Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
svojak _ 20.11.2012 23:27
IP: 46.149.188.---
С детского возраста мы слушали день и ночь песни ненависти на волнах радиостанции "Голос Палестины": "Заточи мои кости и сделай из них меч, возьми мою плоть и сделай из неё бомбу!" Мы не считали это аллегорией, мы воспринимали эти слова буквально, мы привязывали себя к взрывчатке, мы обвязывали поясами смертников грудных детей и не видели в этом ничего предосудительного.
Sevenday _ 20.11.2012 23:25
IP: 37.53.110.---
даже по официальным данным "израильских" военных оно превысило 700 человек. "Израильский" журналист Амнон Капелюк говорит о 3500 погибших
Sevenday _ 20.11.2012 23:25
IP: 37.53.110.---
anderes_anderes:
Геннадий Смирнов:

"Это не война Израиля с арабами. Это война цивилизации и дикости. Культуры и бескультурья. Правды и лжи. Милосердия и бессмысленной жестокости.
Израиль воюет за нас. И еврейские солдаты умирают за нас. И еврейские дети умирают за нас. И еврейские подростки гибнут на дискотеках от палестинских террористов за нас. И еврейские матери плачут – тоже о нас".
Сабра и Шатила – два лагеря палестинских беженцев в Ливане – стали местом, где происходила кровавая расправа.Изнасилованные женщины. И не один, а два, три, четыре раза, жестоко, извращенно. И не было даже куска тряпки, чтобы прикрыть их срамные места и сохранить им хотя частичку достоинства в момент смерти.

Дети, которых взрывали живыми. Их маленькие тельца разрывало на множество частей, так что невозможно было определить, какая кому принадлежит. Лишь горы собранных конечностей детских тел, над которыми возвышались их въерошенные головы.

Вырезали целые семьи.
emilio _ 20.11.2012 23:22
IP: 141.14.217.---
Sevenday:
Це брехня. На території Гази немає Ізраїльських судів та проліції. Там все контролює Хамаз. Щодо самого Ізраілю, де проживає 1.5 мільйонів арабів, то вони користуються всіма громадянськими правами. Біжінців з Ізраїлю у Арабські країни щось не спострігається. Це схоже на ситуацію з відсутністю російських біжіенців з країн Балтії у Росію...
Wealthy_citizen _ 20.11.2012 23:21
IP: 95.133.115.---
Sevenday:
266, 3 тысячи палестинцев похищены сионизмом в Газе с 1967 года. А всего в разных частях Палестины – более 760 000 (!!...)
С момента введения блокады анклав стал самой большой тюрьмой в мире: 1 млн 700 тыс человек окружены с суши, моря и воздуха на маленьком участке земли, площадь которого не превышает 360 квадратных километров
Ну если они не хотят жить цивилизованно, кто ж им виноват...,
Sevenday _ 20.11.2012 23:21
IP: 37.53.110.---
Wealthy_citizen:
Sevenday:
Что касается судов над детьми: у диких народов, вроде палестинского, суд вообще сложно себе представить. Там сразу секир башка.
Воскресный день 18 ноября стал самым кровавым с начала мерзкой сионистской агрессии: евреи убили двадцать восемь и ранили десятки палестинцев.

Во второй половине дня "израильские" террористы устроили кровавую бойню. В семье Ад-Дильва вырезаны двенадцать человек. Дом был стёрт с лица земли вместе с людьми.

Помимо этого, вражеские самолёты совершили десятки вылетов на все районы Сектора, атакуя в основном жилые кварталы.

В итоге после пяти дней сионистского террора убиты семьдесят четыре палестинца, в том числе двадцать один ребёнок, восемь женщин и девять пожилых людей.

Число раненых достигло шестисот шестидесяти. Среди пострадавших – сто тринадцать детей, двести двадцать четыре женщины и пятьдесят пожилых граждан.
Wealthy_citizen _ 20.11.2012 23:19
IP: 95.133.115.---
Sevenday:
Что касается судов над детьми: у диких народов, вроде палестинского, суд вообще сложно себе представить. Там сразу секир башка.
Sevenday _ 20.11.2012 23:18
IP: 37.53.110.---
266, 3 тысячи палестинцев похищены сионизмом в Газе с 1967 года. А всего в разных частях Палестины – более 760 000 (!!...)
С момента введения блокады анклав стал самой большой тюрьмой в мире: 1 млн 700 тыс человек окружены с суши, моря и воздуха на маленьком участке земли, площадь которого не превышает 360 квадратных километров
Wealthy_citizen _ 20.11.2012 23:17
IP: 95.133.115.---
Sevenday:
emilio:
Хамаз є терористичною організацією, бо вони роблять теракти. Яке значення має для цієї оцінки виграли вони вибори чи ні? Жертви серед мирного арабського населення, переважно, пов*язані з тим, що Хамаз та інші терористи використовують мирне населення у якості живого щиту. Дивно, що шановна журналістка цього не побачили й цим не обурюється. Ізраїль робить все можливе аби уникнути жертв серед мирного арабського населення. Зацікавлений у цих жертвах саме Хамаз.

Загалом журналістці б було не зле поінформувати читачів, якої мети прагне кожна з сторін конфлікту. Зроблю це за неї. Хамаз прагне знищення Ізраїлю та всього населення. Так прямо не соромлячись й кажуть. А Ізраїль лише прагне, щоб його не знищили та й не бомбардували.
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
Sevenday _ 20.11.2012 23:15
IP: 37.53.110.---
anderes_anderes:
Петр Мещеринов:

"Мне тут почему-то в личку сразу несколько человек задали вопросы, "на чьей я стороне в конфликте Израиль – Палестина".

Я вообще аполитичный человек. Но в данном случае я целиком и полностью на стороне Израиля. Это – больше, чем местный конфликт. Это война цивилизации с варварством и мирной жизни с терроризмом.

Те, кто не понимают этого, или добросовестно заблуждаются, не будучи должным образом проинформированы, или... впрочем, недобросовестные варианты рассматривать не буду".
29 октября 1956 года, сионистские нелюди хладнокровно расстреляли сорок восемь палестинских мужчин, женщин и детей под предлогом "действия комендантского часа". Среди убитых были 6 женщин и 23 ребёнка в возрасте от 8 до 17 лет, не знавших о введении пресловутого "комендантского часа".
Sevenday _ 20.11.2012 23:14
IP: 37.53.110.---
emilio:
Хамаз є терористичною організацією, бо вони роблять теракти. Яке значення має для цієї оцінки виграли вони вибори чи ні? Жертви серед мирного арабського населення, переважно, пов*язані з тим, що Хамаз та інші терористи використовують мирне населення у якості живого щиту. Дивно, що шановна журналістка цього не побачили й цим не обурюється. Ізраїль робить все можливе аби уникнути жертв серед мирного арабського населення. Зацікавлений у цих жертвах саме Хамаз.

Загалом журналістці б було не зле поінформувати читачів, якої мети прагне кожна з сторін конфлікту. Зроблю це за неї. Хамаз прагне знищення Ізраїлю та всього населення. Так прямо не соромлячись й кажуть. А Ізраїль лише прагне, щоб його не знищили та й не бомбардували.
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
АндрійВікторович _ 20.11.2012 23:06
IP: 46.149.176.---
Не розумію нащо писати ні про що?
emilio _ 20.11.2012 22:43
IP: 141.14.217.---
Хамаз є терористичною організацією, бо вони роблять теракти. Яке значення має для цієї оцінки виграли вони вибори чи ні? Жертви серед мирного арабського населення, переважно, пов*язані з тим, що Хамаз та інші терористи використовують мирне населення у якості живого щиту. Дивно, що шановна журналістка цього не побачили й цим не обурюється. Ізраїль робить все можливе аби уникнути жертв серед мирного арабського населення. Зацікавлений у цих жертвах саме Хамаз.

Загалом журналістці б було не зле поінформувати читачів, якої мети прагне кожна з сторін конфлікту. Зроблю це за неї. Хамаз прагне знищення Ізраїлю та всього населення. Так прямо не соромлячись й кажуть. А Ізраїль лише прагне, щоб його не знищили та й не бомбардували.
блинифигасе _ 20.11.2012 21:00
IP: 46.117.54.---
Т.Г.Шевченко:
блинифигасе:
Під ліберастичною грою в гуманізм невдало завуальована звичайна неприязнь до жидівні, що вже на цьому сайті л'ється через верх.
,,,,,,
Ну, чому тільки на цьому сайті – їх нігде не люблять! Чому?
Любилка недорозвинена.
Т.Г.Шевченко _ 20.11.2012 20:57
IP: 178.94.59.---
Молодець, Наталю! Згідний на всі 100%.
Т.Г.Шевченко _ 20.11.2012 20:53
IP: 178.94.59.---
блинифигасе:
Під ліберастичною грою в гуманізм невдало завуальована звичайна неприязнь до жидівні, що вже на цьому сайті л'ється через верх.
,,,,,,
Ну, чому тільки на цьому сайті – їх нігде не люблять! Чому?
блинифигасе _ 20.11.2012 20:47
IP: 46.117.54.---
Надто багато в голові "буцім-то". Під ліберастичною грою в гуманізм невдало завуальована звичайна неприязнь до жидівні, що вже на цьому сайті л'ється через верх. Як така витончена тендітною справедливістю фея добра не здохла від болю за багатостраждальний сирійський народ? Навіть боюсь наводити цифірі, але ж скажу. З часів існування Ізраїлю в конфліктах і війнах з ним загинуло біля 60 тис арабів (справжня трагедія, що серед них є діти). За цей же час в міжарабських конфліктах загинуло близько 8 млн арабів. Що забула порівняти? Чи може просто пох., там же про жидів не йдеться? Тільки така "розумниця" як ти не порівнює, але ж хитро навидить цифри, при цьому забуваючи згадувати про жертви в довоєнний період від касамів та терактів. В 30 м від мене один твій друг підірвався в мініпекарні. Троє загиблих, в т.ч. мама трьох дітей. А фото палестинця на руїнах в теплій куртці та шарфом в сандалях на босу ногу при температурі в 25-27 по цельсію то вже твоя імпровізація.
Svidomyt74 _ 20.11.2012 20:15
IP: 99.23.161.---
Спасибо за правду.
ONLINE
Мовне питання191 Зеленський76 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter