Ірина Славінська Літературний оглядач

ЛГБТ в українському мистецтві та політиці

31 серпня 2013, 11:55

На сайті Громадського радіо з'явився перший епізод мого подкасту "Антена". Це програма про українські культури – і слово "культура" тут не просто так стоїть у множині.

Я хочу роздивитися різні виміри мистецьких практик, які нас оточують. Не обійдеться без кавалку політики та розмов із правозахисниками – на моє глибоке переконання, зараз в Україні політичний контекст дуже тісно пов'язаний із культурним.

Перший епізод "Антени" – це розмова з Максимом Буткевичем про ЛГБТ в українських культурних і політичних практиках.

Слухати на SoundCloud можна тут.

Слухати на сайті "Громадського радіо" можна тут.

Дайджест такий: "Література та мистецькі практики тут є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус".

Для мене особисто дуже символічним є те, що цей запис знаходиться поруч із записом розмови Наталки Соколенко із Юрієм Луценком. Саме Луценко нещодавно написав, що "Краще дозволити раз в рік гейпаради, ніж щодня чекати російських танків, як у Грузії 2008 року". Про характерність дихотомії між "танками" та "гейпарадами" я не писатиму – надто все це очевидно.

Для тих, хто лінується слухати – написала короткий конспект кількох тез, які звучать у записі.

Чому ідеться не лише про "гомо"

Ідеться про болюче і чутливе запитання, що лягає в площину ширшого кола болючих і чутливих запитань. Ідеться про приниження меншин – це дискримінація, ґеттоїзація, маргіналізація.

Меншини не обов'язково принижувати. Можна просто витісняти та робити невидимими. Не обов'язково до меншин ставитися погано, не обов'язково їх вбивати. Меншини можна вбивати інформативно та комунікаційно – якщо їх немає в інформаційному просторі, то ніби не існує і в реальності.

Замовчування та екзотизація

Коли мова іде про "середню температуру по палаті" ставлення до ЛГБТ-спільноти в Україні, то маємо мовчання-замовчування та екзотизацію.

Наприклад, коли ти говориш, що є проблема, то тобі заперечують, що проблеми нема, бо про неї, мовляв, ніхто не говорить, і тому про це не потрібно говорити. Це замовчування.

Інший епізод на цю ж тему – презентація антології ЛГБТ-поезії "120 сторінок Содому" . Тоді обурення викликали не власне тексти, а слово ЛГБТ на обкладинці. Якби тексти антології були надані поза цим контекстом, їх ті молодики, котрі прийшли громити презентацію, сприйняли б як просто любовну лірику. Це ситуація обурення через те, що хтось "виносить сміття" на люди.

А щодо тенденції екзотизації – то вона дуже пов'язана з тенденцією замовчування.

Наприклад, від гомофобів часто можна почути, що культурний чи політичний простір України окупований ґеями... і далі йде опис персонажа, який схожий чи то на Борю Моїсєєва, чи то на Вєрку Сердючку. Це абсолютно екзотичний персонаж, якого перетворюють на репрезентативного для всієї ЛГБТ-спільноти. Це наслідок відсутності в спільноті ЛГБТ-життя, наслідок його замовчування.

Ґеттоїзація

Цікаво, що коли про ґеїв говориться на спокійнішому та серйознішому рівні, то ми бачимо ще одну тенденцію – це ґеттоїзація. І вона дуже помітна. Наприклад, у висвітленні проблематики ЛГБТ в засобах масової інформації.

Тут ситуація ніби змінилася, бо протягом останніх років з'явилося чимало активістів і активісток, які відкрито говорять про існування ЛГБТ-спільноти, про проблеми ЛГБТ-спільноти. Вони можуть спокійно показати свої обличчя, вони спокійно скажуть на камеру про себе як про представника чи представницю ЛГБТ-спільноти. Тобто тепер ситуація "ми шукали людину нетрадиційної орієнтації, але не знайшли" – неможлива.

Але наявна ситуація ускладнюється тим, що в ЗМІ представники ЛГБТ – "вони", а самі ЗМІ та їхня аудиторія – це "ми". Навіть якщо про цих ЛГБТ-активістів не буде сказано нічого поганого.

Показовий приклад можна знайти в репортажах про марш рівності в Києві, який називають "першим ґей-парадом". Навіть у збалансованих новинних сюжетах синхрони мовців титрували так: "Наталка, представниця сенс-меншини", "Дмитро, представник секс-меншини", "Дітріх, гість з Німеччини", "Тетяна, мешканка Києва".

Тобто тут видно поділ на "мешканців Києва", "гостей іноземних делегацій" і "представників секс-меншин".

Так само журналістам важко звикати до вживання замість слова "гомосексуаліст" – слова "гомосексуал". Вони розуміють, що так правильно, але ідеться про певну інертність мови. А також про те, що люди не розуміють усіх негативних конотацій слова "гомосексуаліст", не розуміють, що це слово відсилає до радянських репресивних практик.

Подібний приклад: коли звучить думка, що права секс-меншин "не на часі", не є "найбільш нагальною", бо "їх мало". Це твердження має під собою абсолютно ірраціональне підґрунтя.

В таких умовах будь-хто, хто виступає за рівність, припинення дискримінаційних практик, на думку багатьох, не може не бути представником ЛГБТ.

Ставлення до ЛГБТ – це лакмусовий папірець. Людина може позиціонувати себе як толерантну, таку, що проти ксенофобії, але, коли ідеться про питання, пов'язані з ЛГБТ, то все змінюється. В голові падає залізна завіса.

Це ж можна сказати і про рівень публічного обговорення. Та бачимо дрімучий рівень невігластва. Особливо в маргінальних або місцевих виданнях.

Закон про протидію дискримінації

Про цей закон було поширене твердження, згідно з яким його впровадження означатиме легалізацію одностатевих шлюбів і всиновлення дітей одностатевими парами. Хоча варто було просто відкрити сайт Верховної Ради та прочитати закон.

У ньому ішлося лише про заборону дискримінації в сфері працевлаштування чи в процесі трудових відносин.

Окремо для тих, хто побоювався за наші кришталеві сімейні цінності, в тому самому законі було сказано, що його норми не поширюються на Сімейний кодекс.

Але навіть згадка про ЛГБТ-спільному в контексті працевлаштування вибила цей закон. Це перебило перспективи на найближчий час – цей пункт був одним із ключових для ЄС та лібералізації візового режиму.

Чому тема ЛГБТ така "страшна"?

Було би добре мати відповідь. Таке відчуття, що відповідь – це цибулина, де постійно бачиш нові шари.

Тут є психологічні причини – індивідуальні та колективні фобії. Є спадок репресивної політики СРСР. Є вплив тюремної субкультури на широкі верстви населення та вплив тюремного етосу на повсякденне життя, особливо на життя менш привілейованих верств населення.

В психологічному плані ґей – це невидимий ворог, якого важко розпізнати, який всюди "тягне своїх". Це enemy within. Це робить ЛГБТ-спільноту зручною для перетворення на цапа-відбувайла.

Ґей-парад і оптимізм

Якщо подивитися на динаміку обговорення теми ЛГБТ, то стає ясно, що обговорення тепер відбувається в ширших колах. До нього долучаються люди, котрі самі не є представниками ЛГБТ-спільноти. Справді почали лунати голоси в медіа. Справді не було жертв під час маршу 25 травня – хоча всі люди, які туди йшли, були готові, що їх звідти винесуть.

Така одинока подія не є індикатором покращення, але в загальному контексті є приводом для оптимізму.

Ліки від гомофобів

Ми маємо мобілізацію гомофобних сил, причому на різних рівнях – від політичного, політично-партійного, парламентського, до grass roots гомофобії (низових організацій). Це неминучий процес. Велика роль у тому, що відбуватиметься, належатиме медіа та масовим практикам. Тут важливими є книжки, фільми тощо.

Вони показують навіть тим, хто не хоче цього бачити, що реальність – набагато різноманітніша та складніша. І що реальності не треба боятись, не треба тікати в обійми дискримінаційних практик.

Література та мистецькі практики взагалі є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус.

UPD:

На "ВідеоТеці" опублікували оновлення мого відеоблогу – про концепцію програми, перший її випуск і про плани на майбутнє. З дня запису відбулося трохи новин – на рахунках ГР вже трохи більше 3 тисяч гривень (до речі, долучайтеся, тисніть кнопку "Підтримай нас"), перша програма вже вийшла в люди, програму про Форум видавців запишу от-от. Все інше – цілком актуальне досі.

powered by lun.ua
Коментарі — 287
Lex12 _ 01.09.2013 01:04
IP: 95.132.13.---
Игорь Мамутов:
НЕМА ДОСЛІДЖЕНЬ, що доводять "нормальність" явища
Навіщо потрібні дослідження, якщо є мережа жидомасонських мас-медіа, які з мізками більшості можуть зробити все що завгодно.
kisuone.blogspot.com/2013/01/victim-as-moral-zombie.html
Анвар Деркач _ 01.09.2013 00:57
IP: 91.124.17.---
В одному з своїх постів на ФБ шановна Ірина Славінська висловила обурення наявністю у публічному місці релігійної символіки, зараз вже не згадаю в деталях про що саме йшлося. Себто, сама пані Славінська готова загнати в гетто мільйони віруючих, чиї права гарантовані Конституцією України. А от ЛБГТ заганяти в гетто – нє могі!!! А чому? Бо так хоче пані Славінська? Вибачте, але для мене та для мільйонів віруючих в нашій та інших країнах це не є підставою для того, щоб переглядати релігійні канони на догоду захисникам лесбіянок, бісексуалів, геїв і транссексуалів. Взагалі, на моє переконання – сексуальність – справа інтимна. А той, хто робить з власної чи чиєїсь сексуальності політичну концепцію – хамло і придурок.
Altae _ 01.09.2013 00:46
IP: 93.74.132.---
Vladimir Afendikov:
Мозги не всесильны, да и волевые качества в том прекрасном возрасте еще не очень. В общем, группа риска!
Да. Потому и нужна детям защита и от наркоты, и от алкоголя, и от табака, и, внезапно, от секса с взрослыми. И как-то само собой напрашивается добавить в этот список ЛГБТ:)
Lex12 _ 01.09.2013 00:46
IP: 95.132.13.---
Те, що необхідно знати про фемінізм і ЛГБТ:
kalen-dari.ru/crowley
Altae _ 01.09.2013 00:41
IP: 93.74.132.---
Vladimir Afendikov:
Когда в 15 лет прыщавому юнцу очень хочется, а девки не дают, какую-такую психологическую помощь Вы предлагаете? В моё время молодежные журналы предлагали заниматься спортом. Признаться, никак не мог понять, как спорт может влиять на секрецию спермы.))))
Да есть 100500 вариантов. Тот же спорт – просто-напросто резко снижает либидо, перенаправляет энергию. И не только спорт – любая другая активная конструктивная деятельность – работа, творчество, кружки всякие и т.п.

Лишь бы занять себя чем-либо, чтобы с ума не сходить. Ну и, в идеале, психологическая поддержка, для плавного вхождения во взрослую жизнь.
Proffesor _ 31.08.2013 23:05
IP: 89.252.9.---
Дійно слушні претензії до України щодо дискримінації висловив Комітет з Прав Людини ООН ("Заключні зауваження щодо сьомого періодичного звіту по Україні, ухвалені на 108-ій сесії (8-26 липня 2013), посилиючись на повідомлення про те, що згідно з наказом Міністерства Охорони Здоров'я N60 від 3 лютого 2011 року "Про удосконалення надання медичної допомоги особам, які потребують зміни (корекції) статевої належності" трансґендерні особи змушені проходити примусове утримання в психіатричних закладах терміном до 45 днів і обов'язкову корекційну хірургію, призначену відповідною Комісією, як передумову для юридичного визнання їх статі.

Погодьтесь – формулювання трохи дивне.

У всьому іншому: закони про заборону дискримінації/пропаганди – дурня повна. Це все одно, що штампувати закони про заборону дискримінації онанізму/пропаганди онанізму... (До речі закон "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" прийнятий ще в 2012 р.)
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:58
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
...Ще ефективніше, – не мати телевізора зовсім, я свій викинула 3 роки тому на смітник і новий купляти не збираюсь...
Зачем так круто!
Во всех совр. телевизорах есть функция отбора каналов. Я, к примеру, из 60-ти отобрал 20, вполне благопристойных, вроде Discovery, NatGeo, History, Усадьба, Охота и рыбалка и пр. Никаких ЛГБТ и прочей обнаженной натуры...
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:51
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
... Для того людині і дані мізки, що-б керувати іншими органами...
Мозги не всесильны, да и волевые качества в том прекрасном возрасте еще не очень. В общем, группа риска!
Slovjnka _ 31.08.2013 22:43
IP: 46.30.167.---
Peter Blood:
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
... тільки парадами хай не ходять і до дітей не лізуть...
Абсолютно с Вами согласен!
===
А ще послати нах... всі ті гАмерикоські фільми про геїв-лесбо, які постійно присутні на ж*идо-масковскіх ТБ-каналах в Україні – "1гей+1гей!", "інтер-шмінтер", "новий " і т.д...
Ще ефективніше, – не мати телевізора зовсім, я свій викинула 3 роки тому на смітник і новий купляти не збираюсь...
Slovjnka _ 31.08.2013 22:39
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
radioamator:
Vladimir Afendikov:
Геями їх робить пропаганда гомосексуалізму серед дітей (про що літературна оглядачка мовчить, літературою слід займатися, а не геями). Організм у них чисто чоловічий, але інстинкти уже ушкоджені! Ця група ризику не стане геями, якщо отримає психологічну допомогу замість розповідей про те як добре бути геєм!
Когда в 15 лет прыщавому юнцу очень хочется, а девки не дают, какую-такую психологическую помощь Вы предлагаете? В моё время молодежные журналы предлагали заниматься спортом. Признаться, никак не мог понять, как спорт может влиять на секрецию спермы.))))
- І знов за рибу гроші... Для того людині і дані мізки, що-б керувати іншими органами та вгамовувати гормони, і не стати рабом хтивості...
Slovjnka _ 31.08.2013 22:29
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
... тільки парадами хай не ходять і до дітей не лізуть...
Абсолютно с Вами согласен!
Ну, Слава Богу, – нарешті наші погляди співпали, а-то я хвилюватись почала, дякую за підтримку.
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:23
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
... тільки парадами хай не ходять і до дітей не лізуть...
Абсолютно с Вами согласен!
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:22
IP: 212.66.57.---
radioamator:
Vladimir Afendikov:
Геями їх робить пропаганда гомосексуалізму серед дітей (про що літературна оглядачка мовчить, літературою слід займатися, а не геями). Організм у них чисто чоловічий, але інстинкти уже ушкоджені! Ця група ризику не стане геями, якщо отримає психологічну допомогу замість розповідей про те як добре бути геєм!
Когда в 15 лет прыщавому юнцу очень хочется, а девки не дают, какую-такую психологическую помощь Вы предлагаете? В моё время молодежные журналы предлагали заниматься спортом. Признаться, никак не мог понять, как спорт может влиять на секрецию спермы.))))
Slovjnka _ 31.08.2013 22:17
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
...От я і не можу зрозуміти, – нащо та комедія і не зручності?...
Сейчас, наверное, уже и не поймете. Момент упущен.
И нет в гомосвязях никакой комедии и неловкости. Ребятам хорошо, я бы сказал, лучше, чем в норме.
Я за них дуже рада, – нехай і надалі їм буде харашо, – тільки парадами хай не ходять і до дітей не лізуть...
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:15
IP: 212.66.57.---
Zakon Avogadro:
Vladimir Afendikov:
Голые сиськи в прайм-тайм меня не раздражают не меньше ужимок Моисеева. Интим должен быть интимом, а не достоянием общественности.
А не в прайм-тайм?
Есть спецканалы, порносайты и время от 00.00 и до утра. Мы же не выходим на улицу без штанов, но только дома. Так и в прочем должны быть свои рамки!
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:13
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
...От я і не можу зрозуміти, – нащо та комедія і не зручності?...
Сейчас, наверное, уже и не поймете. Момент упущен.
И нет в гомосвязях никакой комедии и неловкости. Ребятам хорошо, я бы сказал, лучше, чем в норме.
Slovjnka _ 31.08.2013 22:12
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
...Не має значення з якої причини людина стає збочинцем. Важливо, що-б він це усвідомив... і змусив себе виправитись.
Представьте, если бы общество потребовало от Вас "исправиться" и интересоваться только женщинами. Человек, испытавший несравнимо большее удовольствие в однополом контакте, "исправиться" не сможет.
Самі підтвердили, що це стовідсоткове збочення...
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:10
IP: 212.66.57.---
Zakon Avogadro:
... Вы за толерантное отношение к ЛГБТ или за единственно возможное?
Я против пропаганды какой-либо сексуальности. Голые сиськи в прайм-тайм меня не раздражают не меньше ужимок Моисеева. Интим должен быть интимом, а не достоянием общественности.
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 22:06
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
...Не має значення з якої причини людина стає збочинцем. Важливо, що-б він це усвідомив... і змусив себе виправитись.
Представьте, если бы общество потребовало от Вас "исправиться" и интересоваться только женщинами. Человек, испытавший несравнимо большее удовольствие в однополом контакте, "исправиться" не сможет.
Slovjnka _ 31.08.2013 22:03
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
...Для того, що-б запхати комусь в дупу дітородний орган, треба щоб спрацювали ті самі гормони, про які ви кажете, інакше ті геї один одному не цікаві будуть. От я і питаю: – якщо організм працює, як чоловічий...
В том-то и дело, что организм работает не совсем, как мужской, а с неким сдвигом, который в каждом отдельном случае выражен особо. Есть активные, есть пассивные и всякие прочие – не силен в их классификации.
Саме так: – один з геїв грає роль жінки, – другий – чоловіка. – От я і не можу зрозуміти, – нащо та комедія і не зручності?...
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 21:57
IP: 212.66.57.---
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
...Для того, що-б запхати комусь в дупу дітородний орган, треба щоб спрацювали ті самі гормони, про які ви кажете, інакше ті геї один одному не цікаві будуть. От я і питаю: – якщо організм працює, як чоловічий...
В том-то и дело, что организм работает не совсем, как мужской, а с неким сдвигом, который в каждом отдельном случае выражен особо. Есть активные, есть пассивные и всякие прочие – не силен в их классификации.
Slovjnka _ 31.08.2013 21:55
IP: 46.30.167.---
Peter Blood:
Slovjnka:
===
Крім того, серед мерзенних геяк часто трапляються геть декласовані елементи- колишні зеки або бандюки, які пройшли "школу маладого бойца" у т.зв."армії"...
Не має значення з якої причини людина стає збочинцем. Важливо, що-б він це усвідомив... і змусив себе виправитись.
Vladimir Afendikov _ 31.08.2013 21:51
IP: 212.66.57.---
Zakon Avogadro:
Vladimir Afendikov:
...Понимаете ли Вы, что сейчас фактически занимаетесь тиражированием мифа, созданного ЛГБТ-сообществом, о том, что гетеросексуальность – удел примитивного плебса, в то время как гомосексуальность – обязательное свойство патрициев духа?
Вряд ли можно считать "патрициями духа" аморальное сообщество. И уж совсем неверно было утверждать, что ЛГБТ интеллектуально превосходит всех остальных. Более расковано (до непотребства) – да, но не более.
Кстати, в ответе Славянке в первом абзаце Вы пишите, что сексуальность вызывают гормоны, а во втором, что сексуальность определяет социум. Нет ли здесь некого противоречия?
Не "определяет", а направляет! Не думаю, что в Иране меньше гомопредрасположенных, чем в Англии, однако...
Slovjnka _ 31.08.2013 21:41
IP: 46.30.167.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
Як-би у гомосексуалістів гормональний фон був не такий, як у чоловіків нормальної орієнтації, вони-б і геями бути не могли, бо в них-би нічого не вийшло...
Что именно у них не вышло бы?))))
До-речі я заміжня вже 22 роки і маю двох дорослих дітей, а ви не такий вже-й проникливий.
С радостью признал бы свою ошибку, однако, отчего же у Вас такая агрессивность ко всем этим, нетрадиционно ориентированным?
Для того, що-б запхати комусь в дупу дітородний орган, треба щоб спрацювали ті самі гормони, про які ви кажете, інакше ті геї один одному не цікаві будуть. От я і питаю: – якщо організм працює, як чоловічий, то нащо дурнею займатись, якщо для цього є природою створені жінки?
Ніякої агресивності до цих людей не маю, мені до них бай-дуже, до тих пір поки вини не починають пропагандою займатись.
vsyo_prosto _ 31.08.2013 21:37
IP: 37.115.209.---
Vladimir Afendikov:
Slovjnka:
Vladimir Afendikov:
... якщо людина має всі фізиологічні ознаки чоловіка і організм працює саме, як чоловічий, то чому він стрибає на другого чоловіка...
Вы рассуждаете, как одинокая женщина, на которую никто не обращает внимание.
Кроме первичных и вторичных половых признаков, которые носят внешний характер, есть еще и внутренние, скрытые, такие как гормональный фон.
Приснопамятный дедушка Зигмунд утверждал, что все люди от природы бисексуальны, и лишь социум направляет сексуальность в том или ином направлении.
Социум превалирует в сознании человека если оно не индивидуализировано. Все попытки самообретения похвальны, но соблазны попробовать экспериментировать с самой мощной
силой человеческого организма, фетишировать её, сделать разменной монетой в отношениях
пагубны.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter