Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Загрузка...
Коментарі — 466
Lev Havryliv _ 09.08.2017 06:47
IP: 35.189.190.---
Україна стане дозрілою нацією коли кожен українець усвідомить, що російська мова в Україні імперська, окупаційна.
wictors _ 08.08.2017 12:03
IP: 46.211.153.---
Tim Vlasyuk:
Чому українці так соромляться власного імперського дискурсу, бояться визнати себе імперцями і бути ними?
Тому що ми, що надзвичайно шкода, не імперія.
Для початку варт знайти достойного імператора, якого поважало б хоча б половина населення країни.
Домогтися, щоб ця країна була не об'єктом, а суб'єктом світової політики. Потім почати з обов'язкового володіння імперською мовою усіма державними чиновниками без винятку.
Особисто я тупуватий. Вчився в сільській школі, де не було вчителя російської.
Так ось мені в застійні часи жилось не легко,але не порівняти з нашим демократичним суспільством. Чого тільки не наслухався при спілкуванні з державними мужами. Щоправда зараз стало трішечки легше, не видають свого незадоволення вголос.
На жаль, на мій недолугий погляд, така задача як імперія та її мова не під силу нашій, так собою названій "еліті".
Nikolay Kozyrev _ 07.08.2017 22:19
IP: 35.190.198.---
Вважаю, що суспільству потрібно, якщо йдеться "про принципи багатомовності", позбавлятися (тобто пройти певний етап трансформації), фундаменталістської установки на архаїчний етноцентризм як на основу формування політичної нації. Бо ця установка у 21-му постмодерному столітті прирікає на ігнорування дійсних інститутів соціальної інтеграції і, як наслідок, – на домінування у суспільстві культурно-мовного кітчу. Фактично ця установка-теза лише посилює свою антитезу – російський агресивний шовінізм та його кітч-ідеологію "руського миру": вони дві сторони фейк-медалі. А вказана трансформація може відбуватися лише тоді, коли головним чинником розвитку країни буде не стільки фінансовий, скільки чоловічий капітал – інтелект усіх різномовних громадян України. А ось що для цього потрібно – це може бути цікава дискусія.
kren _ 06.08.2017 14:53
IP: 188.0.104.---
...але – те ж "волонтерство" – нечуваний зразок громадянської самоорганізації! Аще – вже зараз у нас
в країні з'явилися сотні тисяч людей...
...так є,поки що і волонтери і іктивісти,є патріоти, приходять з віни люди навчені користуватися зброєю...
Але з іншого боку.якщо якийсь соціальний напрямок не має своєї сфери розвитку в загальному полі,
напр.або баналізуєтьсяна у вуличну ворохобню,може фрагментуватися,маючи обмежену підтримку і
радиалізуватися до форм,навіть,терору,або просто вся соціальна енергія зходить на нівець з необ
хідності,зокрема,присвячувати переважаючу частину часу на економічну необхідність.
Ну і в цілому,я говорив вже,це питання освячення і благословення,тобто наявності авторитетету.
Котрого...ромадінська ч-на неорганізованої більшісті не має.
Пануючий же авторитет у нас антинародний і антиукраїнський.Котрий володіє монополією на засто сування сили,до його послуг весь держресурс і йому нема потреби розпорошуватися на економічну
необхідхідність.
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:33
IP: 104.155.12.---
(закінчення)
...І з кожною "демобілізацією" їх стає все більше і більше. "Врешті-решт" саме ці люди стануть за допомогою зброї і силою, а не "політичними" методами, протистояти криміналу, корупційним чиновникам, антинародним державним і приватним силовим структурам... В ім'я справедливості, так як вони це будуть розуміти!...

Так що – Все у нас буде Україна!
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:31
IP: 35.189.208.---
(продовження)
Тому – ця / така влада набагато небезпечніше всіх доморощених, – але відвертих / явних, – недобитків-українофобів і всіх зовнішніх ворогів / агресорів, тому що весь час "виряджається в овечу шкуру" і нишком, постійно / методично та цілеспрямовано б'є Україну і український народ в спину!...
Можна, звісно, постьобатися про те, що поки що (!) – "широкі верстви громадськості" ("громадянського суспільства" України) – поки що – ще (!) "не доросли" більше ніж дороги перекривати (пропоную вважати це своєрідною "тренуванням"), але – те ж "волонтерство" – нечуваний зразок громадянської самоорганізації! Аще – вже зараз у нас в країні з'явилися сотні тисяч людей, які вміють тримати в руках зброю, можуть організуватися, відчувають несправедливість сьогоднішнього дня, бачать безпорадність держави перед криміналом і злодійством, і його антиукраїнську, антинародну сутність...
(див.закінчення)
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:29
IP: 35.187.12.---
kren:
LYCIV_OLGA:

...українське керівнивництво, як минуле так і нинішнє...заслуговує своєї винагороди, навіть більше ніж путінське.
...винагорода має бути без уяких " ",а повною мірою-згідно заслугам... Якщо більшість не зможе оргагізуватися,якщо її нікому буде організувати-борг так і залишиться... безнадійним.
Так, поки що, – на жаль, – "широкі верстви громадськості" ("громадянського суспільства" України що тільки зароджується) ще не до кінця усвідомлюють, що в Україні практично створено антинародний режим, який не тільки вперто просуває інтереси олігархів і силовим чином пригнічує суспільство, але і вже – прямо і безпосередньо загрожує самому існуванню держави; не віддають собі в повній мірі звіт, що ця/така нинішня влада України фактично є антиукраїнською/ворожою "п'ятою колоною", яка старанно маскується!...
(див.продовження)
Vlad Doroshenko _ 05.08.2017 22:16
IP: 94.158.95.---
Лев Клыков:
"Современный русский язык вследствие обеднения грамматики и понятийного аппарата не может выразить всех высоких состояний души, которые мог выразить язык старославянский (український). Вековые изменения в образе жизни русскоговорящих, выразившиеся во всеобщем падении нравственности, нашли своё отражение в языке, в падении его нравственного уровня. И это происходит не только на уровне предложений и слов, но и на уровне морфем.
Это одна из причин, почему не следует (если можете) отказываться от старославянского языка при составлении текстов...
Каждый язык и диалект имеет свой уровень нравственности, и конкретный язык может оказаться не в состоянии выразить определённое этическое содержание или состояние души. Исторически, современная человеческая "цивилизация" деградирует..."
(Не кажучи вже про російську з кримнашинськими скрєпами і триповерховими виразами)
Vadim Schetinin _ 05.08.2017 20:02
IP: 176.36.53.---
"До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему." – зглянувся))))) Что изменится в стране, если вся ВР завтра заговорит на украинском?
Vlad Doroshenko _ 05.08.2017 16:48
IP: 94.158.95.---
Tim Vlasyuk:
Чому дозволяємо іноземцям та громадянам розмовляти на телебаченні російською? Є стандарт, практика в інших країнах...
Чому українці так соромляться власного імперського дискурсу, бояться визнати себе імперцями і бути ними?
Згоден.
Якщо не імперський, то залищиться холопський.
Де ті, що горлали "Слава Україні!"?
Вже отримали славу?
Чи отримали на %% відповідно до мовної квоти?
Tim Vlasyuk _ 05.08.2017 09:49
IP: 104.155.12.---
Інструменти, засоби, методи впровадження імперської мови (латинська, англійська, російська, французька, іспанська, тощо) добре відомі, випробувані століттями! Беріть, запроваджуйте, використовуйте!
Tim Vlasyuk _ 05.08.2017 09:45
IP: 35.190.221.---
Чому дозволяємо іноземцям та громадянам розмовляти на телебаченні російською? Є стандарт, практика в інших країнах: якщо іноземець, громадянин, особа без громадянства не володіє "державною" мовою, то приглушують і дають синхрон потрібною мовою.
Те саме можна було зробити з Романенком: давати синхрон українською мовою.
Синхрон українською має бути правилом для всіх іноземних мов на телебаченні.
Технічно це не складно. Плюс робочі місця для перекладачів з російської на українську в новинах, ток-шоу, на прямих ефірах.
Коли починаємо дискурс провінція-метрополія-імперія, то логічно постає питання про мову імперії. Мовою "української імперії" має бути українська. В кого є сумніви щодо цього питання?
Столицю імперії можна переносити з одного міста в інше (українська традиція). Народи імперії можуть розмовляти кількома мовами.
Але мова імперії завжди одна!
Чому українці так соромляться власного імперського дискурсу, бояться визнати себе імперцями і бути ними?
kren _ 04.08.2017 20:53
IP: 188.0.104.---
LYCIV_OLGA:
kren:
LYCIV_OLGA:
...українське керівнивництво, як минуле так і нинішнє, що,власне так і залишається комуно-регіональним,
заслуговує своєї винагороди, навіть більше ніж путінське.
Повністю згодна!...
Щиро сподіваюся, що доживу до того часу, коли ця "винагорода" "знайде своїх героїв"!...
...винагорода має бути без уяких " ",а повною мірою-згідно заслугам.
І,власне,винагорода-не якась особлива реальність, а обов*язок,без усякого пафосу,честі неоргані зованої більшості,що дуже вже заборгувала пануючій верхівці за 26 р. суверенітету.
Якщо більшість не зможе оргагізуватися,якщо її нікому буде організувати-борг так і залишиться...
безнадійним.
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 20:05
IP: 104.155.12.---
kren:
LYCIV_OLGA:
...українське керівнивництво, як минуле так і нинішнє, що,власне так і залишається комуно-регіональним,
заслуговує своєї винагороди, навіть більше ніж путінське.
Повністю згодна!...
Щиро сподіваюся, що доживу до того часу, коли ця "винагорода" "знайде своїх героїв"!...
Yaroslav Yurkiv _ 04.08.2017 18:09
IP: 35.187.12.---
Alexey Mikhaylov:
Первое что там можно найти, если захотеть Понятие Мононационального государства или Nation-state/ Которые многие на Украине читая Украинскую Википедию понимают не правильно. Приводя цифры где достаточно 67% или 2/3 одной национальности. Но Юнеско таких цифр неприводит. А Специалисты по этническим конфликтам наоборот приводят цифру 95%.
++++++++++++
В Україні 95% населення ненавидять кацапстан і кацапів, отже, це Nation-state!
kren _ 04.08.2017 16:10
IP: 188.0.104.---
LYCIV_OLGA:
...А теперь мы презираем вас. За то, что реже своим бездействием, чаще – активной поддержкой, вы
дали полный карт-бланш своему правительству на враждебные действия против Украины. И несёте полную ответственность за его действия. Все вместе и каждый персонально!...
...як зараз прийнято говорити,тренд,соціальний -це літургія діючого режиму. (думаю зрозуміло,що пи
тання свободи слова і свободи особистості за певних устроїв відповідає певним критеріям).
В даному разі,коли...гм,розділити відповідальність за те,що зараз коїться в Україні,в % виражені.
українське керівнивництво,як минуле так і нинішнє,що,власне так і залишається комуно-регіональним,
заслуговує своєї винагороди,навіть більше ніж путінське.
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:28
IP: 35.189.215.---
...А потом лишь бы успеть, лишь бы добежать. Захлопнуть дверь и упасть лицом в подушку. И грызть, грызть её и выть страшным неженским голосом; -за будущих невест, которых отцы не поведут под венец; -за страшное слово "никогда", вошедшее во многие украинские дома. Вы принесли его на подошвах своих мерзких сапог...

И это не мои слова; когда-то "содрала в "Нэте"", а авторство потеряла, но и готова "подписаться под каждым словом"!
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:25
IP: 104.155.40.---
(окончание)
Да, МЫ НЕНАВИДИМ ВАС, РАШИСТЫ. За то, что видим пацанов, с которыми учились в школе, или росли на районе, и они одеты в камуфляж. И старше пацаны эти стали на столетия. Даже если по паспорту им 20 лет.
- за то, что дети в школах делают журавликов и пишут на них "возвращайся домой, дядя"; – за жен, на коленях вымаливающих жизни своим любимым; – за старческие руки матерей, поглаживающие фотографии тех, за кого молиться уже поздно; – за скупые слёзы стариков-отцов. Которые храбрятся, держатся. И только потирают периодически где-то там, под сердцем. И седеют, тихо седеют...; – за новости "сегодня в зоне боевых действий погибло..."; – за страшное привыкание к этим новостям; -за тонкое детское "мам, а папа где?"; -за дрожащее женское "на небе"...
(извините, не поместилось, поэтому –)
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:23
IP: 35.190.221.---
(продолжение)
- за наших людей, на коленях встречающих въезжающие в города гробы; – а то, что на наших площадях висят фотографии погибших ребят. Некоторым из них еще не было 19-ти. За то, что другие 19-летние идут, чтобы сменить уже павших; – за то, что по улицам ходят мужчины с серыми лицами. Издалека кажется, что это пыль. А подходишь ближе и понимаешь, что это война въелась в морщины, в поры, в волосы, в души...
И хорошо если она только въелась в кожу, а не оторвала руки, ноги, не испепелила сердце. И ничем ее не смыть. Только время поможет. Сколько лет нужно провести в кругу семьи, сколько люлек откачать с новорождёнными детьми или внуками. Сколько часов провести на рыбалке с сыновьями, братьями или отцами. Сколько времени должно пройти, чтобы появился блеск в глазах.
Сколько нужно будет расчесать и заплести косичек дочерям, чтобы руки перестали предательски дрожать. Только все это поможет стереть страшную краску с поседевших лиц...
(см.окончание)
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:19
IP: 35.190.221.---
(продолжение)
А теперь мы презираем вас. За то, что реже своим бездействием, чаще – активной поддержкой, вы дали полный карт-бланш своему правительству на враждебные действия против Украины. И несёте полную ответственность за его действия. Все вместе и каждый персонально!

А ВОТ "НЕНАВИДИМ" МЫ ТОЛЬКО И ТОЛЬКО ИМЕННО РАШИСТОВ – Тех, у кого Путин и гвардейская ленточка на весь микроскопический мозг. За то, что вы пришли к нам.
Может, не вы лично. Но с вашего молчаливого одобрения или заливистого поощрения пришли другие. У которых "русский мир" зачесался. У которых патриотизм жмет голову, карманы и курок от автомата. К нам пришли, к своим бывшим братьям. На наши свежевыметенные полы. В своих кирзачах. И теперь мы вас ненавидим:
-за "защиту" "своих"; – за "русский мир"; – за "фашистов и бЕндеровцев"; – за "гумконвои". за танки, БТРы, гранатометы и автоматы из "военторга"...
(см.продолжение)
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:17
IP: 35.189.208.---
(продолжение)
Всем россиянам хотелось бы ответить так:

Да, действительно, мы так много прошли с вами вместе. Великую отечественную, Афганистан... Украинцы получали такие же фронтовые письма, сложенные треугольничком, такие же похоронки, такие же цинковые гробы. Мы вместе показывали кукиш Америке и кузькину мать всему миру. Ненавидели империализм и буржуев проклятых во время холодной войны. Цвет украинской нации валил лес и гнил на соседней шконке рядом с вашим в ГУЛАГе...
Потом Чечня. Когда старший брат сказал, что вся Чечня это сплошные головорезы и бандиты, мы согласились. Когда Грозный равняли с землей, мы промолчали. Дай, Господи, силы теперь не умереть со стыда. Когда воевали с грузинами, мы тоже робко постояли в стороне. Старшему брату ведь виднее. На "братскую любовь" можно списать любую подлость...
(см.продолжение)
LYCIV_OLGA _ 04.08.2017 11:14
IP: 35.187.12.---
Alexey Mikhaylov:
"Обучение уважению для всех" – совместный проект ЮНЕСКО-Соединенные Штаты Америки и Бразилии, запущенный в январе 2012 года
Противодействовать дискриминации как в образовании, так и через него. Признавая, что дискриминация возрастает Во всем мире, преподавание уважения для всех способствует принятию образовательных мер для борьбы с дискриминацией и насилием
Путем укрепления основ взаимной терпимости и культивирования уважения ко всем людям, независимо от того, Цвет, пол, класс, сексуальная ориентация, национальная, языковая, этническая или религиозная ориентация / идентичность...
Как написал Микола Злочевський, "у нас с кацапьем не получится. Слишком много они нам принесли зла и ненависти к себе..."

От себя добавлю:
Не стоит, даже, и пытаться!... ТАКОЕ ПРОСТО НЕВОЗМОЖНО В "ОБОЗРИМОМ БУДУЩЕМ"!
(см.продолжение)
Микола Злочевський _ 04.08.2017 08:50
IP: 188.163.34.---
Alexey Mikhaylov:
"Обучение уважению для всех" – совместный проект ЮНЕСКО-Соединенные Штаты Америки и Бразилии, запущенный в январе 2012 года
Противодействовать дискриминации как в образовании, так и через него. Признавая, что дискриминация возрастает Во всем мире, преподавание уважения для всех способствует принятию образовательных мер для борьбы с дискриминацией и насилием
Путем укрепления основ взаимной терпимости и культивирования уважения ко всем людям, независимо от того, Цвет, пол, класс, сексуальная ориентация, национальная, языковая, этническая или религиозная ориентация / идентичность.
Уважаемый Михайлов, у нас с кацапьем не получится. Слишком много они нам принесли зла и ненависти к себе. Сужу по себе и родственникам из Донбасса...Хотя там много обманутых украинцев.
Alexey Mikhaylov _ 04.08.2017 00:07
IP: 35.189.203.---
"Обучение уважению для всех" – совместный проект ЮНЕСКО-Соединенные Штаты Америки и Бразилии, запущенный в январе 2012 года
Противодействовать дискриминации как в образовании, так и через него. Признавая, что дискриминация возрастает Во всем мире, преподавание уважения для всех способствует принятию образовательных мер для борьбы с дискриминацией и насилием
Путем укрепления основ взаимной терпимости и культивирования уважения ко всем людям, независимо от того, Цвет, пол, класс, сексуальная ориентация, национальная, языковая, этническая или религиозная ориентация / идентичность.
Все решили сосредоточить усилия на формальном и неформальном классе, ориентируясь на учащихся 8-16 лет, и Направлена ​​на создание любопытства, открытости, критического мышления и понимания среди молодежи,С осознанием, знаниями и навыками, способствующими уважению и прекращению дискриминации на всех уровнях.
Проект основан на универсальных ценностях и основных принципах прав человека.
Alexey Mikhaylov _ 04.08.2017 00:05
IP: 35.187.12.---
Итак друзья. Вот мы и подошли к самому главному. Мирным взаимотношениям можно научиться. (как это резанирует с Москаляку на гиляку). Если ненавистью можно заразить, как венерической болезнью, то мирным взаимотношениям можно научиться. Да друзья все на курсы "Обучение уважению для всех." Это достаточно простая по смыслу но достаточно емкая по охвату населения программа которую можно назвать успешной. Почему бы не воспользоваться опытом других стран. Ищите в Интеренет руководство. И пока нет преподавателей, но это надеюсь со временем разрешится. Читайте, подчеркивайте для себя важные вещи. Учитись жить мирно. Итак все что надо найти Руководство Teaching Respect for all. Поскольку это пилотный проект для США, переводите с помощью гугл. Приведу только анотацию
Україна та Європа904 Уряд реформ301 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter