Відколи то Кіпіані став фахівцем з питань Голодомору? Не смішіть людей, не поширюйте власне невігластво.
Думаю, Вахтанга в антиукраинских взглядах упрекнуть трудно, и тем не менее "етнічний вимір Голодомору" он отрицает
Я ж кажу, з логікою у Вас сутужно. Якщо не українофоб – то фахівець з усіх українських питань:)
Для меня мнение Кипиани авторитетнее мнения Забужко – он все-таки историк по образованию.
Тут я вкотре пересвідчився у цілковитій відсутності у Вас самостійного мислення. Що більше, неспроможності вибрати адекватну авторитетну думку. Історик за фахом:) Чи не історії КПРС?:)
Цирк на дроті
gallien _ 27.11.2007 13:02
IP: 77.122.125.---
2 Fault_finder_ С украинской стороны ненависть преодолена? По комментариям товарища Netko этого не заметно. Возможно, он просто не понимает, что своей истерикой позорит прежде всего собственный идеологический лагерь. А что касается социальной и этнической составляющих Голодомора и правомерности термина "геноцид", советую ознакомиться со взвешенной дискуссией в ЖЖ Вахтанга Кипиани, который к сожалению, не заводит блога на УП – http://vaxo.livejournal.com/144466.html
Думаю, Вахтанга в антиукраинских взглядах упрекнуть трудно, и тем не менее "етнічний вимір Голодомору" он отрицает. Для меня мнение Кипиани авторитетнее мнения Забужко – он все-таки историк по образованию.
avov _ 27.11.2007 12:48
IP: 212.1.71.---
Дякую, Оксано. Війна продовжується і ми будемо боротися.
Лева _ 27.11.2007 12:44
IP: 77.91.146.---
27.11.2007 12:01___ Антік
Найсильніші проросійські настрої є на територіях що зазнали найбільшого знищення населення голодомором 32-33 років. Може це населення втратило пам"ять???
Ні!!!
Вони і не знають про голод!!! Не їх морили голодом!!!
Може розповісти чому???_______
А ну "розповидай", чому? Оччень интересно. И почему так озабочены голодом 33 западэнцы? Все розповидай. Только сказки о заселении пустых украинских сел русскими-не надо. Если есть информация-конкретно, какое село, район, область. Телефон сельсовета.
Fault_finder _ 27.11.2007 12:37
IP: 92.113.61.---
27.11.2007 11:24___ gallien Вы написали хорошо, особенно про преодоление ненависти. С украинской стороны ненависть преодолена: мы рассуждаем, обвиняем, доказываем, но не встаем и не уходим, поворачиваясь к России, русским, евреям и коммунистам спиной. МЫ ПРОДОЛЖАЕМ ДИАЛОГ. Дело за Москвой – как страна-правоприемник, она должна признать ответственность за голодомор на государственном уровне и осудить его организаторов, в т.ч. юридически, и открыть госархивы для всестороннего изучения факта организованного голода; дело за русскими – признать факт голодомора и его этническую антиукраинскую направленность и заклеймить его организаторов, кем бы они ни были по национальности; дело за евреями – признать решающую роль именно представителей еврейского народа в организации голодомора и морально осудить их, невзирая на гражданство и возраст; дело за коммунистами – признать ответственность КПУ, как партии-правоприемника, за организацию голодомора, и осудить деятельность членов КПУ и "братских" партий. И тогда, И ТОЛЬКО ТОГДА, проблема ответственности за Голодомор будет окончательно решена и на государственном, и на межнациональном, и на человеческо-личном уровне. Или будем ждать еще 50 или 100 лет, пока острота проблемы и воспоминаний не притупятся сами собой... Но тогда на эти сто лет нужно забыть про прозрачность межгосударственных отношений и не надеяться на межнациональную толерантность. Выбирать не нам, украинцам – выбирать России, русским, евреям и коммунистам.
Лева _ 27.11.2007 12:36
IP: 77.91.146.---
Медведеву... Тщательней надо, г-н евроатлантист. Согласно переписи населения 1926 г. украинцев в УССР проживало 23 218 тыс., всего население УССР в 26 г. составляло 29 018 тыс. Путем простых арифметических дествий получаем 80%, это отнюдь не "бильше 90". Я понимаю, ради "великой" цели сплочения "нации" млн.туда, десяток процентов сюда... Тщательнее...
Netko _ 27.11.2007 12:32
IP: 194.44.134.---
Найсмішніше, що всіх критиканів статті О.Забужко найбільше зачепив той факт, що "козачата давали по зубах" москалям. І аж ніяк не те, що кубанські діти вперто зберігали свою мову.
Пояснення дуже просте: кацапо-комуністично-імперські нащадки, так само як і їхні предки й пращури, страшенно не люблять коли, опираючись їхній політиці, їм дають по зубах.
Через те, вони можуть облизувати Кучму, на сумлінні якого смерть Г.Гонгадзе, плазувати перед Ахмєтовим, який "поклав" не одну людину в Донбасі. Але як люто вони ненавидять Бандеру, Шухевича тощо. Бо ці інородці "посміли" відкрито дати в писок окупантові.
гуляка _ 27.11.2007 12:28
IP: 77.120.36.---
завжди поділяв патріотичні погляди п. Забужко. Чудовий нарис – все-таки є (чи було?) те, за що можна пишатися нашою українською нацією!
Юра2 _ 27.11.2007 12:19
IP: 217.20.167.---
Шановному Северянину:
Закон про заперечення потрібен з чисто прагматичних причин. Я вважаю себе людиною доволі спокійною і неагресивною. Однак, навіть в мене закипає кров коли чую з телевізора, як бідкався Постишев добиваючись від Сталіна хліба для українських селян. Боюся, що люди як учасник нашого форуму Кір, почувши такі слова, просто накинуться на мовця з кулаками, а то й з вилами. Іншими словами, заборона заперечення Голодомору необхідна чи не в першу чергу для того, аби захистити самих заперечувачів – не наражати їх на небезпеку підпасти під лють, в яку подукуди може вилитися скорбота. Останнє, що нам в Україні потрібно, це – громадянський конфлікт, як Ви сказали, "на кістках".
З повагою,
Netko _ 27.11.2007 12:17
IP: 194.44.134.---
27.11.2007 11:24___ gallien
Ви є тупий, недалекий провокатор гб-істського розливу. Словесний шулер, який очевидно з логікою і близько не сидів.
Увы, госпожа Забужко – не Лор. Ей у Помераца понравилось совсем другое место...
1.Вам відомо, що хотіла чи що би сподобалось Ірен Лор? Вона Вам про це написала приватно чи як?
2.Оксана Забужко комусь вгатила у писок за російське слово? Вам відомий такий факт?
Отож, я й кажу що Ви брехливе демагогічне створіння
Преодоление франко-немецкой ненависти началось
Який це має стосунок до українсько-російських відносин? Коли й де у Росії Україна організувала Голодомор? Коли й де у Росії Україна проводила українізацію?
Отож, я й кажу що Ви тупе створіння якому явно бракує логіки
А о немецких юнцах, воспетых
Тільки нащадкові гб-іста не зрозуміло, що діти на Кубані у такий чисто дитячий але доволі дієвий спосіб захищалися. Жодного іншого способу, до того ж, вони не мали
От тільки про числену українську громаду на Зеленому Клині професійний "україножер" Сталін чомусь забув – ніякого голоду там у 1933 р. не було...
В який спосіб та громада могла загрожувати Сталіну, недоумку?
Помнится, Лион Фейхтвангер
Чи це не той Фейхтвангер, який після відвідин Москви у 1937 році вихваляв та виправдовував сталінський режим? Дуже доречний приклад, невігласе
мне за него становиться просто стыдно
А за себе?
Северянин _ 27.11.2007 12:08
IP: 193.138.246.---
27.11.2007 11:50___ Юра2 – Так я з Вами згоден... Закон про заперечення теж потрібен, але він може бути тільки після такого громадського процесу, іначе це буде лише пропагадистьке науськування одних проти інших, а-ля більшовиської пропаганди. Прикро дивитись на шоу на кістках ради політочного піару у виконанні наших політиків, а потім йдуть і відбирають останне у людей по селам і містам...Як Сталін прийняв рішення, так і зараз вони приймають такі ж рішення. Поки що масштаби інші.
Антік _ 27.11.2007 12:01
IP: 82.207.78.---
Для ___ gallien
"Увы, госпожа Забужко – не Лор. Ей у Помераца понравилось совсем другое место..."

На превеликий жаль скільки б українські інтелігенти (що ще зрідка появляються) не виступали з промовами на примирення і покаяння ніхто, повторюю – ніхто з інтелігентів іншої сторони не схилить голову в знак примирення!!! Адже вони вважають що дії всіх імперських режимів від Петра1 до Путіна – це благо для поневолених-загарбаних народів. І всяка претензія на самостійність і свою історичну правду – це "оскорбление великого народа".
Попробуйте подивитися на карту України!!!
Найсильніші проросійські настрої є на територіях що зазнали найбільшого знищення населення голодомором 32-33 років. Може це населення втратило пам"ять???
Ні!!!
Вони і не знають про голод!!! Не їх морили голодом!!!
Може розповісти чому???
Юра2 _ 27.11.2007 11:50
IP: 217.20.167.---
Шановний Северянин,
Під ризиком видатися нудним хочу нагадати, що "людожерство" (тобто – вбивство) і "бандитизм" вже визнаються злочинами нашим Кримінальним кодексом. Судять не злочин, а злочинця.
З повагою,
Юра
Северянин _ 27.11.2007 11:38
IP: 193.138.246.---
27.11.2007 10:48___ Юра2 – Треба засудити систему, точніше бандитизм і людожерство. Яка різниця чим його виправдовувати – класовою ненавістю, бандитизмом, чи великою національною ідеєю. Якщо наслідком є людожерство, це повинно засуджуватись і не дозволятись. Зараз є тенденція прикрити злочини проти народу сьогодні, міфами про минуле... При чому ті хто викладав історію КПРС, боровся за ідеологичну чистоту суспільства, зараз є великі ідеологи з обох таборів. Треба суспільний судовий процес – тяжкий, довготривалий з обвинуваченням і захистом. Закон про покарання про заперечення, може стати забороною говорити правду і думати, чому так сталося і що потрібно зробити щоб Голодомору більше ніколи не було...
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter