Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Come on! Свобода слова: між владою і правдою

11 січня 2018, 10:42

На перший для широкого українського загалу погляд, є дивним те, що серед основних проблемних для України підсумків минулого та тенденцій нового року, поряд із Донбасом і Кримом, корупцією та згубними соціальними реформами, знову актуалізувалась і тема свободи слова.

Додав гостроти щойно оприлюднений Національною спілкою журналістів України "Індекс фізичної безпеки журналістів", де, зокрема, йдеться про те, що у 2017 році зафіксовано 90 випадків нападів на працівників засобів масової інформації. У НСЖУ підкреслили, що рівень фізичної агресії проти журналістів в Україні є неприпустимо високим, та фактично підтвердили правдивість минулорічного Рейтингу свободи преси, який складають "Репортери без кордонів". Профайл, присвячений Україні, тоді починався дуже цікаво: "Сотні мовників і друкованих журналів медійного ландшафту України різноманітно вмирають". При цьому Україна піднялась в Рейтингу на п'ять пунктів, посівши 102 місце серед 180 країн. Влада, у притаманному їй дусі, одразу видала цей факт за одну із своїх нескінченних "перемог". Але прес-служба Репортерів без кордонів пояснила – поліпшення позицій України відбулось лише завдяки позаминулорічному зниженню кількості нападів на журналістів, за рештою ж показників ситуація аж ніяк не нагадує "розквіт" свободи слова, про який твердять численні владні "експерти" і "лідери думок", підтримувані тисячами ботів у соцмережах. "Репортери без кордонів" констатували присутність тиску на редакторів з боку власників видань, тотальну контрольованість телеканалів з боку олігархів. Окремо була названа проблема, що також впливає на свободу слова – корупція та кумівство.

Однак, попри утиски від влади, про які упродовж року заявляли деякі ЗМІ та позицію НСЖУ, деякі журналісти стверджують все ж про наявність ознаки свободи слова, яку вони вважають ключовою – можливість безперешкодно говорити, навіть критикувати владні інститути. "Те, що ми зараз і тут маємо можливість вільно висловлювати свої думки, є доказом існування в Україні свободи слова" – приблизно така логічна формула звучала, до прикладу, у останній, підсумковій програмі Наташі Влащенко "Народ проти" на каналі ЗІК.

Здається, що ця позиція, з погляду на свободу слова як соціального інституту, є спрощеною. Вона зводить глибинне розуміння змісту свободи слова за Лінкольном, – як правди і відповідальності перед собою та перед нацією, – до рівня антирадянського анекдоту, який любив розказувати американський президент Рональд Рейган. Про те, як росіянин і американець сперечались, де краще справи із свободою слова – в СРСР чи в США.

Американець каже: "В нашій країні я можу прийти у Білий Дім, гримнути кулаком об стіл і сказати: "Пане президенте, мені не подобається, як ви керуєте країною!"

Росіянин каже: "Я теж так можу!"

"Невже?" – дивується американець.

"Так. – Відповідає росіянин. – Я теж можу зайти в Кремль, гримнути кулаком об стіл і сказати: "Товаришу Генеральний Секретар, мені не подобається, як Рейган керує країною!"

Звичайно, в сучасній Україні, заперечите Ви, усе по-іншому. Усі можуть здіймати хвилі і гримати по піпітеру під час телеефірів, стверджуючи, що нинішня влада неправильно керує країною. (Поки що можуть...) Але цинізм ситуації полягає у тому, що це ні на що не впливає! Навіть стає гірше, бо сама влада охоче видає цей акт віртуального гримання за головну ознаку того, що із свободою слова усе гаразд.

Нинішня українська влада любить технології пост-правди! Вона їх вміло використовує. На кшталт переспіву українським президентом Петром Порошенком вислову Вольтера "Я можу не погоджуватись із вашою думкою, але я готовий віддати життя за ваше право висловлювати її". Чи не це колись щоп'ятниці повторював чинний президент Савіку Шустеру – "Мені може не подобатись те, що відбувається на програмі, але я віддам життя за те, щоб вона була"?

Доля "Свободи слова із Савіком Шустером" усім нам відома. Попри усю вольтерівську піднесеність теперішнього глави держави, вперше за багато років політичне ток-шоу, що пережило найбуремніші політичні часи і події, яке добрий десяток років формувало політичне поле країни (навіть за "диктаторських часів", як любить їх називати теперішня влада і її обслуговуючий персонал); передачу Савіка Шустера, яка врятувала і сприяла кар'єрам дуже багатьох, у тому числі і теперішніх можновладців, включаючи самого очільника держави, – було прибрано з національного ефіру. Бо таки не знайшли у собі сил чи совісті "не погоджуватись із вашою думкою..."

Останнім часом владне невдоволення у різних формах також проявляється стосовно ЗІКу. Раніше – "вирівняли інформполітику" 112-го каналу, "NewsОne", ряду інших ЗМІ. Це, поза сумнівом, цілком свідомі рухи з боку тих, хто керує країною під прикриттям постулату існування в державі свободи слова як найвищої демократичної цінності, тихцем підлаштовуючи під себе інформпростір... Причому ефективно. Влада вибудовує для себе комфортний інформаційний світ, несе в маси свої "досягнення" постійно і нав'язливо.

Використовуючи інструментарій пост-правди – емоційних оцінок і збоченої інтерпретації фактів, – влада створює паралельну реальність за допомогою підконтрольних ЗМІ, через які транслюються космічні досягнення, зради, "полювання на відьом" і решта фейкових інформприводів, аби знищити в суспільстві бодай паростки критичного мислення.

Як результат – нівелюється головна функція преси як соціального інституту – наявність реакції влади та соціуму на критичні виступи і публікації та сама відповідальність, на якій наполягав у свій час Авраам Лінкольн.

Оце – головне.

У порівняні з цим явищем навіть прояви владних інстинктів у вигляді намагань створити проблеми для ЗМІ, які є найбільш активними її критиками – вторинні. Бо не є унікальним бажання позбутись критиків. Це вкладається у постійну боротьбу між владою і опозицією. Крім того, не секрет, що будь-яке медіа комусь належить, а цей хтось має політичні інтереси. І судити лише по цьому показнику про відсутність чи наявність свободи слова є помилкою. Але в демократичному світі історично вдалось досягнути балансу політики між інтересами власників ЗМІ і дотримання ролі медіа як соціального інституту із місією зваженого арбітра в соціальних, політичних, економічних, суспільних процесах.

У нас цього балансу немає, а це означає відсутність площадки для суспільного діалогу, а відтак – нівелювання самого поняття свободи слова. До того ж треба визнати – самі вітчизняні ЗМІ не завжди демонструють розуміння своєї відповідальності за достовірність і якість інформації. Хто, як не медіа, є площадкою розповсюдження фейків та міфів пост-правди?

Тому насправді актуалізація питання свободи слова на піку владного "реформаторства" і напередодні передвиборчих інформаційних змагань – явище невипадкове. У 2018-му нам усім доведеться пильнувати за спробами обмежити можливість навіть гримати кулаком по столу. Передбачити загострення цих інстинктів неважко, адже коло стискається – у вигляді остаточного розуміння міжнародною спільнотою того факту, що нинішня "еліта" перетворила інформаційні маніпуляції у спосіб свого існування. Це є однією з головних перешкод у розвитку держави.

Європейські партнери наприкінці минулого року чітко дали зрозуміти, що механізм припинення безвізового режиму для України може бути задіяний.

Дуже знаковою є і колонка Посла США в Україні Марі Йованович "Мужність рухатись вперед", яка днями з'явилась у The Economist Світ. Стаття має красномовний підзаголовок-запитання, яке може бути адресоване лише українській владі: "Чи не згасає через чотири роки після Майдану порив вести Україну в майбутнє?" Її настрій без перебільшення можна вважати позицією Вашингтона щодо "перемог" офіційного Києва, бо допис посла повністю відображає зміст заяви Держдепу США щодо сумнівів у прихильності України боротьбі з корупцією.

Практично водночас з'явився коментар Густава Гресселя, дослідника Європейської програми аналітичного центру European Council on Foreign Relations. Який не ставив дипломатичних питань, а одразу давав на них відповіді: "Центральною вимогою Революції Гідності була трансформація України у державу, яка поважає закон, ставиться до усіх своїх громадян однаково та з повагою, не допускає неправомірного збагачення політичної еліти. Порошенко та його уряд зазнали провалу щодо цих вимог... Європейські лідери не повинні дозволяти використовувати себе як фіговий листок, яким прикривається такий регрес України".

Тож хтось може і надалі насолоджуватись можливістю критикувати, вважаючи це свободою слова... У той час як правда стає ключовою вимогою в сучасній Україні. Правда у спілкуванні з власним народом, правда у відносинах із партнерами. Інакше нам годі сподіватись на достойне місце у Новому Світі.

Обриси якого поступово стають реальними.

...Наприкінці минулого року оприлюднено ювілейну Доповідь Римського клубу. В документі йдеться про неминучість корінної зміни парадигми розвитку цивілізації.

Чи є місце у Новому світі для України? Відповідь на це запитання дається у назві Доповіді: "Come On! Капіталізм, короткозорість, населення та руйнування планети". Адже окрім прямого значення Come On – "давай", "приєднуйся", – цей заклик застосовується ще й у значені "не бреши", "припини брехати".

Скидається на те, що саме останній варіант перекладу є більш актуальним у спілкуванні з нинішньою владою. І її розумінням свободи слова.

powered by lun.ua
Коментарі — 62
Mykola Fedoriy _ 13.01.2018 05:15
IP: 46.133.123.---
Украіна втратила свій шанс, не обравши Юлію Тимошенко своім Президентом...Зомбований олігархічними ЗМІ лохторат вибрав та має таку владу, яку заслуговує...Але заізджений проект "Антиюля" владою не забутий і його новий виток, судячи з телеролика новорічного послання, буде розкручуватися знову...
Борис Беккер _ 11.01.2018 22:22
IP: 35.195.159.---
Logic2009:
Борис Беккер:
Уролог, зачем так много букв ради двух слов?
Тоска по лишней хромосоме Вас в могилу сведёт.
Вы точно не Крестьянинов.
Настоящий русский так себя не ведёт, у него нет комплекса
неполноценности.
Конечно я не Крестьянинов. Я – Симонян, сколько можно вам это повторять? И у меня еще меньше оснований комплексовать, чем если бы я был Крестьяниновым – скажу вам по секрету, что мы, армяне, считаем себя круче самих евреев. А вы мне все время пишете о, якобы, моей тоске по какой-то там лишней хромосоме. Вот вы смешной.
Наталья Карнатова _ 11.01.2018 22:16
IP: 134.249.73.---
Orest Jj:
к на мене – повна люстрація, максимально нові люди у руля на всіх рівнях. Але. Якщо всіх поголовно – геть, то до руля можуть стати і кухарки (перебільшую, але ви зрозуміли).
Тому – старих геть поступово.
Борис Беккер _ 11.01.2018 22:16
IP: 35.195.177.---
Какая еще свобода слова?! "Вести" закрыли, Шустеру дали пинка под зад, Коцабу за озвученную им гражданскую позицию два года держали в ИВС, по частоте нападений на журналистов Украина опередила Южный Судан, офисы "Интера" и 112 канала чуть ли не каждый день осаждают и периодически – поджигают и громят. Остальное медиа-поле зачищено до состояния полной идентичности редакционной позиции, определяющейся двумя главенствующими параметрами – вышиванчатым ура-патриотизмом и пещерной русофобией. Если бы хоть что-то подобное было во времена "злочыннойи влады" – т.н. громадянськэ суспильство подняло бы такой консолидированный шум, что все сейсмологческие станции Украины и ближнего зарубежья указали на повышенный уровень сейсмоопасности. А теперь вот – молчит. Оно и понятно – с одной стороны денег за "боротьбу з утыскамы" уже никто не платит, с другой – стремно на новую власть ножкой топать: это не прежняя кровавая панда, это новая гидная влада, она и голову вместе с ножкой оторвать может.
Orest Jj _ 11.01.2018 22:07
IP: 77.52.99.---
Наталья Карнатова:
Orest Jj:
Наталья Карнатова:
Orest Jj:
Думаю, що він більше служив собі.
Ставнійчук завзято змагалася з Г.Герман, О.Лукаш та пр., хто зних ефективніший рупор тодішньох влади. З тих пір у мене на неї алергія (в переносному).
понимаете, такие как Ставнийчук переходят по наследству. Это такая категория служащих. Коммуникаторы первых фейсов власти. Какая власть – такой будут и служить. Довольно толковые. Главная польза, если они "идут в люди" – гасят папередников со знанием дела.
Пэдра не взял ее на работу (их за панического страха перед чужаками) – получит по полной программе. Но строго в области ее компетенции.
Правильно, что не взял. От таких "попередников" таки смердит януковичем. Как использованные специфические предметы – не надо передавать по наследству – надо в утиль.
Ну да, на фоне зоряно шкиряков, кив, геращенков, уколовых – только в утиль
Наталья Карнатова _ 11.01.2018 22:02
IP: 134.249.73.---
Orest Jj:
Наталья Карнатова:
Orest Jj:
Думаю, що він більше служив собі.
Ставнійчук завзято змагалася з Г.Герман, О.Лукаш та пр., хто зних ефективніший рупор тодішньох влади. З тих пір у мене на неї алергія (в переносному).
понимаете, такие как Ставнийчук переходят по наследству. Это такая категория служащих. Коммуникаторы первых фейсов власти. Какая власть – такой будут и служить. Довольно толковые. Главная польза, если они "идут в люди" – гасят папередников со знанием дела.
Пэдра не взял ее на работу (их за панического страха перед чужаками) – получит по полной программе. Но строго в области ее компетенции.
Правильно, что не взял. От таких "попередников" таки смердит януковичем. Как использованные специфические предметы – не надо передавать по наследству – надо в утиль.
Orest Jj _ 11.01.2018 21:52
IP: 77.52.99.---
Наталья Карнатова:
Orest Jj:
Думаю, що він більше служив собі.
Ставнійчук завзято змагалася з Г.Герман, О.Лукаш та пр., хто зних ефективніший рупор тодішньох влади. З тих пір у мене на неї алергія (в переносному).
понимаете, такие как Ставнийчук переходят по наследству. Это такая категория служащих. Коммуникаторы первых фейсов власти. Какая власть – такой будут и служить. Довольно толковые. Главная польза, если они "идут в люди" – гасят папередников со знанием дела.
Пэдра не взял ее на работу (их за панического страха перед чужаками) – получит по полной программе. Но строго в области ее компетенции.
Наталья Карнатова _ 11.01.2018 21:36
IP: 134.249.73.---
Orest Jj:
Думаю, що він більше служив собі.
Ставнійчук завзято змагалася з Г.Герман, О.Лукаш та пр., хто зних ефективніший рупор тодішньох влади. З тих пір у мене на неї алергія (в переносному).
Orest Jj _ 11.01.2018 21:28
IP: 77.52.99.---
Наталья Карнатова:
руслан49:
Скоро ці борцуни за "свободу слова" будуть вимагати, щоб телеканали в Україні транслювали Проханова, Соловйова і Хазіна.
Це дуже можливо. І очолить цих вимагателІв саме автор статті.
Перефразую останнє речення статті – до автора: "припини маніпулювати". Розмахувати, як прапором, ситуацією з С.Шустером, коментуючи проблеми зі свободою слова – маніпуляція. Шустер нюх втратив (чи мотивували добряче, чи інстинкт самозбереження йому зрадив). Під час війни надавати слово ворогам – у своїй передачі, яку дивляться мільйони – це така свобода слова? У роки другої світової М.Ставнійчук теж вимагала би допускати до радянських ЗМІ гітлерівських рупорів?

І таке: людині, яка віддано служила Януковичу, рвала душу за нього на всіх ефірах, довіри немає. При Януковичі М.Ставнійчук такі статті не друкувала. Вона була тоді задоволена свободою слова?
Парошенка теж віддано служил Януковичу. В должності міністра.
Наталья Карнатова _ 11.01.2018 21:19
IP: 134.249.73.---
руслан49:
Скоро ці борцуни за "свободу слова" будуть вимагати, щоб телеканали в Україні транслювали Проханова, Соловйова і Хазіна.
Це дуже можливо. І очолить цих вимагателІв саме автор статті.
Перефразую останнє речення статті – до автора: "припини маніпулювати". Розмахувати, як прапором, ситуацією з С.Шустером, коментуючи проблеми зі свободою слова – маніпуляція. Шустер нюх втратив (чи мотивували добряче, чи інстинкт самозбереження йому зрадив). Під час війни надавати слово ворогам – у своїй передачі, яку дивляться мільйони – це така свобода слова? У роки другої світової М.Ставнійчук теж вимагала би допускати до радянських ЗМІ гітлерівських рупорів?

І таке: людині, яка віддано служила Януковичу, рвала душу за нього на всіх ефірах, довіри немає. При Януковичі М.Ставнійчук такі статті не друкувала. Вона була тоді задоволена свободою слова?
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 21:02
IP: 35.187.76.---
Сидор занят, честь имеет (он сам как то признался)
на самом деле стар он, чтобы компьютером пользоваться, хорошо у него получается токо самогон жрать и детей соседских опухшим лицом пугать
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 20:46
IP: 35.195.176.---
inosmi.ru/world/20151021/230947099.html
даже америкосы поняли, что украинская власть – гнилушка
inosmi.ru/politic/20180111/241171118.html
- старуха Меркель слишком заигралась в санкции и покровительство мусульманам... слетит старуха, слетит и вся политика санкций. Габриель уже болтает об отмене санкций.
Немецкий бизнес устал от нелепых ограничений во имя дяди Сэма, а старуха морально уже вышла в тираж, вопрос времени когда ее выкинут.

кстати, нефть опять под 70дол. стоит, хох/лы скоро весь смысл жизни потеряют. конец всем надеждам
Orest Jj _ 11.01.2018 20:46
IP: 77.52.99.---
Тарас Иванович:
ще раз, для тех кто на бронепоезде – новость опубликована на рамблере без ссылки на тот ресурс что вы светите. А такого не бывает.
Orest Jj _ 11.01.2018 20:34
IP: 77.52.99.---
Тарас Иванович:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
Ссылочка есть, проверь сам. Сидор, может тебе тоже пора подлечиться в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка???
шо та в поисковике номер дела и дата впровадження не дает никакого результата. Даже ссылку на тот ресурс що вы засветили.
Шо за дела?
Orest Jj _ 11.01.2018 20:16
IP: 77.52.99.---
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
Mykola Fedoriy _ 11.01.2018 20:13
IP: 46.118.141.---
Andrey Konanenko:
Москаль Запєрдолєнко знову вкрав чужий нік...Брись в паРашу на свои сайтьі, воронежский рашист!...
Orest Jj _ 11.01.2018 20:12
IP: 77.52.99.---
...Делом об "избиении яйцами" депутата Барны занимаются 5 следователей полиции и 10 прокуроров Генпрокуратуры, – адвокат Маселко.
5 следователей полиции (2 из них – по особо важным делам ГСУ НП) и 10 (sic!!!) прокуроров Генпрокуратуры. Заместитель Генпрокурора Дмитрий Сторожук передал это дело из Печерского управлиня полиции в ГСУ и назначил группу прокуроров из 10 человек в связи с... внимание... "особой сложностью дела и необходимостью провести большое количество следственных действий".

ПыСы. Холопы оплачивают себе зрелища по европейским расценкам...
ПыСыСы. Он Ахметова нагнул Фирташ на 800 лимонов зелени. Щас компаньены две шкуры снимут с охлоса, что бы возместить потерю (товарисч Вовк вже протрубил о начале загона баранов и лосей на шкуродерню)
Mykola Fedoriy _ 11.01.2018 20:07
IP: 46.118.141.---
Зараз багато політиків поставлені вмнеріані умови...Бо діє Золоте правило: в кого золото, того правило...Візьмемо, рриміром, хто кому Рабінович, який купив собі приватний канал та не вилазить з екранів, зомбуючи народ...Деякі політики купили та мають своі щоденні програми на цих каналах...Інші політики телеканалів не мають та цих політиків на ці канали не пускають...В той же час деякі програми типу Шустера можуть закрити, бо владі не подобаються опозиційні політики, які туди ходять...Такого хаосу та подвійних стандартіа у ЗМІ нема ні в одній державі.
Andrey Kononenko _ 11.01.2018 19:25
IP: 188.163.73.---
dihlofos:
Не треба ля-ля. Шустер втратив рекламодавців, тому що став передбачуваним і нецікавим. ЗІК робить бабло на лже-опозиційності, вони підберають всіх,хто критикує владу, і крутять їх з ранку до вечора. Совковій публіці страшно подобається критиканство на рівному місці... Те саме робить газета Експрес у Львові, періодично закидає про переслідування, коли рейтинги падають.
А вы, как истинно свободные люди, в противовес совкам-критиканам, вылизываете зад властям:) Свободные люди – они такие:) Да?
kvp1940 _ 11.01.2018 19:04
IP: 93.74.74.---
Господи! Пані Марино!
Цьому анекдоту вдвічі більше років, аніж Вам!
Orest Jj _ 11.01.2018 18:48
IP: 77.52.99.---
Andrey Konanenko:
В Литве проходят учения ВВС с участием бомбардировщиков США 

С литовской стороны в тренировке задействована группа управления наступательными операциями, с американской - бомбардировщики из состава 5-го бомбардировочного авиакрыла, постоянно дислоцированные на авиабазе Майнот (Северная Дакота, США).
Orest Jj _ 11.01.2018 18:24
IP: 77.52.99.---
Nord Ost:
Тарас Иванович:
Нам не привыкать. Сначала нас мочили как кулаков, потом как узников немецкого лагеря, а потом как узников ГУЛАГа, за то шо недозамочили в немецком лагере:) Какую формулировку вы для нас придумаете теперь, не важно.
Но заметте – мы очень живучие, а от вашего Союза нерушимого, уже почти ничего не осталось:)
кому голосите? Это нащадок вертухаев, который вас и мочил...
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 18:14
IP: 35.195.176.---
Orest Jj:
взадов твой дед, а сам ты чепу/шило
Orest Jj _ 11.01.2018 18:10
IP: 77.52.99.---
Andrey Konanenko:
Свобода слова – это чушь собачья!))) придуманное во время холодной войны словосочетание.
Американцы сейчас – это нация, которая просто трясется, когда кто-то говорит правду...

Достаточно привести пример RT, которую обязывают регистрироваться в США как ино агента и угрожают отобрать лицензию. А как их Радио свобода вещала во времена холодной войны – они только и визжали, когда это радио кто-то ущемлял. А сейчас это Радио свобода на х.й никому не интересное СМИ. люди отлично понимают, что США – это лживое агрессивное государство. Будет врать, обвинять под личиной демократии, а потом разбомбит всю страну. Как это было с Югославией.

Кстати, что со свободой слова в хох/ляндии? Бузину убили. Шеремета убили. и никто даже не собирается отчитываться по расследованию его дела! потому что оно уже давно раскрыто, а убийцы – на/цик Белецкий и его патриоты – отпущены на свободу под гарантии ненападения на власть вора Пороха))
взадовы,вы морлоки
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 18:06
IP: 35.205.42.---
_ABM_:
Andrey Взадов:
Тарас Иванович:
украинские военные в 2014г. в г. Мариуполе...youtube...
А что смотреть? Конец "русского мира" и в Мариуполе наступил настоящий мир. А ты хотел, чтобы как в Донецке и Луганске было?
Смотри по сторонам у себя в Воронеже – каждый день кого-то убивают... Не ровен час попадешь под раздачу очередного дебила. Лично мне тебя будет жаль...
жалость май/дауна это, конечно, интересно) я прослезился. в Воронеже не бываю.
ну, если у вас убивать собственных безоружных граждан армией нормально, то, пожалуйста. лично мне без разницы, как вы там с ума сходите.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter