Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
Sevenday _ 21.11.2012 00:43
IP: 178.92.177.---
svojak:
Sevenday:
Ни в одной стране в мирное время, даже в СССР времён ГУЛАГа или в Красном Китае, не было столько заключённых на душу населения, как в Израиле. Это одна из тех наций, что никогда не признается в использовании террора. Уже долгое время Израиль занимает одну из верхних строк списка стран, обвиняемых в различных преступлениях, составленного Комитетом по Международной Амнистии.
Врёшь. В Сирии – наибольшее количество заключённых (в основном политических) на душу населения
а у вас в заключении как в варшавском гетто целый сектор газа))
Sevenday _ 21.11.2012 00:42
IP: 178.92.177.---
Bobson:
Януковича и Гитлера тоже избрал народ.Хамас выпустил за 2012 порядка 300 ракет на Израиль. Израиль не отвечал (!). А журналистке-междугороднице за материал кол
от сионистов)))
Bobson _ 21.11.2012 00:41
IP: 212.179.87.---
Януковича и Гитлера тоже избрал народ.Хамас выпустил за 2012 порядка 300 ракет на Израиль. Израиль не отвечал (!). А журналистке-междугороднице за материал кол
svojak _ 21.11.2012 00:39
IP: 46.149.188.---
Sevenday:
Ни в одной стране в мирное время, даже в СССР времён ГУЛАГа или в Красном Китае, не было столько заключённых на душу населения, как в Израиле. Это одна из тех наций, что никогда не признается в использовании террора. Уже долгое время Израиль занимает одну из верхних строк списка стран, обвиняемых в различных преступлениях, составленного Комитетом по Международной Амнистии.
Врёшь. В Сирии – наибольшее количество заключённых (в основном политических) на душу населения
Sevenday _ 21.11.2012 00:38
IP: 178.92.177.---
Святобор:
Sevenday:
А що б сказала Кристина якби,по містам Аргентини якесь чмо пускало ракети?
Мабуть не вырно написано святотора чи святоталмуд)))
OdessitM _ 21.11.2012 00:38
IP: 212.178.4.---
Sevenday:
Да, а еще после второй интифады, Израиль в Газе, на самой границе, построил микрорайон из высоток. В знак доброй воли. через несколько месяцев братья мусульмане поставили на высотках тяжелые пулеметы и начали палить по теплицам в Сдероте. Как раз на дистанции выстрела. Евреи заехали туда на танках. Аккуратно выселили всех и подорвали высотки. Вони было как всегда. О страданиях мирного арабского народа. Прокомментируй, а?
Святобор _ 21.11.2012 00:36
IP: 193.238.96.---
Sevenday:
А що б сказала Кристина якби,по містам Аргентини якесь чмо пускало ракети?
Sevenday _ 21.11.2012 00:35
IP: 178.92.177.---
Американцы и европейцы с молоком матери усвоили, что "Израиль – единственное демократическое государство на Ближнем Востоке". В то же самое время подконтрольные евреям средства массовой информации никогда не задаются вопросом, что же это за демократия, выдворившая из страны 3/4 жителей, которые, быть может, стали бы голосовать не так, как ей угодно. В результате террора, грабежа, массовых убийств и изгнания палестинцы потеряли больше, чем право голоса, – они потеряли свою страну.
Sevenday _ 21.11.2012 00:34
IP: 178.92.177.---
Ни в одной стране в мирное время, даже в СССР времён ГУЛАГа или в Красном Китае, не было столько заключённых на душу населения, как в Израиле. Это одна из тех наций, что никогда не признается в использовании террора. Уже долгое время Израиль занимает одну из верхних строк списка стран, обвиняемых в различных преступлениях, составленного Комитетом по Международной Амнистии.
Sevenday _ 21.11.2012 00:32
IP: 178.92.177.---
OdessitM:
Sevenday:
Еще раз говорю арабы никакого отношения к филистимлянам и хананеям не имеют. Да хананеи коренные жители этих мест, филистимляне пришлые также как и евреи, а арабы пришли из сердца аравии и назывались тогда заведеями "Тогда Ионафан обратился на Арабов, называемых Заведеями, поразил их и взял добычу их" (1 Мак.12:31).
Учи матчасть, т.е. Библию
Ливан тоже стал жертвой израильской агрессии, когда в 1980-х и 1990-х он подвергся бомбёжкам и вторжению. Жертвы среди мирного населения этой страны превысили 40.000 человек. Кроме того, Израиль тайно оказывал поддержку противоборствующим сторонам во время гражданской войны в Ливане.
svojak _ 21.11.2012 00:31
IP: 46.149.188.---
Donn_Graffo:
svojak:
Почему вы, пани Наталия, не заехали в Сирию, путешествуя по Ближнему Востоку?
Терпеливо чекає, поки svojak профінансує відрядження

svojak:
Почему для вас жизни десяков арабов-палестинцев ценнее, чем жизни десятков тысяч (!) арабов-сирийцев?
У блозі написано, що для неї усі життя цінні, без вибірки
Треба svojakові прочитати блог іще раз, але уже по складах
Да всем очевидно, что ей плевать на "усі життя"... Когда арабы убивают арабов – она молчок. Когда, арабы убивают евреев – она тоже молчок... Но не дай Бог, евреи убьют арабских террористов, она визжит на весь мир... Как то выходит, она избирательно защищает жизни людей))
Sevenday _ 21.11.2012 00:30
IP: 178.92.177.---
Эрлих и Иицхаки отмечают, что израильские власти всё ещё занимаются покрывательством этих преступлений. Резня не прекратилась и после основания государства Израиль, она продолжалась и в военное, и в мирное время. Вот некоторые факты: резня в Шарафате, Кибие, Кафр Каземе, в Аль Саммоу, в Сабре и Шатиле, в Ойон Каре, в мечети Аль-Акса, в мечети Ибрагими и в Джабалиа.
OdessitM _ 21.11.2012 00:29
IP: 212.178.4.---
Sevenday:
Еще раз говорю арабы никакого отношения к филистимлянам и хананеям не имеют. Да хананеи коренные жители этих мест, филистимляне пришлые также как и евреи, а арабы пришли из сердца аравии и назывались тогда заведеями "Тогда Ионафан обратился на Арабов, называемых Заведеями, поразил их и взял добычу их" (1 Мак.12:31).
Учи матчасть, т.е. Библию
Sevenday _ 21.11.2012 00:27
IP: 178.92.177.---
svojak:
А почему пани Наталия молчит о Сирии? Там уже убито более 20 тысяч женщин и детей, а всего за полтора года восстания сирийцев против Асада, в Сирии погибло около 50 тысяч сирийцев а так же около 1 миллиона стали беженцами и вынужденными переселенцами... Типа это нормально, когда Асад осуществляет ковровые бомбардировки жилых кварталов собственных сирийских городов?
Почему вы, пани Наталия, не заехали в Сирию, путешествуя по Ближнему Востоку? Почему для вас жизни десяков арабов-палестинцев ценнее, чем жизни десятков тысяч (!) арабов-сирийцев?
А стрелки переводить не надо, все охватить невозможно)
Святобор _ 21.11.2012 00:27
IP: 193.238.96.---
bari! Якщо в Газі геноцид,то чому там є українські громадяни? Вони що камікадзе.В тій Палестині 3,аможе і більше поколінь виросли на подачки арабських країн,для того,щоб був неспокій в тому регіоні.А на життя заробляли тим,що хлопчаки кидали каміння,а юнаки стріляли з автоматів,а якщо він підірвав еврея,загинувши при цьому сам,то сім"я отримувала приз – більше 20-ти тис. доларів.Ось тут правду пише "свояк",почитайте.Израиль витрачає великі кошти постійної гуманітарної допомоги,на облаштування інститутів самоврядування.Чекає коли ж палестинці почнуть своєю працею створювати власну державу.Але розбещені багаторічними подачками,велика кількість палестинців не хоче працювати – краще кидати каміння,та стріляти з автомата.Воду у всі палестинські поселення безкоштовно подає Ізраїль,а вони навіть сміття не утилізують,кидають де попало.Був,як паломник,сам все бачив.
Sevenday _ 21.11.2012 00:26
IP: 178.92.177.---
DDD7:
Київ – Одеса!???
Ось про що подумав.

В Газі ХАМАС – плює на людей (населєніє), їм всерівно як вони живуть і що їм їсти, про що вони мріють!! Їм саме головне щоб переміг іслам і згинули всі невірні!!

В Україні ПР – плює на людей (населєніє), їм всерівно як вони живуть і що їм їсти, про що вони мріють!! Їм саме головне щоб переміг Руській Мір і згинули всі невірні!![/QВ Газы при влады в гетто палестинцы а в ПР- в основному євреї))
galamura _ 21.11.2012 00:25
IP: 46.98.72.---
Общеизвестно, что израильтяне каждый свой точечный (и очень точный) выстрел предупреждают: обзванивают всех жителей конкретного поселения, дома, территории. А то, что им приходится бомбить мирные объекты, так это тоже имеет общеизвестное объяснение – палестинцы обустраивают свои пусковые установки во дворах мирных жителей, на детских площадках, на территориях больниц, школ, детских садиков и др общественных мест с ОБОСНОВАННОЙ ЦЕЛЬЮ – после обстрела Израиля показать всему миру, какие они нехорошие ребята, убивают мирных граждан. Да, они просто подставляют своих детей под бомбы и это тоже хорошо известно всему мировому сообществу.
Sevenday _ 21.11.2012 00:24
IP: 178.92.177.---
yt
DDD7 _ 21.11.2012 00:24
IP: 109.197.217.---
Київ – Одеса!???
Ось про що подумав.

В Газі ХАМАС – плює на людей (населєніє), їм всерівно як вони живуть і що їм їсти, про що вони мріють!! Їм саме головне щоб переміг іслам і згинули всі невірні!!

В Україні ПР – плює на людей (населєніє), їм всерівно як вони живуть і що їм їсти, про що вони мріють!! Їм саме головне щоб переміг Руській Мір і згинули всі невірні!!
emilio _ 21.11.2012 00:20
IP: 141.14.217.---
bari:
Пані Наталю. Я теж був в Палестині. Ця війна – це геноцид палестинців, організований Ізраїлем! Але про це ніхто не говорить, бо це не є політично коректно!! Бо Обама і Ештон розпинаються про право Ізраїлю на самозахист! Найвпливовіші люди світу брешуть, щоб не сказати правди про злочини проти людства, які коїть Ізраїль! Це жах! Але на світі є Бог! Тому кров палестинських діток взиватиме про помсту до неба. І помста прийде! Бо Бог – це справедливість і його не зможуть купити навіть найбагатші євреї світу
Та ви вже, пані, так не переймайтеся! Якось воно не щиро й театрально у вас вихидть!
svojak _ 21.11.2012 00:19
IP: 46.149.188.---
А почему пани Наталия молчит о Сирии? Там уже убито более 20 тысяч женщин и детей, а всего за полтора года восстания сирийцев против Асада, в Сирии погибло около 50 тысяч сирийцев а так же около 1 миллиона стали беженцами и вынужденными переселенцами... Типа это нормально, когда Асад осуществляет ковровые бомбардировки жилых кварталов собственных сирийских городов?
Почему вы, пани Наталия, не заехали в Сирию, путешествуя по Ближнему Востоку? Почему для вас жизни десяков арабов-палестинцев ценнее, чем жизни десятков тысяч (!) арабов-сирийцев?
emilio _ 21.11.2012 00:16
IP: 141.14.217.---
NazarT:
Авторці блогу варто написати, що ізраїльтян загинуло в рази менше ніж палестинців тільки тому, що американський лазер збиває 97 % палестинських ракет в повітрі. Таким чином порівняння кількості жертв аж ніяк не свідчить про більшу кровожерливість ізраїльтян. І вони могли б теж постити безчисленні фото жертв, якби не допомога цивілізованого світу.

Друге що хочу зауважити, то я б на перше місце ставив відповідальність простих людей за своїх політиків і пояснював, що тут існує прямий зв'язок. Бо не можна вибрати собі прем'єром терориста, потім спокійно спостерігати як на даху твого будинку браві хлопці-патріоти встановлюють ракетну установку, а потім винуватити когось, що на цей дах впала ракета у відповідь і загинули твої діти. Допоки кожен не зрозуміє, що діти образно кажучи "гинуть" на виборчих дільницях, то війна не припиниться.

100%
Sevenday _ 21.11.2012 00:14
IP: 178.92.177.---
OdessitM:
Sevenday:
Насколько я помню, Голиаф был филистимлянином. Вам это сегодня ничего не напоминает. А если серьезно, то причем арабы до филистимлян. Давайте тогда Курилы в Японию, Аляску в Россию, а Москву финнам.
хананеи и филистимляни жили до иудеев, это их земля а палестинцы их потомки. А голиаф ну это типичный ваш герой все 10 заповедей бесперебойно нарушал)))
Sevenday _ 21.11.2012 00:11
IP: 178.92.177.---
Написати коментаПресс-ТВ – Аргентинский президент в письме, адресованном СБ ООН, призвала приложить усилия к прекращению нападений Израиля на Газу.
Кристина Фернандес де Киршнер в открытом письме, зачитанном главой МИД Гектором Тимерманом, указав на гибель 100 человек в Газе, отметила, что из-за плотности населения в анклаве защита мирных людей от авиаударов стала невозможной.
По ее словам, наземная операция будет чревата трагическими последствиями и повторит катастрофу 4-летней давности.
Она также призвала Союз южноамериканских наций (UNASUR) немедленно принять меры с целью не допустить гибель невинных людей.
OdessitM _ 21.11.2012 00:09
IP: 212.178.4.---
Sevenday:
Насколько я помню, Голиаф был филистимлянином. Вам это сегодня ничего не напоминает. А если серьезно, то причем арабы до филистимлян. Давайте тогда Курилы в Японию, Аляску в Россию, а Москву финнам.
ONLINE
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter