Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
Сергей Степанов _ 23.11.2012 18:42
IP: 37.110.91.---
Очень понравилось начало статьи о друзьях-арабах и путешествии по странам Ближнего востока. А можно вопрос? Почему Вы, в своей любви ко всему человеческому, не написали о трагедии, которая происходит сейчас в Египте, где (возможно) Ваши друзья или же друзья Ваших друзей продолжают убивать коптов лишь только потому что те – христиане?! А почему же Вы не пишете о Западной Сахаре, о Курдистане, о Дарфуре?! Почему Вам не поведали о сотнях мужчин и женщин, которых казнили в Иране (ну лишь только потому что у них немного иные политические взгляды), почему Вы не затрагиваете темы о забрасывании камнями женщин, обвиненных в супружеской измене, почему Ваши друзья не рассказали Вам о повсеместной педофилии (когда замуж выдают девочек от 8-9 лет?!), почему Вы не рассказали о том, как в Иране успешно с помощью виселиц борются с гомосексуализмом, почему Вы не рассказываете о том, как в Газе детей еще с детства призывают умереть смертью шахида? Расскажете?
Ivanaev _ 21.11.2012 20:26
IP: 178.151.112.---
shasta:
salad:
Ситуація на Близькому Сході – патова, бо ОБІДВІ СТОРОНИ – ПРАВІ! Коли євреї постраждали від Холокосту, народи світу вирішили, що вони повинні мати власну державу. Справедливо? Так! А де ж її мати? Та там, де вона історично була – в Палестині. Справедливо? Так!. О І ось вже більше 60 років лл"ється кров, вирує обопільна ненавість і кінця цьому не видно. БО – ОБІДВА ПРАВІ! А зараз поміркуйте, наскільки легко втягнути українців в такий же кривавий та безнадійний конфлікт, скажимо, в Криму... І схоже, що "Свобода" кінець кінцем цього доб"ється!
читайте ж/д історика шломо Занда "Хто вигадав єврейський народ". фіг там була їхня держава в Палестині))) Ізраїль – це мрія ашкеназів, а це не ті юдеї, які жили в Палестині колись. а юдеї селяни 1500 р тому прийняли іслам і стали феллахами)))
а старый завет написали на коленке в 1923 году?
azone _ 21.11.2012 18:15
IP: 64.18.70.---
Svidomit74:
Как можно радоваться убийствам? Но при всей симпатии к русскому размаху, до гуманных российских "зачисток" Израилю еще ооооочень далеко.
azone _ 21.11.2012 17:46
IP: 8.21.40.---
Цікаво, що скаже авторка про безневинні палестинські жертви після розтрілу "шпигунів" у Газі і підриву пасажирського автобуса в Тель Авіві? Нажаль те що описує авторка і є точкою зору, яка дуже далека від правди, хоч і передає певні факти досить точно.
Lvgd _ 21.11.2012 17:11
IP: 64.134.70.---
Altae:
Павєл Бровкін:
Авторка статті свідомо бреше і перекручує. Вона підміняє поняття "вбивство цивільних людей" і "випадкова загибель цивільних людей при знищенні військових об'єктів".

Ізраїль поставив за мету знищити військові об'єкти ворога. Не його провина в тому, що цивільне населення знаходилося поряд з цими об'єктами під час бойових дій – розпочатих, зауважу, не Ізраїлем.

Чим більше такі люди як авторка будуть роділяти провину між ХАМАСом та Ізраїлем 50 на 50 – тим більше ХАМАС буде підставляти мирних людей під вогонь. Йому така арихметика вигідна.
+1
+1000000000000000%

Avtorko, Vy sobi ne zradzhuete. Yak zavzdy – ne profesiino.
svojak _ 21.11.2012 15:36
IP: 46.149.190.---
Сегодня дикари из ХАМАС доказали свою приверженность к миру... взорвав рейсовый автобус в Тель-Авиве (пострадали 22 человека)...
По этому поводу, начались народные празднования и гуляния в в Секторе Газа...Как отмечает агентство Reuters, новости о взрыве в Тель-Авиве вызвали спонтанные празднования в секторе Газа, где боевики тотчас принялись поздравлять друг друга и стрелять в воздух.
И по странному стечению обстоятельств, именно сегодня (сразу же после взрыва людей в автобусе), руководителей "Бригады мучеников Аль Акса" и "исламского джихада" принимают в Кремле.
Altae _ 21.11.2012 15:35
IP: 93.74.132.---
Безглуздо вдаватися в історичні подробиці, але є смисл проаналізувати реалії.

ХАМАС – терористична організація, зацікавлена в жертвах серед мирного населення. В тому числі, серед свого власного мирного населення, яке вона сприймає як щось середнє між живим житом і терористом-смертником.

Тоді як ізраїльській армії реально не вигідні жертви серед мирного населення, як свого, так і палестинського, хоча б тому, що Ізраїлю не байдужа світова суспільна думка (я думаю, що сперечатися з цим безглуздо)

Ось так усе просто.
Altae _ 21.11.2012 15:30
IP: 93.74.132.---
salad:
Ситуація на Близькому Сході – патова, бо ОБІДВІ СТОРОНИ – ПРАВІ! Коли євреї постраждали від Холокосту, народи світу вирішили, що вони повинні мати власну державу. Справедливо? Так! А де ж її мати? Та там, де вона історично була – в Палестині. Справедливо? Так!. Ось і потягнулися євреї на землю предків... АЛЕ – на цій землі вже з 1500 років жили араби, обробляли її, ховали в ній покоління своїх предків, і природним чином, коли з"явилися на неї "претенденти" – обурилися до нестями. Справедливо? Так! **** І ось вже більше 60 років лл"ється кров, вирує обопільна ненавість і кінця цьому не видно. БО – ОБІДВА ПРАВІ! А зараз поміркуйте, наскільки легко втягнути українців в такий же кривавий та безнадійний конфлікт, скажимо, в Криму... І схоже, що "Свобода" кінець кінцем цього доб"ється!
почали про Газу, закінчили про "свободу". Геніально: (
Altae _ 21.11.2012 15:28
IP: 93.74.132.---
Павєл Бровкін:
Авторка статті свідомо бреше і перекручує. Вона підміняє поняття "вбивство цивільних людей" і "випадкова загибель цивільних людей при знищенні військових об'єктів".

Ізраїль поставив за мету знищити військові об'єкти ворога. Не його провина в тому, що цивільне населення знаходилося поряд з цими об'єктами під час бойових дій – розпочатих, зауважу, не Ізраїлем.

Чим більше такі люди як авторка будуть роділяти провину між ХАМАСом та Ізраїлем 50 на 50 – тим більше ХАМАС буде підставляти мирних людей під вогонь. Йому така арихметика вигідна.
+1
Павєл Бровкін _ 21.11.2012 14:46
IP: 93.75.182.---
Авторка статті свідомо бреше і перекручує. Вона підміняє поняття "вбивство цивільних людей" і "випадкова загибель цивільних людей при знищенні військових об'єктів".

Ізраїль поставив за мету знищити військові об'єкти ворога. Не його провина в тому, що цивільне населення знаходилося поряд з цими об'єктами під час бойових дій – розпочатих, зауважу, не Ізраїлем.

Чим більше такі люди як авторка будуть роділяти провину між ХАМАСом та Ізраїлем 50 на 50 – тим більше ХАМАС буде підставляти мирних людей під вогонь. Йому така арихметика вигідна.
Glaxo1 _ 21.11.2012 13:39
IP: 217.212.230.---
"На самом же деле за этими всеми событиями стоят всего лишь деньги, большие деньги.

Хотят рабы почувствовать своё национальное достоинство, пожалуйста, глашатаи тут как тут. Хотят почувствовать азарт скандалов, публичных разоблачений – пожалуйста, на любой вкус. Ведь люди ничтожны в своих повседневных влечениях. Ничто у них не вызывает большего интереса, чем чья-то трагедия. Сильные мира сего сотворят для вас любое светопреставление, всё, что угодно, только будь рабом, будь в толпе, будь как все и думай как все. Их мало, но они умеют управлять. А рабы они и есть рабы. Зарождение раболепия передаётся из поколения в поколение и мало кому удаётся вырваться из этого порочного круга. Поэтому всегда были и будут касты правителей и толпы рабов... Ибо сегодня всем миром правят деньги.

Причём рабам искусственно прививается не только бедность, но, как я уже говорил, и страх, на котором умные люди зарабатывают миллиарды. (Анастасия Новых "Сэнсэй-3")
Glaxo1 _ 21.11.2012 13:35
IP: 217.212.230.---
"Вы посмотрите как устроен мир, им правит лишь небольшая группа людей – Архонтов,сильных мира сего, на которых работают миллиарды людей. Вы думаете, они верят тому, что показывают по телевидению и пишут газеты? Нет, конечно, потому что они сами есть творцы тех событий, которые вы видите, ибо свершается это всё по их сценарию, дабы держать в постоянном страхе и раболепии своих подчинённых, то есть вас. А телевидение и пресса являются всего лишь глашатаями их "царских указов". Хотят рабы свободы и демократии, будет им свобода и демократия, причём в таком виде, в каком рабам и не снилось.
Глашатаи так разыграют фарс, что человек потом не то что не захочет этой свободы, а будет оковы свои целовать, лишь бы всё оставалось хотя бы так, как было прежде. Знаете, как в том анекдоте, чтобы человека сделать счастливым, у него нужно сначала всё отнять, а потом вернуть хотя бы половину. По большому счёту, все войны, революции, борьба за свободу, за демократию -всё это ложь, красивые сказки"
Glaxo1 _ 21.11.2012 13:26
IP: 217.212.230.---
" (по нему фактически проходила линия фронта).
– И охота было еврейскому народу воевать за личный интерес этих жрецов?! – высказался Виктор.
– Да какому нормальному человеку хочется войны? – прокомментировал его слова Сэнсэй. – Война нужна была Архонтам. Думаете почему они после Второй мировой войны так активно стали создавать этот "клинок Аримана"?
– "Клинок Аримана"?! – в один голос удивились ребята.
Сэнсэй немного помолчал, словно размышляя, открывать эту информацию или нет, но потом ответил:
– Да. Будет время, взгляните ради любопытства на карту Израиля с момента его образования, на его границы после так называемой "войны за независимость" в 1948 году.
– Сэнсэй, – нетерпеливо промолвил Женька, – умеешь ты, однако, щекотать моё любопытство. "Будет время", "взгляните на карту"... У меня аж пятки зачесались прямо сейчас побежать в ближайшую отсюда библиотеку...Ребята его активно поддержали.- Да, Сэнсэй, нарисуй хоть на песке, - предложил Стас." (Новых "Сэнсэй-3")
Glaxo1 _ 21.11.2012 13:21
IP: 217.212.230.---
"... пока к власти в Египте не пришли люди, которые прекрасно понимали, куда и кому уходят прибыли от канала. Египетское правительство просто взяло и в 1956 году национализировало компанию Суэцкого канала. Архонты явно не ожидали такой смелости от властей, поддерживаемых теми, кто давно и упорно противостоял им. Ну и пошло-поехало. "Правящие круги" Великобритании, Франции и США, а по сути марионетки Архонтов, сразу начали оказывать дипломатическое давление на Египет, добиваться так называемой "интернационализации" канала. Организовали экономическую блокаду страны. Но Египет без помощи не остался. Тогда они, при участии Израиля, устроили военную интервенцию против Египта, в ходе которой специально повредили канал. Тоже не помогло. Египтяне вскоре восстановили канал. Но Архонты не могли смириться с этой потерей. Кстати говоря, израильская война 1967 года против Египта и некоторых других арабских стран была развязана, в том числе, и с целью получения канала..." (Анастасия Новых "Сэнсэй-3")
kudytam _ 21.11.2012 13:10
IP: 95.133.100.---
На всі питання відповів Navin, крім одного: Чому Ізраїль не виконує рішення ООН і план ООН по розділу Палестини прийнятий 29 листопада 1947?
Vlad_iz_Kharkova _ 21.11.2012 12:26
IP: 94.179.99.---
В той же час в Газі напередодні бойовики ХАМАС розстріляли шістьох осіб, звинувативши їх в пособництві Ізраїлю.
Всіх шістьох стратили публічно в Газі, повідомляє сайт телеканалу "Al Arabiya".
Трупи убитих були кинуті на місці розправи, де незабаром зібралися численні роззяви. Вони прив'язали одне з тіл і до мотоцикла і потягли по вулицях. Натовп в цей час скандував "Шпигун! Шпигун!"

Это ответ на вопрос, почему 3-е убитых в Израиле вызывают больше сожаления, чем сотня в Газе. Потому что в Газе так относятся к жизням людей. Потому что в Израиле для защиты людей придумали Железный Купол, а в Газе ставят пусковые установки в жилом доме.
В конце концов, потому что есть вполне европейская страна, которая получила кусок пустыни и с/х продукцией с этой пустыни кормит пол мира. И есть Газа, которая по уровню жизни превосходит Украину, но ничего не производит, а живет с гуманитарной помощи, получаемой за беды и страдания.
twin248 _ 21.11.2012 12:21
IP: 157.193.118.---
Svidomyt74:
Wealthy_citizen:
Svidomyt74:
]Россия матушка освободительница. Спасла от знищеня армян болгар сербов грузин
Так тобі ніхто не забороняє любити свою матушку. Люби її, розвивай і не дописуй на сайтах інших держав.
Быть украинцем- это быть русским на окраине России и защищать ее.
Малая Русь – на старославянском это означает исконная родина Руси.
Быть русским – это означает обладать правом на мировую славу и гордость ибо у России Богом данная миссия спасать мир.
Тот кто этого не понимает и желает деления Руси является сатанистом и богопротивником так как сказано, что "какой мерой мерите, такой отмерится и вам".
Так что не с крымчанином и не с русским, а с Богом воюют убогие бандеровци и националисты.
Сами подсчитайте свои шансы))
Слышь НАЦИСТ Московский, ты больной психопат. Дед и папа твои овчарками были в оцепленных селах Глодомора и лагерях ГУЛАГа.
liberia _ 21.11.2012 10:45
IP: 78.108.63.---
Навін
я би на твайом мєстє правєріл падвал.
пожєртвут табой нє мігнув глазом.

как Бєня Гуріон утопіл двє тищі тваїх соплємєнніков.
сьєзді на пабєрєжьє, пачітай таблічку, історік ти наш...
Navin _ 21.11.2012 10:37
IP: 46.98.158.---
умственных способностях
Navin _ 21.11.2012 10:37
IP: 46.98.158.---
Sevenday:
Navin:
Sevenday:
во какие гуманисты-рацоналисты сионисты – они даже тот факт что вспаривали беременым животы убивали детей и страриков обоснуют скажут ведь детки выростут и станут терористами надо их убивать еще в утробе матери... такова их суть
про животы ничего знаю, а вот тебе лоботомию сделать бы не помешало. и гланое, при этом, это бы никак не отразилось бы на твоих у
Navin _ 21.11.2012 10:27
IP: 46.98.158.---
Igor_kyiv_:
Navin_:
Вибач, шановний, поправ мене – якщо є помилка:
після другої світової оон проголосило створення двох країн на близькому сході – ізраїлю і палестини. Ізраїль створив країну та окупував територію палестини. Палестинцям це не сподобалося і почалися війни.
если вам лень хотя бы слегка изучить историю – я вам ее расскажу бесплатно.
в общем, ссылки на международное право можно считпть бессмысленными после того, как в 1948 году сразу после ЗАКОННОГО образования Израиля, на него со всех сторон напали арабы. Если бы бездарные и трусливые арабы этого не сделали (а потом не повторили это еще несколько раз) Израиль бы находился в границах 1947г. Но им об этом стоило подумать раньше – теперь время ушло. Кстати, спросите у израильских арабов – что они думают о своих "братьях" из Газы, и вы сильно удивитесь!
liberia _ 21.11.2012 10:21
IP: 93.182.129.---
мдя, тлєєт там слабєнько.
тут в сєті Бєнє Натаньяху падсказивают, а он всьо чухаєтся.
взарвать в тєль авівє двє висоткі, как в масквє сдєлалі – і впєрьод.
міравая абчєствєнность будє апладіравать еслі газа ісчєзнєт с ліца зємлі.

правда закавика єсть.
пархатим нікто нє павєріт.
послє всєх іх фальш флаг опєрєйшєн.
да етой паслєднєй фоткі, гдє бравий палєстінєц запускаєт пєтарду на Ісраєль – а на шєє звєда давіда случайна засвєтілась...
Юошминальд _ 21.11.2012 10:21
IP: 94.45.91.---
Svidomyt74:
Я вот сцу и сру на украинский флаг.Потому что считаю это государство людоедом.
====================================================
Подонок – он везде – подонок. Ты сейчас обгадил людей, живущих в Украине. Ну почему сейчас, ведь это твоё любимое занятие! Мразь!
четвер _ 21.11.2012 10:17
IP: 91.192.180.---
автору респект і "уважуха", приємно читати статті адекватних людей.
побільше б таких людей в нас, можливо і жили б по іншому...
Гоцка _ 21.11.2012 10:15
IP: 77.126.100.---
А правди тут нема. Правди бояться всі. Може вся правда в тому, що два народи хочуть зжерти один одного? Ось коли від цього протистояння запалахкотіє увесь світ – тоді вже буде не до визнання правди. Ми всі самовбивці.
Aтака Путіна1292 Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter