Оксана Білозір Народний депутат України трьох скликань, Міністр культури і туризму України (2005 р.)

Що відбувається з житловим будівництвом?

17 липня 2008, 19:11

Учора сталася важлива подія. Вперше, за останні півроку, представники будівельної галузі (Будівельна палата Україна) зізналися в тому, що на ринку будівництва житла назріли кризові явища.

В той час, як все більше фахівців починаючи з початку року говорили про кризу на ринку нерухомості, так звані експерти, що представляли інтереси ріелтерів та будівельних компаній, переконували нас, що ціна на житло і далі зростатиме. Бо ж мовляв немає ніяких передумов для зниження ціни, пропозиція не встигає за попитом.

Та, як виявилося – встигла. І навіть обігнала. Захмарні ціни на київське (і не лише) житло відбили у бажаючих останню охоту його купувати.

Будівельники самі загнали себе в пастку. Їхні постійні спроби і далі нагнітати ситуацію на ринку, говорячи про постійне зростання цін, призвели до переоцінки вартості житла в Україні. Але купівельна спроможність громадян не є безмежною. Крім того, квартири в Києві коштують дорожче за квартири в більшості європейських столиць. При тому, що рівень життя там значно вищий, значно більш розвинута інфраструктура, а також чисті під'їзди, освітлені вулиці. З подальшим відкриттям для українців ринку праці Європейського Союзу, все більше наших громадян робитимуть вибір на користь Варшави та Праги, а не Києва чи Львова.

Слід погодитися – криза дійсно є. І вона дійсно несе Україні певні загрози.

Але вихід із ситуації, що склалася, не буде простим ні для будівельників, ні для держави. Однак, заходи, що пропонуються Будівельною палатою України не врятують ситуацію. Спрямовані вони, в основному, на підвищення доступу громадян до кредитних ресурсів. Тобто, будівельники хочуть щоб більше громадян могли взяти іпотечний кредит, незалежно від того, яка в них кредитна історія і чи зможуть вони такий кредит виплатити.

Але, якщо навіть будуть спрощені вимоги до видачі іпотечних кредитів, це не призведе до значного зростання попиту і не врятує ринок від падіння. Хіба що дозволить будівельникам продати те, що вони не можуть продати зараз. Але без суттєвої корекції ціни ринок не відновиться, і будівельну галузь очікує застій.

Бо житлова нерухомість надто переоцінена. І потрібно ціни знижувати. Лише зниження ціни призведе до збільшення попиту і дасть будівельній галузі поштовх до нового розвитку.

Потребує також вирішення ряд системних питань, починаючи від виділення землі тим, хто будує, а не тим хто заробляє на її перепродажі (тут варто погодитись із Будівельною палатою), і завершуючи застосуванням нових технологій у будівництві, які дозволяють суттєво знизити витрати на будівництво. Будівельні компанії, які звикли розкішно жити, мають стати конкурентними, а не монополістичними.

Уряду також варто звернути увагу на необхідність розвитку власного виробництва будівельних матеріалів, адже значна частина з них до цього часу завозиться із-за кордону, а отже їх вартість значно вища ніж тих, які були б виготовлені в Україні.

І ще одне. Без законодавчих змін, які запровадять конкуренцію на ринку будівництва житла і дозволять знизити вартість квадратного метра (це є завданням очолюваною мною комісії), програма "Доступне житло" не буде ефективною. А її наслідком стане лише збільшення доходів будівельних компаній, які отримають "ласі" замовлення, а також закріпачення на десятиліття сотень тисяч українців, які влізуть в кредитне ярмо з високими відсотками і більшість років свого трудового життя працюватимуть на банк, щоб виплатити кредит.

Оксана Білозір, Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань з'ясування обставин встановлення високих цін на житло у м. Києві, інших містах України, а також невиконання забудовниками зобов'язань за договорами про інвестування у житлове будівництво

P.S.: Хочу заздалегідь відповісти на коментарі, що Білозір мовляв займається не своєю справою. Зайнялась вимушено, тому що до мене звернулись ошукані інвестори і їх проблемами в парламенті ніхто особливо не цікавився. Моє завдання забезпечити організаційну і політичну складову в роботі комісії, а до фахової роботи ми залучимо усіх зацікавлених професіоналів.

powered by lun.ua
Коментарі — 154
shark1962 _ 18.07.2008 08:55
IP: 212.82.199.---
То, что Вы не специалист в данной области, это понятно, но вот что "говорят" цифры. Только удорожание основных материалов для монолитного жилья,арматуры и бетона, производимых в Украине составили, соответственно арматура: 1110-1310 грн. (апрель-июль 2008 г.),бетон 65-80 грн. (сентябрь 2007 -апрель 2008 г.) Не говорю уже об отделочных материалах, которые невыгодно производить на Украине. Это всё следствия!!!!А причины – решайте глобальные вопросы по удешевлению жилья:поборы всех государственных служб,удорожание газа, ГСМ, вводите разрешительную систему, уменьшайте налоги. Эти вопросы уже не зависят от строителей, а зависят от наших "любимых" всеми политиков и тех людей, которые сидят в правительстве и не черта не делают в этом направлении. Повышение кредитных ставок – это не вина банков,а опять же вина правительства, нет стабильности, нет законов – нет нормальных кредитных ставок. Можно много говорить на эту тему, но меньше слушать говорунов, которые несут всякую ахинею. Последнее – конкуренция, рассуждения на эту тему, у Вас, это полный бред. Есть рынок, есть огромный дефицит квалифицированной рабочей силы,с открытием границ в Польшу и т.д., который будет увеличиваться постоянно, по крайней мере до 2012 года. Мощные строительные компании – они не будут заходить на наш рынок / нестабильность, взятки, поборы, незащищенность / Больше всего жалко в этой катавасии, которая называется Украиной, наших людей, которых всё дальше и дальше загоняют в угол, из которого нет выхода.
roma_radist _ 18.07.2008 08:27
IP: 217.196.166.---
Пані Оксана. Я львів'янин і знаю всю Вашу кар'єру. Співаєте Ви гарно, а все інше-? Особливо Вам вдалося покерувати на посаді міністра культури!!! Супер.Тепер Ви вирішили стати великим будівельником в циганській корпорації під назвою звіздЄЦ?
radio-tv _ 18.07.2008 07:42
IP: 77.87.32.---
ЕЦ...
radio-tv _ 18.07.2008 07:40
IP: 77.87.32.---
А що – ця пані ще й будівництві розуміється?...;-) Пустопорожні заклики "варто звернути увагу" та "самі загнали себе". Я б, наприклад, не взяв би на себе такої сміливості говорити про речі, в царині котрих не маю ні освіти, ні практичного досвіду. Писала б про культуру, чи дипломатію – хоча, кажуть, і там... Хе-хе...
gulya _ 18.07.2008 07:29
IP: 212.1.104.---
"Ціни на деякі столичні квартири впали на 10-15% і більше порівняно з початком липня. Прогнози експертів на диво розбіжні".
Надвичайно короткий, але надзвичайно цікавий матеріал тут же на УП стосовно вартості житла з коментарями дійсно фахівців.

Ціни на первинному ринку можна зменшити "адной левой" на 10-15% мінімум! Добре відомо що в регіонах забудовника (інвестора) допускають до майданчика, якщо місцева влада отримує в новобудові 15% і вище площ. Ніяк інакше як владний збір це не назвеш. Він закладається в ціну кв.м.
НЛО _ 18.07.2008 04:39
IP: 77.123.158.---
18.07.2008 01:34___ Vlad_iz_Kharkova
Да нет, они работают на ту политсилу, которая обещала союз с БЮТ, а не ширку. Они не вступили в п...ЕЦ к крильдуркам, не лижут сапоги балогану, решающему шкурные интересы за счет страны. Они не рассказывают, что кого- то подобрали из дорожной пыли...Они в сложном положении – на них давят, чтобы они совершили предательство, давит почетный и его второе, но еще более мерзостное я...
МГТУ _ 18.07.2008 02:36
IP: 83.170.236.---
Пані Оксано, чому ЄЦ на своєму З'їзді так боягузливо "з'їхав" з теми НАТО (обмежившись ду-у-уже розпливчастими висловами, що український народ буде сам визначатись, до якої системи безпеки приєднуватись)?
Невже ЄЦ буде озвучувати свою ціль приєднання до НАТО вже ПІСЛЯ ВИБОРІВ, як це роблять Ющенко і "Наша Україна", боячись про це сказати і записати в своїй програмі ДО ВИБОРІВ?
Чи не видається вам підлою тактика Ющенка і "Нашої України" заявляти про обов'язковість вступу до НАТО вже ПІСЛЯ ВИБОРІВ, при цьому не пообіцявши це виборцям ПЕРЕД ВИБОРАМИ і не записавши вступ до НАТО в передвиборчу програму?
Vlad_iz_Kharkova _ 18.07.2008 01:34
IP: 92.113.144.---
17.07.2008 23:39_ Сімпсон
> Суцільна маячня.
Я не сомневался, что только на такой глубокий анализ и способны собравшиеся тут критики. Кого Вы выберете в ВР и так понятно, хотя жутко делается уже сейчас.
Но кроме вас в стране еще есть люди, способные сказать что-то более вразумительное. И в ВР они выбирают таких же вменяемых. Поэтому Вы требуйте сдать мандат от тех, кого Вы выбирали. Вы же не за НУ голосовали, как Вы можете требовать чего-то от депутатов этого блока? Это я голосовал за НУ и могу требовать, чтобы сдали мандаты Жвания, Доний и прочие предатели, которые на моем и моих друзей голосах прошли в ВР и творят там прямо противоположное обещанному. Работают на другую политсилу, оставаясь в НУ.
кумчик _ 18.07.2008 01:10
IP: 77.121.166.---
18.07.2008 00:58___ Сімпсон
18.07.2008 00:10___ кумчик
У сьому клиничному випядку, мозю процитювать Сімпсьоне твойого вуйка Буша: в перекладьі це було так: якщо ви всі такі розумники, то чому президентом обрали мене?

Я президента як обрав, так і переоберу. З нагостреними вилами на Банковій. А його кодла сама розбіжиться:)


Ага, цьо якшо тобі Юля Владіміровна Путіна резрєшіт
Сімпсон _ 18.07.2008 00:58
IP: 92.112.38.---
18.07.2008 00:10___ кумчик
У сьому клиничному випядку, мозю процитювать Сімпсьоне твойого вуйка Буша: в перекладьі це було так: якщо ви всі такі розумники, то чому президентом обрали мене?

Я президента як обрав, так і переоберу. З нагостреними вилами на Банковій. А його кодла сама розбіжиться:)
кумчик _ 18.07.2008 00:10
IP: 77.121.166.---
17.07.2008 23:44___ Сімпсон
17.07.2008 23:40___ кумчик

Фахівців треба не "запросювать", їх треба в парламент обирати.


У сьому клиничному випядку, мозю процитювать Сімпсьоне твойого вуйка Буша: в перекладьі це було так: якщо ви всі такі розумники, то чому президентом обрали мене?
кумчик _ 18.07.2008 00:08
IP: 77.121.166.---
техник_хх2
2 кумчик

хочеш по сути? осьо тоби лемко по сути


Технику: ти не техник, ти ся дворник. Де жи твоя суть???
техник_хх2 _ 17.07.2008 23:54
IP: 93.74.162.---
2 кумчик

хочеш по сути? осьо тоби лемко по сути

ничего умнее хя Крыля в голове Оксаны не было
Сімпсон _ 17.07.2008 23:44
IP: 92.112.38.---
17.07.2008 23:40___ кумчик

Фахівців треба не "запросювать", їх треба в парламент обирати. А якщо ваш сусід такий телепень, що не розуміє, що до парламенту обираються партії, а мажоритарної системи давно не має – то розкажіть йому за чаркою.
Наталья _ 17.07.2008 23:42
IP: 212.115.225.---
http://www.nso.org.ua/ua/mass-media/2403
Стецьків
за кризу в країні хто буде відповідальний? Той, хто цю кашу заварив – Віктор Балога. А якщо Балога – значить і Президент. І куди у такому разі ми йдемо? Якщо до другого президентського терміну, то яким чином? Це якесь безумство. Всі сценарії ведуть до деструктиву. Єдиний конструктив – утримання демкоаліції відкидається категорично, тому що є "коса". А вони її ненавидять. Але ж якщо категоріями ненависті й любові керуватися...
кумчик _ 17.07.2008 23:40
IP: 77.121.166.---
17.07.2008 23:37___ Сімпсон
пані Оксано,
Ви – ні політик, ні економіст, ні юрист. Ви не фахівець в жодному з питань, що належать до компетенції депутатів. Ви – зрадниця інтересів тієї партії, під чиїм крилом залізли до парламенту.
Майте хоч краплю гідності, здайте депутатський мандат, та займіться чимсь корисним.


Сімпсоне, ти до кінця допетрав. Пані ж сказала, шо не фахівець, але запросють таких.
А до мандата не чипляйся, мій сусід наприклад голосював за пані Ксюшу а не за Їхню Украйну. То шо, тепер із-за кума Їхня украйна має мандати здати?
Сімпсон _ 17.07.2008 23:39
IP: 92.112.38.---
17.07.2008 23:32___ Vlad_iz_Kharkova
важнее всего – разрешительная система, пока там до 100 подписей собирать и за каждую платить, не может цена жилья упасть, система регистрации прав на землю и собственность сложная и длительная и т.д.

Суцільна маячня.
navaho _ 17.07.2008 23:39
IP: 217.77.217.---
Пані Білозір, прочитайте будь ласка під вашим блогом в колонці автора,,Покличте санітарів,, Євгена Булавки, нема політичного майбутнього у пройдисвітів якого б кольору вони не були.
Сімпсон _ 17.07.2008 23:37
IP: 92.112.38.---
пані Оксано,
Ви – ні політик, ні економіст, ні юрист. Ви не фахівець в жодному з питань, що належать до компетенції депутатів. Ви – зрадниця інтересів тієї партії, під чиїм крилом залізли до парламенту.
Майте хоч краплю гідності, здайте депутатський мандат, та займіться чимсь корисним.
Vlad_iz_Kharkova _ 17.07.2008 23:32
IP: 92.113.144.---
Прочитал и хотел возразить автору, указать, что важнее всего – разрешительная система, пока там до 100 подписей собирать и за каждую платить, не может цена жилья упасть, система регистрации прав на землю и собственность сложная и длительная и т.д.
Прочитал отзывы – кому писать. Сбежалось быдло, которое нашло место, где можно безнаказанно хамить. Жуть. Зоопарк, это надо выставить и показывать за деньги.
Какое строительство, какие права собственности? Людей надо с детского садика заново воспитывать. Объяснять, что такое хорошо, что такое плохо.
Лемко _ 17.07.2008 23:27
IP: 93.74.160.---
оксянцю...возьми своє писяво... і май трохи встиду
кумчик _ 17.07.2008 23:26
IP: 77.121.166.---
до речі. Вумники, тіпо Наталья, техник_хх2, Leo_, y_f, Болт, Olegususus та йінші. По суті, хоть шось розумне можете сказати? Чи і далі бєкатимите?
кумчик _ 17.07.2008 23:21
IP: 77.121.166.---
а мені ся статейка білозір вподобилася. та й білозір також. файна жіночка, а як зеленеє жито співає!
Наталья _ 17.07.2008 23:12
IP: 212.115.225.---
17.07.2008 22:33___ _Leo_
Пани Оксана, никто в этой стране не будет вас вспринимать всерьез. Вы в ЕЦ не поняли мы все давно изменились и нас изменил неи Ющенко и ни Тимошенко мы сами прожили 90-е. Мы сыты по горло лживой властью и паразитами депутатами. Есть система, есть закон люди голосуют за ПАРТИИ, если мы голосовали на НСНУ то какое право мы имеете оставаться нашими депутатами если вышли из НСНУ и создали непонятный ЕЦ. Ваш Балоган ЛТД терроризирует страну, вы мягко говоря достали своей Г Л У П О С Т Ь Ю! Вы наивны, вы уверены что народ схавает ваше дерьмо. Пока ВЫ ЛИЧНО БЕЛОЗИР не станете ЧЕЛОВЕКОМ с совестью и не положите мандат на стол – ВЫ ПУСТЫШКА! Извините за правду, вам видимо Карасев напел басни и вы верите в тупой пиар! МЫ УСТАЛИ ОТ ПРОХИНДЕЕВ ТИПА ВАС!

ТАК!!!
техник_хх2 _ 17.07.2008 23:05
IP: 93.74.162.---
Блондинко, лучче б ты пела и пласала

ну или на крайняк орбит жевала
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter