Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
блинифигасе _ 21.11.2012 01:04
IP: 46.117.54.---
yla:
легче всего рассуждать сидя далеко от Израиля о несчастных палестинцах
Израиль никогда не начинал бомбить Газу первым
а эту барышню посадить бы в том же Ашдоде на теплый стул у компьютера писать сопливые статейки о несчастных арабах, а в это время звучит сирена цева адом, посмотреть бы как сверкали бы ее пятки, или в пять утра вскакивать с кровати, хватать детей и бежать в убежище, или увидеть как в садике маленькие дети при звуки сирены кричат "цева адом" и в рядок усаживаются на корточки прикрывая головы руками
мало притного, а такие обстрел происходят постоянно, каждый месяц, как нагреет головы этим бездельникам из Газы, они начинают стрелять, все для того чтобы получить очердную порцию денежного поощрения от Ирана
Вы бы стали переубеждать палестинца? У неё палесы друзі. Скажи мне кто твой друг... Интересно если б ей повезло поприсутствовать на линчевании еврея, поучавствовала бы?
Sevenday _ 21.11.2012 01:04
IP: 178.92.177.---
OdessitM:
Sevenday:
Да, обмотайся петардами и пойди какого нибудь ребе напугай. Только маленькими, а то пальцы обожжешь.
не нравится правда матка привыкли словоблудием народ дурачить)
Gonsales _ 21.11.2012 01:03
IP: 93.77.16.---
ну звідки беруться такі наївні арабофілки????????????????????????
Sevenday _ 21.11.2012 01:02
IP: 178.92.177.---
OdessitM:
Sevenday:
Тебе пора спать!
10 И написал он (Мардохей Иудеянин) от имени царя Артаксеркса, и скрепил царским перстнем, и послал письма чрез гонцов на конях...
11 о том, что царь позволяет Иудеям, находящимся во всяком городе, собраться и стать на защиту жизни своей, истребить, убить и погубить всех сильных в народе и в области, которые во вражде с ними, детей и жен, и имение их разграбить...
16 И прочие Иудеи, находившиеся в царских областях, собрались, чтобы стать на защиту жизни своей и быть покойными от врагов своих, и умертвили из неприятелей своих семьдесят пять тысяч, ...
17 Это было в тринадцатый день месяца Адара; а в четырнадцатый день сего же месяца они (евреи) успокоились и сделали его днем пиршества и веселья.
svojak _ 21.11.2012 01:02
IP: 46.149.188.---
Sevenday:
Треба не тільки молитвою а й служінням допомогти страдаючому палестинському народу.
Что, тебе уже не жалко палестинцев, когда их уничтожает Асад?
блинифигасе _ 21.11.2012 00:59
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
Теперь иди и порази Амалика [и Иерима] и истреби все, что у него [не бери себе ничего у них, но уничтожь и предай заклятию все, что у него]; и не давай пощады ему, но предай смерти от мужа до жены, от отрока до грудного младенца, от вола до овцы, от верблюда до осла" (Первая книга Царств, 15:3)
А из Мао у тебя ничё нету?
Sevenday _ 21.11.2012 00:58
IP: 178.92.177.---
"В тот же день взял Иисус Макед, и поразил его мечом... никого не оставил, кто бы уцелел и избежал; и поступил с царем Македским так же, как поступил с царем Иерихонским. И пошел Иисус и все Израильтяне с ним из Македа к Ливне и воевал против Ливны; и предал Господь и ее в руки Израиля, и взяли ее и царя ее, и истребил ее Иисус мечом и все дышащее, что находилось в ней: никого не оставил в ней" (Ис.Нав. 10, 28-30).
OdessitM _ 21.11.2012 00:57
IP: 212.178.4.---
Sevenday:
Да, обмотайся петардами и пойди какого нибудь ребе напугай. Только маленькими, а то пальцы обожжешь.
yla _ 21.11.2012 00:57
IP: 46.119.8.---
легче всего рассуждать сидя далеко от Израиля о несчастных палестинцах
Израиль никогда не начинал бомбить Газу первым
а эту барышню посадить бы в том же Ашдоде на теплый стул у компьютера писать сопливые статейки о несчастных арабах, а в это время звучит сирена цева адом, посмотреть бы как сверкали бы ее пятки, или в пять утра вскакивать с кровати, хватать детей и бежать в убежище, или увидеть как в садике маленькие дети при звуки сирены кричат "цева адом" и в рядок усаживаются на корточки прикрывая головы руками
мало притного, а такие обстрел происходят постоянно, каждый месяц, как нагреет головы этим бездельникам из Газы, они начинают стрелять, все для того чтобы получить очердную порцию денежного поощрения от Ирана
блинифигасе _ 21.11.2012 00:57
IP: 46.117.54.---
OdessitM:
Подумапрактически все арабо израильские войны начинали арабы и все были ими проиграны. И еще маленькая личная заметка. Когда еврейский ребенок или подросток забредет в Иерусалиме в арабский квартал, его, в лучшем случае забросают камнями. А когда палестинские эскулапы, которые вместо медицины учились у нас бухать, доводят до ручки своих же детей, их переводят в израильские клиники, например в Шнайдер, где лечат как своих и бесплатно. А папа ребенка, который вчера запускал кассам, сидит у кроватки и жрет еврейскую пайку.
Чистая правда. Одно замечание, израильские арабы служат в ЦААЛь, работают врачами в израильских клиниках, имеют свои бизнесы в израиле и нанимают евреев на работу. Друзы (100тыс. население) братья по оружию, превосходные бойцы, есть даже генералы, призываются даже женщины.
svojak _ 21.11.2012 00:56
IP: 46.149.188.---
Sevenday:
Треба не тільки молитвою а й служінням допомогти страдаючому палестинському народу.
Асад уничтожает палестинцев и тебе это нравится. Правильно?
Sevenday _ 21.11.2012 00:55
IP: 178.92.177.---
Треба не тільки молитвою а й служінням допомогти страдаючому палестинському народу.
svojak _ 21.11.2012 00:52
IP: 46.149.188.---
emilio:
Вот эта методичка этого тролля.
e-reading.org.ua/chapter.php/21122/57/Dyuk_-_Evreiiskiii_vopros_glazami_amerikanca.html
OdessitM _ 21.11.2012 00:52
IP: 212.178.4.---
Sevenday:
Тебе пора спать!
Sevenday _ 21.11.2012 00:52
IP: 178.92.177.---
svojak:
Sevenday:
Асад на данный момент убил, за полтора года войны, больше палестинцев, чем Израиль за всё время существования... Только в одном лагере Ярмук для палестинских беженцев, находящимся в Дамасске, было уничтожено несколько тысяч палестинцев в результате ковровых бомбардировок авиацией Асада в этом году. Аналогично и по другим лагерям беженцев в Сирии... Ибо Асад уничтожает всех суннитов в Сирии в том числе и палестинцев (они так же сунниты)... Ну что скажешь на это, тролль?
троль гой антисимит любите богоизбраные ярлыки вешать и извиваться)))
IgorL2007 _ 21.11.2012 00:52
IP: 194.143.137.---
Кожен народ несе відповідальність за власний вибір. Араби Палестини вибрали шлях помсти євреям за захоплення їхньої землі. Цей шлях помсти вбиває палестинців сотнями, але вони не спроможні від нього відмовитись, вони заручники власної ненависті. Все що робиться на Землі в руках Господа і той хто не розуміє Господньої Волі той втрачає майбутнє. Палестинці мають стати мудрими, відмовитись від власної помсти та ненависті і тоді Господь відкриє їм нові можливості. Це вибір який зможе зробити тільки зріла нація, нація яка вийшла з печерної темряви насильства та злоби. Я вірю що війни зроблять палестинців нацією мудрих переможців, нацією людей які можливо перші на Землі навчаться не відповідати злом на зло як вчив на Ісус Христос, який не дарма прийшов у цей світ саме в Палестині. В Палестині яка дарувала надію всьому людству. Будемо молитись за те щоб нарід палестинський скоріше позбувся зла та ненависті, а Господь захистив дітей своїх від лихої смерті та злої долі.
Sevenday _ 21.11.2012 00:51
IP: 178.92.177.---
блинифигасе:
Sevenday:
блинифигасе:
Sevenday:
Ну и был там хоть один еврей в Сабра и Шатила?
Пьер Пеан из газеты Ле Монд пишет:
"По свидетельствам палестинцев, израильские солдаты принимали участие в арестах, грабежах, избиениях и расстрелах непосредственно рядом с лагерями и внутри них. Согласно этим же свидетельствам, часть мужчин, детей и подростков мужского пола, арестованные израильтянами, позже оказались убитыми"
Кого хочешь цитируй только не французов. Нация представленая в студии передачи "Как стать миллионером" приходит на помощь своему соотечественнику, который не может опредилится что ж вращается вокруг земли Марс, Луна, Венера или Солнце и подсказывает ответ "солнце", достойна только тех кто их цитирует.
ну конечно они же гои))))
svojak _ 21.11.2012 00:50
IP: 46.149.188.---
Sevenday:
Асад на данный момент убил, за полтора года войны, больше палестинцев, чем Израиль за всё время существования... Только в одном лагере Ярмук для палестинских беженцев, находящимся в Дамасске, было уничтожено несколько тысяч палестинцев в результате ковровых бомбардировок авиацией Асада в этом году. Аналогично и по другим лагерям беженцев в Сирии... Ибо Асад уничтожает всех суннитов в Сирии в том числе и палестинцев (они так же сунниты)... Ну что скажешь на это, тролль?
блинифигасе _ 21.11.2012 00:50
IP: 46.117.54.---
bari:
Пані Наталю. Я теж був в Палестині. Ця війна – це геноцид палестинців, організований Ізраїлем! Але про це ніхто не говорить, бо це не є політично коректно!! Бо Обама і Ештон розпинаються про право Ізраїлю на самозахист! Найвпливовіші люди світу брешуть, щоб не сказати правди про злочини проти людства, які коїть Ізраїль! Це жах! Але на світі є Бог! Тому кров палестинських діток взиватиме про помсту до неба. І помста прийде! Бо Бог – це справедливість і його не зможуть купити навіть найбагатші євреї світу
Як погано ти думаєш про Нього.
emilio _ 21.11.2012 00:50
IP: 141.14.217.---
OdessitM:
Sevenday:
Да, а еще после второй интифады, Израиль в Газе, на самой границе, построил микрорайон из высоток. В знак доброй воли. через несколько месяцев братья мусульмане поставили на высотках тяжелые пулеметы и начали палить по теплицам в Сдероте. Как раз на дистанции выстрела. Евреи заехали туда на танках. Аккуратно выселили всех и подорвали высотки. Вони было как всегда. О страданиях мирного арабского народа. Прокомментируй, а?
Годі вже з цим тролем серйозно розмовляти? Він про- сто тупо повторює радянські та арабські пропагадистскі інсінуації.
Sevenday _ 21.11.2012 00:49
IP: 178.92.177.---
Теперь иди и порази Амалика [и Иерима] и истреби все, что у него [не бери себе ничего у них, но уничтожь и предай заклятию все, что у него]; и не давай пощады ему, но предай смерти от мужа до жены, от отрока до грудного младенца, от вола до овцы, от верблюда до осла" (Первая книга Царств, 15:3)
блинифигасе _ 21.11.2012 00:48
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
OdessitM:
Начиная с 2000 года более 7500 палестинских детей в возрасте от 12 лет были задержаны и подвергнуты разбирательству в "израильских" "судах". Вы можете представить себе эту ситуацию наоборот?...
С моммли, площадь которого не превышает 360 квадратных километров

А вы можете себе представить, что из 10-15 детей в семье в Газе часто один готовится к участи смертника и семья за него получит тысяч 20 долл, которых хватит на несколько лет на остальных. И дают эти деньги богатенькие эмиры, которые, при желании, давно бы расселили несчастных, где-нибудь на берегах Персидского залива. Одних башен в Дубае хватит на пол Газы. Да и есть у них земля своя. Ведь Иордания это и есть Палестина.
филистимляне есть палестинцы чья же издревле земля)))
Блин, какие иногда тёмные люди ещё попадаются в этой стране с вполне образованым казалось бы населением.
Sevenday _ 21.11.2012 00:47
IP: 178.92.177.---
псалм 137, который прославляет страшную месть: "Блажен, кто воздаст тебе за то, что ты сделала нам! Блажен, кто возьмет и разобьет младенцев твоих о камень".
SunnyXXX _ 21.11.2012 00:45
IP: 109.106.15.---
Они враждуют уже очень давно, они так развлекаются, сколько друг друга знают))) Сейчас преимущество в оснащении, в вооружении за Израилем, он сильнее и может уничтожить слабое звено Хамаса, а то и его целиком включая какоето количество мирных жителей, тогда выжившие, я думаю, вынуждены будут быть сильнее и еще радикальнее, а может и нет, хз. Читал когдато, для того, чтобы сделать человека рабом, нужно такое приложить к нему насилие, чтобы он не смог уже мстить, не смог отвечать, но не настолько большое, чтобы он потерял себя-как-ценность, что он не стал отчаянным) В любом случае ни Израиль, ни Хамас, как мне кажется, не демонстрирует ни единого признака мудрости (или любой другой превосходящей ценности), чтобы становится на какуюто из этих сторон и это грустно.
блинифигасе _ 21.11.2012 00:43
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
блинифигасе:
Sevenday:
Ну и был там хоть один еврей в Сабра и Шатила?
Пьер Пеан из газеты Ле Монд пишет:
"По свидетельствам палестинцев, израильские солдаты принимали участие в арестах, грабежах, избиениях и расстрелах непосредственно рядом с лагерями и внутри них. Согласно этим же свидетельствам, часть мужчин, детей и подростков мужского пола, арестованные израильтянами, позже оказались убитыми"
Кого хочешь цитируй только не французов. Нация представленая в студии передачи "Как стать миллионером" приходит на помощь своему соотечественнику, который не может опредилится что ж вращается вокруг земли Марс, Луна, Венера или Солнце и подсказывает ответ "солнце", достойна только тех кто их цитирует.
ONLINE
Мовне питання191 Зеленський76 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter