Оксана Білозір Народний депутат України трьох скликань, Міністр культури і туризму України (2005 р.)

Що відбувається з житловим будівництвом?

17 липня 2008, 19:11

Учора сталася важлива подія. Вперше, за останні півроку, представники будівельної галузі (Будівельна палата Україна) зізналися в тому, що на ринку будівництва житла назріли кризові явища.

В той час, як все більше фахівців починаючи з початку року говорили про кризу на ринку нерухомості, так звані експерти, що представляли інтереси ріелтерів та будівельних компаній, переконували нас, що ціна на житло і далі зростатиме. Бо ж мовляв немає ніяких передумов для зниження ціни, пропозиція не встигає за попитом.

Та, як виявилося – встигла. І навіть обігнала. Захмарні ціни на київське (і не лише) житло відбили у бажаючих останню охоту його купувати.

Будівельники самі загнали себе в пастку. Їхні постійні спроби і далі нагнітати ситуацію на ринку, говорячи про постійне зростання цін, призвели до переоцінки вартості житла в Україні. Але купівельна спроможність громадян не є безмежною. Крім того, квартири в Києві коштують дорожче за квартири в більшості європейських столиць. При тому, що рівень життя там значно вищий, значно більш розвинута інфраструктура, а також чисті під'їзди, освітлені вулиці. З подальшим відкриттям для українців ринку праці Європейського Союзу, все більше наших громадян робитимуть вибір на користь Варшави та Праги, а не Києва чи Львова.

Слід погодитися – криза дійсно є. І вона дійсно несе Україні певні загрози.

Але вихід із ситуації, що склалася, не буде простим ні для будівельників, ні для держави. Однак, заходи, що пропонуються Будівельною палатою України не врятують ситуацію. Спрямовані вони, в основному, на підвищення доступу громадян до кредитних ресурсів. Тобто, будівельники хочуть щоб більше громадян могли взяти іпотечний кредит, незалежно від того, яка в них кредитна історія і чи зможуть вони такий кредит виплатити.

Але, якщо навіть будуть спрощені вимоги до видачі іпотечних кредитів, це не призведе до значного зростання попиту і не врятує ринок від падіння. Хіба що дозволить будівельникам продати те, що вони не можуть продати зараз. Але без суттєвої корекції ціни ринок не відновиться, і будівельну галузь очікує застій.

Бо житлова нерухомість надто переоцінена. І потрібно ціни знижувати. Лише зниження ціни призведе до збільшення попиту і дасть будівельній галузі поштовх до нового розвитку.

Потребує також вирішення ряд системних питань, починаючи від виділення землі тим, хто будує, а не тим хто заробляє на її перепродажі (тут варто погодитись із Будівельною палатою), і завершуючи застосуванням нових технологій у будівництві, які дозволяють суттєво знизити витрати на будівництво. Будівельні компанії, які звикли розкішно жити, мають стати конкурентними, а не монополістичними.

Уряду також варто звернути увагу на необхідність розвитку власного виробництва будівельних матеріалів, адже значна частина з них до цього часу завозиться із-за кордону, а отже їх вартість значно вища ніж тих, які були б виготовлені в Україні.

І ще одне. Без законодавчих змін, які запровадять конкуренцію на ринку будівництва житла і дозволять знизити вартість квадратного метра (це є завданням очолюваною мною комісії), програма "Доступне житло" не буде ефективною. А її наслідком стане лише збільшення доходів будівельних компаній, які отримають "ласі" замовлення, а також закріпачення на десятиліття сотень тисяч українців, які влізуть в кредитне ярмо з високими відсотками і більшість років свого трудового життя працюватимуть на банк, щоб виплатити кредит.

Оксана Білозір, Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань з'ясування обставин встановлення високих цін на житло у м. Києві, інших містах України, а також невиконання забудовниками зобов'язань за договорами про інвестування у житлове будівництво

P.S.: Хочу заздалегідь відповісти на коментарі, що Білозір мовляв займається не своєю справою. Зайнялась вимушено, тому що до мене звернулись ошукані інвестори і їх проблемами в парламенті ніхто особливо не цікавився. Моє завдання забезпечити організаційну і політичну складову в роботі комісії, а до фахової роботи ми залучимо усіх зацікавлених професіоналів.

powered by lun.ua
Коментарі — 154
suspiria _ 18.07.2008 13:45
IP: 89.105.254.---
18.07.2008 09:37___ Ф-Всеволод
А теперь виновато нынешнее правительство и должно отдуваться все население?

Не только нынешнее, а и все предыдущие. Но только при ваших помаранчевых друзьях началась такая вакханалия.
А на свой вопрос Вы ответили сами, ни за кого ответственности я не несу, так как ни имею для этого достаточного интереса и основания.
Просто совковая ментальность не позволяет проводить разумные рационализаторские изменения в производственных процессах. Газ был дешевый, и менять ничего никто не хотел. Сейчас начали шевелиться.
Serhii2 _ 18.07.2008 13:08
IP: 82.114.74.---
Большинство скандальных застройщиков – это депутаты БЮТа, и видимо комиссия на них должна наехать
Ага, а більшість виробників буд. матеріалів – ПР. А де є більшість від ЄЦ? В обладміністраціях на рішеннях по землі сидять? До речі, хто -небудь насправді знає, який там розклад у забудовників за партійними симпатіями?
Фандор _ 18.07.2008 13:04
IP: 195.182.193.---
Я вааще не понимаю, чё эта курица сюда влезла с типа, "аналытичной" статьёй? брысь отседова песни горлопанить про "осидлаю коня"или про чё там. И бесплатный совет: бери под мышку любимого кума-вруна-вора-гаранта и катитесь к бениной маме в вашу любимую пиндосию -здоровее будете, а то народ на вилах вынэсэ!
МаратСправедливий _ 18.07.2008 12:43
IP: 193.19.152.---
наконец-то дискуссия приобрела разумный вид.
На самом деле все просто. Большинство скандальных застройщиков – это депутаты БЮТа, и видимо комиссия на них должна наехать
Serhii2 _ 18.07.2008 12:19
IP: 82.114.74.---
чому так дорого коштують дозволи на будівництво? Тому що всі розуміють, що є ажіотажний попит на житло. Тому і беруть з забудовників по повній. Щодо буд матеріалів, то собівартість не дорожче, ніж в Німеччині. Але порівняйте ціни на житло в Німеччині. Є попит на житло, є висока необгрунтована ціна житло, є бажання виробників буд. матеріалів не продавати за дешево те, на чому інші матимуть надприбутки. Тому і ціни на буд. матеріали необгрунтовано завищені. А вирішувати проблему потрібно шляхом стабілізації економіки України в цілому. Приборкати інфляцію. Тоді знизяться депозитні ставки. І тільки тоді знизяться ставки за іпотечними кредитами. І тільки тоді відновиться попит на житло.
kod _ 18.07.2008 11:59
IP: 77.123.190.---
Пані Оксано, не про будівництво вам треба писати. Ви повинні розповісти про свою прекрасну роль у розколі демократичних сил і занепаді демократичної коаліції. А заодно загітувати зробити це свого сусіда по парті Івана Степановича.
Serhii2 _ 18.07.2008 11:36
IP: 82.114.74.---
а тим читачам, які дуже радіють даній ситуації на ринку нерухомості, я б порадив не так сильно радіти. справа в тому, що ця криза може не тільки зменшити ціни на житло. Ця криза може викликати кризу ліквідності банків. Депозити заморозять, економіка завалиться, Україна оголосить дефолт, і житло дійсно подешевшає. але кому від цього стане весело? Винуваті забудовники, ріелтери та НБУ, які дозволили так роздмухати безпідставно іпотечний ринок, що люди понабирали кредитів під такі умови, не усвідомлюючи, що не зможуть їх віддати, якщо в країні станеться криза. Всі жили одним днем у борг, сподівалися на безхмарний ріст доходів. Але ж не можуть доходи рости так швидко без росту продуктивності праці та ВВП. За минулі декілька років іноземні банки вкинули в ринок авто і нерухомості 100 мрд. долларів і НБУ стояв осторонь і дивився на чолі з Порошенком. Бо наживалися всі на цьому. А віддавати доведеться борги не тім, хто на них нажився. Віддавати доведеться вам – читачам, які зараз так голосно радіють кризі на ринку нерухомості. Чого радієте?
Serhii2 _ 18.07.2008 11:27
IP: 82.114.74.---
Шановні, ніякі іпотечні кредити не допоможуть, якщо на ринку складається ситуація, що вигідніше не те що купити квартиру замість того, щоб орендувати її, а вигідніше навіть продати квартиру, яка вже куплена та є в наявності, положити гроші на депозит і з відсотків депозиту оплачувати орендоване житло. Простий підрахунок покаже, що з 100 000 доларів можна отримувати на депозиті гроші на оренду і ще стільки ж на фінансовий прибуток, ніж купити квартиру за ці 100 000 $. Так ситуація може для будівельників скластися позитивно лише за умови збільшення орендної плати та зниження ставок по депозитах до такого рівня, щоб вигідніше було купувати житло, ніж орендувати. або ж ціна на квартири впаде і потрібно буде вираховувати не з суми 100 000 $, наприклад, а з 50 000 $. Тоді теж ринок урівноважиться. І не бачити цього може тільки сліпий.
Оксана Білозір, і Ви не вирішите цю проблему ніякими комісіями, якщо не розумієте правила рівноваги ринків. Бо адміністративними шляхами ніколи нічого не вдієте. Це тільки розведе бюрократію та корупцію.
Liz _ 18.07.2008 11:06
IP: 194.44.50.---
Краще б Білозір співала. Люди, які влізли в ярмо кредиту працюють не на банк, а на ту зграю безпрєдєльщиків, до яких належить і Білозір, які зібрались у ВРУ і інших пагорбах і які починають свою діяльність з отриманя безкоштовного надкомфортного житла у Києві причому по кілька разів. Саме їх діяльність по розкраданню бюджету робить ціни на житло захмарними, бо їм потрібно кудись вкладати награбоване. Чому вони не беруть кредити на свої захмарні ЗП, а народу на їх мізерні давали б соціальне житло. Але це нереально бо вся будівельна мафія там же у ВРУ.
ОГОГО _ 18.07.2008 10:47
IP: 194.153.128.---
7.07.2008 23:32___ Vlad_iz_Kharkova
Прочитал и хотел возразить автору, указать, что важнее всего – разрешительная система, пока там до 100 подписей собирать и за каждую платить, не может цена жилья упасть, система регистрации прав на землю и собственность сложная и длительная и т.д.
--------------------
Влад, с этим нельзя не согласиться! Но те люди, от которых нужно в силу их должностей и положения следовало бы ожидать реальных усилий по наведению порядка в строительстве и ценообразовании, своим благостоянием обязаны существующему бардаку. И оседлали они все ветви и уровни власти и будут они передавать свои хлебные места и должности по наследству.
pugacz _ 18.07.2008 10:43
IP: 213.227.217.---
Бачучи майже істеричний ажіотаж, який склався навколо києвського будівельного бізнесу за останні роки, можна не сумніватися, що рентабельність цього бізнесу становила тризначні відсотки. Ціни стрімко йшлі вгору, доки споживач не втратив змогу платити за житло ті шалені гроші, на які розкатали губу будівельники.
Плутон _ 18.07.2008 10:19
IP: 194.44.105.---
shark1962, Влад із харкова- оце й стільки розумних,по суті, коментарів.
Пані Оксано,прикро,що Ви,НД,голова ТСК так погано розумієтеся на цій темі.Будівельники не самі себе загнали в пастку,а їх туди ЗАГНАЛИ!Безвідповідальна політика влади-президентів,премєрів,спікерів,й безпосередньо депутатів-дилетантів,злодіїі й бандитів. Дописувач "шарк" навів лише декілька факторів незворотності подорожчання житла.Є ще багато інших.Житло за теперішніх умов не може бути дешевшим! ДЛя чого блудословити, якщо Ви не хочете не тільки вживати кардинальних заходів,реформ,ставати чесними перед собою й народом, й бачити реальний стан справ в суспільстві.Ви не переймаєтеся,що народ України катастрофічно вимирає,деградовується,зубожіє морально,фізично й духовно.Що всю економіку,ресурси,майбутнє продано,розграбовано; що слуги народу-злочинці й служать тільки кланам й інтересам інших держав.Що ЄЦ,справді,нове злочинне угрупування,яке під виглядом другого терміну президенту Ющенку й недопущення президентсва юлі насправді готує відхідний плацдарм банджостану балоги й погибель України.Пані Оксано,Ви багато в чому не компетентна, але настільки сліпа й наївна,щоб говорити й творити це?!
Историчка _ 18.07.2008 10:05
IP: 91.124.213.---
18.07.2008 09:58___ Ф-Всеволод ------Сразу видно, что мадам-физичка страдает от недотраха.

Уважаемый Ф-Всеволод, я страдаю от Вашей меркантильности, вызванной Вашей обрезанной аппаратурой. Яшик коньяка надо вернуть, уважаемый.
nestora _ 18.07.2008 10:00
IP: 92.112.28.---
О чем статья? Констатация фактов, стагнация, денег нет. Если главный выход производство стройматериалов в Украине, то к сведению билозир их производят много, но качество хреновое, а цена выше импортных. Все-таки каждый должен заниаться своим делом. Учитывая уровень развития певцов- их используют как ширму для решения своих вопросов.
Ф-Всеволод _ 18.07.2008 09:58
IP: 195.93.190.---
18.07.2008 09:53___ Историчка

Да разве о моей идет речь? Вас, видно, этот вопрос в принципе беспокоит, раз вы уже несколько дней трындите на эту тему. Сразу видно, что мадам-физичка страдает от недотраха.
Историчка _ 18.07.2008 09:53
IP: 91.124.213.---
18.07.2008 09:48___ Ф-Всеволод ---------А насчет моей аппаратуры, то будьте спокойны, пока функционирует нормально во всех смыслах.

Уважаемый Ф-Всеволод, зачем же мне Ваша обрезаная аппаратура!
Ф-Всеволод _ 18.07.2008 09:48
IP: 195.93.190.---
18.07.2008 09:35___ Историчка

Тю! Вместо того, чтобы сказать мне спасибо за помощь в написании жалоб и сигналов вашим московским неоаристократам, вы мне пытаетесь всучить какие-то "обрезанные галифе"! Это теперь мода у вас, краснопузых совков, пошла такая – галифе обрезать? И где вы их конкретно обрезаете? Если снизу, то невдобно кирзовые сапоги вам натягивать. А если в районе карманов, то, опять таки, куды бутыли со шмурдяком совать?

А насчет моей аппаратуры, то будьте спокойны, пока функционирует нормально во всех смыслах. Хотя вряд ли она среагирует на такое страшидло в байковых галифе кумачового цвета, как вы. Брезгливый я на такие вещи, понимаете ли.
Ф-Всеволод _ 18.07.2008 09:37
IP: 195.93.190.---
18.07.2008 09:12___ suspiria

А вот вы мне, недопонимающему чего-то, объясните популярно, почему в той же Германии не гигнулась ни металлургическая, ни химическая, ни строительная индустрии? Химкомбинат под Манхаймом видели, а другой фирмы БАСФ по Берлином? Работают на полную катушку!
Скажете, что там современные основные фонды, энергосберегающие технологии и т.п., а на комбинатах наших "национальных" капиталистов этого нет? Так я это и без вас знаю.
Только вот не знаю, почему они, эти "национальные", владея уже по 10-15 лет комбинатами, практически пальцем об палец не ударили для улучшения своего имущества. Все шуровали сотни миллионов долл. и миллиардов в оффшоры, покупали футбольные клубы, строили музеи с заспиртованными коровьими головами, приобретали в Лондоне и на Лазурном берегу дворцы за десятки млн. и т.п. вместо реконструкции производств.
А теперь виновато нынешнее правительство и должно отдуваться все население?
А я, знаете ли, отдуваться за Ахметова с Пинчуком не согласен! Вам они нравятся, вот и отдувайтесь.
Историчка _ 18.07.2008 09:35
IP: 91.124.213.---
18.07.2008 09:08___ Ф-Всеволод --------Не, ну мы знаем

Уважаемый Ф-Всеволод, так что так у Вас в обрезаных галифе?
sysos _ 18.07.2008 09:31
IP: 89.162.145.---
Перша нормальна стаття! Вітаю!
Сімпсон _ 18.07.2008 09:24
IP: 92.112.38.---
18.07.2008 01:34___ Vlad_iz_Kharkova

Я вибираю. Якщо вибираю вірно – вибираю знов тих самих. Якщо помиляюся – вибираю інших. Якщо мене дурять – виходжу на Майдан. Зараз мене дурять відсутністю вибору, і я готовий знову вийти, щоб скинути ту срану "еліту", що мене дурить. Тільки не вийду, доки не побачу на кого це лайно замінити.
В різні часи я голосував і за НУ, і за БЮТ, і за ВАЮ, і за ЮВТ. Зараз мене не влаштовує жодне з них.
Вимагати працювати я буду від всіх, навіть в тих, за кого не голосував. Бо це я, ви, ми всі разом платимо їм зарплатню з нашої кишені, даруємо державне і комунальне (наше, наше дітей і онуків) майно, землю, заводи та ін.
Тож я залишаю за собою право на висловлення невдоволення, а якщо вважатиму за потрібне – на захист свого сьогодення і майбутнього моїх дітей хоч би і зі зброєю в руках.
Ф-Всеволод _ 18.07.2008 09:23
IP: 195.93.190.---
18.07.2008 08:55___ shark1962

Короче, бедненькие, бедненькие строительные бароны! И грабют их все кому не лень и грабют! Ну что это за фигня такая, не дают возможности иметь 300% чистой прибыли! Какой дурак будет работать за 200%!?

Шановный, вы хоть на любительском уровне знакомы хотя бы с рынком жилья в Германии? Или Польши. Удосужьтесь найти газету "Дело" от 01.07.2008 и откроете для себя много интересного. Так в рядовом городе Ляйпциге двухкомнатная квартира ГДРовского проекта, капитально реконструированная, площадью 46 м.кв. стоит 15.000,0 ЕВРО. В курортном городке Бад-Лаузик, который ничем не уступает своими источниками Баден-Бадену, цена 1 м.кв. от 500 до 1000 ЕВРО.

Вы сделайте ради собственного просвещения интересный эксперимент – возьмите среднюю зарплату берлинца и разделите на среднюю стоимость 1 м.кв. в Берлине, а потом сделайте это для Киева и сравните. А потом сделайте то же самое со средней зарплатой строителей. Не сомневаюсь, что вы будете неприятно удивлены, учитывая ваш менталитет.
suspiria _ 18.07.2008 09:12
IP: 194.44.18.---
Сумма, уплаченная за различного рода разрешения и согласования (в том числе и взятки) составляет 30% в стоимости кв.м. В европейской практике-10%.
Все крупные игроки рынка теснейшим образом связаны с высшими кругами украинского политического "Олимпа" и Вы, Оксана их отлично знаете. Или может быть Вы думаете, что на депутатскую зарплату покупаются дорогие машины и строятся замки под Киевом?

Уряду також варто звернути увагу на необхідність розвитку власного виробництва будівельних матеріалів, адже значна частина з них до цього часу завозиться із-за кордону, а отже їх вартість значно вища ніж тих, які були б виготовлені в Україні.

Невозможно изготовление отечественных материалов дешевле, чем в Китае. Это аксиома, которая не нуждается в доказательствах. Рабочая дешевая сила, льготное законодательство и всемерная поддержка своего производителя, дешевые вода и электроэнергия – вот три кита, на которых Китай завоевывает рынки Европы и США.
Уже завозится китайский цемент, по качеству не уступающий украинскому.
А после подорожания газа в два раза произойдет полный коллапс во всех энергоемких отраслях, особенно в металургии, химической (основных экспортерах) и производстве строительных материалов.
Сімпсон _ 18.07.2008 09:12
IP: 92.112.38.---
18.07.2008 01:10___ кумчик
Ага, цьо якшо тобі Юля Владіміровна Путіна резрєшіт

Юлю на ті ж вили.
Ф-Всеволод _ 18.07.2008 09:08
IP: 195.93.190.---
17.07.2008 22:04___ Историчка
Я не поклонница Билозир, но и не поклонница помаранчевого хамства.

Не, ну мы знаем и так, что вы поклонница Йоськи Кабзона и Янкеля Табачника и чиста пралетарскаго хамства.

Кстати, на сайте ПДРС открыли специально для таких как вы генератор жалоб и сигналов расейскому руководству. Советую воспользоваться, чтобы не утруждаться сочинительством.
Вот пример:

Константину Затулину,
последней надежде нашей
-------------------------
103265, г. Москва, ул. Охотный Ряд, 1
Не могу более молчать!

Имею честь нижайше донести до вашего сведения мой голос вопиющего в пустыне. Каждый знает, что в т.н. "незалежной Украйине" простому человеку и раньше было так худо, что хоть вешайся. Мучались мы, терпели, страдали, но как-то жили на свете, потому что верили в скорое чудесное избавление наше, верили в Пробуждение России! Однако сейчас на наших глазах начал происходить ужасный беспредел! Потеряв остатки совести, мерзкая воровка Тимошенко с приспешниками возбранили крутить сериал "Исцеление любовью" на русском языке, а этого мы бы даже Гитлеру не простили! И так как нанесённая мне и России обида является несмываемой, я призываю выкрасть и судить в Басманном суде Ющенко, Тимошенко и Пинзэныка и не дозволять впредь всяким засранцам так издеваться над трудовым элементом!

18.07.2008

Соотечественница с 1991 года,
Историчка Красныегалифе
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter