Богдан Гаврилишин Громадський діяч, Президент Фонду Богдана Гаврилишина

Українська мова

03 серпня 2016, 13:31

Завдяки Революції Гідності і через агресію Росії, Криму, АТО більшість нашого суспільства стали дійсно патріотичними без огляду на етнічне походження, релігію, материнську мову, побутові звичаї. Це дуже позитивна еволюція. Одначе, дивує, що російська мова домінує в багатьох ЗМІ, програмах на телебаченні, газетах, тижневиках і особливо в журналах люкс, друкованих на дуже доброму папері з чудовими світлинами. Я часто літаю рейсами з Києва до Женеви і з Женеви до Києва, там в бізнес-класі роздають газети і журнали. Є аж 15-20 газет тижневиків і декілька журналів російською мовою, але якщо попросити щось українською мовою, то мають і то не кожного дня лише єдине видання – "Дзеркало Тижня".

В особистому спілкуванні між людьми, які прекрасно знають українську мову, російська теж домінує. Чому це так? Є офіційна політика дерадянізації – зміна назв, міст, місцевостей, вулиць. З маленькими винятками це пройшло швидко, без конфліктів. Що заважає громадянам України, які знають українську мову, навіть люблять її, спілкуватися рідною мовою? Чи це по інерції, так звикли за Радянського Союзу? Українська мова мала офіційний статус, але було більш комфортно, я б сказав, безпечніше і тому мудріше розмовляти мовою "старшого брата". Крім цього, російською мовою видавались книжки в Україні на всі теми, про всі сфери людської діяльності. Цитую приклад: "Один киянин, який працював 2 роки в Міжнародному Бюро Праці в Женеві, повернувшись до Києва на 1 рік, опублікував чотири книги, три з них – російською і одну маленьку українською мовою. Коли я запитав його чому, він відповів: "Російською мовою книжки вийшли великим тиражем, таким чином про мене і мій досвід за кордоном знатимуть багато людей, мій статус в суспільстві зросте, і партія буде задоволена. Українською мовою – це маленький тираж, але я його опублікував, бо моя совість мені підказувала зробити, бодай, такий маленький жест".

Повертаючись до теперішнього часу, спостерігаю, що чимало українців, куди б вони не приходили, кого б вони не зустрічали, про щоб вони не говорили, починають російською – річ ясна, що і люди, до яких вони звертаються, реагують у відповідь тією ж мовою. Після повернення до України у 1988 році я побував у всіх її куточках, але розмовляв лише українською мовою. Будучи в Ялті, деякі радо відповідали українською, а інші – з перепрошенням російською.

В Донецьку, куди я поїхав робити презентацію книги "До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє" була серія приємних несподіванок. Я жив в готелі "Донбас-Палац", що належить Ахметову. Троє дівчат в приймальні привітали мене російською мовою, а я сказав, що спілкуюся українською, то ж, вони відразу з посмішкою перейшли на чудову українську мову. То саме повторилося і з офіціантами. Що більш цікаво – перед поїздкою до Донецька на презентацію своєї книги в Університеті державного управління в Донецьку, мене попередили, що потрібно зробити переклад "Дороговказів" і російською мовою (книга була опублікована на 8 мовах включно з корейською та японською), і мій помічник привіз 150 примірників українською та російською мовами. Приходжу до ректора, він тепло вітає мене українською мовою і відразу каже, що постійні викладачі читають свої лекції лише українською мовою. Гості можуть це робити російською. Проректор додав, що коли моя книга з'явилась українською в 90-му році, він написав на її базі свою докторську дисертацію. Я зробив коротку презентацію, і в дискусії всі студенти ставили запитання чи робили зауваження тільки українською, одна дівчина навіть запитала: "Богдане Дмитровичу, чи велика різниця між нашими регіонами і чи є небезпекою для нашої суверенності та територіальної цілісності?" Я відповів, що два тижні тому я робив подібну презентацію в Івано-Франківську в Прикарпатському університеті, і випадково одна студентка поставила теж запитання і сформулювала його точнісінько так само. Тоді я запитав: "А яка є різниця між вами і ними?"

Повертаюся до питання: "чому україномовні громадяни починають говорити російською". Чи це підсвідома меншовартість, чи це ще залишки в нас малоросів з часів Російської Імперії? В інтерв'ю від 3 серпня для газеті "День" з Римою Зюбіною є така думка: чому поляки вистояли при тоталітарному режимі? Бо в них був важливий фактор, якого в нас немає, – це мова. Але нас, на жаль, культурологічно не об'єднує мова. Як вилікувати цю нашу спільну хворобу?

Річ ясна – нам треба зберігати знання і російської мови, проти неї ніколи не було і не повинно бути упереджень, але кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, а це переважна більшість населення, особливо молоде покоління, повинні ПОЧИНАТИ РОЗМОВУ БУДЬ-ДЕ, БУДЬ З КИМ, БАЙДУЖЕ ПРО ЩО УКРАЇНСЬКОЮ. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо, навіть з посмішкою. Таким чином ми звільнимо самих себе від застарілих стереотипів, спілкуватися українською мовою стане для всіх нормально і легітимно.

powered by lun.ua
Коментарі — 164
Микола Злочевський _ 04.08.2016 20:47
IP: 46.119.98.---
Пане Богдане, це супер пост! Ніколи такого тут ніякі орлиці Фаріонші не писали про мову, а, разом з тим, про український патріотичний багатомовний простір...
gajdamaka _ 04.08.2016 17:52
IP: 178.74.192.---
1. Україна і українська мова- це одне і теж. 2. Могила України має конкретну назву – Малоросія. 3. Російськомовний патріот України – це або наївний недоумок, або троянський коник Пупіна. 4. В українському INTERNET'і практично відсутня українська мова – це біда.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 17:30
IP: 146.148.9.---
Іван Жага:
"А Слобожанщина ОДВІЧНО була російською територією, на яку втікали наші козаки "під царську руку", і мали там братський прийом, тому і заснували полкові міста від Сум до Ізюма.
Ось хто ніяким чином не є в нас установчою нацією – це галичани."

Прошу уточнити з якого століття від РХ та територія була російською. І від кого втікали козаки? Також цікаво хто є установчою нацією в Рассєї.

Паралель України і Росії – це Італія і Румунія, чомусь румуни, як похідні від РИМЛЯН не претендують ні на Рим ні на назву Італія, хоча назву Румунія теж вкрали в Риму.
Pavlo Koma _ 04.08.2016 13:44
IP: 213.5.192.---
Сила Українського народу в демократичних устремліннях суспільства.
Вже в другому поколінні всі іноземні вигнанці, політичні біженці сусідніх держав, гастарбайтери і заробітчани стають патріотами Держави Україна, нарівні із корінним народом – свободолюбними українцями.
За три роки війни воєнторгу Путіна – Кирила проти України і окупацію РФ в Криму і Донбасі – Народ України всіх національностей своїм героїзмом обламав москалів і поставив на місце. Ласий шматок Української Землі в Донбасі і Криму застряг фашистському агресору в горлі. Ми боремось з імперським посяганням сусідів.
Сьогодні в РФ вже домінує страх перед незламною силою волі Народу України всіх національностей.
Сьогодні Україна повністю підмінила собою НАТО і самостійно створила захисний бар'єр, заслон для Естонії, Литви, Латвії, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Румунії, Молдавії, Туреччини, для усієї Європи.
Нам потрібно шукати спільні демократичні цілі, щоб досягнути бажаних результатів на сході Європи і у Світі
Pavlo Koma _ 04.08.2016 13:33
IP: 213.5.192.---
Від Закарпаття до Харкова, від Шацьких озер Волині, до моря Одеси – Україні конче потрібен міністр розвитку курортної індустрії, який був колись в автономії Криму.
З точки зору розвитку курортного бізнесу, та і взагалі розвитку бізнесу в Україні, найкраще підходить для Євробачення Одеса.
Навіть Герой України – головнокомандувач Української повстанської армії – УПА Генерал-хорунжий Роман Шухевич в 50 роках двічі лікувався в кращих лікарів на курортах і санаторіях Одеси. Вони його дуже гостинно приймали і головне – професійно лікували. Навіть вулицю в його честь мають честь назвати.
Микола Злочевський _ 04.08.2016 13:29
IP: 46.119.98.---
Тарас Говда:
Василь Курганевич:
Тарас Говда:
реальность. Свобода слова савика шустера на русском имеет рейтинг а андрея куликова на уккаинском – нет
Винна не мова, а ведучий і можливо політика каналу.
=========
биля!!!!!!!!! тогда скоко мона разговаривать? делайте программу свобода слова на украинском рейтинговуююююю, а не сидите на форуме за украинский язык.
Ув. Говдя, ви лучше скажите ваш ник времен, когда Викентий был Глебом...Он говорит, что были вы Адессой. Но это, уверен, не так. Тогда с вами ушивалась еще старообрядка. Зеленщица сороканожка...Тоже, как вы, рьяная украинофобка.
Микола Злочевський _ 04.08.2016 13:19
IP: 46.119.98.---
Logic2009:
Семижопов, нацистская скотина, 22 года тебе и твоим потомкам будут сниться кошмары.
З педофілом Ху-йлом краснолюдком і його оргією з Семижоповим...
Микола Злочевський _ 04.08.2016 13:17
IP: 46.119.98.---
Викентий Николаев:
Тарас Говда:
Викентий Николаев:
=========
даже Глеб не написал бы лучше)
Тс-с.
Я тоже помню вас еще Адессой, но я ж не разглашаю.
Ув. Викентий, нах он кому нужон. Кстати, за вами, как не присмотришь, то сразу выдаете говно-стих. прям Демян Бедный...
Геннадий Тюнин _ 04.08.2016 09:46
IP: 104.155.124.---
trakt:
Геннадий Тюнин:
Сперечатися про мову – марно гаяти час. Для людини розумної важливіше не якою мовою до неї говорять, а що саме їй говорять. Чи в тих словах повага і намагання порозумітися, че зневага і ненависть. А хто дуже переймається долею рідної мови, робіть як, наприклад, Вакарчук або Ротару. Заспівайте таку пісню, щоб вам підспівували стадіони будь якого російського міста. А якщо ви письменник, то напишіть таку книгу, щоб її у всьому світі видали в перекладі, а читачи мріяли б прочитати її в оригіналі.
Ротару співала російською мовою не тому, що російська мова її рідна. Її рідна мова румунська і вона долею рідної мови не переймалася. Хоча колись в молодості здається і якусь румунську чи то молдавську пісню співала.
Згадуючи Ротару, я мав на увазі її пісні українською мовою.
mihaylenco _ 04.08.2016 09:17
IP: 37.55.172.---
Василь Курганевич
Якщо справді"вумний" – відкривай власну справу і будеш сам собі пан, інакше не шукай винних, життя не нянька – виживає сильніший.

Василь Курганевич
Коли не вистачає аргументів в хід іде крик і кулаки. Добраніч.

Ось ти саме так і робиш.
Logic2009 _ 04.08.2016 07:55
IP: 91.196.177.---
Семижопов, нацистская скотина, 22 года тебе и твоим потомкам будут сниться кошмары.
sidor _ 04.08.2016 01:18
IP: 77.52.71.---
Суд Европейского Союза отменил введенные в 2014 году Евросоюзом санкции против сына бывшего президента Украины Виктора Викторовича Януковича.
Кроме того, все расходы, связанные с указанным иском, несет Совет Европейского Союза в пользу супруги сына экс-президента Ольги Янукович как наследницы.
Суд пришел к выводу, нет сведений, подтверждающих факты незаконного присвоения государственных средств Украины, в которых обвинялся сын экс-президента, а также сведений, подтверждающих персональную вину Виктора Викторовича Януковича в совершении данных деяний......
А вы тут проблемы высосаные с пальца жуете.
Ганьба нынешней власти мародеров – коллаборационистов!
Тімур Кондратюк _ 04.08.2016 00:53
IP: 93.126.104.---
"..., якщо безсоромно і відверто маніпулятивно припасовувати швейцарський досвід до сучасної України, то тоді слід вважати "суверенними", тобто незалежними – "Донецьку народну республіку", "Луганську народну республіку", а на додаток, може, ще й окрему "Макеєвську" чи "Маріупольську", із своїми власними "конституціями", а в тих конституціях – власні "державні мови", а потім, щоб ці "держави" уклали "союзний договір" та ухвалили на його основі "федеральну конституцію України", то тільки тоді можна було б (і то – досить умовно) проводити якісь паралелі між Швейцарією та Україною. Тож: хіба така маніпуляція – не вар'ятство?..." Сергій Головатий 20.05.2014 "Для мене російська мова – це мова агресора, російського Гітлера"
Тімур Кондратюк _ 04.08.2016 00:51
IP: 93.126.104.---
"...Російська мова в Україні віками була не просто мова, а інструмент денаціоналізації українців та їх манкуртизації, що виявилося надто успішним знаряддям для досягнення цілей Росії. А якщо брати натепер, то не йдеться про боротьбу з російською мовою в Україні. Йдеться про відновлення історичної справедливості стосовно української мови в Україні, виведення її на належний рівень функціонування як державної. Без досягнення цієї мети важко буде забезпечувати існування незалежної держави. Український етнос упродовж довгих століть розвивався у колоніальному стані або в стані гноблення та фізичного винищення знищення. Українська нація – одна з тих, що найпізніше від інших домоглася своєї державності. І для українців проблема державності пов'язана з мовою так само, як між собою нероздільні сіамські близнюки. Мова – це те, що від природи тримає націю як живий організм..." Сергій Головатий 20.05.2014 "Для мене російська мова – це мова агресора, російського Гітлера"
Тімур Кондратюк _ 04.08.2016 00:50
IP: 93.126.104.---
"...Подобається комусь чи ні, але етнічні росіяни в Україні – це не установча нація, бо етнічні росіяни – установча нація держави із назвою "Росія". Але відмова визнати цю реальність чи її агресивне сприйняття цієї реальності з боку україноненависників не може бути підставою для війни, агресії, бандитизму, людиновбивства, сепаратизму, федералізму і всього іншого, що зазіхає на державний суверенітет України, руйнує її територіальну цілісність, підриває її національну безпеку, позбавляє людину здоров'я чи життя. Агресивній меншості (підбуреній і озброєній сусідньою державою) не має бути дозволено диктувати чи нав'язувати силою, та ще й зі зброєю в руках, свою волю тій більшості, якій на своїй, а не чужій, землі належать права від природи..." Сергій Головатий 20.05.2014 "Для мене російська мова – це мова агресора, російського Гітлера"
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:37
IP: 104.155.108.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
А теперь, Василь Васильевич, вернемся из кругосветного путешествия к нашим баранам. Нахрена демократы выморили 10 миллионов украинцев???
Бу-га-га-га!!!
Нє, ну дибіл – це діагноз. Якщо в країні не народжуються діти, то навіть старці маючи по 100 і більше років колись помруть природньою смертю і населення зменшиться, незалежно хто при владі!
А чего же при коммуняках дети рождались???
Так я ж не винен, що Ти імпотент, я вже старий.
Ты дурний, йододефицитный дебил.
Коли не вистачає аргументів в хід іде крик і кулаки. Добраніч.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:35
IP: 104.155.63.---
mihaylenco:
Василь Курганевич
З'їдять, якщо крім мови нічого не тямиш.

Ти або дуже молодий, або дуже наївний. Кваліфікація в нас мало що значить. Всисока кваліфікація в нас швидше недолік, ніж перевага. Шибко умних в нас ненавидять. Головне, щоб ти був таким, як усі. І дув в одну дуду з керівництвом.
Якщо справді"вумний" – відкривай власну справу і будеш сам собі пан, інакше не шукай винних, життя не нянька – виживає сильніший.
mihaylenco _ 04.08.2016 00:29
IP: 37.55.172.---
Василь Курганевич
З'їдять, якщо крім мови нічого не тямиш.

Ти або дуже молодий, або дуже наївний. Кваліфікація в нас мало що значить. Всисока кваліфікація в нас швидше недолік, ніж перевага. Шибко умних в нас ненавидять. Головне, щоб ти був таким, як усі. І дув в одну дуду з керівництвом.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:27
IP: 104.155.124.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
А теперь, Василь Васильевич, вернемся из кругосветного путешествия к нашим баранам. Нахрена демократы выморили 10 миллионов украинцев???
Бу-га-га-га!!!
Нє, ну дибіл – це діагноз. Якщо в країні не народжуються діти, то навіть старці маючи по 100 і більше років колись помруть природньою смертю і населення зменшиться, незалежно хто при владі!
А чего же при коммуняках дети рождались???
Так я ж не винен, що Ти імпотент, я вже старий.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:25
IP: 146.148.9.---
sidor:
Oksana Lanina:
Игорь Нечипорюк,
Oksana Lanina

Доклад Сикорского об украинцах в Киевском клубе русских националистов, 1913 год
...Киев и Киевская Русь или Полянская земля, вообще – юг, были той территорией, тем локализированным пунктом, где впервые зародилась и впервые возвещена национальная идея, связанная с именем "русь", "русский" (Костомаров). Следовательно, то именно славянское племя, потомков которого проф. Грушевский называет "украинцами", было творцом русской национальной идеи и провозвестником русского этнического единства...
Пы.Сы. Украина вас породила – Украина вам и сделает эвтаназию.
І ось ця ідея влізла в голови напівдиких угро_фіно_татар і повтала мацковія во главе с Пуціним!
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:21
IP: 104.155.122.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
"при комуняках население растет"
А Ти поглянь на Індію і пошукай там комуняк!
Діду, а ты глянь на Китай.
Тоді покрути головою на Америку, Африку може тамечки вгледиш комуняк.
Василь Васильевич, Гамерику тянут мексиканцы и негры.
Це правда. Але і правда то, що Корею, Китай і іже з ними розмножують не "русские"! А мексіканці і негри не комуняки! Бу-га-га-га!!!
А теперь, Василь Васильевич, вернемся из кругосветного путешествия к нашим баранам. Нахрена демократы выморили 10 миллионов украинцев???
Бу-га-га-га!!!
Нє, ну дибіл – це діагноз. Якщо в країні не народжуються діти, то навіть старці маючи по 100 і більше років колись помруть природньою смертю і населення зменшиться, незалежно хто при владі!
Лука Лукич _ 04.08.2016 00:16
IP: 176.38.247.---
Трохи про екологію.
Не читайте і не слухайте нічого, що написано і сказано мовою окупанта, незалежно від походження – і кількість лайна, що потрапляє в ваш мозок, одразу скоротиться відсотків на 90.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:10
IP: 146.148.30.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
"при комуняках население растет"
А Ти поглянь на Індію і пошукай там комуняк!
Діду, а ты глянь на Китай.
Тоді покрути головою на Америку, Африку може тамечки вгледиш комуняк.
Василь Васильевич, Гамерику тянут мексиканцы и негры.
Це правда. Але і правда то, що Корею, Китай і іже з ними розмножують не "русские"! А мексіканці і негри не комуняки! Бу-га-га-га!!!
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:03
IP: 146.148.25.---
Oleg Seltsov:
Василь Курганевич:
Oleg Seltsov:
"при комуняках население растет"
А Ти поглянь на Індію і пошукай там комуняк!
Діду, а ты глянь на Китай.
Тоді покрути головою на Америку, Африку може тамечки вгледиш комуняк.
Василь Курганевич _ 04.08.2016 00:01
IP: 104.155.122.---
Тарас Говда:
Василь Курганевич:
Тарас Говда:
реальность. Свобода слова савика шустера на русском имеет рейтинг а андрея куликова на уккаинском – нет
Винна не мова, а ведучий і можливо політика каналу.
=========
биля!!!!!!!!! тогда скоко мона разговаривать? делайте программу свобода слова на украинском рейтинговуююююю, а не сидите на форуме за украинский язык.
Не перекручуй. Обидві передачі ідуть на двох мовах, тільки Шустер (при всій повазі до нього як до професіонала) знає чотири мови, а української не зміг вивчити, жаль.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter