Ірина Славінська Літературний оглядач

ЛГБТ в українському мистецтві та політиці

31 серпня 2013, 11:55

На сайті Громадського радіо з'явився перший епізод мого подкасту "Антена". Це програма про українські культури – і слово "культура" тут не просто так стоїть у множині.

Я хочу роздивитися різні виміри мистецьких практик, які нас оточують. Не обійдеться без кавалку політики та розмов із правозахисниками – на моє глибоке переконання, зараз в Україні політичний контекст дуже тісно пов'язаний із культурним.

Перший епізод "Антени" – це розмова з Максимом Буткевичем про ЛГБТ в українських культурних і політичних практиках.

Слухати на SoundCloud можна тут.

Слухати на сайті "Громадського радіо" можна тут.

Дайджест такий: "Література та мистецькі практики тут є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус".

Для мене особисто дуже символічним є те, що цей запис знаходиться поруч із записом розмови Наталки Соколенко із Юрієм Луценком. Саме Луценко нещодавно написав, що "Краще дозволити раз в рік гейпаради, ніж щодня чекати російських танків, як у Грузії 2008 року". Про характерність дихотомії між "танками" та "гейпарадами" я не писатиму – надто все це очевидно.

Для тих, хто лінується слухати – написала короткий конспект кількох тез, які звучать у записі.

Чому ідеться не лише про "гомо"

Ідеться про болюче і чутливе запитання, що лягає в площину ширшого кола болючих і чутливих запитань. Ідеться про приниження меншин – це дискримінація, ґеттоїзація, маргіналізація.

Меншини не обов'язково принижувати. Можна просто витісняти та робити невидимими. Не обов'язково до меншин ставитися погано, не обов'язково їх вбивати. Меншини можна вбивати інформативно та комунікаційно – якщо їх немає в інформаційному просторі, то ніби не існує і в реальності.

Замовчування та екзотизація

Коли мова іде про "середню температуру по палаті" ставлення до ЛГБТ-спільноти в Україні, то маємо мовчання-замовчування та екзотизацію.

Наприклад, коли ти говориш, що є проблема, то тобі заперечують, що проблеми нема, бо про неї, мовляв, ніхто не говорить, і тому про це не потрібно говорити. Це замовчування.

Інший епізод на цю ж тему – презентація антології ЛГБТ-поезії "120 сторінок Содому" . Тоді обурення викликали не власне тексти, а слово ЛГБТ на обкладинці. Якби тексти антології були надані поза цим контекстом, їх ті молодики, котрі прийшли громити презентацію, сприйняли б як просто любовну лірику. Це ситуація обурення через те, що хтось "виносить сміття" на люди.

А щодо тенденції екзотизації – то вона дуже пов'язана з тенденцією замовчування.

Наприклад, від гомофобів часто можна почути, що культурний чи політичний простір України окупований ґеями... і далі йде опис персонажа, який схожий чи то на Борю Моїсєєва, чи то на Вєрку Сердючку. Це абсолютно екзотичний персонаж, якого перетворюють на репрезентативного для всієї ЛГБТ-спільноти. Це наслідок відсутності в спільноті ЛГБТ-життя, наслідок його замовчування.

Ґеттоїзація

Цікаво, що коли про ґеїв говориться на спокійнішому та серйознішому рівні, то ми бачимо ще одну тенденцію – це ґеттоїзація. І вона дуже помітна. Наприклад, у висвітленні проблематики ЛГБТ в засобах масової інформації.

Тут ситуація ніби змінилася, бо протягом останніх років з'явилося чимало активістів і активісток, які відкрито говорять про існування ЛГБТ-спільноти, про проблеми ЛГБТ-спільноти. Вони можуть спокійно показати свої обличчя, вони спокійно скажуть на камеру про себе як про представника чи представницю ЛГБТ-спільноти. Тобто тепер ситуація "ми шукали людину нетрадиційної орієнтації, але не знайшли" – неможлива.

Але наявна ситуація ускладнюється тим, що в ЗМІ представники ЛГБТ – "вони", а самі ЗМІ та їхня аудиторія – це "ми". Навіть якщо про цих ЛГБТ-активістів не буде сказано нічого поганого.

Показовий приклад можна знайти в репортажах про марш рівності в Києві, який називають "першим ґей-парадом". Навіть у збалансованих новинних сюжетах синхрони мовців титрували так: "Наталка, представниця сенс-меншини", "Дмитро, представник секс-меншини", "Дітріх, гість з Німеччини", "Тетяна, мешканка Києва".

Тобто тут видно поділ на "мешканців Києва", "гостей іноземних делегацій" і "представників секс-меншин".

Так само журналістам важко звикати до вживання замість слова "гомосексуаліст" – слова "гомосексуал". Вони розуміють, що так правильно, але ідеться про певну інертність мови. А також про те, що люди не розуміють усіх негативних конотацій слова "гомосексуаліст", не розуміють, що це слово відсилає до радянських репресивних практик.

Подібний приклад: коли звучить думка, що права секс-меншин "не на часі", не є "найбільш нагальною", бо "їх мало". Це твердження має під собою абсолютно ірраціональне підґрунтя.

В таких умовах будь-хто, хто виступає за рівність, припинення дискримінаційних практик, на думку багатьох, не може не бути представником ЛГБТ.

Ставлення до ЛГБТ – це лакмусовий папірець. Людина може позиціонувати себе як толерантну, таку, що проти ксенофобії, але, коли ідеться про питання, пов'язані з ЛГБТ, то все змінюється. В голові падає залізна завіса.

Це ж можна сказати і про рівень публічного обговорення. Та бачимо дрімучий рівень невігластва. Особливо в маргінальних або місцевих виданнях.

Закон про протидію дискримінації

Про цей закон було поширене твердження, згідно з яким його впровадження означатиме легалізацію одностатевих шлюбів і всиновлення дітей одностатевими парами. Хоча варто було просто відкрити сайт Верховної Ради та прочитати закон.

У ньому ішлося лише про заборону дискримінації в сфері працевлаштування чи в процесі трудових відносин.

Окремо для тих, хто побоювався за наші кришталеві сімейні цінності, в тому самому законі було сказано, що його норми не поширюються на Сімейний кодекс.

Але навіть згадка про ЛГБТ-спільному в контексті працевлаштування вибила цей закон. Це перебило перспективи на найближчий час – цей пункт був одним із ключових для ЄС та лібералізації візового режиму.

Чому тема ЛГБТ така "страшна"?

Було би добре мати відповідь. Таке відчуття, що відповідь – це цибулина, де постійно бачиш нові шари.

Тут є психологічні причини – індивідуальні та колективні фобії. Є спадок репресивної політики СРСР. Є вплив тюремної субкультури на широкі верстви населення та вплив тюремного етосу на повсякденне життя, особливо на життя менш привілейованих верств населення.

В психологічному плані ґей – це невидимий ворог, якого важко розпізнати, який всюди "тягне своїх". Це enemy within. Це робить ЛГБТ-спільноту зручною для перетворення на цапа-відбувайла.

Ґей-парад і оптимізм

Якщо подивитися на динаміку обговорення теми ЛГБТ, то стає ясно, що обговорення тепер відбувається в ширших колах. До нього долучаються люди, котрі самі не є представниками ЛГБТ-спільноти. Справді почали лунати голоси в медіа. Справді не було жертв під час маршу 25 травня – хоча всі люди, які туди йшли, були готові, що їх звідти винесуть.

Така одинока подія не є індикатором покращення, але в загальному контексті є приводом для оптимізму.

Ліки від гомофобів

Ми маємо мобілізацію гомофобних сил, причому на різних рівнях – від політичного, політично-партійного, парламентського, до grass roots гомофобії (низових організацій). Це неминучий процес. Велика роль у тому, що відбуватиметься, належатиме медіа та масовим практикам. Тут важливими є книжки, фільми тощо.

Вони показують навіть тим, хто не хоче цього бачити, що реальність – набагато різноманітніша та складніша. І що реальності не треба боятись, не треба тікати в обійми дискримінаційних практик.

Література та мистецькі практики взагалі є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус.

UPD:

На "ВідеоТеці" опублікували оновлення мого відеоблогу – про концепцію програми, перший її випуск і про плани на майбутнє. З дня запису відбулося трохи новин – на рахунках ГР вже трохи більше 3 тисяч гривень (до речі, долучайтеся, тисніть кнопку "Підтримай нас"), перша програма вже вийшла в люди, програму про Форум видавців запишу от-от. Все інше – цілком актуальне досі.

powered by lun.ua
Коментарі — 287
Altae _ 31.08.2013 17:46
IP: 93.74.132.---
deinde:
Помогает еще многоженство. Я в общем-то за, только жене не говорите:-)))
Проблема не в гомосексуалах. Проблема в том, что в Европе, родив ребенка один из родителей ставит крест на карьере. Поэтому очень многие,из тех кто работает, рожают первого ребенка очень поздно. В 30-35 лет. Соответствннно, на второго отваживаются единицы.
Проблема не только в этом. Многие замужние женщины в Европе вообще не работают, проблемы карьеры как таковой у них нет. Но...

Если вы посмотрите на историю, то демографический спад в Европе начался одновременно с сексуальной революцией. Поворотным моментом было изменение моральных устоев общества. До определенного момента рождение и воспитание детей было святым долгом, естественным и желанным событием. А сейчас люди все больше думают только об удовлетворении своих желаний, о каких-то чувственных наслаждениях. Секс сделался развлечением. Вот и все.
vsyo_prosto _ 31.08.2013 17:42
IP: 37.115.209.---
Ростислав Власюк:
При чтении некоторых фрагментов из инаугурационной речи Обамы после его переизбрания на второй срок невольно возникает ощущение, что главной миссией Америки уже готовы объявить защиту прав гомосексуалистов во всём мире: "Наш путь не завершен, пока закон не относится к нашим гей-братьям так же, как и ко всем остальным... Мы будем обновлять те институты, которые расширяют наши возможности по управлению кризисами за рубежом... Мы будем поддерживать демократию от Азии до Африки, от Америки до Ближнего Востока, потому что наши интересы и наша совесть заставляют нас действовать от имени тех, кто стремится к свободе" (подробнее: Obama lauds progress on gay civil rights in inaugural address // Reuters, 21.01.2013; Obama's inaugural speech gives hope to gay marriage supporters // Los Angeles Times, 21.01.2013).
deinde _ 31.08.2013 17:36
IP: 46.115.122.---
Altae:
deinde:
Это не я, это тут ниже один товарищ подобное высказал.

Вы абсолютно правы относительно турок в Германии и арабов во Франции. Проблема огромная и очень опасная. Но причины ее далеки от толерантности к гомосексуалам.
Причины в том, что коеффициент рождаемости в странах Европы: 1,3 – 1,4. Тогда как в странах арабского мира: 2,5 – 4.

А причиной этого есть разрушение института традиционной семьи.

Вот об этом мы и должны заботиться – о сохранении семьи. А помогают ли в этом деле геи с лесбиянками? Нет.
Помогает еще многоженство. Я в общем-то за, только жене не говорите:-)))
Проблема не в гомосексуалах. Проблема в том, что в Европе, родив ребенка один из родителей ставит крест на карьере. Поэтому очень многие,из тех кто работает, рожают первого ребенка очень поздно. В 30-35 лет. Соответствннно, на второго отваживаются единицы.
vsyo_prosto _ 31.08.2013 17:36
IP: 37.115.209.---
deinde:
vsyo_prosto:
deinde:
Вы хотите сказать, что, если вас поставить перед выбором стать хромым или остаться
нормально ходящим, вы выберите первое в случае 90% хромоты населения?)
Предпочту остаться ненормальным. Придется, правда прихрамывать, чтоб насильно не охромели.
Т.е. вы согласны, что "хромота",так называемая вами "уже норма", во втором случае, всё-таки не норма? Так неужели из этого трудно сделать вывод, что пропаганда, попытка белое представить чёрным, расчистить дорогу в законодательстве для укрепления положения числа "хромых" это
не есть хорошо? А ведь они не остановятся, потому что по сути они паразитируют на жизни. Им
для существования нужна постоянная подпитка в виде новых жизненных сил, которые они и пытаются привлечь самыми разными способами под вывеской демократии.
slovoimargines _ 31.08.2013 17:35
IP: 93.73.180.---
touche

Щодо економічного розвитку пострадянських країн, давайте конкретно. За рейтингом Світового банку, Росія на 5-му місці за обсягами ВВП, випереджаючи всі країни ЄС.
Але не втому справа. Скажіть, а як пропаганда гомосексуалізму стимулює економічний розвиток?
slovoimargines _ 31.08.2013 17:32
IP: 93.73.180.---
Peter Blood:
slovoimargines:
Тепер, вбиває мене логіка гомосятини. Виявляється, як людина довбиться в сраку, то у неї прокидається геніальність. Тут наводяться, навіть, конкретні приклади. Отже, висновок простий-слід більше довбитися в сраку, станеш також генієм.
====
А якщо хтось недорозвинутий має зразу і х...я і п...ду – то це "супергеній"???
Це вже не недорозвиток, а перерозвиток.
touche _ 31.08.2013 17:32
IP: 99.233.168.---
Як на мене, то "збоченості" набагато більше, коли певна політична сила вважає нормою чи християнськими цінностями не поважати світогляд приватного життя іншої. Ніхто не буде заперечувати, що Західні країни в економічному, соціальному і суспільному рівні далеко попереду від країн колишнього СРСР. До речі, у часи "перебудови" було більше різного роду свободи і дуже мало, хто навіть думав вчиняти фізичне насильство над ЛГБТ. Тепер в Росії на високому троні сидить "дуже крутий хлопець-дзюдоїст" і задає тон нової хвилі мод щодо маргіналізації ЛГБТ. Більше того, ця "крута культура" має усі претензії бути набагато більш цивілізованішою і навіть більш християнською, ніж такі самі християни на Заході. В Україні є певні політичні сили, які на усіх кутках б'ють себе в груди на рвуть на собі майки, називаючи себе патріотами України, одночасно підтримуть цю "круту моду" кремлівського "дзюдоїста, малюючи себе ідеальними.
Ростислав Власюк _ 31.08.2013 17:28
IP: 94.178.228.---
про нібито дихотомію – "гейпаради" та "грубе військове втручання".

як тоді ці "ніби не поєднувані" поняття поєднала Європа – бомбардування і вбивство мирних лівійців, а також іракців, і свободу геям, лесбіянкам та іншим збоченцям калічити, напр., дитячу психіку?
slovoimargines _ 31.08.2013 17:28
IP: 93.73.180.---
deinde:
slovoimargines:
Тепер, вбиває мене логіка гомосятини. Виявляється, як людина довбиться в сраку, то у неї прокидається геніальність. Тут наводяться, навіть, конкретні приклади. Отже, висновок простий-слід більше довбитися в сраку, станеш також генієм.
Похоже в Вашем случае, это единственное оставшееся средство.:-)))
А Ви по собі не рівняйте усіх, дорогой товаріщ гавносєк! Хтось мислить головою, хтось дупою. Всі різні. Я також проти дискримінації.
Altae _ 31.08.2013 17:27
IP: 93.74.132.---
toradora16:
Ты хоть понял чего ляпнул то? Ты предлагаешь женщинам одеть паранджу, выселить на отдельную половину дома и пиз...ить палкой за непослушание? Спроси у своей матери как она к такому отнесется.
Я-то понял что я сказал. А вот ты, по-видимому, нет. Перечитай мои комменты, дурень.
deinde _ 31.08.2013 17:24
IP: 46.115.122.---
slovoimargines:
Тепер, вбиває мене логіка гомосятини. Виявляється, як людина довбиться в сраку, то у неї прокидається геніальність. Тут наводяться, навіть, конкретні приклади. Отже, висновок простий-слід більше довбитися в сраку, станеш також генієм.
Похоже в Вашем случае, это единственное оставшееся средство.:-)))
slovoimargines _ 31.08.2013 17:21
IP: 93.73.180.---
Тепер по журналістах. Рівень журналістики у нас став просто нікчемний. Все із-за того, що представники цієї професії полюють за сенсаціями замість того аби висвітлювати дійсно болючі проблеми в суспільстві. Тут вже казали про проблему дитячої смертності й інвалідності, але ж аби писати на цю тему, слід ходити по лікарнях та інтернатах, дивитися на жахливі видовища і вислуховувати не завше приємні речі. Крім того, а хто про це читатиме? Хто захоче псувати собі настрій? Треба десятиліття аби на цій темі зробити собі ім"я.
А напиши про педрил і аншлаг гарантовано. Відразу інтерес до персони і небо стає різнокольоровим для всіх. Отака в нас журналістика.
Altae _ 31.08.2013 17:20
IP: 93.74.132.---
deinde:
Это не я, это тут ниже один товарищ подобное высказал.

Вы абсолютно правы относительно турок в Германии и арабов во Франции. Проблема огромная и очень опасная. Но причины ее далеки от толерантности к гомосексуалам.
Причины в том, что коеффициент рождаемости в странах Европы: 1,3 – 1,4. Тогда как в странах арабского мира: 2,5 – 4.

А причиной этого есть разрушение института традиционной семьи.

Вот об этом мы и должны заботиться – о сохранении семьи. А помогают ли в этом деле геи с лесбиянками? Нет.
slovoimargines _ 31.08.2013 17:18
IP: 93.73.180.---
Тепер, вбиває мене логіка гомосятини. Виявляється, як людина довбиться в сраку, то у неї прокидається геніальність. Тут наводяться, навіть, конкретні приклади. Отже, висновок простий-слід більше довбитися в сраку, станеш також генієм.
deinde _ 31.08.2013 17:17
IP: 46.115.122.---
vsyo_prosto:
deinde:
Вы хотите сказать, что, если вас поставить перед выбором стать хромым или остаться
нормально ходящим, вы выберите первое в случае 90% хромоты населения?)
Предпочту остаться ненормальным. Придется, правда прихрамывать, чтоб насильно не охромели. Но если б я родился в таком обществе и оно было б нетолерантным к таким как я, то как минимум неврозы и депрессии были бы обеспечены.
slovoimargines _ 31.08.2013 17:16
IP: 93.73.180.---
Відхилень від норми є багато. Наприклад, онкохворі, хворі на виразку шлунку тощо. Їх життя куди тяжче за життя ЛГБТ, але вони, чомусь, пані Славінську геть не цікавлять. Хоча, серед них є багато талановитих людей.
slovoimargines _ 31.08.2013 17:14
IP: 93.73.180.---
Є вплив тюремної субкультури на широкі верстви населення та вплив тюремного етосу на повсякденне життя, особливо на життя менш привілейованих верств населення.
===
Пані Славінська, а "менш привілейовані" це, даруйте, хто?
deinde _ 31.08.2013 17:10
IP: 46.115.67.---
Altae:
Это не я, это тут ниже один товарищ подобное высказал.

Вы абсолютно правы относительно турок в Германии и арабов во Франции. Проблема огромная и очень опасная. Но причины ее далеки от толерантности к гомосексуалам.
Руслана Левчук _ 31.08.2013 17:07
IP: 77.121.172.---
На цю тему не можна говорити "об'єктивно і трішечки на захист меншин". Шановній захотілось різноманітності? Хай піде з негром покувиркається, нема чого виносити свою тягу до збочень на публіку, навіть в такому "об'єктивному" варіанті.
vsyo_prosto _ 31.08.2013 17:05
IP: 37.115.209.---
deinde:
Вы хотите сказать, что, если вас поставить перед выбором стать хромым или остаться
нормально ходящим, вы выберите первое в случае 90% хромоты населения?)
Altae _ 31.08.2013 17:00
IP: 93.74.132.---
deinde:
То есть чиновник, ворующий деньги у государства, и, таким образом, обрекающий лйидей на нищету и, зачастую, смерть, лучше чем гомосексуальная семья, потому что он, простите, баб трахает? У Вас, что-то со шкалой ценностей.
P.S. Сейчас живу в Европе, не заметил особого "упадок нравов, гомосексуализм, промискуитет, алкоголизм, наркомания, отмирание института семьи и т.д.". Во всяком случае во многих городах Украины где я был с нравами, институтом семьи, наркоманией и промискуитетом в несколько раз хуже. К сожалению.
Не надо передеривать. Казнокрад, шапкокрад, убийца – это плохо, вне зависимости от ориентации. Никто их не оправдывает.

А что касается Европы – то если вы там живете, то должны были заметить, что в Берлине, например, половина населения – турки. А в Париже – арабы.

Есть, есть проблема в европейских наций. Элементарная проблема самосохранения.
Остап_1 _ 31.08.2013 16:55
IP: 89.209.4.---
UseBachu:
Треба слідкувати за термінологією, адже вона впливає на підсвідомість. Назва закону "про протидію дискримінації сексуальних меншин" – невірна і покликана завуалювати правду та приспати пильність. Правильна назва – "низка законів і положень для запровадження диктатури збоченців та руйнування інституту сім'ї та традиційних цінностей".
+1000
deinde _ 31.08.2013 16:53
IP: 46.115.116.---
Zakon Avogadro:Та то, что вы живете в Европе мы уже, слава Богу, давно поняли...
По сути есть что возразить?
vsyo_prosto _ 31.08.2013 16:42
IP: 37.115.209.---
LXNDR6:
Zakon Avogadro:
Призывая быть толерантным к любым отклонениям от нормы, нас, по существу, подталкивают к тому, чтобы ставить знак равенства между гением и зоофилом.
в контексте обсуждения ЛГБТ это утверждение с мнимой истинностью и по сути манипуляция, потому что зоофилия – это насилие над животными и их сексуальная эксплуатация, и именно поэтому знак у неё...
Эта "табуированность", как вы говорите, не мешала людям в "отсталых" человеческих обществах
рожать, жить, творить. И слава богу, что мы так "отстали" от Европы с Америкой, никогда не хотелось
бы быть в первых рядах в этом направлениии. А как насчёт насилия ЛГБТ-ков над сознанием
нормально ориентированных людей через желание своей пропоганды?
deinde _ 31.08.2013 16:42
IP: 217.160.127.---
Zakon Avogadro:
То есть чиновник, ворующий деньги у государства, и, таким образом, обрекающий лйидей на нищету и, зачастую, смерть, лучше чем гомосексуальная семья, потому что он, простите, баб трахает? У Вас, что-то со шкалой ценностей.
P.S. Сейчас живу в Европе, не заметил особого "упадок нравов, гомосексуализм, промискуитет, алкоголизм, наркомания, отмирание института семьи и т.д.". Во всяком случае во многих городах Украины где я был с нравами, институтом семьи, наркоманией и промискуитетом в несколько раз хуже. К сожалению.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter