Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
Ivanaev _ 21.11.2012 00:09
IP: 178.151.112.---
все прекрасно понимают, что как бы там морду в израильской тюрьме не подрехтовали в 100 раз лучше попасться арабу к израильтянам чем израильтянину к арабам... если с израильтянами арабы поступают по широко не известным но прекрасно известно чем заканчивающимся для "неверных" законам шариата, то что израильтяне в тюрьмах должны евроусловия устраивать? тогда исчезнет последний стимул палестинцам не отдавать пленных толпе, приберегая для обмена... нашли террористов и расжигателей войны в лице евреев – бывших жителей большой и малой арнаутской...
OdessitM _ 21.11.2012 00:06
IP: 212.178.4.---
Подумайте еще о следующем. Палестинцев около 2 млн., израильтян около 7млн. (я специально не говорю евреев, потому, что среди граждан Израиля есть и арабы, которых 1,5 млн. только что в армии не служат и христиане и даже черкесы-мусульмане, которые весьма успешно исполняют свой воинский долг). А арабов всего до полумиллиарда. Но практически все арабо израильские войны начинали арабы и все были ими проиграны. И еще маленькая личная заметка. Когда еврейский ребенок или подросток забредет в Иерусалиме в арабский квартал, его, в лучшем случае забросают камнями. А когда палестинские эскулапы, которые вместо медицины учились у нас бухать, доводят до ручки своих же детей, их переводят в израильские клиники, например в Шнайдер, где лечат как своих и бесплатно. А папа ребенка, который вчера запускал кассам, сидит у кроватки и жрет еврейскую пайку.
bari _ 21.11.2012 00:06
IP: 87.16.232.---
Пані Наталю. Я теж був в Палестині. Ця війна – це геноцид палестинців, організований Ізраїлем! Але про це ніхто не говорить, бо це не є політично коректно!! Бо Обама і Ештон розпинаються про право Ізраїлю на самозахист! Найвпливовіші люди світу брешуть, щоб не сказати правди про злочини проти людства, які коїть Ізраїль! Це жах! Але на світі є Бог! Тому кров палестинських діток взиватиме про помсту до неба. І помста прийде! Бо Бог – це справедливість і його не зможуть купити навіть найбагатші євреї світу
Ivanaev _ 21.11.2012 00:03
IP: 178.151.112.---
все прекрасно знают и видели какие вещи творятся со словами АЛАХ АКБАР... может они и правильные с точки зрения мусульман (там камнями забить, горло перерезать и т.п.), но с точки зрения европейской цивизизации – это средние века...именем господа уже давно не сжигают и куски мяса из человеческого тела не вырывают... это я к чему – в этом конфликте для меня нет вопросов кто его поддерживает в горящем состоянии. Насколько я понимаю, по мнению арабов на месте Израиля не должно быть никакого еврейского государства и точка
Sevenday _ 21.11.2012 00:03
IP: 178.92.177.---
OdessitM:
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
С момента введения блокады анклав стал самой большой тюрьмой в мире: 1 млн 700 тыс человек окружены с суши, моря и воздуха на маленьком участке земли, площадь которого не превышает 360 квадратных километров

А вы можете себе представить, что из 10-15 детей в семье в Газе часто один готовится к участи смертника и семья за него получит тысяч 20 долл, которых хватит на несколько лет на остальных. И дают эти деньги богатенькие эмиры, которые, при желании, давно бы расселили несчастных, где-нибудь на берегах Персидского залива. Одних башен в Дубае хватит на пол Газы. Да и есть у них земля своя. Ведь Иордания это и есть Палестина.
филистимляне есть палестинцы чья же издревле земля)))
OdessitM _ 20.11.2012 23:52
IP: 212.178.4.---
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
С момента введения блокады анклав стал самой большой тюрьмой в мире: 1 млн 700 тыс человек окружены с суши, моря и воздуха на маленьком участке земли, площадь которого не превышает 360 квадратных километров

А вы можете себе представить, что из 10-15 детей в семье в Газе часто один готовится к участи смертника и семья за него получит тысяч 20 долл, которых хватит на несколько лет на остальных. И дают эти деньги богатенькие эмиры, которые, при желании, давно бы расселили несчастных, где-нибудь на берегах Персидского залива. Одних башен в Дубае хватит на пол Газы. Да и есть у них земля своя. Ведь Иордания это и есть Палестина.
WSG_для_УП _ 20.11.2012 23:50
IP: 80.239.242.---
Наталіє... супер!!! Давно не довіряю переписувачам, саме хотілося почути голос розумного свідка, а не розжирівших журналюг з Києва, чи то Москви, які не виходять з свого охфісу
svojak _ 20.11.2012 23:49
IP: 46.149.188.---
Израиль вывел всех своих поселенцев из Сектора Газа, установил с Палестиной гигантскую стену на границе, дал им фактически независимость. Так нет же эти палестинцы лезут как тараканы со своими ракетами в Израиль.
blogus.com.ua/img/israel/4.jpg
Sevenday _ 20.11.2012 23:48
IP: 37.53.110.---
блинифигасе:
Sevenday:
Ну и был там хоть один еврей в Сабра и Шатила?
Пьер Пеан из газеты Ле Монд пишет:
"По свидетельствам палестинцев, израильские солдаты принимали участие в арестах, грабежах, избиениях и расстрелах непосредственно рядом с лагерями и внутри них. Согласно этим же свидетельствам, часть мужчин, детей и подростков мужского пола, арестованные израильтянами, позже оказались убитыми"
NazarT _ 20.11.2012 23:47
IP: 194.44.121.---
Авторці блогу варто написати, що ізраїльтян загинуло в рази менше ніж палестинців тільки тому, що американський лазер збиває 97 % палестинських ракет в повітрі. Таким чином порівняння кількості жертв аж ніяк не свідчить про більшу кровожерливість ізраїльтян. І вони могли б теж постити безчисленні фото жертв, якби не допомога цивілізованого світу.

Друге що хочу зауважити, то я б на перше місце ставив відповідальність простих людей за своїх політиків і пояснював, що тут існує прямий зв'язок. Бо не можна вибрати собі прем'єром терориста, потім спокійно спостерігати як на даху твого будинку браві хлопці-патріоти встановлюють ракетну установку, а потім винуватити когось, що на цей дах впала ракета у відповідь і загинули твої діти. Допоки кожен не зрозуміє, що діти образно кажучи "гинуть" на виборчих дільницях, то війна не припиниться. Наприклад це добре зрозуміли німці і тепер кожен німецький школяр знає, що вибравши канцлером Гітлера вони прирекли себе і своїх дітей на бомби з неба.
Sevenday _ 20.11.2012 23:43
IP: 37.53.110.---
Менахем Бегин направил поздравительную телеграмму полевому командиру "Иргун" Раанану, в которой говорилось: "Поздравляю вас с этой великой победой. Передайте своим солдатам, что они творцы истории "Израиля". В своей книге "Революция" Бегин писал: "Бойня в Дейр Ясине наряду с ей подобными помогла нам очистить территорию от 650 тысяч арабов. Если бы не было этой битвы, не было бы "Израиля".
Sevenday _ 20.11.2012 23:40
IP: 37.53.110.---
В семидесятых годах М.Баиль из "израильской" Партии Труда заявил, что резня в Дейр Ясин была частью т.н. "Плана Далита", одобренного всеми сионистскими организациями в марте 1948 года и направленного на изгнание палестинцев из арабских городов и деревень накануне эвакуации британских сил. Для этого они избрали путь разрушения палестинских населенных пунктов, устрашения и убийства палестинских граждан.
...Через три дня после резни в деревне Дейр Ясин этот арабский населенный пункт был передан "Хагане" для использования в качестве аэропорта.
блинифигасе _ 20.11.2012 23:40
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
Ну и был там хоть один еврей в Сабра и Шатила?
Sevenday _ 20.11.2012 23:40
IP: 37.53.110.---
Ранним утром 9 апреля 1948 г. подразделение "Иргун" вошло в Дейр Ясин с востока и юга, а еврейские боевики из "Штерна" подошли к ней с севера. Таким образом, к деревне были перекрыты все подходы кроме западной дороги. Местные жители были застигнуты врасплох.Они открывали огонь по всем мужчинам, женщинам, детям, старикам, даже находившимся в своих домах. Десятки жителей деревни они поставили к стенке и расстреляли. Эта бойня продолжалась два дня. Сионисты прибегали к самым садистским пыткам и истязаниям (перетягивание жгутом конечностей, чтобы переставала циркулировать кровь, вспарывание животов беременным и т.д.). 53 живых ребенка были брошены за пределами Старого города, 25 мужчин в автобусе были провезены по городу в качестве доказательства победы – точно так поступали армии в Римской империи. После этого их расстреляли. Тела были брошены в деревенский колодец, который затем сионисты залили бетоном с целью сокрытия следов преступления.
svojak _ 20.11.2012 23:40
IP: 46.149.188.---
Sevenday:
Wealthy_citizen:
Sevenday:
Что касается судов над детьми: у диких народов, вроде палестинского, суд вообще сложно себе представить. Там сразу секир башка.
По признанию самого "Израиля", его охранка "Шабак" ежегодно арестовывает от 1000 до 1500 палестинских граждан, из которых 85% подвергаются пыткам. Значительную часть задержанных составляют дети. С начала Второй интифады в 2000 году число арестованных и брошенных в тюрьмы палестинцев, не достигших совершеннолетия, превысило две тысячи человек.
Израильские солдаты "зверствуют" над палестинскими детьми –

youtube.com/watch?v=gDohNq9BORo
блинифигасе _ 20.11.2012 23:38
IP: 46.117.54.---
ramadana:
anderes_anderes:
Я вообще аполитичный человек. Но в данном случае я целиком и полностью на стороне Израиля. Это – больше, чем местный конфликт. Это война цивилизации с варварством и мирной жизни с терроризмом.
.
Я вообще аполитичный человек. Но в данном случае я целиком и полностью на стороне Палєстіни.
Это – больше, чем местный конфликт. Это война за благасастаяніє України.
єщьо адін газапровод в обход України ми нє винєсєм.
Это нужно быть полным палестинцем чтоб из Израиля трубу в Европу через Карпаты тащить. Ты знаешь что такое атлас?
Wealthy_citizen _ 20.11.2012 23:37
IP: 95.133.115.---
ramadana:
Это ты шизеешь. Такую чушь писать...
блинифигасе _ 20.11.2012 23:35
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
emilio:
Хамаз є терористичною організацією, бо вони роблять теракти. Яке значення має для цієї оцінки виграли вони вибори чи ні? Жертви серед мирного арабського населення, переважно, пов*язані з тим, ах саме Хамаз.

Загалом журналістці б було не зле поінформувати читачів, якої мети прагне кожна з сторін конфлікту. Зроблю це за неї. Хамаз прагне знищення Ізраїлю та всього населення. Так прямо не соромлячись й кажуть. А Ізраїль лише прагне, щоб його не знищили та й не бомбардували.
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
Конечно нет! Палестинцы убивают незадумываясь и без промедлений. А ти, бля не знал?
emilio _ 20.11.2012 23:33
IP: 141.14.217.---
Sevenday:
Чергова брехня ще радянської пропаганди. Сабра та Шатіла були розгромлені Армією Південного Лівану (ліванські християни мароніти) майора Хаддада.
Sevenday _ 20.11.2012 23:33
IP: 37.53.110.---
Wealthy_citizen:
Sevenday:
Что касается судов над детьми: у диких народов, вроде палестинского, суд вообще сложно себе представить. Там сразу секир башка.
По признанию самого "Израиля", его охранка "Шабак" ежегодно арестовывает от 1000 до 1500 палестинских граждан, из которых 85% подвергаются пыткам. Значительную часть задержанных составляют дети. С начала Второй интифады в 2000 году число арестованных и брошенных в тюрьмы палестинцев, не достигших совершеннолетия, превысило две тысячи человек.
svojak _ 20.11.2012 23:32
IP: 46.149.188.---
В Рамалле озверевшая толпа палестинцев растерзала двух евреев, только потому что они потеряли дорогу и въехали туда по ошибке. Так доброжелательные соседи относятся к путникам, потерявшим дорогу?! Приводят их в полицейский участок, убивают их, и с криками "Велик Аллах!" выкалывают им глаза, разрывают их тела, вынимают их кишки, почки, сердце?! Вся Рамалла была там, весь город собрался, чтобы принять участие в этом каннибалическом акте. Вот он дух палестинского народа, его истинные цели и намерения, не прикрытые красивыми словами его политических лидеров.

А ведь если еврей убивает палестинца, даже по ошибке, то все евреи осуждают это. Помните ли вы, как в Израиле тысячи евреев собрались на демонстрацию, обвиняя Шарона в смерти палестинцев в лагерях Сабра и Шатилла, виновного только в том, что не предвидел, как арабы-христиане отнесутся к своим собратьям палестинцам, и не защитил палестинцев.
блинифигасе _ 20.11.2012 23:32
IP: 46.117.54.---
ramadana:
пара нам і старшім братьям вмєшаться.
Ісраєль ужє праектіруєт газапровод на Кіпр і дальшє в європу.
канєшна нам палєстінци похєр, но бюджєт чєм то напалнять нада.
о то скоро наші пєнсіанєри зуби на полку паложат...
Ізраїль Газу корме, викорме й тебе, тільки ж не забудь жерти вночі. Давати засвітло теж не можна, ти ж бо Рамадана.
Wealthy_citizen _ 20.11.2012 23:28
IP: 95.133.115.---
Sevenday:
Хватит российской пропаганды.
блинифигасе _ 20.11.2012 23:28
IP: 46.117.54.---
ramadana:
emilio:
Загалом журналістці б було не зле поінформувати читачів, якої мети прагне кожна з сторін конфлікту. Зроблю це за неї. Хамаз прагне знищення Ізраїлю та всього населення. Так прямо не соромлячись й кажуть. А Ізраїль лише прагне, щоб його не знищили та й не бомбардували.
врьошь падла.
Ісраєль прагнє скінуть Газу в морє.
шоб нє зазіхалі на прібрєжний шєльф.
с агромнимі запасамі газа.
звіняюсь за каламбур.

газ – ето самий свєжій аргумєнт за унічтажєніє аборігєнов.
в дапалнєніє к сотнє другіх...
У вас там в Газі нема газу? То перейменуйтеся в Пісока.
svojak _ 20.11.2012 23:28
IP: 46.149.188.---
Я потерял своего двоюродного брата, глупого 16-летнего мальчишку, с промытыми, как у всех нас, мозгами. Моя тётя ходила по улице и раздавала конфеты, празднуя смерть своего сына. Я пришёл к ней домой и спросил: "Как ты себя чувствуешь?" Она рыдала, но на палестинской улице она должна была показывать, что это день радости, это день свадьбы – её сын женился на 72-х девственницах в раю.
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter