Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеціська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Come on! Свобода слова: між владою і правдою

11 січня 2018, 10:42

На перший для широкого українського загалу погляд, є дивним те, що серед основних проблемних для України підсумків минулого та тенденцій нового року, поряд із Донбасом і Кримом, корупцією та згубними соціальними реформами, знову актуалізувалась і тема свободи слова.

Додав гостроти щойно оприлюднений Національною спілкою журналістів України "Індекс фізичної безпеки журналістів", де, зокрема, йдеться про те, що у 2017 році зафіксовано 90 випадків нападів на працівників засобів масової інформації. У НСЖУ підкреслили, що рівень фізичної агресії проти журналістів в Україні є неприпустимо високим, та фактично підтвердили правдивість минулорічного Рейтингу свободи преси, який складають "Репортери без кордонів". Профайл, присвячений Україні, тоді починався дуже цікаво: "Сотні мовників і друкованих журналів медійного ландшафту України різноманітно вмирають". При цьому Україна піднялась в Рейтингу на п'ять пунктів, посівши 102 місце серед 180 країн. Влада, у притаманному їй дусі, одразу видала цей факт за одну із своїх нескінченних "перемог". Але прес-служба Репортерів без кордонів пояснила – поліпшення позицій України відбулось лише завдяки позаминулорічному зниженню кількості нападів на журналістів, за рештою ж показників ситуація аж ніяк не нагадує "розквіт" свободи слова, про який твердять численні владні "експерти" і "лідери думок", підтримувані тисячами ботів у соцмережах. "Репортери без кордонів" констатували присутність тиску на редакторів з боку власників видань, тотальну контрольованість телеканалів з боку олігархів. Окремо була названа проблема, що також впливає на свободу слова – корупція та кумівство.

Однак, попри утиски від влади, про які упродовж року заявляли деякі ЗМІ та позицію НСЖУ, деякі журналісти стверджують все ж про наявність ознаки свободи слова, яку вони вважають ключовою – можливість безперешкодно говорити, навіть критикувати владні інститути. "Те, що ми зараз і тут маємо можливість вільно висловлювати свої думки, є доказом існування в Україні свободи слова" – приблизно така логічна формула звучала, до прикладу, у останній, підсумковій програмі Наташі Влащенко "Народ проти" на каналі ЗІК.

Здається, що ця позиція, з погляду на свободу слова як соціального інституту, є спрощеною. Вона зводить глибинне розуміння змісту свободи слова за Лінкольном, – як правди і відповідальності перед собою та перед нацією, – до рівня антирадянського анекдоту, який любив розказувати американський президент Рональд Рейган. Про те, як росіянин і американець сперечались, де краще справи із свободою слова – в СРСР чи в США.

Американець каже: "В нашій країні я можу прийти у Білий Дім, гримнути кулаком об стіл і сказати: "Пане президенте, мені не подобається, як ви керуєте країною!"

Росіянин каже: "Я теж так можу!"

"Невже?" – дивується американець.

"Так. – Відповідає росіянин. – Я теж можу зайти в Кремль, гримнути кулаком об стіл і сказати: "Товаришу Генеральний Секретар, мені не подобається, як Рейган керує країною!"

Звичайно, в сучасній Україні, заперечите Ви, усе по-іншому. Усі можуть здіймати хвилі і гримати по піпітеру під час телеефірів, стверджуючи, що нинішня влада неправильно керує країною. (Поки що можуть...) Але цинізм ситуації полягає у тому, що це ні на що не впливає! Навіть стає гірше, бо сама влада охоче видає цей акт віртуального гримання за головну ознаку того, що із свободою слова усе гаразд.

Нинішня українська влада любить технології пост-правди! Вона їх вміло використовує. На кшталт переспіву українським президентом Петром Порошенком вислову Вольтера "Я можу не погоджуватись із вашою думкою, але я готовий віддати життя за ваше право висловлювати її". Чи не це колись щоп'ятниці повторював чинний президент Савіку Шустеру – "Мені може не подобатись те, що відбувається на програмі, але я віддам життя за те, щоб вона була"?

Доля "Свободи слова із Савіком Шустером" усім нам відома. Попри усю вольтерівську піднесеність теперішнього глави держави, вперше за багато років політичне ток-шоу, що пережило найбуремніші політичні часи і події, яке добрий десяток років формувало політичне поле країни (навіть за "диктаторських часів", як любить їх називати теперішня влада і її обслуговуючий персонал); передачу Савіка Шустера, яка врятувала і сприяла кар'єрам дуже багатьох, у тому числі і теперішніх можновладців, включаючи самого очільника держави, – було прибрано з національного ефіру. Бо таки не знайшли у собі сил чи совісті "не погоджуватись із вашою думкою..."

Останнім часом владне невдоволення у різних формах також проявляється стосовно ЗІКу. Раніше – "вирівняли інформполітику" 112-го каналу, "NewsОne", ряду інших ЗМІ. Це, поза сумнівом, цілком свідомі рухи з боку тих, хто керує країною під прикриттям постулату існування в державі свободи слова як найвищої демократичної цінності, тихцем підлаштовуючи під себе інформпростір... Причому ефективно. Влада вибудовує для себе комфортний інформаційний світ, несе в маси свої "досягнення" постійно і нав'язливо.

Використовуючи інструментарій пост-правди – емоційних оцінок і збоченої інтерпретації фактів, – влада створює паралельну реальність за допомогою підконтрольних ЗМІ, через які транслюються космічні досягнення, зради, "полювання на відьом" і решта фейкових інформприводів, аби знищити в суспільстві бодай паростки критичного мислення.

Як результат – нівелюється головна функція преси як соціального інституту – наявність реакції влади та соціуму на критичні виступи і публікації та сама відповідальність, на якій наполягав у свій час Авраам Лінкольн.

Оце – головне.

У порівняні з цим явищем навіть прояви владних інстинктів у вигляді намагань створити проблеми для ЗМІ, які є найбільш активними її критиками – вторинні. Бо не є унікальним бажання позбутись критиків. Це вкладається у постійну боротьбу між владою і опозицією. Крім того, не секрет, що будь-яке медіа комусь належить, а цей хтось має політичні інтереси. І судити лише по цьому показнику про відсутність чи наявність свободи слова є помилкою. Але в демократичному світі історично вдалось досягнути балансу політики між інтересами власників ЗМІ і дотримання ролі медіа як соціального інституту із місією зваженого арбітра в соціальних, політичних, економічних, суспільних процесах.

У нас цього балансу немає, а це означає відсутність площадки для суспільного діалогу, а відтак – нівелювання самого поняття свободи слова. До того ж треба визнати – самі вітчизняні ЗМІ не завжди демонструють розуміння своєї відповідальності за достовірність і якість інформації. Хто, як не медіа, є площадкою розповсюдження фейків та міфів пост-правди?

Тому насправді актуалізація питання свободи слова на піку владного "реформаторства" і напередодні передвиборчих інформаційних змагань – явище невипадкове. У 2018-му нам усім доведеться пильнувати за спробами обмежити можливість навіть гримати кулаком по столу. Передбачити загострення цих інстинктів неважко, адже коло стискається – у вигляді остаточного розуміння міжнародною спільнотою того факту, що нинішня "еліта" перетворила інформаційні маніпуляції у спосіб свого існування. Це є однією з головних перешкод у розвитку держави.

Європейські партнери наприкінці минулого року чітко дали зрозуміти, що механізм припинення безвізового режиму для України може бути задіяний.

Дуже знаковою є і колонка Посла США в Україні Марі Йованович "Мужність рухатись вперед", яка днями з'явилась у The Economist Світ. Стаття має красномовний підзаголовок-запитання, яке може бути адресоване лише українській владі: "Чи не згасає через чотири роки після Майдану порив вести Україну в майбутнє?" Її настрій без перебільшення можна вважати позицією Вашингтона щодо "перемог" офіційного Києва, бо допис посла повністю відображає зміст заяви Держдепу США щодо сумнівів у прихильності України боротьбі з корупцією.

Практично водночас з'явився коментар Густава Гресселя, дослідника Європейської програми аналітичного центру European Council on Foreign Relations. Який не ставив дипломатичних питань, а одразу давав на них відповіді: "Центральною вимогою Революції Гідності була трансформація України у державу, яка поважає закон, ставиться до усіх своїх громадян однаково та з повагою, не допускає неправомірного збагачення політичної еліти. Порошенко та його уряд зазнали провалу щодо цих вимог... Європейські лідери не повинні дозволяти використовувати себе як фіговий листок, яким прикривається такий регрес України".

Тож хтось може і надалі насолоджуватись можливістю критикувати, вважаючи це свободою слова... У той час як правда стає ключовою вимогою в сучасній Україні. Правда у спілкуванні з власним народом, правда у відносинах із партнерами. Інакше нам годі сподіватись на достойне місце у Новому Світі.

Обриси якого поступово стають реальними.

...Наприкінці минулого року оприлюднено ювілейну Доповідь Римського клубу. В документі йдеться про неминучість корінної зміни парадигми розвитку цивілізації.

Чи є місце у Новому світі для України? Відповідь на це запитання дається у назві Доповіді: "Come On! Капіталізм, короткозорість, населення та руйнування планети". Адже окрім прямого значення Come On – "давай", "приєднуйся", – цей заклик застосовується ще й у значені "не бреши", "припини брехати".

Скидається на те, що саме останній варіант перекладу є більш актуальним у спілкуванні з нинішньою владою. І її розумінням свободи слова.

Коментарі — 132
Тарас Иванович _ 11.01.2018 20:39
IP: 5.1.10.---
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
Ссылочка есть, проверь сам. Сидор, может тебе тоже пора подлечиться в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка???
шо та в поисковике номер дела и дата впровадження не дает никакого результата. Даже ссылку на тот ресурс що вы засветили.
Шо за дела?
Не можете ссылку набрать?

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
Orest Jj _ 11.01.2018 20:34
IP: 77.52.99.---
Тарас Иванович:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
Ссылочка есть, проверь сам. Сидор, может тебе тоже пора подлечиться в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка???
шо та в поисковике номер дела и дата впровадження не дает никакого результата. Даже ссылку на тот ресурс що вы засветили.
Шо за дела?
Тарас Иванович _ 11.01.2018 20:33
IP: 5.1.10.---
_ABM_:
Тарас Иванович:
...за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.
Ну точно как Пукін) (у_ло. Різниця, що Пукін діє більш маштабно.
АБВгедейка, в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка и от "Россия начала убивать украинцев" лечат. Не жди принудительной госпитализации, обратись сам.
Тарас Иванович _ 11.01.2018 20:28
IP: 5.1.10.---
Orest Jj:
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
Ссылочка есть, проверь сам. Сидор, может тебе тоже пора подлечиться в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка???
_ABM_ _ 11.01.2018 20:27
IP: 77.123.77.---
Тарас Иванович:
...за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.
Ну точно как Пукін) (у_ло. Різниця, що Пукін діє більш маштабно.
Logic2009 _ 11.01.2018 20:23
IP: 91.196.178.---
Борис Беккер:
пещерной русофобией.
Уролог, зачем так много букв ради двух слов?
Тоска по лишней хромосоме Вас в могилу сведёт.
Вы точно не Крестьянинов.
Настоящий русский так себя не ведёт, у него нет комплекса
неполноценности.
Orest Jj _ 11.01.2018 20:16
IP: 77.52.99.---
Тарас Иванович:
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
не прикалывайся! На рамблере такой распятый в трусиках мальчик висит. На фоне с косточками от зажаренных и съеденных снегирей...
-Vesna- _ 11.01.2018 20:15
IP: 93.74.189.---
... до чого це демагогічне виття на місяць, п. Ставнійчук?

Нац рада з питань ЗМІ справедливо акцентує увагу на неможливості буття діючих політиків в ролі працівників ЗМІ. Як і осіб, що не мають журналістського фаху.
Ви ж постійно щоки надували про свою 'фаховість".
Mykola Fedoriy _ 11.01.2018 20:13
IP: 46.118.141.---
Andrey Konanenko:
Москаль Запєрдолєнко знову вкрав чужий нік...Брись в паРашу на свои сайтьі, воронежский рашист!...
Orest Jj _ 11.01.2018 20:12
IP: 77.52.99.---
...Делом об "избиении яйцами" депутата Барны занимаются 5 следователей полиции и 10 прокуроров Генпрокуратуры, – адвокат Маселко.
5 следователей полиции (2 из них – по особо важным делам ГСУ НП) и 10 (sic!!!) прокуроров Генпрокуратуры. Заместитель Генпрокурора Дмитрий Сторожук передал это дело из Печерского управлиня полиции в ГСУ и назначил группу прокуроров из 10 человек в связи с... внимание... "особой сложностью дела и необходимостью провести большое количество следственных действий".

ПыСы. Холопы оплачивают себе зрелища по европейским расценкам...
ПыСыСы. Он Ахметова нагнул Фирташ на 800 лимонов зелени. Щас компаньены две шкуры снимут с охлоса, что бы возместить потерю (товарисч Вовк вже протрубил о начале загона баранов и лосей на шкуродерню)
Тарас Иванович _ 11.01.2018 20:10
IP: 5.1.10.---
продолжение

за ним слідкують та переслідують, розібрав вдома електроприлади та газовий котел, бо там російський газ, хата тиждень не отоплюється, зривав з батька червону сорочку, бо вона "від диявола"), а тому потребує госпіталізації в примусовому порядку.

reyestr.court.gov.ua/Review/71303801
Тарас Иванович _ 11.01.2018 20:09
IP: 5.1.10.---
Вінницький міський суд Вінницької області розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою Комунального закладу "Вінницька обласнапсихоневрологічна лікарня ім. О.І. Ющенка" про госпіталізацію ОСОБА_3 в примусовому порядку без його згоди, -

в с т а н о в и в:

26.12.2017 року о 14:30 год. ОСОБА_3 був оглянутий комісією лікарів-психіатрів лікарні, в результаті чого було встановлено, що ОСОБА_3 представляє безпосередньо небезпеку для себе та оточуючих, може завдати значної шкоди своєму здоровю та здоровю оточуючих, не може повністю усвідомлювати свої дії оскільки знаходиться під впливом хворобливих переживань. Враховуючи дані анамнезу, заяву матері про неадекватну поведінку, небезпеку для себе та оточуючих (дратівливий, агресивний, вдома не спав та не їв протягом 5-ти діб, повиносив всі речі з хати, палив документи на подвірї, родичі тушили багаття, вважав, що навкруги одні сепаратисти, по телевізору йде інформація про нього,
Mykola Fedoriy _ 11.01.2018 20:07
IP: 46.118.141.---
Зараз багато політиків поставлені вмнеріані умови...Бо діє Золоте правило: в кого золото, того правило...Візьмемо, рриміром, хто кому Рабінович, який купив собі приватний канал та не вилазить з екранів, зомбуючи народ...Деякі політики купили та мають своі щоденні програми на цих каналах...Інші політики телеканалів не мають та цих політиків на ці канали не пускають...В той же час деякі програми типу Шустера можуть закрити, бо владі не подобаються опозиційні політики, які туди ходять...Такого хаосу та подвійних стандартіа у ЗМІ нема ні в одній державі.
Andrey Kononenko _ 11.01.2018 19:25
IP: 188.163.73.---
dihlofos:
Не треба ля-ля. Шустер втратив рекламодавців, тому що став передбачуваним і нецікавим. ЗІК робить бабло на лже-опозиційності, вони підберають всіх,хто критикує владу, і крутять їх з ранку до вечора. Совковій публіці страшно подобається критиканство на рівному місці... Те саме робить газета Експрес у Львові, періодично закидає про переслідування, коли рейтинги падають.
А вы, как истинно свободные люди, в противовес совкам-критиканам, вылизываете зад властям:) Свободные люди – они такие:) Да?
_ABM_ _ 11.01.2018 19:25
IP: 77.123.77.---
+ Основными источниками импорта сельскохозяйственной продукции в ЕС за последние 12 месяцев стали: Бразилия, США, Аргентина, Украина и Китай. За ними следуют Индонезия, Швейцария и Турция.
dihlofos _ 11.01.2018 19:13
IP: 35.205.37.---
Не треба ля-ля. Шустер втратив рекламодавців, тому що став передбачуваним і нецікавим. ЗІК робить бабло на лже-опозиційності, вони підберають всіх,хто критикує владу, і крутять їх з ранку до вечора. Совковій публіці страшно подобається критиканство на рівному місці... Те саме робить газета Експрес у Львові, періодично закидає про переслідування, коли рейтинги падають.
kvp1940 _ 11.01.2018 19:04
IP: 93.74.74.---
Господи! Пані Марино!
Цьому анекдоту вдвічі більше років, аніж Вам!
Orest Jj _ 11.01.2018 18:48
IP: 77.52.99.---
Andrey Konanenko:
В Литве проходят учения ВВС с участием бомбардировщиков США 

С литовской стороны в тренировке задействована группа управления наступательными операциями, с американской - бомбардировщики из состава 5-го бомбардировочного авиакрыла, постоянно дислоцированные на авиабазе Майнот (Северная Дакота, США).
Orest Jj _ 11.01.2018 18:24
IP: 77.52.99.---
Nord Ost:
Тарас Иванович:
Нам не привыкать. Сначала нас мочили как кулаков, потом как узников немецкого лагеря, а потом как узников ГУЛАГа, за то шо недозамочили в немецком лагере:) Какую формулировку вы для нас придумаете теперь, не важно.
Но заметте – мы очень живучие, а от вашего Союза нерушимого, уже почти ничего не осталось:)
кому голосите? Это нащадок вертухаев, который вас и мочил...
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 18:14
IP: 35.195.176.---
Orest Jj:
взадов твой дед, а сам ты чепу/шило
Nord Ost _ 11.01.2018 18:11
IP: 95.133.223.---
Свобода слова, в Совдепии, это зло. Вот в России две беды – дураки и дороги. А у нас есть свобода слова, потому и беды у нас три – дураки, дороги и дураки на дорогах.
Orest Jj _ 11.01.2018 18:10
IP: 77.52.99.---
Andrey Konanenko:
Свобода слова – это чушь собачья!))) придуманное во время холодной войны словосочетание.
Американцы сейчас – это нация, которая просто трясется, когда кто-то говорит правду...

Достаточно привести пример RT, которую обязывают регистрироваться в США как ино агента и угрожают отобрать лицензию. А как их Радио свобода вещала во времена холодной войны – они только и визжали, когда это радио кто-то ущемлял. А сейчас это Радио свобода на х.й никому не интересное СМИ. люди отлично понимают, что США – это лживое агрессивное государство. Будет врать, обвинять под личиной демократии, а потом разбомбит всю страну. Как это было с Югославией.

Кстати, что со свободой слова в хох/ляндии? Бузину убили. Шеремета убили. и никто даже не собирается отчитываться по расследованию его дела! потому что оно уже давно раскрыто, а убийцы – на/цик Белецкий и его патриоты – отпущены на свободу под гарантии ненападения на власть вора Пороха))
взадовы,вы морлоки
Andrey Konanenko _ 11.01.2018 18:06
IP: 35.205.42.---
_ABM_:
Andrey Взадов:
Тарас Иванович:
украинские военные в 2014г. в г. Мариуполе...youtube...
А что смотреть? Конец "русского мира" и в Мариуполе наступил настоящий мир. А ты хотел, чтобы как в Донецке и Луганске было?
Смотри по сторонам у себя в Воронеже – каждый день кого-то убивают... Не ровен час попадешь под раздачу очередного дебила. Лично мне тебя будет жаль...
жалость май/дауна это, конечно, интересно) я прослезился. в Воронеже не бываю.
ну, если у вас убивать собственных безоружных граждан армией нормально, то, пожалуйста. лично мне без разницы, как вы там с ума сходите.
_ABM_ _ 11.01.2018 18:02
IP: 35.195.112.---
Тарас Иванович:
_ABM_:
Тарас Иванович:
_ABM_:
- Анекдот в тему:...
Тебе все бы в анекдот перевести.:- ((
Набери "погибшие в АТО", "погибшие гражданские в ато", "КОЛИЧЕСТВО ЖЕРТВ СРЕДИ МИРНОГО НАСЕЛЕНИЯ НА ДОНБАССЕ".
Изучай последствия деяний Пукина и Ко. по уничтожению граждан Украины.
-Вот-вот, набери "убитые Россией".
Набрал "убитые российские солдаты в Украине". Впечатляет, но это их выбор, не) (ер шляться по чужим государствам с оружием.
Можно еще набрать "убитые российские солдаты в Сирии", в Грузии, в Чечне...
Где вас, кацаподебилов, только не было!...
Nord Ost _ 11.01.2018 18:00
IP: 95.133.223.---
Тарас Иванович:
та ваши уже разабрались, извинились, реабилитацию, ти па, выписали, за подписью баальших начальникафф:)
то ка, мне так видитца, вы реабилитации нам выписывали, зубками скрежеща. сколько у вас зубов осталось?:)
Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Україна та Європа931 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter