Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
блинифигасе _ 21.11.2012 06:05
IP: 46.117.54.---
Yaroslav_99:
dioxide _ 21.11.2012 03:11IP: 178.216.122.-
Статья тупо ни о чем вообще... Такое впечатление, что автор умом понимает, что Израиль прав, но сердцем на стороне палестинцев.
-
Відразу видно точку зору палестинця.
99 на мові "марконі" те ж що й ДЛБ, тобто не вистачає. Виходячи з логіки поставленого питання маєш правильний нікейм.
блинифигасе _ 21.11.2012 06:03
IP: 46.117.54.---
case0lc:
блинифигасе:
Палестинці, я їх теж зустрічав, навіть деякий час поряд працювали, це нація абсолютно диких людей, припускаю, що можуть бути виключення. Такого погляду як у них я не зустрічав ніколи, точніше сказати, в очі вони ніколи не дивляться. Зомбі.
А Гітлер під час війни націю євреїв вважав дикою і спалював їх в печах... Він був неправий і йому треба було арабів знищувати?
Ну і де ти в моїх словах побачив "знищувати"? Теж мамою зомбований?
torpedist _ 21.11.2012 05:58
IP: 95.133.226.---
Автор забыла упомянуть, сколько мирных жителей погибло от рук Советской армии при взятии Берлина в 1945. Этого делать не надо было???
Yaroslav_99 _ 21.11.2012 05:22
IP: 142.255.85.---
dioxide _ 21.11.2012 03:11IP: 178.216.122.--
Статья тупо ни о чем вообще... Такое впечатление, что автор умом понимает, что Израиль прав, но сердцем на стороне палестинцев.
--
Відразу видно точку зору палестинця.
case0lc _ 21.11.2012 04:39
IP: 37.52.56.---
блинифигасе:
Палестинці, я їх теж зустрічав, навіть деякий час поряд працювали, це нація абсолютно диких людей, припускаю, що можуть бути виключення. Такого погляду як у них я не зустрічав ніколи, точніше сказати, в очі вони ніколи не дивляться. Зомбі.
А Гітлер під час війни націю євреїв вважав дикою і спалював їх в печах... Він був неправий і йому треба було арабів знищувати?
case0lc _ 21.11.2012 04:36
IP: 37.52.56.---
dioxide:
Если бы эти люди держадлись подальше от своих пусковых установок – жертв было бы гораздо меньше.
Як ви собі уявляєте це на практиці? Газа – це одна з найбільш густонаселених територій світу.
Ізраїлю треба відмовитись від тактики колективного покарання мирного населення і через переговори визнати незалежність Палестини
dioxide _ 21.11.2012 03:11
IP: 178.216.122.---
Статья тупо ни о чем вообще... Такое впечатление, что автор умом понимает, что Израиль прав, но сердцем на стороне палестинцев. Отсюда дилемма как в анекдоте про "умную или красивую".:)
"не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей."
Можно подумать, что кто-то оправдывает... Вовсе нет. Израиль просто тупо и безнравственно уничтожает пусковые установки, из которых обстреливаются израильские города. То, что эти пусковые установки находятся в непосредственной близости от обслуживающего их персонала – это только технические проблемы атакующей стороны. Если бы эти люди держадлись подальше от своих пусковых установок – жертв было бы гораздо меньше. И в то время, когда Израиль минимизирует свои жертвы, сбивая летящие в них ракеты пачками, ХАМАС свои жертвых максимизирует. Так какие вопросы?
блинифигасе _ 21.11.2012 01:43
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
блинифигасе:
Sevenday:
svojak:
блинифигасе:
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
Чего то он заткнулся. Боится своих истинных хозяев обидеть)))
во кагал собрался) ну давайте друг перед другом извивайтесь)))
Ти вже наш. Ми до тебе йдемо. Сходи в WC, не люблю коли від "клієнта" смердить.
во где тероризмом попахивает)))
Попахивает? Значит уже сходил в WC, молодец!
блинифигасе _ 21.11.2012 01:41
IP: 46.117.54.---
Ganna_Dark:
блинифигасе:
Читали цитату з Корану?
(наводила раніше)
Як вам?
Мій друг цитує мені їх кожен день. Звичайно я не в захваті, однак маю дуже гарних друзів мусульман, які доречі з повагою ставляться до євреїв. Євреї в своїх Талмудах теж іноді перебирають міру. Я думаю, що це залежить від особистого морального коду, що для себе з усього вибрати – ненависть, любов чи розсудливість.
Sevenday _ 21.11.2012 01:39
IP: 178.92.177.---
блинифигасе:
Sevenday:
svojak:
блинифигасе:
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
Чего то он заткнулся. Боится своих истинных хозяев обидеть)))
во кагал собрался) ну давайте друг перед другом извивайтесь)))
Ти вже наш. Ми до тебе йдемо. Сходи в WC, не люблю коли від "клієнта" смердить.
во где тероризмом попахивает)))
Sevenday _ 21.11.2012 01:38
IP: 178.92.177.---
Глава организации "Спасения евреев от ассимиляции в святой земле" Бенци Гопштейн от имени американского еврейства потребовал от Цукерберга расторгнуть брак с гойкой.

"Дорогой Марк, а точнее Мордехай. Я обращаюсь к тебе от имени всех поколений еврейского народа. Ты часть этого народа, хочешь ты того или нет, и ты не имеешь права просто так отвергать еврейские корни", – говорится в послании Гопштейна.

Ссылаясь на мемуары Голды Меир, автор послания напоминает, что "еврей, добровольно подвергающий себя ассимиляции помогает делу нацистов". Во демократия и толерантность))) а нам гомиков насаждают...
блинифигасе _ 21.11.2012 01:34
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
svojak:
блинифигасе:
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
Чего то он заткнулся. Боится своих истинных хозяев обидеть)))
во кагал собрался) ну давайте друг перед другом извивайтесь)))
Ти вже наш. Ми до тебе йдемо. Сходи в WC, не люблю коли від "клієнта" смердить.
блинифигасе _ 21.11.2012 01:31
IP: 46.117.54.---
Ganna_Dark:
Sevenday:
Коли Могамета вигнали з Мекки, він перейшов до Меддіни і створив там велику армію прихильників.
А коли побачив, що та армія є достатньо великою, то розіслав листи всім правителям країн світу з текстом:
"Якщо ви не приймете іслам, то ми підемо на вас війною".
Це основа світосприйняття арабів – Коран.
Вам ще щось треба додати?
Я невіруючий, однак рівно дихаю до ісламу. Освічені люди будь-якого віросповідання шукають миру, темні чомусь знаходять війну. Палестинці, я їх теж зустрічав, навіть деякий час поряд працювали, це нація абсолютно диких людей, припускаю, що можуть бути виключення. Такого погляду як у них я не зустрічав ніколи, точніше сказати, в очі вони ніколи не дивляться. Зомбі.
Sevenday _ 21.11.2012 01:29
IP: 178.92.177.---
emilio:
svojak:
emilio:
Вот эта методичка этого тролля.
e-reading.org.ua/chapter.php/21122/57/Dyuk_-_Evreiiskiii_vopros_glazami_amerikanca.html
Майже впевнений, що це троль найнятий посольством Палестини у Києві. Вони тут активну ведуть пропагандистську роботу. Працює він, погано, формально, не винахідливо. Цитує тупо мантри, мабуть, дійсно з цього джерела й не реагує на репліки інших. Такий собі бот.
Истинные иудеи – это те люди, которые следуют заповедям пророка Моисея: "не убий!", "не укради!" "не лжесвидетельтсвуй"... и не причиняют никому зла. Официальная религия Израиля – это ложный иудаизм. И все дела этого государства и вся его политика красноречиво свидетельствует об этом...
Sevenday _ 21.11.2012 01:27
IP: 178.92.177.---
Самая главная цель сионизма – породить разногласия: разногласия среди мусульман, разногласия между христианами и мусульманами и разногласия между нациями. Сегодня каждый, кто ступает на путь разногласий, является солдатом сионизма. Я заявляю, что мы являемся братьями христиан и иудеев, поскольку все мы – приверженцы авраамических религий. Наш Пророк сказал: "Ислам крепится на двух основах: вере в Бога и единстве (отказе от противоречий) ". Поэтому все религии и нации должны стараться оставить в стороне противоречия, изгнать из своих рядов сторонников жестокости и, подобно Пророку Христу и Пророку Мохаммаду (Да пребудет с ними благословение Господа!), стать источниками милосердия. Реза Саджади, посол государства Иран в Москве
emilio _ 21.11.2012 01:26
IP: 141.14.217.---
svojak:
emilio:
Вот эта методичка этого тролля.
e-reading.org.ua/chapter.php/21122/57/Dyuk_-_Evreiiskiii_vopros_glazami_amerikanca.html
Майже впевнений, що це троль найнятий посольством Палестини у Києві. Вони тут активну ведуть пропагандистську роботу. Працює він, погано, формально, не винахідливо. Цитує тупо мантри, мабуть, дійсно з цього джерела й не реагує на репліки інших. Такий собі бот.
Sevenday _ 21.11.2012 01:23
IP: 178.92.177.---
svojak:
блинифигасе:
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
Чего то он заткнулся. Боится своих истинных хозяев обидеть)))
во кагал собрался) ну давайте друг перед другом извивайтесь)))
svojak _ 21.11.2012 01:16
IP: 46.149.188.---
блинифигасе:
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
Чего то он заткнулся. Боится своих истинных хозяев обидеть)))
Ivanaev _ 21.11.2012 01:16
IP: 178.151.112.---
налицо асимметричный запугивающий ответ под предлогом уничтожения баз и инфраструктуры боевиков и террористов... но так отвечают 100 % сильных государств...
Ivanaev _ 21.11.2012 01:13
IP: 178.151.112.---
или никак не должен?
Ivanaev _ 21.11.2012 01:13
IP: 178.151.112.---
как по мнению присутствующих должен отвечать израиль на ракетные обстрелы?
блинифигасе _ 21.11.2012 01:13
IP: 46.117.54.---
svojak:
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
Не трудно предвидеть "Януковичь главный рав Украины"
svojak _ 21.11.2012 01:11
IP: 46.149.188.---
Sevenday: Про Асада, уничтожающего палестинцев, нечего сказать?)
Ну да ладно. Начнём разрывать шаблон. Что скажешь, про Табачника, Януковича, Колесникова?))
блинифигасе _ 21.11.2012 01:09
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
блинифигасе:
Sevenday:
Теперь иди и порази Амалика [и Иерима] и истреби все, что у него [не бери себе ничего у них, но уничтожь и предай заклятию все, что у него]; и не давай пощады ему, но предай смерти от мужа до жены, от отрока до грудного младенца, от вола до овцы, от верблюда до осла" (Первая книга Царств, 15:3)
А из Мао у тебя ничё нету?
"Заповедь "не убий" означает, что нельзя убивать сына Израиля, а гой и еретик – не сыны Израиля". (Jad Chag. Hilch Rozerch., Hilch Malachim).

"Лучшего из гоев убей". (Kidduschim 82 a; Sophrim 15; Mechlito C. Bechallam).

"Гой, который изучает Талмуд, и еврей, который знакомит его с Талмудом, заслуживают смерти. Еврей, который пишет перевод из Талмуда или из писаний раввинов, считается предателем и тайно убивается". (Sanhedrin 59 a, Schaar Teschub 78 b).
Я нерелигиозен. Мне вредно читать эту хрень. А из Мао есть чё?
Sevenday _ 21.11.2012 01:06
IP: 178.92.177.---
блинифигасе:
Sevenday:
Теперь иди и порази Амалика [и Иерима] и истреби все, что у него [не бери себе ничего у них, но уничтожь и предай заклятию все, что у него]; и не давай пощады ему, но предай смерти от мужа до жены, от отрока до грудного младенца, от вола до овцы, от верблюда до осла" (Первая книга Царств, 15:3)
А из Мао у тебя ничё нету?
"Заповедь "не убий" означает, что нельзя убивать сына Израиля, а гой и еретик – не сыны Израиля". (Jad Chag. Hilch Rozerch., Hilch Malachim).

"Лучшего из гоев убей". (Kidduschim 82 a; Sophrim 15; Mechlito C. Bechallam).

"Гой, который изучает Талмуд, и еврей, который знакомит его с Талмудом, заслуживают смерти. Еврей, который пишет перевод из Талмуда или из писаний раввинов, считается предателем и тайно убивается". (Sanhedrin 59 a, Schaar Teschub 78 b).
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter